abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    21.5. 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.5. 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 491 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

    11. 2. 2009 | Jiří Eischmann | Recenze | 9956×

    NOVÝ ČLÁNEK: Lidé, kteří uvažují o tom, zda si nové Ubuntu nainstalovat, vždy zvažují všechna pro a proti. Ať už jsou to ti, kteří běží na starších verzích, nebo ti, kteří by rádi na Ubuntu přešli z jiných systémů. Jarní verze Ubuntu totiž byla ta s delší podporou a uživatelé si ji pochvalují jako spolehlivou. Co navíc tedy nabízí nová verze? V tomto článku bych se chtěl podělit o praktické zkušenosti s třítýdenním používáním Ubuntu a poreferovat o novinkách, které potěší nejednoho uživatele.

    Důležité upozornění: Redakce AbcLinuxu.cz byla upozorněna na to, že článek, který byl na tomto místě vydán ve středu 11. února 2009, byl plagiát. Při redakční kontrole a přípravě článku to bohužel nevyšlo najevo, takže jsme text vydali, aniž bychom si byli vědomi toho, že jej člověk, který se vydával za autora, sprostě opsal.

    Původní článek, ze kterého plagiátor převzal text i obrázky, vyšel na webu LinuxEXPRES.cz: Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex. Skutečným autorem je Jiří Eischmann.

    Rád bych se na tomto místě jménem AbcLinuxu.cz upřímně omluvil Jirkovi Eischmannovi, provozovatelům portálu LinuxEXPRES.cz a také čtenářům AbcLinuxu.cz. Po dohodě s pravým autorem a zástupci portálu LinuxEXPRES.cz jsme se rozhodli na toto místo vložit původní článek v plném znění. Věřím, že to je vhodný způsob uznání chyby a zároveň rozumné napravení vzniklé situace. Osobní komentář šéfredaktora AbcLinuxu.cz najdete v blogu: Veřejná pomluva plagiátora.


    Autorem následujícího textu je Jiří Eischmann, článek původně vyšel na LinuxEXPRES.cz.

    Instalace a upgrade

    Instalace se prakticky nezměnila. Vylepšen byl pouze nástroj na rozdělení disku (viz zápisek v blogu Instalátor Ubuntu má nový nástroj), který získal nové náhledy rozdělení disků, které jsou přehlednější a ulehčí tak „krájení" disku na oddíly, což je vždycky choulostivá operace.

    ubuntu 810 1
    Nový nástroj pro dělení disku

    Na svých počítačích jsem prováděl upgrade. Na notebooku jsem přecházel z Ubuntu 8.04 64 bit již tři týdny před vydáním, tedy pár dní po vydání bety, a nutno říci, že se upgrade nepovedl, systém zatuhl při přihlašování, navíc jsem měl zablokovanou síťovou kartu, protože mám tu, kterou vývojové verze nového kernelu poškozovaly. Tudíž mi nebyla platná ani čistá instalace beta verze.

    Naštěstí existuje služba Daily build, která nabízí ke stažení obrazy aktuální sestavení Ubuntu, v nichž byl problém se síťovou kartou již vyřešen. Na stolním počítači (32 bit) jsem upgradoval den před vydáním finální verze, upgrade proběhl bez větších problémů. Stejně jako na notebooku se však projevovala chyba, se kterou jsem se po čisté instalaci nesetkal. Systém se při bootování nepříjemně dlouho zasekl na síťových rozhraních.

    Vzhled pracovního prostředí

    V této recenzi jsem se rozhodl jít od obalu až k jádru distribuce. A výchozí vzhled distribuce lze přirovnat k obalu. Jak praví zkušenosti téměř ze všech odvětví, dobrý obal prodává. Nejinak je tomu i u operačního systému. Linuxové distribuce, a Ubuntu není výjimkou, mají tu výhodu, že vzhled lze výrazně přizpůsobit, což trochu potlačuje důležitost vzhledu výchozího. To ale nic nemění na tom, že je důležitý. Stará se totiž o první dojem a používá se na screenshotech v různých článcích a recenzích, na základě kterých si lidé dělají o systému obraz.

    Bohužel v tomto neudělalo Ubuntu od minulé verze ani krůček kupředu. Výchozí vzhled je prakticky totožný s tím, co nabízela jarní verze a významně se nezměnil již dva a půl roku. Přitom o novém vzhledu se mluví již více než rok. Původně měl být součástí již jarní verze, ale kvůli tomu, že nebyl dopracován, byl přesunut na podzim. Jednalo se o hnědooranžové tmavé téma, které však uživatelé odmítli tak výrazně, že bylo staženo ještě před vydáním betaverze.

