abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Preemptivni kernel - Semestralni projekt

    24.10.2005 16:17 | Přečteno: 2016× | Linux

    Mam zadan Semestralni Projekt ktery se tyka preemptivniho kernelu do Linuxu. Mam sehnat nejake informace (a neco o tom sepsat) o RTLinuxu a RTAI a provest hlubsi analyzu patchu od Ingo Molnara.

    Tyto patche pridavaji nove modely preeptivity (od verze jadra 2.6.13 pridavaji jenom Real-Time, predchazejici modely byly do jadra 2.6.13 prevzaty prave odsud). Pridava take nekolik dalsich veci, jako treba Thread HardIRQ a SoftIRQ a Preemptible RCU.

    Mam otestovat latence a jitter. Na otestovani jsem taky nasel program interbench. Uz mam nejake vysledky tohoto testu.

    Ja osobne testuju verzi jadra 2.6.13 a patch verze 14. Tyto mam zkompilovane pro vsechny modely preemptivity dvema prekladaci - gcc 4 a gcc 3.4. Tak muzu srovnat i vliv prekladace na jadro (asi moc velky nebude, ale zajima me to). Taky mam zvlast zkompilovane jadro 2.6.13 s verzi patche 5 se zapnutymi moznostmi v debuggingu umoznujici sledovat jitter a latency.

    Chtel bych poprosit, pokud nekdo mate nejake materialy (zejmena tykajici se RTLinuxu a RTAI), vysledky benchmarkovych testu apod. tykajici se tematu, jestli byste se mi nemohli ozvat a nejaky ten material mi poslat. Pochopitelne nepredpokladam, ze to nekdo udela za me, ale jakoukoliv pomoc uvitam.

    Nezastiram, ze to potrebuji na sem. projekt.

    Chtel bych taky tuto praci publikovat na netu, pripadneho honorare se vzdam ve prospech komunity. Chtel bych to eventuelne publikovat i na jinych strankach nez zde.

    Za jakykoliv ohlas predem dekuji.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    David Watzke avatar 24.10.2005 17:36 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    Klik, do řádku napíšem RTLinux RTAI benchmark a bouchnem do Entru. :-) Nevím o co jde a jestli už jsi to neprohledával, takže jestli tam není nic užitečnýho, tak sry.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    belisarivs avatar 24.10.2005 17:59 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    Hele, nemusis ze me delat blbce. To je prvni vec co jsem udelal. Jenom jsem se cthel zeptat jestli s tim nekdo nema osobni zkusenosti apod. o ktere by se chtel podelit. To je cele.
    IRC is just multiplayer notepad.
    David Watzke avatar 24.10.2005 18:03 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    To rozhodně nedělám. :-( Spíš jsem nechtěl dávat odkaz na vyhledávání, protože už jsem se jednou setkal s tím, že jsem měl problém s kódováním a znaky pak byly zmršený. Ale rozhodně jsem to nemyslel tak, že tě to nenapadlo. Pardon.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    belisarivs avatar 24.10.2005 18:26 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    Tak jo, v pohode, jenom tu takove rady obcas vidim.
    IRC is just multiplayer notepad.
    Nikola Ciprich avatar 24.10.2005 22:14 Nikola Ciprich | skóre: 23 | blog: NiX_blog | Palkovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    zdravim, tohle mne velmi zaujalo, doufam ze budete pilne publikovat prubeh vyzkumu ;)

    primo ohledne techto veci asi moc nepomuzu, ale mohl by vas zajimat web Cona Kolivase: http://members.optusnet.com.au/ckolivas/kernel/ pripadne bych mohl mozna pomoct, pokud budete mit napr problemy s priohybanim, pripadne kombinacemi patchu na nejakou verzi kernelu - s tim mam celkem zkusenosti.

    urcite budu tuhle diskuzi sledovat...
    Did you ever touch the starlight ? Dream for a thousand years? Have you ever seen the beauty Of a newborn century?
    belisarivs avatar 25.10.2005 12:20 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    Diky za ohlas. Mam radost ze moje tema nekoho zaujalo. Ja mam testovat ten patch od Ingo Molnara na vanilla kernelu, aby se otestoval vliv pouze tohoto patche. Nic vic.

    Tuhle stranku znam. Jestli pouzivate ck patch, tak bych vam mohl poradit archck. Je tam patch, ktery ten predchozi ck uz obsahuje a navic pridava nekolik novinek (ja sam jej pouzivam, a vyuzil jsem zejmena fbsplash). Mozna vas taky bude zajimat nitro a jine. Nevim, ale jak se to bude kamaradit s jinymi patchi.

