Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Sotva před pár týdny jsme si povídali o tom, že MSI nasadí ve vyšších noteboocích D/A převodníky ESS Sabre, a už se stejnou věcí přichází i konkurenční Asustek, nicméně u jiné třídy produktů. Lidí kupujících samostatné zvukové karty je málo a Asustek tak jde trochu vlastně i sám proti sobě, když na některých základních deskách (podobně jako konkurenční výrobci) nabízí hodně vylepšené zvukové „karty“. Ale přídavnými zvukovkami si už firma udělala dobré jméno, takže další vylepšení je u nové generace vítáno.
Na trh tak míří řada zvukových karet Strix, konkrétně tři modely Strix Raid Deluxe (DLX), Strix Raid Pro a Strix Soar. Všechny podporují 7.1 zvuk a 24 bit / 192 kHz, ostatně srdcem všech tří je procesor C-Media CM6632AX, liší se hlavně zbývající výbava.
Nejvyšší model Strix Deluxe dostal do vínku D/A převodník ESS SABRE9016, který nabízí odstup signál-šum pro 7.1 zvuk na hodnotě 124 dB, pro stereo výstup dokonce 128 dB. THD+N (Total Harmonic Distortion plus Noise – celkové harmonické zkreslení a šum) dosahuje -110 dB. Oba nižší modely nesou D/A převodník ESS SABRE9006A, což znamená odstup signál-šum 120 dB a THD+N -102 dB. O sluchátkový výstup pro až 600Ω sluchátka se stará zesilovač LME49600 od Texas Instruments.
Otázkou je jak, řekněme třeba, že odladěním 16nm FinFET výroby, resp. nějaké její vhodné sub-verze (anebo prostě neodolatelnou cenou), nicméně taková je informace. Apple A9 z nemalé části vyrábí konkurence (TSMC zde získala pouze polovinu výrobních objemů), ale TSMC se prý podařilo získat zakázku na výrobu generaci příští, která v roce 2016 bude pohánět iPhony 7. Apple A10, případně větší verze A10X, je chystaný ARM SoC, jehož výroba bude u TSMC probíhat nejnovějším aktuálním procesem, tedy 16nm FinFET. Nicméně nelze vyloučit, že verzi A10 bude vyrábět jedna firma, zatímco A10X druhá – TSMC s 16nm FinFET, resp. Samsung se 14nm FinFET technologiemi.
Hovoří se o tom, že hlavním argumentem, díky kterému Apple zakázku Tchajwancům přiklepl, byla nabídka pouzdření typu integrated fan-out (InFO), kdy TSMC umí přímo na úrovni waferů pouzdřit k sobě více čipů a výrobu tak výrazně urychlit. Firma by tak měla být schopná efektivněji reagovat i na případné výkyvy v zájmu trhu.
Zatímco japonská Toshiba – přední výrobce a propagátor NAND flash technologií – v srpnu při představení konceptu QLC čipů naznačovala, že už za pár let nabídnou SSD stejný poměr kapacita/cena jako HDD, Seagate tvrdí pravý opak.
Seagate hodlá mít v roce 2020 na trhu pevné disky s poměrem půl centu za gigabajt kapacity (takže za 1 dolar nabídne 200 GB, aby se to dobře počítalo, tak řekněme 1TB kapacitu za 5 dolarů). To je projekce vycházející z několika věcí, vedle úspěšného nasazení SMR případně HAMR také z dalšího zmenšování velikosti hlaviček a magnetických částeček na plotnách. Dobře, řekněme, že to bude pravda a v ceně kolem 2,5 tisíce korun dostaneme HDD s kapacitou 20 TB. Toshiba má ve svém grafu rok 2019 a svorně pro TLC poměr ~0,12 USD/GB, pro pomalejší typy HDD poměr ~0,02 USD/GB a pro rychlejší HDD poměr stejný s TLC.
Toshiba (jakožto jeden z výrobců HDD) tedy pro rok 2019 odhaduje HDD s poměrnou cenou 2 centy/GB, zatímco Seagate o rok později 0,5 centu/GB, tedy čtyřikrát vyšší kapacitu za stejnou cenu. Komu věřit více? Odpovídám, že ani jednomu, obojí jsou statistiky opírající se o poměrně vratké předpoklady budoucího vývoje. Tak jako se Seagatu nemusí dařit vývoj nových technologií (ostatně HAMR se nám zase o něco zpozdí), tak se Toshibě nemusí dařit menší a menší a vrstevnatější TLS čipy.
Ale dobrá, hypoteticky řekněme, že v roce 2020 bude mít Seagate nějaký ten 20TB harddisk s cenou 2500 Kč a Toshiba (nějaký pokrok oproti údajům pro 2019 jí přiznejme) nabídne za stejnou cenu 1TB SSD. Pravděpodobně výrazně rychlejší (v sekvenčních přenosech i IOPS) a prostorově menší (už dnes jsou 1TB SSD ve 2,5" formátu). Co byste si vybrali?
Mírným, ale o to příjemnějším upgradem dřívějšího modelu A7S, je nový „Mark II“. Tahle 12,2Mpix full-frame bezzrcadlovka si již své místo na slunci zasloužila zejména mezi „ISO-huntery“, neboť ISO 409600, jakkoli reálně téměř nepoužitelné, ukazuje kvality snímače a dalších technologií. Sony nový model vylepšila o přímý záznam 4k videa v přístroji (původní verze jej uměla jen poslat do externího zařízení).
Sony A7S II díky použití režimů S-Gamut3.Cine/S-Log3 a S-Gamut3/S-Log3 umí nabídnout i ve videu expoziční rozsah záznamu až 14 eV, ten ale probíhá jen v kvalitě 8bit/color. Záznam videa probíhá do formátu XAVC S, což je firmou Sony upravené H.264. Datový tok je až 100 Mbps, rozlišení 3840×2160, ve FullHD je možné nahrávat až 120 fps. Doporučuje se použití karty SD se specifikací UHS U3. Základní rozsah snímače je nadále ISO 100 až 102400 s možností rozšíření na 50 či 204800 a 409600. Stabilizace je na snímači, pětiosá. Cena za tělo by se měla pohybovat někde kolem 95 tisíc Kč.
Více než vhodnými pro záznam 100Mbps (→ 12,5 MB/s) videa mohou být třeba nové paměťové karty od Transcendu. Firma nabízí 32GB SDHC a 64GB SDXC verzi, obě svorně s rychlostí sekvenčního čtení až 285 MB/s a zápisu 180 MB/s. Ceny jsou pochopitelně vyšší než u běžných SD karet těchto kapacit – včetně UHS-I verzí, 32GB má doporučenou koncovou cenu 1150 Kč, 64GB pak 1990 Kč. Záruka je „doživotní“.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
Co byste si vybrali?Oboje. Spindle na zálohy, příp. jako externí USB úložiště, SSD na pc/notebook. Při aktuálních rychlostech USB 3 už není problém instalovat aplikace (hlavně hry, ty žerou prostor nejvíc) na externí disk a hrát z nich.
Nejak mi furt nevychazi ta matematika, pokud je GB za 2 centy, tak za dolar dostanu 50GB. coz znamena ze za 100 dolaru dostanu 5000GB = 5TB, nechapu kde se vzal ten 1TB