    ubuntu 810 2
    Pokus o nový tmavý vzhled neuspěl

    Staré osvědčené téma Human s opravdu špatným wallpaperem, což uživatelé taktéž odmítli. Proto se zhruba dva týdny před vydáním v aktualizacích objevilo lehce inovované téma, které mělo zajímavě vypadající panely. Celou genezi hledání vzhledu můžete vidět v mém zápisku do blogu. Bohužel se ukázalo, že toto řešení, které je postavené na vložení pozadí do panelu, není dostatečně flexibilní, protože panely nemění vzhled při změně tématu a pozadí nebylo uzpůsobené změnám šířky panelu. Proto bylo toto řešení pár dní před vydáním finální verze opět smeteno se stolu. Výsledkem celého procesu je, že máme úplně stejný vzhled jako v jarní verzi. Pokud vás však tmavé téma zajímá, můžete ho vyzkoušet. Nachází se mezi záložními tématy v nastavení prostředí.

    ubuntu 810 3
    Výsledný vzhled Intrepid Ibex - neohrožený kozorožec

    Prostředí Ubuntu - GNOME

    Ubuntu je distribuce založená na prostředí GNOME, takže vždy platí, že většina novinek v Ubuntu pochází Z GNOME. Nyní mohou tvůrci Ubuntu ocenit své rozhodnutí zaměřit se pouze na GNOME, ušetřili si totiž mnoho problémů, které musí řešit ostatní distribuce, přecházející na KDE4. Něco jiného budou asi říkat vývojáři a uživatelé Kubuntu, ale samotné Ubuntu a jeho uživatelé zůstali KDE4 a jeho aplikací víceméně ušetřeni. V případě GNOME 2.24, které se v novém Ubuntu nachází, se nejedná o žádnou revoluci, ale o stabilní a spolehlivé prostředí. Pokud vás zajímá, co nového se v GNOME 2.24 nachází, přečtěte si dvojčlánek, ve kterém se nové verzi tohoto prostředí věnuji detailněji. Zde se zmíním jen o nejdůležitějších novinkách, které mají dopad na uživatele Ubuntu.

    ubuntu 810 4
    Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

    Přibyla nová aplikace - kecálek Empathy, který sice zvládá jako jeden z mála volání po Jabberu, ale prakticky je nepoužitelný. Má zatím pouze nejzákladnější funkce a navíc padá téměř pořád. Novým, zajímavým appletem pro panel je Hamster (balíček hamster-applet), můžete si pomocí něj měřit čas, který strávíte nad různými činnostmi. Hamster je také schopen vytvářet výstupy v podobě záznamů a grafů. Další applet pro panel - Deskbar - se dočkal vylepšení, nyní umí počítat a vyhledávat i na Wikipedii. Kompletně nového redesignu se dočkal VoIP klient Ekiga. Kromě nového vzhledu má také podporu nových kodeků videa a protokolu SIP.

    ubuntu 810 5
    Nautilus - více karet

    Nautilus, který je výchozím správcem souborů v Ubuntu, nyní zvládá více karet v jednom okně. Evolution, který je nejen poštovním klientem, nyní umí psaní zpráv v externím editoru (balíček evolution-plugins-experimental), naopak stále neumí propojení s MS Exchange 2007 (prý v další verzi). Konečně však opravdu funguje propojení na Google Calendar a přibylo k němu i propojení na kontakty v Gmailu. Vylepšený je také grafický konfigurační nástroj Rozlišení obrazovky, pomocí něhož můžete nastavit externí monitor atd. Nyní podporuje XrandR 1.2, který umožňuje nastavit několik monitorů, a změny se projevují okamžitě, není nutný restart prostředí. Bohužel proprietární ovladače NVIDIA a ATI, které se nachází v novém Ubuntu, XrandR 1.2 nepodporují.

    ubuntu 810 6
    Rozlišení obrazovky

    V novém Ubuntu byl také změněn způsob vypínání systému. Samozřejmě nic se nezměnilo na vypínání systému přes nabídku Systém. Pokud jste však byli zvyklí systém vypínat přes červený čtvereček v pravém horním rohu, čeká vás změna. Nyní jej totiž nahradil applet pro rychlé přepínání uživatelů, který kromě klasických voleb Odhlásit, Uspat do paměti, Uspat na disk, Restartovat a Vypnout obsahuje také přepínání do jiných účtů a také do účtu hosta. To je další z novinek v Ubuntu.

    Možná jste se občas dostali do situace, že chcete někomu půjčit počítač, ale nechcete, aby měl přístup k nějakým vašim datům nebo systém jakkoli měnil. Pro tyto účely je tu účet host, který má omezené možnosti a slouží pouze k dočasné práci. Kromě tohoto má applet pro rychlé přepínání mezi uživateli také podporu stavů - přítomen, pryč, zaneprázdněn, odpojen tak, jak je známe z IM programů. S nimi také umí spolupracovat. V případě Pidginu jednosměrně (pokud změníte stav v Pidginu, změní se v appletu) a v případě Empathy dokonce obousměrně (změna stavu v appletu se projeví v klientovi). Pokud by se podpora tohoto rozšířila i mezi další klienty, mohlo by se jednat o zajímavou funkci. Stačilo by nastavit stav jednou a převzaly by ho všechny zapnuté programy, které tuto funkci využívají. Pokud přecházíte ze starší verze, ať už upgradem nebo čistou instalací se zachováním domovského oddílu, systém vám nabídne nahrazení starého appletu za nový. Ve vývojových verzích se na toto nemyslelo a v rohu zůstal starý nefunkční applet pro vypínání.

