abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.5. 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    21.5. 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 517 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Rozhovor: Richard Stallman

    19. 8. 2005 | Redakce | Rozhovory | 11467×

    Richard Stallman, zakladatel hnutí GNU a neúnavný bojovník za občanské svobody, odpovídal na otázky čtenářů portálu AbcLinuxu.cz. Stallman v rozhovoru mimo jiné mluví o nedemokratičnosti Evropské unie a základních svobodách, které by měl každý software poskytovat.

    Rozhovor zprostředkoval Matej 'Yin' Gagyi. Díky.

    Poznámka redakce: Při čtení rozhovoru mějte prosím na paměti, že ačkoliv to z různých materiálů na těchto stránkách nemusí být okamžitě zřejmé, existuje výrazný rozdíl mezi termíny GNU/Linux a Linux. Zatímco Linux je pouze jádrem, GNU/Linux je kombinací GNU systému a linuxového jádra, které dohromady tvoří operační systém. Když jsou distribuce GNU/Linuxu nazývány "Linux", je tím maskována skutečnost, že se ten operační systém skládá z GNU programů a utilit a linuxového jádra (a proto by takto být nazýván neměl). Více informací v článku Co je to Linux nebo na webu gnu.org GNU/Linux FAQ (anglicky).

    1. Mnohé západní společnosti se účastní (nebo budou účastnit) projektů, jež budou čínské vládě pomáhat přidusit první známky svobody, které s sebou přináší internet. Co si myslíte o tom, že je svobodný software využíván k boji proti demokracii?

      Bojovat proti demokracii a občanským svobodám je zlé, ať už s počítači nebo bez nich, se svobodným nebo proprietárním softwarem. Nicméně, kdybychom se tomu pokoušeli zabránit stanovením omezení pro určitý software, byli bychom sami proti sobě a bylo by to škodlivé. Stejně jako by bylo škodlivé bránit ze stejného důvodu používání židlí a papíru. Je nepravděpodobné, že by čínská vláda dodržovala jakákoliv omezení, která jí budou stát v cestě.

      Tento příklad ilustruje bezohlednost obchodu. Největším politickým problémem naší doby je moc, kterou mají velké podniky. A je to vidět i na Evropské unii. Evropská unie funguje extrémně nedemokraticky; umožňuje úředníkům, většinou nevoleným, aby rozhodovali o zákonech, které veřejnost nemůže nikdy zvrátit.

      Nedávná bitva kvůli patentům na software je ilustrací tohoto mnohem většího problému. Megakorporace měly koupený direktoriát Vnitřního trhu od samého počátku. Ministři Nizozemí a Německa podporovali patenty na software navzdory výslovným instrukcím svých parlamentů, aby to nedělali. Parlamenty v Dánsku a Polsku byly zastrašovány hrozbami, že dojde k přesunutí nebo přerušení určité činnosti velkých podniků. Tito ministři nemohli změnit zákony ve svých zemích, ale mohli hlasovat v Radě ministrů pro přijetí direktivy o patentech na software, kterou by pak jejich země byly přinuceny přijmout. Tomuto pokusu o nastolení patentů na software v Evropě nakonec zabránil samotný Evropský parlament. (Megakorporace se určitě pokusí o jiný způsob, jak dosáhnout svého.)

      Evropská unie bude dobrá, pouze pokud bude demokratičtější, což znamená odolná vůči moci obchodu. Jinak se stane nástrojem, který bude Evropu přibližovat Číně.

    2. Za jak dlouho očekáváte, že se projekty jako Hurd, Mach nebo L4 usadí na počítačích běžných uživatelů?

      Nevidím do budoucnosti - moje křišťálová koule je zamlžená. Dnes i všechny ostatní dny. Mohu však říct toto: Hurd se bude vyvíjet rychleji, pokud s tím pomůžete.

    3. Jak vidíte budoucnost operačních systémů? Řekl byste, že se velké společnosti (Microsoft, Apple, ...) přizpůsobí/podřídí trendu svobodného softwaru?

      O budoucnosti operačních systémů z technického hlediska moc nepřemýšlím.

      Nepředpokládám, že by Microsoft nebo Apple nějakým všeobecným způsobem a dobrovolně podporovaly svobodný software. Ale těší mě, když vidím, že se Microsoft přesouvá více k poskytování služeb, protože to znamená, že všeobecné přijetí svobodného softwaru by jej nezničilo. Takže nemusí náš úspěch vidět jako svou totální porážku. Naším cílem není skoncovat s Microsoftem, ale skoncovat s nesvobodným softwarem. Dokáže-li se Microsoft přizpůsobit světu svobodného softwaru, měl by méně důvodů pro boj se svobodou. Žádné známky takových účinků však samozřejmě zatím nejsou.

    4. Jakým způsobem podle vás ovlivňují myšlenky GPL oblasti nesouvisející s vývojem softwaru?

      "Myšlenkami GPL" je patrně myšlen copyleft - licenční technika povolující upravené verze, ale vyžadující, aby měly stejnou licenci jako verze původní. GNU Free Documentation License, která je také copyleftovou licencí, je používána pro softwarové manuály a Wikipedii. Další copyleftové licence jsou využívány pro jiné práce, včetně hudby a umění.

    5. Myslíte, že nedávné otevření zdrojového kódu Solarisu nebo přechod Mac OS X na x86 by mohlo zpomalit nárůst počtu uživatelů GNU/Linuxu?

      Kvůli slovu "otevření" na tuto otázku nemohu odpovědět. Je pravdou, že Sun vydal Solaris (nebo alespoň jeho část) jako svobodný software. Nazývat to "otevření" by však v důsledku znamenalo nazývat svobodný software "open source". Kdybych na tu otázku odpověděl, dělal bych to také.

      Nemůžu vám přikazovat, co říkat, ale já nebudu svobodný software nazývat jinak než "svobodný software" - takže musím odmítnout na tuto otázku odpovídat.

      Nic si z toho nedělejte, o moc nepřicházíte, protože já bych k té otázce stejně neměl moc co říci. To proto, že já se nesoustředím na to, kolik lidí bude letos nebo příští rok GNU/Linux používat. Pro mě je to vedlejší záležitost.

      Cílem hnutí svobodného softwaru není úspěch a popularita. Naším cílem je zavedení svobody pro uživatele počítačů - osvobození kyberprostoru a jeho obyvatel.

      Svobodný software dává uživateli čtyři základní svobody:

      1. provozovat program
      2. zkoumat a měnit program
      3. redistribuovat program
      4. distribuovat upravené verze

      Nesvobodný program svému uživateli tyto základní svobody upírá; udržuje uživatele rozdělené a bezmocné. To je nespravedlivé a antisociální. Cílem hnutí svobodného softwaru je zastavit tuto nespravedlnost.

      Popularita svobodného softwaru tomuto cíli pomáhá; kdyby vše ostatní bylo v pořádku, dalo by se říci, že čím více uživatelů svobodného software, tím lépe. Ale někdy není vše ostatní v pořádku. Například mnozí distributoři GNU/Linuxu jej popularizují přidáváním nesvobodných programů. V takovém případě zvyšují popularitu tím, že na cestě za svobodou jedou objížďkou. Takže když se příliš soustředíte na popularitu jako cíl, vede to vždy k problémům.

