Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
S časem je v jednotkových testech maličko problém. (Co když chci otestovat například funkci, která parsuje data s ohledem na aktuální datum?) V dynamičtějších jazycích se to naštěstí dá vyřešit snadno:
use Test::More 'no_plan'; use Test::MockTime 'set_absolute_time'; set_absolute_time('27/08/2009', '%d/%m/%Y'); # A jedeme.Základ Test::MockTime je přitom jednoduchý:
BEGIN { *CORE::GLOBAL::time = \&Test::MockTime::time; *CORE::GLOBAL::localtime = \&Test::MockTime::localtime; *CORE::GLOBAL::gmtime = \&Test::MockTime::gmtime; }
Tiskni
Sdílej:
Sorry, že si musím zasa rýpnuť, ale mne to práve ako z automatického prekladača pripadá. Vždy som unit testy bral tak, že slovo unit tam znamená najmenšia časť kódu, ktorá robí niečo užitočné v danom kontexte. Takže "testovanie častí" je podľa mňa oveľa lepší preklad. Jednotkový test znie skôr ako keby tam išlo o nejakú jednotku v zmysle čísla, alebo o fyzikálne jednotky. Málokto si slovo jednotka predstaví ako časť celku.
A btw, ten tvoj problém som absolútne nepochopil, zbytočne v blogu šetríš slovami. Mohol by si to vysvetliť trochu lepšie, že čo sa snažíš dosiahnuť, a prečo by to v iných jazykoch nefungovalo?
Ok, to znie vcelku rozumne. Ale ja, ak dovolíš, sa budem držať názvu unit test
Jj, viem presne o čo ide v unit testoch, len som nepochopil ten tvoj problém kvôli tomu, že sám už pracujem prakticky výlučne v dynamických jazykoch a tam je to, ako hovoríš, triviálne, takže ani nemá cenu to rozoberať A ešte jednoduchšie je to, ak človek pracuje vždy s REPLom a len si naťahuje skompilovaný kód (bežná práca s Lispom cez SLIME), a ešte oveľa viac v Squeaku, kde nič ako program ani neexistuje, ale všetok kód stále beží -- to je tá tvoja diagnostická konzola, len dotiahnutá ešte oveľa ďalej.
V statických jazykoch je to holt ťažké a človek si bez nejakých nadbytočných hookov a patternov asi neporadí. Samozrejme, záleží od toho, v ktorých statických jazykoch. Napríklad taký Haskell je čisto funkcionálny, takže pojem stav neexistuje a stačí kontrolovať len vstupy/výstupy každej funkcie -> ideálna situácia pre testera
Já tohle řešil. Při analýze jsem vycházel ze zkušeností se špatně napsanou aplikací. Ta aplikace má totiž rozdělenou business logiku. Jedna část je v Javě a druhá — na jiném stroji — v databázi. Aplikace zahazuje čas; ukládá jen datum. To se jeví jako elegantní obejití problému s vyhledáváním (netřeba porovnávat na rozsahy). Co už ale hoši nedomysleli, je způsob práce této aplikace. Ta totiž největší práci dělá přes noc. A v noci se děje co? No láme se datum.
Takže já ve svých komponentách zavedl pojem business date. Naprogramovat pro to provider je triviální. Na první pohled si člověk řekne, co že to je za hovadinu: obalovat SYSDATE
. Ale těch providerů může být několik. Jeden vytáhne datum z aplikáče, druhý z databáze, třetí odněkud odjinud. Navíc to business date je konstantní pro všechny komponenty po celou doby noční dávky.
Ale ta hlavní výhoda spočívá právě v těch tvých jednotkových testech času (mimochodem — až z diskuze jsem pochopil, co ten termín skutečně znamená). Prostě napíšu Mock Provider, kterej to datum tahá z konfiguráku. Klidně si ten Mock objekt můžeš předat pomocí IoC.
Osobně si troufám tvrdit, že když nějaký proces potřebuje ke své činnosti datum, pak to datum má být parametrem. Takže je to spíš takový workaround na špatně navrženou (naimplementovanou) aplikaci.
Ale jinak je to všechno v pořádku. Občas potřebuješ otestovat něco, co prostě není úplně ready. Jako to tady děláme my pořád dokolečka s tou aplikací, kterou jsem popsal v úvodu. A jako že je to zábava udržovat testovací datum na několika strojích, když by stačil konfigurák.