    Software v Ubuntu

    Na jaře jsem psal, že základní repozitáře obsahují skoro 25 tisíc balíčků, v této podzimní verzi to je ještě o tisícovku více a společně s Debianem, se kterým sdílí (od něhož přebírá) značnou část repozitářů, má nejširší nabídku programů. Prakticky každý v nich najde vše, co potřebuje. Stejně jako v minulých verzích, ani nyní Ubuntu neobsahuje proprietární software, takže věci jako ovladače ke grafické kartě, kodeky apod. musíte stále doinstalovat dodatečně, systém se o to ale většinou postará za vás. Nástroj Ovladače hardwaru (dříve Správce nesvobodných ovladačů) má přepracované rozhraní a instalace proprietárních ovladačů je s ním ještě jednodušší.

    ubuntu 810 7
    Ovladače hardwaru

    V jarním vydání se poprvé objevil zvukový server PulseAudio, který podporuje softwarové mixování. Nabízí sice pokročilé funkce jako ovládání hlasitosti jednotlivých aplikací, na druhou stranu zatěžuje procesor, což může být na starších počítačích znát. I když se PulseAudio v tomto od minulé verze zlepšil, stále má problémy s mixováním při běhu programů, jako je Skype. Z tohoto důvodu považuji PulseAudio pro běžné uživatele spíše za negativum než pozitivum. Naštěstí se ho můžete stále jednoduše zbavit. Na rozdíl od minulé verze však nestačí pouze odinstalovat balíček pulseaudio, ale musíte odstranit i nastavení, v Synapticu to je volba Úplně odstranit.

    Nové Ubuntu také obsahuje dlouho očekávaný Network Manager 0.7, který výrazně rozšiřuje možnosti připojení. Nyní byste měli v NM bez problémů nastavit připojení nejen drátové a bezdrátové, ale i ADSL nebo mobilní připojení. V Network Manageru už jsou předvolené nastavení pro T-Mobile, Telefonicu nebo Vodafone. Jednoduše už lze nastavit i VPN.

    ubuntu 810 8
    Připojení k internetu

    Jak už to bývá, kolem data, kdy se zmrazují repozitáře vycházející distribuce, vycházejí i nové verze důležitých programů. Někdy se ještě dostanou do distribuce, někdy musí počkat na další verzi. Smůlu má letos OpenOffice.org 3, jehož vývoj nabral zpoždění a vývojáři Ubuntu nabyli dojmu, že finální verze už do vydání distribuce nevyjde. Ona nakonec vyšla dva týdny před, ale nikdo z tvůrců distribuce již nepodlehl žadonění uživatelů. Argumentem bylo, že dva týdny jsou málo na otestování tak důležité části, jakou kancelářský balík je. Naštěstí jde jednoduše doinstalovat, stačí přidat následující zdroj:

    http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu intrepid main

    Podrobný návod naleznete v článku Instalace OpenOffice.org 3 v Linuxu. Používám jej už zhruba dva týdny a setkal jsem se jen s drobnějšími problémy. Nový Oo.org se do distribuce nevešel, ale GIMP 2.6, který vyšel také nedávno, štěstí měl a v Ubuntu 8.10 jej naleznete.

    Naprosto mimo zájem veřejnosti se v Ubuntu objevila grafická nadstavba pro firewall jménem uwf. Ten byl v minulé verzi vybrán jako výchozí. Bohužel neměl žádnou grafickou nadstavbu, omezené možnosti a velmi nedostatečnou dokumentaci. Guwf umožňuje velmi jednoduše naklikat základní pravidla firewallu.

    ubuntu 810 9
    Gufw - grafické rozhraní pro nastavení firewallu

    Velkou změnou, která částečně ovlivní i uživatele Ubuntu, je přechod z KDE3 na KDE4. Snad každý uživatel GNOME používá aspoň jednu jedinou aplikaci z KDE. V nové verzi distribuce se tak setkáte s novými verzemi celé řady programů, které byly přepsány do Qt4. Jednou z výjimek, a musím dodat bohudík, je Amarok, který se v distribuci nachází ve verzi 1.4. Některé distribuce Amarok 2 již zahrnují do nových verzí, ač je stále ve fázi vývoje. Zkoušel jsem jej do Ubuntu nainstalovat a po půl hodině jsem se musel s pokorou vrátit ke staré verzi.

    Drobnosti

    Šifrovaná složka

    Další praktickou novinkou je šifrovaná složka v domovském adresáři, která se jmenuje Private (Soukromé). Nabízí tak jednoduchou cestu, jak si chránit citlivé data. Při instalaci byste měli být dotázáni, zda chcete tuto funkci aktivovat, poté musíte zadat heslo, kterým bude přístup do složky chráněn. Nemusíte tedy mít šifrovaný celý disk, stačí, když do složky Private nakopírujete data, která nechcete, aby přišla do rukou někoho jiného. Abych pravdu řekl, tak si nejsem jistý, jestli se to s touto funkcí myslí v Ubuntu vážně. Ani při jednom upgradu mi nabídnuta nebyla, při standardní instalaci RC verze také ne. Narazil jsem na ni pouze při instalaci alternate verze.