    6. Je rozmanitost produktů svobodného softwaru dobrá, nebo špatná? Pomáhá s dosažením lepších výsledků, nebo brání vývoji tříštěním sil?

      Může to být obojí a někdy obojí najednou. V určitých případech by mohlo být možné říci "X je zbytečnou duplikací Y" nebo "Jsem rád, že vyvinuli X, protože je o moc lepší než Y". Ale nevím, co bych o takových případech řekl obecně.

      Mají-li lidé svobodu zvolit si svůj projekt, bude občas docházet k duplikaci úsilí, znovuvytváření něčeho, co je již dostatečně dobré. Tomu se nedá vyhnout. Mohli bychom si představit svět, ve kterém by práce všech byla koordinována, aby nedocházelo k duplikacím, ale to by byl svět centrálního plánování jako v Sovětském svazu, ne svobodný svět.

      Jedním z neškodných způsobů, jak omezit nechtěné duplicity, je zlepšovat povědomí o existujících balících svobodného softwaru, aby je lidé našli místo duplikování. Adresář svobodného softwaru - http://www.gnu.org/directory, obsahuje přes 4000 užitečných softwarových balíků, z nichž každý může běžet na zcela svobodném GNU/Linux systému.

    7. Je GPL pragmatická, nebo idealistická? Berete ji spíš jako závazný právní dokument (který má pod hrozbou sankcí přimět někoho k jejímu dodržování)? Nebo ji spíš berete jako určitý manifest, apel na uživatelovo svědomí a morálku a její porušení by tedy mělo být viděno jako neetické jednání, bez účasti soudů?

      GPL je pragmatickým způsobem, jak dosáhnout ideálu svobody spolupráce (viz http://www.gnu.org/philosophy/pragmatic.html). Je právně závazná a její dodržování bylo mnohokrát vynuceno FSF a dalšími držiteli copyrightu.

    8. Existuje niečo, čo ste pre slobodu softvéru a ľudí neurobil, a chceli by ste?

      Omezíme-li otázku pouze na věci, o kterých vím, jak je dělat, pak je odpověď ne, protože už teď dělám vše, co je v mých silách.

      Samozřejmě si přeji, abych mohl dělat více. Svoboda dostává v současnosti na frak všude na světě. Vláda Spojených států aktivně podněcuje vlády jiných států k odebírání svobod a zavádění dalších vládních omezení a sledování - obyčejně uvádějí jako důvod terorismus, ačkoliv nejhorší terorismus páchají vlády a hlavně ta Spojených států. Rád bych to zastavil a obnovil demokracii a lidská práva ve své vlasti, ale nevím jak.

    9. Připouštíte existenci situací, ve kterých není vhodné svobodný software používat?

      Když používáte svobodný software, znamená to, že máte svobodu spolupracovat a svobodu ovládat svůj počítač. Nedovedu si představit, jak by tato svoboda mohla být "nevhodná". Nic vás nenutí kteroukoliv z těch 4 svobod využívat, takže to, že je máte, vám nemůže uškodit. Všechen software by měl být vždy svobodný.

      To neznamená, že všechen software musí být nabízen veřejnosti. Vyvinete-li program a používáte-li ho sám, jde o svobodný software, protože každý uživatel (je jen jeden, vy) má ty 4 svobody. Máte svobodu program redistribuovat, ale nemusíte.

    10. Jak se rozhodujete, která záležitost stojí za to, abyste ji podporoval na stallman.org? Jak si například ověřujete pravdivost tvrzení o záležitosti, o které máte informace jen nepřímé/z druhé ruky?

      Mé politické hodnoty - svoboda, rovnost, demokracie, činnost vlády ke snížení chudoby a utrpení a ochrana budoucnosti lidstva - pocházejí z Americké revoluce, Francouzské revoluce, amerického liberalismu, který byl vidět v domácí politice Franklina D. Roosevelta, Johna Kennedyho a Lyndona Johnsona, a hnutí za ochranu životního prostředí. Všechny konkrétní záležitosti posuzuji s ohledem na tyto hodnoty. Noam Chomsky a další mi pomohli si uvědomit, jak moc se od těchto hodnot odchyluje zahraniční politika Spojených států.

      Ověřování tvrzení v článcích je jiná věc. Mám-li o nějakém tvrzení v článku pochybnosti, mohu si jej ověřit tak, že požádám pomocníky, aby vyhledali jiné zdroje. Ale nemohu si dovolit dělat to příliš často. Snažím se to dělat, zatímco více než naplno pracuji pro hnutí svobodného softwaru.

      Články, na které odkazuji, jsou obvykle buď zprávy organizací, kterým důvěřuji, například Amnesty International, zprávy od očitých svědků nebo články z renomovaných novin. Tyto noviny mohou být tendenční, ale to se většinou projevuje tím, co vynechají. Myslím, že se můžeme spolehnout na konkrétní fakta, která přinášejí.

      Někdy odkazuji na články, ve kterých jiní hodnotí zprávy nebo prezentují své názory. Nemám obecně čas na zkoumání jejich faktických tvrzení, takže se snažím posoudit, jestli si dávají záležet na faktech, jestli mají sklon k přehánění, jestli mluví správně o věcech, o kterých vím odjinud a tak dále.

           

    Hodnocení: 91 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.8.2005 08:55 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Komentáre

    Skutocne velmi zaujimavy rozhovor s rozumne zvolenymi otazkami. Akurat som nepochopil z akeho dovodu je cesko-slovensky. Ved tych preklad tych par otazok by uz vela prace nedal.

    Samozrejme, ze Stallmanove odpovede sa drzia svojej cesty, takze aspon jeden komentar. Licencia GNU/GPL (a v podstate ani ziadna ina free licencia) nebola zatial sudne napadnuta. Vsetky rozhodnutia sudu vychadzali z toho, ze porusovatel nevzniesol vyhrady voci GNU/GPL (zrejme z cisto pragmatickych dovodov, kedze by mu to prilis nepomohlo). V pripade striktneho pravneho dodrziavania GNU/GPL by sa dala napadnut vacsina free softveru (napr. 2a: You must cause the modified files to carry prominent notices stating that you changed the files and the date of any change.).

    19.8.2005 09:03 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komentáre
    Akurat som nepochopil z akeho dovodu je cesko-slovensky. Ved tych preklad tych par otazok by uz vela prace nedal.
    Otázky pokládali čtenáři. Některé bylo nutné mírně zkrátit nebo přeformulovat, takže nejsou v úplně stejném znění, v jakém byly navrženy. Ale zrovna u té slovenské to nebylo potřeba. A proč překládat slovenštinu do češtiny?
    19.8.2005 10:18 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Posledni otazka
    Duch rozhovoru mě mate. Nemůžu si pomoct, ale zní mi to socialisticky: "chceme změnit svět ke svobodě".
    elviin avatar 19.8.2005 11:36 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka

    Protoze zadna myslenka neni idealni, je dulezitej stret techto myslenek a RMS predstavuje jeden z myslenkovych proudu. A kazda myslenka se musi nejak propagovat, napriklad touto vetou. Nelze stavet argumentaci na vetach vytrzenych z kontextu a uz vubec na propagande.