    Ale s mym projektem to moc nesouvisi. Ja mam otestovat jenom ten preemptivni kernel od Ingo Molnara, pripadne neco splasit o RTAI a RTLinuxu. Ohledne zobrazovani prubehu vyzkumu, uz nejake vysledky mam, takze bych to sem mohl o vikendu dat.

    Taky by se mozna mohl hodit nejaky napad jak otestovat to jadro. Ja pouzivam ten interbench, ten se zda byt naprosto idealni. Ale treba nekdo na neco prijde.
    IRC is just multiplayer notepad.
    belisarivs avatar 7.11.2005 13:00 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    Pro ty co ocekavali nejake vysledky. Prosim prijmete moji omluvu. Vysledky jsem nemohl poskytnout z duvodu rozepsaneho nize.

    Benchmarky jadra jsem provadel pomoci programu interbench ktery vytvoril Con Kolivas (mimojine tvurce ck patchsetu, ktery je zakladem mnoha dalsich patchsetu).

    Postup testu: Nabootovat do 1. runlevelu (pro neznale se to dela tak, ze kernel se nabootuje s parametrem 1), prepnout se do pracovniho adresare a pak spustit interbench. Program si v danem adresari vytvori soubor velky asi jako RAM pamet v danem pocitaci a ten pak ruzne nacita a simuluje pri tom ruzne zateze a provadi 4 serie mereni prodlevy pri ruznem zatizeni.

    Dosel jsem vsak k zaveru (po konzultaci s Conem Kolivasem), ze vsechny benchmarky jadra, ktere jsem doted timto zpusobem provedl jsou nepouzitelne a tudiz je radsi nebudu publikovat.

    Po seriich benchmarku jsem si totiz vsimnul, ze vysledky jsou dost rozporuplne a nekdy vyrazne rozdilne (otestoval jsem 4x to same jadro, restartoval jsem PC mezi kazdym benchmarkem). Jiste uznate, ze odchylka 10-40% je proste neprijatelna.

    Con Kolivas mi pak poradil, ze pro testovani Real-Timovych vlastnosti je dobre pouzit program interbench s parametrem -r. Pak se ale zpusti na konci kazde serie mereni benchmark hack, ktery je tak drsny, ze mnohdy dojde k selhani testu.

    To lze vyresit spusteni programu interbench s vypnutim prislusneho testu.

    Interbench je pak radno spustit navic s parametren -x Hack, ktery dany test prezkoci, a tak dojde k uspesnemu obenchmarkovani jadra.

    Taky jsem si pri mereni vsimnul, ze jsou dost velke rozdily ve vysledcich, jestli testujeme jadro hned po nastartovani PC a nebo po zahrati PC. Taky je dobre restartovat PC mezi kazdym merenim (v pripade, ze testujete stejne jadro).

    Takze jsem na tom tak, ze nemam zadne vysledky. Na me PC s Linuxem se dostanu az o vikendu, tak nejdrive otestuju nekolikrat to stejne jadro a v pripade prijatelnych odchylek budu pokracovat v testovani ostatnich jader a publikovani vysledku.

    Vsechny testy taky delam zatim na verzi jadra 2.6.13 s poslednim prislusnym patchem od Ingo Molnara. U verze 2.6.14 zatim cekam az dojde k vydani posledni (snad nejvychytanejsi) verze patche.

    Tato jadra jsem zkompiloval pro vsechny 4 mody preemptivity a taky pro zkousku zvlast prekladacem gcc verze 3.4 a verze 4.0.2.

    V pripade, ze dojdete na nejaky lepsi zpusob benchmarku, budu moc rad, kdyz se o nej se mnou podelite, stejne tak ocenim osobni zkusenosti, vysledky, odborne texty na toto tema ....
    IRC is just multiplayer notepad.
    belisarivs avatar 6.1.2006 18:39 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preemptivni kernel - Semestralni projekt
    Tak jsem dokoncil a odevzdal ten muj projekt. Dosel jsem tam na nejake chyby gcc 4. Jadra zkompilovane s touto verzi prekladace mela vyrazne vyssi prodlevy (to plati pro No Forced Preempt a Voluntary, Low Latency a Real-Time timto jiz netrpely). Takze jeste zbyva nekoho kontaktovat a je to tady. Jenom nevim koho a jak.
    IRC is just multiplayer notepad.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.