    Instalace doporučených závislostí

    Správce softwaru má trošku jiné výchozí nastavení než v minulé verzi. V souladu s Debian Policy Manual jsou kromě přímých závislostí s balíčkem instalovány i tzv. doporučené závislosti, které sice nejsou nutné pro běh programu, ale můžou se hodit. Pokud se vám toto chování nelíbí, můžete ho natrvalo vypnout nastavením APT::Install-Recommends v souboru /etc/apt/apt.conf.

    DKMS (Dynamic Kernel Module Support)

    Tento nástroj vyvinula společnost DELL, aby si usnadnila distribuci ovladačů, které nejsou součástí jádra. Asi každý, kdo někdy upgradoval jádro, se setkal s problémy, které způsobovaly ovladače. DKMS tyto problémy řeší. Dokáže totiž po aktualizaci jádra automaticky přeložit ovladače. Od verze 8.10 je DKMS výchozí součástí distribuce.

    Lokalizace

    Lokalizace nového Ubuntu je jako již tradičně velmi dobrá. Samotné GNOME je prakticky kompletně přeloženo a nástroje specifické pro Ubuntu jsou v drtivé většině případů přeloženy taky. Během vývojových verzí však Ubuntu mělo s lokalizací problémy. Často se stávalo, že zůstaly nepřeložené celé aplikace. Postupně se to zlepšovalo, ale i nyní občas narazím na řetězce, které jsou v upstreamu a jiných distribucích prokazatelně přeložené.

    Jádro a hardwarová podpora

    Ubuntu 8.10 obsahuje jádro 2.6.27, které je považováno za velký skok v podpoře hardwaru. Tuto skutečnost mohu potvrdit, nové jádro dokázalo vyřešit poslední detaily podpory mého notebooku a nyní můžu říct, že jej podporuje ze 100 %.

    Na druhou stranu jsem se nikdy nesetkal s tolika problémy jako tentokrát. Nebudu zde zmiňovat chybu, která ničila síťové karty s ovladačem e1000e, protože problém byl vyřešen dávno před vydáním ostré verze Ubuntu. Narazil jsem však na další problémy. Ovladač mé síťové karty způsobuje při připojení do šifrované sítě kernel panic, což je dost nepříjemná chyba. Bohužel kernel panic se začal objevovat i na druhém počítači, který má úplně jiný hardware, což už mě docela rozladilo, protože jsem se nikdy za ty roky, co Linux používám s podobně nepříjemnými problémy nesetkal.

    Na notebooku se mi také stávalo, že se systém po návratu ze šetřiče obrazovky nebo z vypnutého monitoru již neprobudil, našel jsem jen totálně zamrznutý X server s wallpaperem a ničím jiným. Toto se mi pravděpodobně podařilo eliminovat parametry noapic a nolapic při bootování.

    Když už jsem u těch problémů, tak po aktualizacích, pár dní před ostrou verzí, mi systém odmítl nabootovat kvůli problému s uuid, který nepostihl pouze mě. Takovýto problém v téměř finální verzi mě docela překvapil. Zhoršení také pozoruji při připojení do šifrované sítě (konkrétně Eduroam, který je na většině vysokých škol). Kromě pravidelného kernel panic mám problémy i se signálem. Pokud nesedím přímo pod AP, mám problém se vůbec připojit, v minulé verzi to bylo mnohem lepší.

    Pozitivně naopak hodnotím zlepšení podpory grafické karty (mám X3100) a výkonu 3D desktopu, na rozdíl od minulé verze nezaznamenávám prakticky žádné vytěžování procesoru při přehrávání filmů a náročnějších efektech, vše je naprosto plynulé.

    Nové Ubuntu celkovým pohledem

    Z celého článku lze vycítit, že mé dosavadní zkušenosti s Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex nejsou zrovna pozitivní. Musím se přiznat, že jsem prošel několika stádii. Zpočátku jsem byl z distribuce opravdu nadšený, protože již měsíc před vydáním se v ní pracovalo perfektně. Když vzpomenu na Gutsyho, kde ještě čtrnáct dní před vydáním padaly aplikace jako hrušky, musím říct, že se Intrepid chová velmi dobře.

    Bohužel problémy, které popisuji v předchozím odstavci, mi dobrý pocit z nového Ubuntu zkazily. Jedna věc je, když vám spadne aplikace, a druhá, když systém vytuhne tak, že pomůže jen tvrdý restart. A když se s takovými problémy setkám na dvou zcela odlišných počítačích, tak mi z toho vychází, že mám buď obrovskou smůlu, nebo není nové Ubuntu zdaleka tak bezproblémové jako jarní vydání - Hardy Heron.