    Myslím to upřímně:)

    19.8.2005 11:51 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka
    Asi jsem Tě nepochopil. Já jsem nic necitoval popsal jsem ducha Stallmanových odpovědí z kontextu. Ano žádná myšlenka není ideální, ale mě připadá stejná jako myslet si, že se vše vyřeší odstraněním tříd - neřeší to podstatu.
    elviin avatar 19.8.2005 12:10 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka
    Tak to se musim omluvit, i kdyz jsem to cetl, tak jsem si myslel, ze ta veta tam je.
    19.8.2005 12:15 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka
    No, problém. Trochu mě potěšilo, že jsem to formuloval, tak že to tak vypadalo :).
    19.8.2005 20:18 Roj | Praha / Dobruška / Jihlava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka
    Pravdepodobne by te vice uspokojila veta "Nechceme zmenit svet ke svobode"

    Ale to by byl (z ust RMS) nepravdivy vyrok :-)
    19.8.2005 20:21 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka
    Ne, jen jsem přesvědčený, že kdyby bylo po jeho, že to dopadne stejně jako už to několikrát dopadlo.
    22.8.2005 13:01 XXX | skóre: 4 | blog: CAD | X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka
    Snažit se o lepší svět je podstatou lidského myšlení. Kdybych se nechtěl snažit o něco lepšího, demokratičtějšího tak se na všechno vyseru, vezmu samopal do ruky a klidně vás všechny postřílím, protože stejně jednou chcípneš a tak je jedno kdy a jak. A nebo až uvidím někoho okrádat starou babičku tak se jestě přidám....

    Prostě proto jsem i přešel na GNU/ Linux. Protože GPL mě příjde demokratičtější a z hlediska dlouhodobé ekonomické strategie daleko pružnější.

    A navíc GPL a to očem mluví RMS je spíše než o socializmu tak o narovnání demokratických, ekonomických a morálních hodnot! :-)

    Jenomže my jsme byli 40let pod komunistama a tak máme všechno zkreslené... Včetně náhledu na to co je kapitalismus, demokracia, atd....
    3.6.2009 00:08 Abraxas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Posledni otazka

    Viem, že je 4 roky po, ale nevadí. Myslím, že Stallmanove myšlienky majú skôr ducha "hippies", alebo "punku" aspoň na mňa to pôsobí ako softvérová anarchia, a určite nie socialisticky. Mám už nejaké roky, a žil som v socializme. A čo sa jeho týče, tak odpovedal že "by rád zmenil svet...", ale nevie ako.... a to 'nevie ako' ho od toho socialistického dosť odlišuje.

    19.8.2005 13:14 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše uff ta reklama
    Ta upoutavka RMS o (ne)demokraticnosti EU sla jeste bulvarneji: RMS o statnim terorismu USA napr. ... nebo by tam slo dat neco podstatneho z rozhovoru, co se tyka Linuxu. Ale to nic, to byl jen takovy hloupy napad.
    19.8.2005 20:10 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Něco podstatného z rozhovoru, co se týká Linuxu? Nestačí jen něco podstatného? Ta zmínka o nedemokratičnosti EU není žádný výmysl. V první odpovědi zaujímá docela významné místo. Samozřejmě nemám v úmyslu popírat, že reklama měla provokovat. Ale sarkasmus bych čekal tehdy, když by upoutávka přibarvovala nebo zkreslovala. Ale to není tento případ.
    19.8.2005 23:37 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Něco podstatného z rozhovoru, co se týká Linuxu? Nestačí jen něco podstatného? Ta zmínka o nedemokratičnosti EU není žádný výmysl. V první odpovědi zaujímá docela významné místo. Samozřejmě nemám v úmyslu popírat, že reklama měla provokovat. Ale sarkasmus bych čekal tehdy, když by upoutávka přibarvovala nebo zkreslovala. Ale to není tento případ.
    Asi bych nasel provokativnejsi a adekvatnejsi vety pro portal ABCLinuxu, napr. "nechceme skoncovat s Microsoftem", ale uznavam, ze v tomto rozhovoru toho krome "nevim, nemohu odpovedet, at zije svoboda" o Linuxu moc neni. To je take dane bud konkretnimi otazkami na nekompetentni (v dobrem slova smyslu) osobu nebo velmi vseobecnymi.

    Co se tyce demokraticnosti EU, tak stejnou vahu ma v tomhle rozhovoru jeho nazor, ze USA jsou teroristicka zeme...

    Krome toho se Stallman hned v prvni odpovedi sam popira:

    1) "Evropská unie funguje extrémně nedemokraticky; umožňuje úředníkům, většinou nevoleným, aby rozhodovali o zákonech, které veřejnost nemůže nikdy zvrátit."

    2) "Ministři Nizozemí a Německa podporovali patenty ... navzdory výslovným instrukcím svých parlamentů, aby to nedělali. ... Tomuto pokusu o nastolení patentů na software v Evropě nakonec zabránil samotný Evropský parlament."

    Takze urednici (ministri!) z jednotlivych clenskych zemi se snazi neco prosadit pod natlakem korporaci a ty udajne "nedemokraticke" struktury EU, jako je parlament jim v tom zabrani... Tak to ma byt argument pro "extremne nedemokraticke fungovani EU". Zvlastni logika.

    3) Evropská unie bude dobrá, pouze pokud bude demokratičtější, což znamená odolná vůči moci obchodu. Jinak se stane nástrojem, který bude Evropu přibližovat Číně.

    Treti citat ukazuje, ze pro Stallmana je "vice demokracie" soubezne se systemovymi (rekneme "demokratickymi", ale kazdopadne direktivnimi) omezenimi dzungle kapitalu, nebo tak nejak. Omezeni moci obchodu je napr. dusledna kontrola peneznich toku, sledovani majetkovych pomeru politiku, jina kriteria rozhodovani nez ciste ekonomicka (momentalni vynos v penezich)... a hlavne stala moznost "verejnosti", nejaky vyvoj politiky svym zasahem zvratit (petice? referendum? revoluce?).
    20.8.2005 16:51 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Co se tyce demokraticnosti EU, tak stejnou vahu ma v tomhle rozhovoru jeho nazor, ze USA jsou teroristicka zeme...
    Pravda. A v čem tedy spočívá tvoje stížnost? Že jsem si na banner vybral zrovna EU (a ne USA)?
    Krome toho se Stallman hned v prvni odpovedi sam popira
    Nějak jsi od kritiky banneru přešel ke kritice Stallmanových názorů. Znamená to, že jsme na banner neměli používat Stallmanův názor, který ty kritizuješ?
    Tak to ma byt argument pro "extremne nedemokraticke fungovani EU". Zvlastni logika.
    Má snad článek někde připsáno, že vyjadřuje názor redakce? Začal jsi sarkastickou kritikou bulvárnosti banneru. V dalším komentáři neznámého oponenta přesvědčuješ o pomýlenosti Stallmanových tvrzení. Nerozumím tomu, proč tyhle věci rozebíráš v reakci na mou obhajobu banneru.
    20.8.2005 23:26 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Co se tyce demokraticnosti EU, tak stejnou vahu ma v tomhle rozhovoru jeho nazor, ze USA jsou teroristicka zeme...