    Jaké je tedy mé doporučení pro ty, kteří uvažují o přechodu na novou verzi? Pokud je váš hardware dobře podporován a nutně nepotřebujete některou z vlastností nové verze, klidně ještě nějaký čas zůstaňte na verzi 8.04, která má prodlouženou podporu a je odladěná.

           

    Hodnocení: 85 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Dent avatar 11.2.2009 00:22 Dent | skóre: 21 | blog: Standovo | České Budějovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Kdyz uz tu byl nakousnuty ten vzhled - nevite nekdo, zda se v tomto ohledu planuji nejake zmeny? To hnede tema je za tech nekolik let uz dost ohrane a mensi zmena by rozhodne neskodila.

    David Ježek avatar 11.2.2009 00:26 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    trochu odbočím, ale i ve windows, přestože občas zkusím pro oživení krátkodobě různé šílenosti, setrvávám od roku 1995 u původního skinu. totéž doufám bude nadále k dispozici v ubuntu, nicméně přežiji, pokud default bude vypadat jinak, avšak stávající skin bude stále k dispozici přímo na instalačním médiu.
    11.2.2009 01:18 Tomáš Heger (geckon) | skóre: 62 | Praha/Valašsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Zmiňované schéma Dark Room mělo být (pokud se nepletu) defaultní už právě v 8.10, ale nepovedlo se ho doladit tak, jak by si vývojáři přáli, takže tam sice je, ale ne jako default. Předpokládám, že se na něm pracuje a v 9.04 by mohlo být jako defaultní, ale ověřené informace nemám.
    Sešívaný avatar 11.2.2009 01:55 Sešívaný | skóre: 23 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Myslím, že ne Dark Room bylo uživateli odmítnuto tak silně, že bylo v betaverzi nejen odstraněno z defaultu, ale myslím, že i definitivně zavrženo. Vývoj Ubuntu docela sleduju a začínám dostávat takové tušení, že se toho v jarní verzi moc nezmění. V GNOME, na kterém Ubuntu staví, se teď řeší hlubší věci, takže nový vzhled pravděpodobně přijde se zásadnějšími změnami než je jen změna motivu a ikon. To ale nevidím dřív jak za rok.
    11.2.2009 01:52 SnailCZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Na tomhle se stále pracuje (posledni změna byla na konci ledna):

    http://tiny.cc/aB5TE

    Sešívaný avatar 11.2.2009 02:02 Sešívaný | skóre: 23 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    To vypadá slušně. Je fakt, že jsem tento vzhled viděl poprvé snad už před rokem, ale jestli se z toho stal oficiální pokus, tak to vypadá nadějně. Je to rozhodně o tři třídy výš než Dark Room.
    11.2.2009 10:40 q pal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    To je graficky velmi podarena zalezitost. Pouzivam KDE 4.2 a vzhled Gnome se mi nelibil, dokud jsem nevidel tohle. Dobra prace :-)

    11.2.2009 11:13 Vladimír Čunát | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    1) Nechápu, proč se neustále řeší vzhled. To je IMHO na OS jedna z nejméně důležitých věcí (alespoň pro mě), ale pořád se o ničem jiném nemluví - Vista, Compiz, ... O čem se moc nemluví je způsob ovládání - to může práci hodně usnadnit, na rozdíl od vzhledu.

    2) Na defaultním vzhledu mi absolutně nezáleží - každý si může přece zvolit co se mu líbí. Možností konfigurace nejen vzhledu je v linuxových prostředích tradičně hodně a každý si ho může přizpůsobit tak, aby se v něm pracovalo rychle a přjemně.

    Chápu, že default je to, co uživatel uvidí při prvním přihlášení po instalaci a taky je na screenshotech a může to některé uživatele přimět k přechodu, ale ostatním to IMHO může být jedno - zvolí si dle sebe.

    Jedině já totiž můžu rozhodnout, jak se mi pracuje dobře. Větší svoboda je jeden z důvodů, proč nepoužívám Windows, přestože mám legální licenci.

    16.2.2009 15:46 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Pro me je vzhled hodne dulezity - jsem clovek, ktery estetiku vnima intenzivne. Nehezke tema je pro me stejne otresne jako falesna hudba. A vadi mi, kdyz po instalaci neni system "hotovy" - zde musim po instalaci hned menit tema, jinak by me to velice rozcilovalo pri praci.

    11.2.2009 11:06 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    To je ale komunitni tema, jako standardni pouzite urcite nebude.
    Nicky726 avatar 11.2.2009 23:20 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Jo, tohle témátko vypadá hezky, i když to je samozřejmě hodně subjektivní ;-)
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    Jardík avatar 12.2.2009 18:31 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Neví někdo, jestli se do metacity někdy dostanou opravdu kulaté rohy oken, tj. né ty zubaté?
    Věřím v jednoho Boha.
    bazil avatar 12.2.2009 08:13 bazil | skóre: 33 | blog: sluje | Miroslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    a to já sem si zrovna takovéhle hnědé téma udělal, akorát se zelenou tapetou a je to super :-)
    Joseph avatar 11.2.2009 00:48 Joseph | skóre: 7 | blog: No_bullshiting_please | Ba'aretz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Korekcie (IMHO):

    Stará osvedčená téma Huma s naozaj špatným pozadím
    nevolá sa téma Human? špatným - po slovensky so škaredým, zlým. Nie je dobré mixovať jazyky.