    Pravda. A v čem tedy spočívá tvoje stížnost? Že jsem si na banner vybral zrovna EU (a ne USA)?
    Jednak to nebyla stiznost, ale poznamka. A za druhe, tykala se toho, ze jako upoutavky na rozhovor s osobnosti v urcitem oboru se pouziva OFF TOPIC, tj. praktika bulvaru. Vypoved, ze EU je nedemokraticka, neni podle me v tomto rozhovoru podstatna, stejne jako ta, ze USA jsou teroristicky stat - to jsem ti chtel naznacit srovnanim. Jsou to akorat bonmoty dobre akorat tak do hospody nebo na demonstraci.
    Krome toho se Stallman hned v prvni odpovedi sam popira

    Nějak jsi od kritiky banneru přešel ke kritice Stallmanových názorů. Znamená to, že jsme na banner neměli používat Stallmanův názor, který ty kritizuješ?
    Kdyz napisu "krome toho", tak to znamena KROME TOHO. Napriklad se timto vyrazem da uvest nove tema, s predchozim ne nutne souvisejici. Tak tomu bylo i v tomto pripade. Priste se na podobny figl pokusim tedy radeji upozornit nejak zretelneji.
    Tak to ma byt argument pro "extremne nedemokraticke fungovani EU". Zvlastni logika.

    Má snad článek někde připsáno, že vyjadřuje názor redakce? Začal jsi sarkastickou kritikou bulvárnosti banneru. V dalším komentáři neznámého oponenta přesvědčuješ o pomýlenosti Stallmanových tvrzení. Nerozumím tomu, proč tyhle věci rozebíráš v reakci na mou obhajobu banneru.
    Viz vyse + nepresvedcuji o pomylenosti tvrzeni, pouze upozornuji na evidentni logicky rozpor v techto tvrzenich, dokonce v jednom souvislem projevu. To jako ilustraci toho, ze se jedna spis o "hospodske reci" nez o uvazenou analyzu, a ze to tedy neni az tak dulezite, co pan Stallman v teto souvislosti rika.
    21.8.2005 09:01 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    jako upoutavky na rozhovor s osobnosti v urcitem oboru se pouziva OFF TOPIC, tj. praktika bulvaru. Vypoved, ze EU je nedemokraticka, neni podle me v tomto rozhovoru podstatna
    IMO se pleteš. Stallman se již dlouhou dobu angažuje v něčem, čemu on říká boj za lidská práva a svobody; svobodný software je jen jedním z nástrojů/kroků, které k tomu mohou vést. Můžeš si o jeho názorech a metodách myslet své, ale rozhodně už dnes není těžiště jeho činnosti v oblasti softwaru, počítačů atd. Proto mi ta zmínka o EU přijde v kontextu rozhovoru daleko relevantnější než třeba zmínka o MS.
    Kdyz napisu "krome toho", tak to znamena KROME TOHO. Napriklad se timto vyrazem da uvest nove tema, s predchozim ne nutne souvisejici.
    A nebo se tím může uvozovat další argument. Např. "kromě toho, že platí A, tak mé tvrzení podporuje i B". A tak jsem to četl já.
    se jedna spis o "hospodske reci" nez o uvazenou analyzu, a ze to tedy neni az tak dulezite, co pan Stallman v teto souvislosti rika.
    To je trochu přehnané, nemyslíš? Vzhledem k tomu, že nešlo o živý rozhovor, tak bych předpokládal, že vše, co v odpovědích je, tam být má. Tj. žádné hospodské řeči. Ty s vyjádřenými názory nesouhlasíš, ale to rozhodně není důvod pro mě, abych je bral jako "ne až tak důležité". Je celkem irelevantní, co si o těch věcech myslím já sám, ale je naprosto zřejmé, že by bylo velkou chybou je odsunout do pozadí jen kvůli mému/tvému úsudku. To už bys rovnou mohl chtít, abych rozhovor trochu překopal a nechal v něm jen to, co by podle tebe netrpělo nelogičností...
    21.8.2005 13:45 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Proto mi ta zmínka o EU přijde v kontextu rozhovoru daleko relevantnější než třeba zmínka o MS. ... Vzhledem k tomu, že nešlo o živý rozhovor, tak bych předpokládal, že vše, co v odpovědích je, tam být má. Tj. žádné hospodské řeči. Ty s vyjádřenými názory nesouhlasíš, ale to rozhodně není důvod pro mě, abych je bral jako "ne až tak důležité". Je celkem irelevantní, co si o těch věcech myslím já sám, ale je naprosto zřejmé, že by bylo velkou chybou je odsunout do pozadí jen kvůli mému/tvému úsudku.
    Jak ctu, tak jsem se vyjadril k nelogicnosti Stallmanova projevu, ktery demonstruje podle svych slov "extremne nedemokraticke fungovani EU" tim, ze Evropsky parlament zabranil necemu, co si upekli zastupci jednotlivych vlad (pod natlakem korporaci).

    Presne kvuli tomuto rozporu se tedy na rozdil od tebe nedomnivam, ze Stallmanovy vyroky o nedemokraticnosti EU maji vetsi dulezitost nez jina vseobecna populisticka hesla (typu: USA jsou teroristicka zeme, za vsechno muzou komunistit/kapitalisti/zidi, republice vice prace...). Ta se neridi argumenty, ale momentalni naladou (modou).

    Tedy to nema co delat s mym osobnim nazorem (pokud se nebudeme bavit o logice argumentu). Ten jsi projevil naopak ty, kdyz jsi toto v rozhovoru zaroven negovane heslo vypichl jako dulezite a jeste z nej (pravdepodobne) vyrobil sugestivne polozenou anketni otazku.

    Jisteze moderator (redaktor) rozhovoru nemuze uplne ohlidat, aby nedostaval nelogicke odpovedi, proc by mel ale presvedcovat ctenare, ze to nevadi, ze i kdyz jsou nelogicke, jsou dulezite? Treba protoze sam ma tak vyhraneny osobni nazor, ze mu ta nelogicnost vubec nevadi nebo ji dokonce vubec nevidi, a snazi se ten svuj osobni nazor protlacit, jak to jen jde?

    A konecne OFF TOPIC je "nedemokraticnost EU" podle me proto, ze prave v oblasti, na kterou je zamereny tento portal, se prave ty "extremne nedemokraticke" struktury EU v pripade softwarovych patentu zatim osvedcily.

    PS. Puvodne mohl muj komentar zustat jen jako poznamka/povzdech (viz muj prvni prispevek), ale kdyz me chces presvedcovat, ze nevim, proc jsem to napsal, tak si uzij i me argumenty.
    21.8.2005 15:31 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Tedy to nema co delat s mym osobnim nazorem (pokud se nebudeme bavit o logice argumentu). Ten jsi projevil naopak ty, kdyz jsi toto v rozhovoru zaroven negovane heslo vypichl jako dulezite a jeste z nej (pravdepodobne) vyrobil sugestivne polozenou anketni otazku.
    Tím jsem projevil svůj názor? Jak jsi na to přišel? Kdyby Stallman do rozhovoru napsal, že by nejlepší bylo úředníky EU postřílet, tak bych se podle tebe pod ten výrok automaticky podepsal tím, kdybychom dali anketu "Souhlasíte s postřílením úředníků EU?". Připomínáš mi některé lidi, kteří pod anketou, která se ptala, jestli by se mělo zákonem přikázat používání svobodného software (samozřejmě bylo na výběr ano i ne), rozhořčeně volali, jak může náš portál požadovat takovou nehoráznost.

    "Sugestivně položená"? Vidíš věci tam, kde se ti to hodí. Ta otázka odkazuje na článek, protože byla článkem inspirována. Možná tě pobaví, že jsem od vydání článku dostal dva maily, kde mi lidi vyčítají, proč je anketa napsaná tak, jak je napsaná. Prý to totiž svádí k odpovědi "ano" (protože RMS nám přeci nemá co mluvit do EU politiky, když jí nerozumí) -- a proč se tedy takto snažíme hlasování ovlivnit ve prospěch "ano"...
    Jisteze moderator (redaktor) rozhovoru nemuze uplne ohlidat, aby nedostaval nelogicke odpovedi, proc by mel ale presvedcovat ctenare, ze to nevadi, ze i kdyz jsou nelogicke, jsou dulezite?
    Důležitost a logičnost jsou dvě velmi odlišné věci. Stallman v rozhovoru vyslovil různé názory. Některé, jako například ten o EU, považuji za natolik vyčnívající, že si zaslouží být na upoutávce. Jestli jsou to výroky logické nebo nelogické, to ponechávám na úsudku čtenářů. Z úst RMS považuji výrok o nedemokratičnosti EU za dost důležitý. Ale nikde tím neříkám, že s ním souhlasím, nikde neobhajuji jeho (ne)logiku. Rozhodně není případná nelogičnost důvodem k ignorování (z hlediska redakce - čtenáři si názor utvoří sami).

    Kdybychom dělali rozhovor s někým, kdo by - s prominutím - plácal samé blbosti (totiž nelogičnosti), očekával bys od redakce, že ho prostě nevydáme (nebo alespoň nebudeme propagovat)?
    Treba protoze sam ma tak vyhraneny osobni nazor, ze mu ta nelogicnost vubec nevadi nebo ji dokonce vubec nevidi, a snazi se ten svuj osobni nazor protlacit, jak to jen jde?
    Tohle je opravdu nízké. Na podporu své argumentace vytahuješ domněnky o mém osobním názoru. Můj názor tu nikde nezazněl a ani ho "neprotlačuji". Jak můžeš tvrdit, že upoutávkou a anketou protlačuji svůj názor? Obojí je postaveno neutrálně. Tím, že jsem něco vybral na banner, přeci neříkám, že s tím souhlasím. Říkám tím, že je to něco zajímavého z článku. Když je něco zajímavé, neznamená to, že je to pravdivé, logické nebo jakékoliv jiné.
    A konecne OFF TOPIC je "nedemokraticnost EU" podle me proto, ze prave v oblasti, na kterou je zamereny tento portal, se prave ty "extremne nedemokraticke" struktury EU v pripade softwarovych patentu zatim osvedcily.
    Vysvětli mi tu logiku.
    1. Náš portál je zaměřen na (GNU/)Linux, FOSS atd.
    2. EU projevila svou demokratičnost neschválením patentů na software.
    3. Názor, že EU není demokratická (kvůli okolnostem schvalování/neschvalování patentů), je off-topic.
    Já bych řekl, že to jaksi skřípe.
    Puvodne mohl muj komentar zustat jen jako poznamka/povzdech (viz muj prvni prispevek), ale kdyz me chces presvedcovat, ze nevim, proc jsem to napsal, tak si uzij i me argumenty.
    Tvoje poznámka jízlivě obviňovala z bulvárnosti. Připadá mi úplně normální, že se proti tomu ohradím a pokusím se vysvětlit, proč jsem přesvědčen, že mýlíš.
    21.8.2005 18:53 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Kdyby Stallman do rozhovoru napsal, že by nejlepší bylo úředníky EU postřílet, tak bych se podle tebe pod ten výrok automaticky podepsal tím, kdybychom dali anketu "Souhlasíte s postřílením úředníků EU?".
    Lepe: "Bylo by podle vás nejlepší úředníky EU postřílet?" Odpoved na tvou otazku: Ano.
    "Sugestivně položená"? Vidíš věci tam, kde se ti to hodí. Ta otázka odkazuje na článek, protože byla článkem inspirována.
    Sugestivni neni jeji spojeni se Stallmanem, ani jeho nazory. Sugestivni je to slovo "dostatečně", popripade vynechani Stallmanovy definice vice demokraticnosti ("což znamená odolná vůči moci obchodu").
    Možná tě pobaví, že jsem od vydání článku dostal dva maily, kde mi lidi vyčítají, proč je anketa napsaná tak, jak je napsaná. Prý to totiž svádí k odpovědi "ano" (protože RMS nám přeci nemá co mluvit do EU politiky, když jí nerozumí) -- a proč se tedy takto snažíme hlasování ovlivnit ve prospěch "ano"...
    Pobavilo :)

    Jisteze moderator (redaktor) rozhovoru nemuze uplne ohlidat, aby nedostaval nelogicke odpovedi, proc by mel ale presvedcovat ctenare, ze to nevadi, ze i kdyz jsou nelogicke, jsou dulezite?
    Důležitost a logičnost jsou dvě velmi odlišné věci. Stallman v rozhovoru vyslovil různé názory. Některé, jako například ten o EU, považuji za natolik vyčnívající, že si zaslouží být na upoutávce. Jestli jsou to výroky logické nebo nelogické, to ponechávám na úsudku čtenářů. Z úst RMS považuji výrok o nedemokratičnosti EU za dost důležitý. Ale nikde tím neříkám, že s ním souhlasím, nikde neobhajuji jeho (ne)logiku. Rozhodně není případná nelogičnost důvodem k ignorování (z hlediska redakce - čtenáři si názor utvoří sami).
    Takze jsem jako ctenar usoudil, ze je to v kontextu rozhovoru vyrok nelogicky, a taky to napsal do komentare. Kdyz tedy muzes udelat upoutavku bez ohledu na to, zda zastava tvuj nazor, proc bych ja musel kritizovat neci projev proto, ze muj nazor nezastava (tim ti chci naznacit, ze obvinovat z nazorove zaujatosti jsi zacal ty me).
    Kdybychom dělali rozhovor s někým, kdo by - s prominutím - plácal samé blbosti (totiž nelogičnosti), očekával bys od redakce, že ho prostě nevydáme (nebo alespoň nebudeme propagovat)?
    To bych bohuzel neocekaval.
    Tohle je opravdu nízké. Na podporu své argumentace vytahuješ domněnky o mém osobním názoru.
    Ze by?