    Teraz podporuje aj Xrand 1.2 - Nie je správne Xrandr?

    obsahuje taktiež prepínanie do iných účtov a taktiež do účtu hosťa.
    obsahuje tiež prepínanie do iných účtov a tiež do účtu hosťa.

    Okrem tohto má nový applet pre rýchle prepínanie medzi užívateľmi taktiež podporu stavov – prítomný, preč, zaneprázdnený, odpojený a takéto stavy, ktoré určite všetci poznáme z IM programov. S ktorými samozrejme tiež dokáže spolupracovať.
    Okrem tohto má nový applet pre rýchle prepínanie medzi užívateľmi taktiež podporu stavov – prítomný, preč, zaneprázdnený, odpojený ktoré určite všetci poznáme z IM programov, s ktorými samozrejme tiež dokáže spolupracovať.
    Túto vetu som upravil celú aby nepôsobila imho tak kostrbato.

    Kebyže sa podpora takto rozšírila aj medzi ďalších klientov, mohlo by sa jednať o zaujímavú funkciu.
    Ak by sa podpora rozšírila aj medzi ďalších klientov, mohlo by ísť o zaujímavú funkciu.

    nutné pre beh programov, ale môžu sa vám zijsť.
    nutné pre beh programov, ale môžu sa vám zísť.

    aby ulahčila distribúciu ovládačov
    aby uľahčila distribúciu ovládačov

    mojich 50 Eurocentov. ;)
    אם אין אני לי, מי לי; וכשאני לעצמי, מה אני; ואם לא עכשיו, אימתי.(פרקי אבות, פרק א, משנה יד
    11.2.2009 01:28 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Omlouvám se Slovákům za chyby a děkuji za opravy, které jsem zařadil do textu. Ač mi čtení slovenštiny nedělá problémy, pro korekturu slovenských článků musím využívat pomoci externích zájemců. Tentokrát textu patrně nebyla věnována dostatečná péče - nebo byl špatný den... to se stává :-)
    Joseph avatar 11.2.2009 01:37 Joseph | skóre: 7 | blog: No_bullshiting_please | Ba'aretz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    rado sa stalo.
    אם אין אני לי, מי לי; וכשאני לעצמי, מה אני; ואם לא עכשיו, אימתי.(פרקי אבות, פרק א, משנה יד
    11.2.2009 06:43 rebrik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Ak nechceme miešať jazyky, tak potom "na podzim" je po slovensky "v jeseni". :-) Nie žeby mi to nejako vadilo, ale keď je už článok po slovensky..
    11.2.2009 11:01 skupko | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Tak ja ešte pridám:
    svoje pro > svoje pre
    Ale však sa ukázalo > Ukázalo sa však
    ale ináč je > ale inak je
    teraz už dokáže aj napísať > teraz už dokáže napísať
    zmeny sa automaticky prejavia okamžite > zmeny sa prejavia automaticky
    Okrem týchto je tam aj dosť "zvláštnych" slovných spojení a skladba viet rovnako nie je na dobrej úrovni.
    Bohužial čas na väčšiu korekciu nemám ;-).
    Snáď sa ešte niekto pridá...

    jose17 avatar 11.2.2009 12:40 jose17 | skóre: 44 | blog: Joseho_blog | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    skupko, skupko, Ty si nedáš pokoj :-)

    Ja vim, on vi, ty nano!
    11.2.2009 17:31 skupko | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Jo, takový malý pokojíček bych si klidně nechal líbit, když oni mi ho nedopřejí! :-)

    juraj-bit avatar 11.2.2009 16:43 juraj-bit | skóre: 14 | blog: X BLOG X | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Už prosím prestante s tým jazykovým purizmom. Tieto jazykové okienka sa v posledných rokoch akosi rozmohli. Na článku ma zaujíma technická stránka veci, je uverejnený na technickom webe. Ak by tam autor nepísal ypsilony, vôbec by mi to nevadilo. Ak sa chcem nechať unášať ľubozvučnosťou slovenského jazyka, otvorím si krásnu literatúru. Toľko môj názor, ktorý zakončím štúrovským: "Píš ako počuješ".

    emorjino avatar 11.2.2009 18:23 emorjino | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    já to vítám, pokud to není podáno arogantně. Gramatické chyby jsou zbytečně rušící. Cílem by přece měla být co nejvyšší kvalita článku. A to jak obsahová, tak i jazyková.

    Mám rád Kubuntu, KDE (AmaroK obzvlášť), Firefox, Jabber, Wikipedii, Last.fm, Frozen Bubble.
    juraj-bit avatar 11.2.2009 18:55 juraj-bit | skóre: 14 | blog: X BLOG X | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Ja to vítam tiež, na nejakom diskusnom serveri by mi to nevadilo, ale keď si chcem prečítať komentáre pod článkom, ktoré sú k veci, pôsobí to rušivo. Zdá sa mi to detinské a zbytočne to dehonestuje hodnotu článku ale aj jeho autora. Korekcia textu sa dá riešiť aj iným spôsobom. Možno reagujem trochu podráždene, ale zdá sa mi, že na viacerých weboch vystupujú tí istí ľudia, čo nemusí byť rovno tento prípad, ktorí zbytočne spamujú rôzne diskusie svojimi vysoko hodnotnými gramatickými poučkami ale inak nemajú čo k veci povedať. Ich horlivosť musí byť snáď platená.

    emorjino avatar 11.2.2009 21:39 emorjino | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    S tím se dá souhlasit. byla by fajn nějaká odezva, případně nějaký halfwiki systém na úpravu článků (zdůvodněné opravy by schvaloval admin např.)

    Mám rád Kubuntu, KDE (AmaroK obzvlášť), Firefox, Jabber, Wikipedii, Last.fm, Frozen Bubble.
    juraj-bit avatar 12.2.2009 07:15 juraj-bit | skóre: 14 | blog: X BLOG X | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Zdá sa, že som zo seba urobil dobrého blbca www.abclinuxu.cz/blog/Robert/2009/2/verejna-pomluva-plagiatora , mám to ja ale šťastie na ľudí, ktorých sa zastanem :D

    11.2.2009 00:57 letec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Slovensky jsme se ve škole neučili, takže rozprávač znamená vypravěč nebo tak něco...
    Joseph avatar 11.2.2009 01:12 Joseph | skóre: 7 | blog: No_bullshiting_please | Ba'aretz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    rozprávač je imho nepodarený pokus inak napísať kecátko čo je dobre zrozumiteľné i v češtine nie?
    אם אין אני לי, מי לי; וכשאני לעצמי, מה אני; ואם לא עכשיו, אימתי.(פרקי אבות, פרק א, משנה יד
    11.2.2009 01:12 Jury
    Rozbalit Rozbalit vše Lag?

    Nevím, jaký má smysl představovat distro, které vyšlo vloni v říjnu. Nebylo by lepší se pořádně mrknou na alfu jaunty?

    11.2.2009 01:17 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lag?
    Budu rád, když se na alfaverzi někdo podívá a představí ji otrlým linuxákům, kteří žijí na hraně. Ale zároveň jsem rád, že můžeme - byť se zpožděním, za které se omlouvám - představit i verzi pro obyč. uživatele.
    peYko avatar 11.2.2009 07:55 peYko | skóre: 8 | blog: /dev/null | Žilina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Trochu OT, ale predsa - mam v notebooku wifinu od broadcomu ale ubuntu tvrdi ze ziadne neslobodne ovladace netreba... nevie niekto, cim to je?

    ...a je zo mna Liferay koder. | She sells Bourne shells by the sea shore... | Eufory - heavymetal este neumrel :)
    sekyt avatar 11.2.2009 11:27 sekyt | skóre: 16 | blog: sekytarium
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Že by ath5k :-)
    Jardík avatar 12.2.2009 18:33 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    mám taky wifi od broadcomu, standardně je aktivován jakýsi ovladač, který se u mě neohřál. Fungoval, ale wifi byla nějaká pomalá. Nainstaloval jsem ten od výrobce přes jejich správce nesvobodných ovladačů a wifi funkční. BTW, ubuntu je jediná distribuce, kde mi hned při instalaci jede wifi. Nechápu, proč to tak nemůže být ve všech.
    Věřím v jednoho Boha.
    11.2.2009 07:59 Jose
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Neumí přehrávat MP3, tedy vlastně umí ale se strašnými dropouty, dělají to všechny přehrávače takže chyba je někde hluboko v systému.
    Jardík avatar 12.2.2009 18:40 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Máš nainstalovaný ten blbý gstream plugin (fluendo či jak se tomu nadává), mad plugin z gstreamer-bad nebo ugly je lepší.

    Mám nepříjemný problém. Ve všech novějších distrech mi všechny aplikace používající gstreamer dementně regulují hlasitost. Když ji v aplikaci změním, změna se projevý až tak za 2s. Dříve (tak před půl rokem) to nikdy nedělalo.
    Věřím v jednoho Boha.
    11.2.2009 09:19 tlamik | skóre: 21 | Karvina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Ubuntu sice pouzivam doma jako main OS, nicmene tolikrat mne vytocil. Mam rozdelene disky pomoci BootIT, ktery umi disk rozdelit na vic partitions a nektere skryje. Takze mam disk treba na 15 part, ale ubuntu pri instalaci vidi jenom jednu (tu na kterou to chci nainstalovat), zbytek se mu jevi jako free space pred a free space za. KAZDY jiny linux co jsem zkousel (dokonce i Widle) pri instalaci vytvori FS na mnou vybrane partisne a ostatni zustane netknute, ALE debilni instalator *buntu, prepise rozdeleni disku, tak jak jej vidi, takze po instalaci ubuntu mam na disku jenom jednu partisnu, jednou bohuzel jsem nemel aktualni zalohu a data byla v riti :( - tohle mne fakt vytocilo na maximum