    Nějak jsi od kritiky banneru přešel ke kritice Stallmanových názorů. Znamená to, že jsme na banner neměli používat Stallmanův názor, který ty kritizuješ?

    Ty s vyjádřenými názory nesouhlasíš, ale to rozhodně není důvod pro mě, abych je bral jako "ne až tak důležité".

    Az pak prisly me "domnenky" a presne jako odpoved na tohle.

    Vysvětli mi tu logiku.
    1. Náš portál je zaměřen na (GNU/)Linux, FOSS atd.
    2. EU projevila svou demokratičnost neschválením patentů na software.
    3. Názor, že EU není demokratická (kvůli okolnostem schvalování/neschvalování patentů), je off-topic.
    Já bych řekl, že to jaksi skřípe.
    Jak to skripe? Ze podle 2. je ve vztahu k 1. cislo 3. OFF TOPIC, tj. pripadna nedemokraticnost EU se zjevne netyka oblasti zamereni vaseho portalu?
    Tvoje poznámka jízlivě obviňovala z bulvárnosti. Připadá mi úplně normální, že se proti tomu ohradím a pokusím se vysvětlit, proč jsem přesvědčen, že mýlíš.
    No, timhle jsi me tedy nepresvedcil:
    Kdybychom dělali rozhovor s někým, kdo by - s prominutím - plácal samé blbosti (totiž nelogičnosti), očekával bys od redakce, že ho prostě nevydáme (nebo alespoň nebudeme propagovat)?
    21.8.2005 19:43 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uff ta reklama
    Lepe: "Bylo by podle vás nejlepší úředníky EU postřílet?" Odpoved na tvou otazku: Ano.
    Přiznávám, že tomu nerozumím. To "ano" se váže k mé otázce, jestli si myslíš, že vydáním takové ankety bych se pod ten názor podepsal? Pokud ano, tak mi prosím vysvětli, z čeho tak usuzuješ. Když řeknu "Pan X si myslí A. Myslíte si vy A nebo B?", tak tím dokazuji svůj souhlas s A? Nechápu, jak jsi na to přišel...
    Sugestivni neni jeji spojeni se Stallmanem, ani jeho nazory. Sugestivni je to slovo "dostatečně", popripade vynechani Stallmanovy definice vice demokraticnosti ("což znamená odolná vůči moci obchodu").
    Já v tom nic sugestivního nevidím. A jak jsem zmínil, pár lidí to dokonce vidí jako sugestivní naznačení opačné odpovědi. Každopádně mi můžeš věřit, že jsem neměl v úmyslu otázku položit jakkoliv sugestivně. Doufám, že neřekneš, že to bylo podvědomí, které chtělo za každou cenu protlačovat svůj/můj názor...
    Kdybychom dělali rozhovor s někým, kdo by - s prominutím - plácal samé blbosti (totiž nelogičnosti), očekával bys od redakce, že ho prostě nevydáme (nebo alespoň nebudeme propagovat)?

    To bych bohuzel neocekaval.
    Dejme tomu, že by to byl tento rozhovor. Chceš skutečně říct, že jsem měl rozhovor se Stallmanem nejprve přečíst, posoudit jestli jsou v něm uvedené věci logické, a teprve podle toho se rozhodnout, jestli vyjde? A kdyby ne, tak bych místo rozhovoru čtenářům sdělil "omlouváme se, ale ukázalo, že RMS odpovídal nelogicky, a proto jsme se rozhodli rozhovor nevydat". To myslíš vážně? Když někdo mluví nelogicky, znamená, že by neměl být slyšen? Že by čtenáři neměli dostat šanci si o něm udělat svůj obrázek?
    Kdyz tedy muzes udelat upoutavku bez ohledu na to, zda zastava tvuj nazor,
    To ti připadá divné? Proč? Upoutávka je upoutávka. Má lidi postrčit k přečtení článku. Není to žádný transparent, se kterým bych mával na ulici. Proč si myslíš, že by upoutávka měla vyjadřovat názor toho, kdo ji vytvořil?
    proc bych ja musel kritizovat neci projev proto, ze muj nazor nezastava (tim ti chci naznacit, ze obvinovat z nazorove zaujatosti jsi zacal ty me).
    Nerozumím.
    Tohle je opravdu nízké. Na podporu své argumentace vytahuješ domněnky o mém osobním názoru.

    Ze by?

    Nějak jsi od kritiky banneru přešel ke kritice Stallmanových názorů. Znamená to, že jsme na banner neměli používat Stallmanův názor, který ty kritizuješ?

    Ty s vyjádřenými názory nesouhlasíš, ale to rozhodně není důvod pro mě, abych je bral jako "ne až tak důležité".

    Az pak prisly me "domnenky" a presne jako odpoved na tohle.
    Nikde v tom nevidím, že bych vyjadřoval svůj názor. Myslíš-li to, že i přes tvoji kritiku považuji názory za důležité, pak viz někde výše, kde jsem říkal, jaký je rozdíl mezi důležitostí a logičností. Nehledě na to, že když něco (v roli redaktora) považuji za "důležité", tak to přeci nemusí znamenat, že s tím souhlasím.

    Když čtu knihu, ve které někdo tvrdí, že si Židé holocaust vymysleli, považuji tuhle věc za velmi důležitou. Je důležité, aby o tom lidi věděli, je důležité, aby se o tom mluvilo, je důležité, aby se to vyvracelo. Znamená to, že s takovým tvrzením souhlasím? Samozřejmě že ne.
    1. Náš portál je zaměřen na (GNU/)Linux, FOSS atd.
    2. EU projevila svou demokratičnost neschválením patentů na software.
    3. Názor, že EU není demokratická (kvůli okolnostem schvalování/neschvalování patentů), je off-topic.
    Já bych řekl, že to jaksi skřípe.

    Jak to skripe? Ze podle 2. je ve vztahu k 1. cislo 3. OFF TOPIC, tj. pripadna nedemokraticnost EU se zjevne netyka oblasti zamereni vaseho portalu?
    Berme 1. a 2. jako fakta. Jak to, že je tedy off-topic tvrzení, které zpochybňuje č. 2.?

    -------

    Pod čarou... Abych předešel dalším fabulacím, tak zde je můj názor na Stallmanův názor: nesouhlasím s tím, že by EU potřebovala být demokratičtější (v anketě jsem volil "ano"). Pokud je něco, co podle mě EU nechybí, tak je to demokratičnost celého zřízení. Někdy až komicky úzkostlivě střežená. Jsem hotov EU kritizovat za mnohé jiné věci (především dotační/rozpočtovou politiku), ale nepodepsal bych se ani pod to, že by měla být demokratičtější, ani pod to, že USA jsou teroristický stát. Opět by se našlo nemálo věcí, se kterými bych se současnou administrativou Spojených států nesouhlasil (jak v zahraniční, tak v domácí politice). Je však nesmysl tvrdit, že jde o teroristy.
    19.8.2005 19:50 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše FDR
    Mé politické hodnoty - svoboda, rovnost, demokracie, činnost vlády ke snížení chudoby a utrpení a ochrana budoucnosti lidstva - pocházejí z Americké revoluce, Francouzské revoluce, amerického liberalismu, který byl vidět v domácí politice Franklina D. Roosevelta (sic!), Johna Kennedyho a Lyndona Johnsona, a hnutí za ochranu životního prostředí. Všechny konkrétní záležitosti posuzuji s ohledem na tyto hodnoty.