    Ravensun avatar 11.2.2009 09:53 Ravensun | skóre: 11 | blog: Ravensun's blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    No ale nediv se když ti to ten BootIT některé partition skryje.... ;)

    Gentoo je můj poslední velký linux test...
    12.2.2009 13:53 tlamik | skóre: 21 | Karvina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    to se teda divim, kdyz to je problematicke JEDINE u instalace *ubuntu .... tzn. nehazel bych to na BootIT

    11.2.2009 10:42 Robo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    hmm, tak to sa da jednoducho vratit naspet ;)

    11.2.2009 20:01 Skoll
    Rozbalit Rozbalit vše Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - Praxe

    No, přítelkyni jsem ho nainstaloval, ale popravdě to bylo trochu zaříkání.

    krok 1) Vždy nějak instalace skončila chybou.

    krok 2) Různé verze, ale jen 8.04+ skončilo chybou

    krok 3) Debian, Arch, ani nic jiného (krom Widlí) neskončilo chybou (Gentoo jsem tam nezkoušel, na to nemám čas). Widle se bezchybně nenainstalují, proto instalace pokračovala dále a nakonec jsem je tam taky dostal.

    krok 4) Mýty a legendy internetu - Vyndejte jeden bodul RAM, při bootu připojte další CD-ROM a po restartu nainstalovaného systému odpojte, přidejte dračí krev, havraní spár a chlupy černé kočky.

    krok 5) Vyndal jsem modul RAM, šaškoval s CD-ROM (později jsem se na to vykašlal) a posadil jsem na počítač svojí černou kočku. Největší radost z mého počínání měla zjevně ona kočena, která nakonec očichala celý obsah skříně a rozhodla se packovat visící kabely.

    krok 6) Instalace se podařila, Widle nepřežily.

    krok 7) Marná snaha vrátit druhý modul ram. Musí tam být jen jeden (jedno, který).

    ---

    Jedná se o DDR1 (2*1GB), AMD Sempron (myslím, že 3000+) a Asus K8V-MX

    pokud někdo má nápad, co s tím, tak bych byl za radu vděčný.

    Skoll.CS(a)gmail.com

    Skoll(a)jabber.cz

    Nebo přímo sem.

    Díky

    Fluttershy, yay! avatar 11.2.2009 21:31 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    No fajn, ale jak s upgradem z 8.04? Mě vždycky dojme, jak jsou autoři odvozených distribucí shnilí udělat repozitář s metabalíčkem. Více méně náhodou jsem přišel ke Greenie 3.1H a kvůli GNOME 2.24 bych rád přešel na repozitáře Ubuntu 8.10, jenže to pak je problém se změnami... Grrr!
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    emorjino avatar 11.2.2009 22:02 emorjino | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

    Napiš Hoferekovi, on je celkem ochotný.... Třeba ti ten metabalík udělá...

    Mám rád Kubuntu, KDE (AmaroK obzvlášť), Firefox, Jabber, Wikipedii, Last.fm, Frozen Bubble.
    Fluttershy, yay! avatar 11.2.2009 22:19 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax
    Já už ho na to několikrát (na LinuxAltu, potom e-mailem) jemně upozorňoval. Není každý den posvícení. ^_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    juraj-bit avatar 11.2.2009 22:04 juraj-bit | skóre: 14 | blog: X BLOG X | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex - predstavenie a prax

     

    No fajn, ale jak s upgradem z 8.04? Mě vždycky dojme, jak jsou autoři odvozených distribucí shnilí udělat repozitář s metabalíčkem. Více méně náhodou jsem přišel ke Greenie 3.1H a kvůli GNOME 2.24 bych rád přešel na repozitáře Ubuntu 8.10, jenže to pak je problém se změnami... Grrr!

    Toto je nevýhoda minidistribúcií s nejasnou budúcnosťou. Nejaký support by vám mohol poskytnúť pán Hoferek ;)

     

    bazil avatar 12.2.2009 08:14 bazil | skóre: 33 | blog: sluje | Miroslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
    hele a může mi někdo prozradit, jak se v tom novým NM potom vytáčí modemové připojení? používám na to mobil přez kábl, ale jak to vytočit, na to jsem nepřišel :-/
    Jardík avatar 12.2.2009 18:44 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
    Tohle my chodilo kdysi ručně přes pppd, wvdial a kppp, ten "gnomý" ppp prográmek mi nikdy nefungoval, protože neumožňoval přidat do sekvence nějaký AT příkaz, teď už si nepamatuji který. Něco jako vytáčené připojení by nový NM umět měl (někde jsem četl), ale nikdy jsem to nezkoušel.
    Věřím v jednoho Boha.
    13.2.2009 17:50 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

    nejaky prikaz... ze by atx3 ...necekat na oznamovaci ton? :-)

    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    Jardík avatar 14.2.2009 00:06 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
    To bude ono :-)
    Věřím v jednoho Boha.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.