    Tak tohle mluví za vše. Přál bych mu zažít "svobody" které na všechny strany rozdával "liberál" FDR během New Dealu.
    19.8.2005 20:19 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Co se tam stalo? Zajímá mě to.
    19.8.2005 22:57 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Pár článků do začátku: How FDR Made the Depression Worse, The New Deal Debunked. A pokud tě to bude zajímat víc, tak tady je zmiňované dílo J.T.Flynna.

    Ztrojnásobení daní, desítky nových úřadů (některé byly dokonce následně zrušeny soudem), protikapitalistická propaganda, cenzura rádií, prohloubení velké deprese, atd. Toliko k té svobodě, kterou tak vidí Stallman v osobě FDR. Buďto to Stallman neví (O čemž silně pochybuji, přece někdo nebude uvádět jako své myšlenkové vzory někoho, o jehož životě nic neví.), nebo u mě ztrácí veškerý kredit.
    19.8.2005 22:59 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Navíc koukám, že Stallman píše speciálně o domácí politice. Musí tedy vědět o co jde.
    elviin avatar 20.8.2005 00:17 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR

    Jestli to spravne chapu, tak jde v podstate o dve strategie statni politiky. Jedna je postavena na nazoru, ze se trh dokaze stabilizovat sam (monetarismus) a druha, ze je treba zasah statu ve vhodne dobe za ucelem stabilizace (keynesianstvi) navzdory prirozenym pomerum v poptavce a nabidce. Neprijde mi nic zajimavyho, co tady pises. RMS proste zastava jeden z nazoru na statni politiku. A i kdyz clanek, na ktery si odkazal proste a docela poutave rozprasi politiku 30. let, tak nevis, jak by to dopadlo, kdyby ta politika probihala pod rizenim tehdejsich oponentu.

    Jen dodam, ze spolehlivym stabilizacnim prvkem, ktery vede spolecnost k stabilite je valka, konflikt. A tomu se da predejit jedine zasahem do prirozenyho stavu veci.

    20.8.2005 01:24 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Hehe, některé termíny, které používáš zhruba sedí s tím co učila Fialová mě v "ekonomii" před pár lety na FELu. Tvoje vysvětlení těch ideologií je úplně chybné, ale o to tady nejde. Jde o to, že tady Stallman káže o svobodě a jako vzor má prezidenta, který svou činností způsobil do té doby naprosto nevídané rozšíření státní moci. (to samozřejmě musí být vždy na úkor svobody jednotlivce) Za jehož vlád se utratilo 3x více než stihli utratit všichni prezidenti před ním dohromady. Který inicioval obrovské vyvlastnění věřitelů v podobě zrušení určitých podmínek v již uzavřených smlouvách, které zaručovaly vyrovnání ve zlatě, který svou autoritou posvětil rozsáhlou kartelizaci bankovnictví, prováděl obrovskou infalci, zavedl Social Security, atd. atp. Někteří o něm dokonce tvrdí, že dělal vše pro to, aby zatáhl spojené státy do druhé světové války. Motivace je sice jasná, ale neexistují úplně přesvědčivé důkazy. Přece jenom spousta dokumentů z té doby je pořád utajována. Není to ale důležité.

    Faktem je, že kázat o svobodě a mít za vzor politika je většinou ožehavé (tak možná ještě nějakého, který se drží celou kariéru jedněch principů a vždy podle nich jedná - např. ze současných con. Ron Paul - za texas), ale F.D.Roosevelt, to už je tedy moc. Tomu se nedá říct jinak než naprostá ignorance.

    Je úplně irelevantní diskuse o tom jak by dopadli tehdejší političtí oponenti (btw ti dopadli stejně špatně už před ním, FDR nastoupil po republikánech)
    20.8.2005 01:35 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Hehe. Mě taky učila Fialová a pořád na přednáškách mluvila o V. Klausovi svém spolužákovi :). Dělala vám to taky?
    20.8.2005 13:21 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Už si moc nevzpomínám, ale pořád to určitě nebylo. To bude nějaká novinka. ;-)
    elviin avatar 20.8.2005 09:09 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Tak proč to RMS neprohlídnul? A drzi se toho. Jak jsi ukazal, tak argumenty jsou přesvědčivý.
    20.8.2005 13:19 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    To se ptáte špatného člověka.
    21.8.2005 16:56 David Kuzela | blog: Dawyd
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Jen bych podotknul, že FDR je pro spoustu američanů tímtéž, co pro nás TGM -- nemyslím otec národa, ale velká ikona, která je provedla težkým obdobím; už to, že jde o jediného prezidenta, který byl v úřadu více než dvě volební období vypovídá o mnohém... s TGM má společné i to, že byl až do smrti "nenahraditelný", i když fakticky svůj úřad už nemohl vykonávat.
    21.8.2005 18:55 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Nechávám stranou ostatní věci... jen poznámku k tomuto:
    Někteří o něm dokonce tvrdí, že dělal vše pro to, aby zatáhl spojené státy do druhé světové války.
    Byla to tak špatná věc? Nebo to myslíš tak, že FDR se do války hnal jen kvůli ekonomice?
    21.8.2005 20:00 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Jak kvůli ekonomice? To nechápu, možná když trochu rozvedeš co si pod tím představuješ ty, tak ti budu schopnej odpovědět. Každopádně válka NENÍ dobrá pro ekonomiku. (perfektně to ilustruje Bastiatova esej o rozbitém okně) V americe měla veřejnost vždy velký odpor proti vojenskému zasahování do cizích věcí (mimo USA). Poltici měli snahu přesně opačnou. Ve všech válkách politici vždycky získávali a získávají větší moc. (ti na vítězné straně, samozřejmě :)) Jak říkají někteří, válka je zdravím státu. Bohužel vyhráli politici. Začalo to válkou se španělskem a víme jak to vypadá dnes.

    K té otázce o WW2: Na takovou otázku neexistuje odpověď. Špatná pro koho? Kdo ví jak by to dopadlo v Evropě bez američanů, že jo. :) Jediné co vím, je že fašismus a komunismus nejsou dlouhodobě udržitelné režimy. A čím mají větší rozsah, tím jsou méně udržitelné. Takže, dříve nebo později by se říše zhroutila pod tíhou vlastních problémů. Byl tedy zásah dobrý pro obyčejného evropana či američana? Nevím. Neodpovím. :)

    Každopádně FDR a svoboda nejdou v ŽÁDNÉM případě dohromady.

    Když už ne celou tak doporučuju 4 a 5 kapitolu z té Flynnovy knížky. Ukazuje to jak FDR prosadil fašizaci amerického průmyslu. Je to o tom co prováděly NRA a AAA.

    A taky první kapitolu o nástupu FDR k moci.

    Je to čtení na jeden večer, ale ukazuje to opravdu hodně o tehdejší době.
    21.8.2005 20:04 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Tady je to okno, když už jsem to zmínil: I. THE BROKEN WINDOW
    21.8.2005 20:35 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Každopádně válka NENÍ dobrá pro ekonomiku.
    To jsem neřekl - ptal jsem se, jestli to tak myslíš ty, protože tak argumentuje spousta lidí. Nicméně lze těžko zpochybňovat, že americká ekonomika na druhé světové válce v konečném vyúčtování vydělala. Zmíněný esej nebere v potaz fakt, že okna nebyla rozbíjena v Americe. Byla rozbíjena všude jinde, kde také všichni velmi prodělali. Americká ekonomika se přiživovala na těch 6 francích, které měly putovat do kapes sklenářů v Evropě (a jinde).
    22.8.2005 01:25 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Samozřejmě že to ten esej bere v potaz. Bastiat rozlišuje tři strany, poškozeného, škůdce a sklenáře. :)

    Asi si ze mě děláš srandu s tím, že v americe nebyla "rozbíjena okna". Tj. válka nijak negativně nezasáhla americké občany a že z ní tedy měli čistý prospěch.
    Nicméně lze těžko zpochybňovat, že americká ekonomika na druhé světové válce v konečném vyúčtování vydělala.
    Tohle tvrzení je v nejlepším případě nepodložené. Zaprvé, nevím co to znamená když ekonomika vydělává. Už jsem se tě ptal, jednou co tím myslíš v předchozím příspěvku. Budu to tedy interpretovat tak, že velké množství američanů na válce vydělalo (díky válce jim vzrostla prosperita, mají víc úspor a mohou si tedy koupi více hmotných statků než před válkou). Taky nevím co je to konečné zůčtování a kdy mělo proběhnout (hned po konci války, po deseti letech, po dvaceti, včera?).

    Takže tu mám WW2: FDR vyhlašuje stav pohotovosti, rapidně zvyšuje daně, provádí inflaci dolaru (tj. vyvlastnění úspor američanů) a zavádí nové regulace pomocí kterých nutí lidi méně spotřebovávat, zavádí množstvích nových úřadů, spousta produktivních mladých mužů je odvedena, FCC přebírá kontrolu nad většinou cizojazyčných rádií, začíná se zvyšovat zbrojení, opět je tu státní plánování průmyslu a tudíž i obrovské plýtvání a chaos, atd atd atd...

    Ano, evidentní čistý zisk pro většinu obyčejných američanů. :) Ok, ironii stranou. Během války, tedy většina američanů byla donucena dát část svých úspor a vydělávat na válečnou mašinérii a tudíž o to méně mohli vydělávat na sebe. Zbrojní průmysl a jeho dodavatelé samozřejmě prosperovali, stejně tak státní zaměstnanci, ale vše ostatní upadalo. Ekonom by řekl: Prostě přesun kapitálu z ostatních oborů do zbrojení, způsobený růstem poptávky, která je financovaná z daní a inflace (nově vytisknutých peněz).

    Ok, je tu konec války a konečné vyúčtování. Obyčejný američan zjišťuje, že kvůli inflaci si z úspor už nekoupí dva fordy jako před válkou, ale má tak na přední polovinu. Zjišťuje, že díky vysokým daním musel odkládat průběžné opravy domu a nyní mu střecha padá na hlavu. S úžasem zjišťuje, že vláda se nějak nemá ke snížení daní na předválečnou úroveň a zrušení některých "vyjímečných" opatření, atd. Businessman zjišťuje, že znovuotevření továrny, kterou zavřel díky přesměrování poptávky na válečné účely nebude zadarmo. Atd.

    Dobře, takže konečné vyúčtování hned po válce není úplně "fér", takže počkáme ještě třeba pět let. Nuže náš obyčejný američan i přes vyšší daně než před válkou už má zase naspořeno na dva fordy a také se mu povedlo opravit dům. Kapitál byl zase přesunut zpátky do běžných (neválečných) výrobních oborů (přesun samozřejmě nebyl bez nákladů, protože jak by řekl ekonom, kapitál není homogenní). Takže tu máme z hlediska prosperity běžného američana, podobnou situaci jako před deseti lety. A teprve teď je prostor pro nějaký zisk. Ano svět je "zničen" a bude chtít obchodovat o něco více, jenže to by chtěl i tak, protože nezapomínejme, že válka v evropě již v té době byla. Bude tedy rozdíl skutečně takový aby vyvážil ztrátu deseti let? A co lidi, kterým byly zničeny úspory těsně před penzí? A co mrtví, kteří již vytvářet bohatství nebudou, nehledě na to že ten úžasný válečný zisk jim taky bude prd platný?

    Navíc, máme víc úřadů a vyšší daně než před válkou, inflace se FEDu nějak zalíbila, takže ji průběžně provádí (v menší míře) až do dnes. Ale není moc seriózních ekonomů, kteří by tyto znaky považovali za znaky prosperity. :)

    Sorry, za přehnanou ilustrativnost, ale nechtěl jsem se vyjadřovat suše ekonomicky. Jakákoliv mnou uváděná čísla neber vážně, každopádně některá přesná čísla se dají dohledat. (třeba válečná inflace, daně) :)

    Takže to že americká ekonomika na válce vydělala se dá zpochybnit celkem snadno. Daleko přesvědčivější je tvrzení, že americká ekonomika byla "vržena" o několik let zpět a musela dohánět to co během války "zameškala" (v prosperitě obyčejného američana - pokud ovšem nebyl odveden a zabit). A stát během toho zase o něco vyrostl.
    22.8.2005 12:56 Roj | Praha / Dobruška / Jihlava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Samozrejme problem spociva uplne jinde. USA ziskaly po 2. sv.valce vyhodu KOMPARATIVNI!

    Takze kdyz budeme ve meste 3 truhlari, vsichni vyhorime, ale me jako jedinemu zbyde hoblovka, frezka a nekolik pil, nakonec je vsechny ekonomicky prevalcuju, je uplne jedno, jak vysoke budou dane.
    22.8.2005 13:44 megi | skóre: 11 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    Blbost
    23.8.2005 16:04 Ondrej Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FDR
    který svou činností způsobil do té doby naprosto nevídané rozšíření státní moci. (to samozřejmě musí být vždy na úkor svobody jednotlivce)
    Nesouhlasim - rozsireni statni moci muze byt na ukor svobody jednotlivce, nebo taky muze svobodu jednotlivce podporovat.

    Pokud napriklad hlasas neco nepopularniho a statni moc te chrani pred lyncujicim davem, tak statni moc podporuje tvou svobodu projevu.

    Pokud napriklad hlasas neco nepopularniho a statni moc te za to zavre, tak jedna na ukor tve svobody projevu.

    V mnoha pripadech chrani statni moc ustavni svobody slabsich pred agresi silnejsich, v mnoha pripadech sama svobody utlacuje.
    29.6.2023 09:59 Adilkhatri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Richard Stallman
    This is in like manner an OK post which I really refreshing scrutinizing. It isn't every day that I have the probability to see something like this.. 먹튀검증

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.