Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tiskni Sdílej:
To si snad dělaj pr*el? Možná by jim někdo mohl vysvětlit co je to Open Source... I když jaký je podíl operačních systémů zdarma na těchto „nahých“ počítačích?
Dobře, tak 3, 5 procent?Tipl bych to klidně na desítky procent. Vždyť kolik lidí dneska v práci má počítač? Podle mě spousta.
Dobře, tak 3, 5 procent?Dobře, ale to pořád odhaduješ z celkového objemu, že :). Na těch pirátských už to vyjde docela dost.
Aby to nebylo jako ve Francii s tou anti-pirátskou daní. Tedy nové počítače bez MS Windows by byly zatíženy "anti-pirátksou daní".
tak jednoduchy to zase neni, je nekolik moznosti jak mit windows legalne zadarmo (dreamspark, msdn aa) minimalne pro studenty. pak taky pokud ma nekdo krabicovou verzi, tak by melo bejt legalni nainstalovat si ji na novej pocitac, kdyz ji z toho staryho smaze. pak taky muze prendat disk (nebo ho zkopirovat) ze staryho pc na novej a ma to taky legalne. kdyz to neni oem verze.
to uz by tu statistiku mohlo ovlivnit trochu vic nez to jedno procento pro free a open systemy ...dá poskládat z freewaru
freeware != Svobodný Software
A některé aplikace pro Windows splňujou definici Svobodného Softwaru. Freewarové aplikace jsou šířeny zdarma, ale ke zdrojovým kódum většinou nemáte přístup.
U Windows prakticky nic dalšího instalovat nemusím
Tohle může samozřejmě platit i o např. Ubuntu či jiné distribuci GNU/Linuxu.
Chtěl jsem si rejpnout.
Já jsem to pochopil... že tím "freewarem" myslíte všechno programové vybavení, které je legální a zdarma. Jistě.
Chtěl jsem jenom říct to, že např. pro programátory je velmi důležitý to, zda program je/není Svobodný Software.
ale u toho operačního systému (odečtu-li ono pověstné linuxové procento) se o nic jiného než o warez jednat nemůžeJistě, ale stále nemá ten člověk právo porušovat presumpci neviny.
...ale u toho operačního systému (odečtu-li ono pověstné linuxové procento) se o nic jiného než o warez jednat nemůže.A co ti chudáci, co si pořídili OS (ať už windows) normálním způsobem? Myslím tím ty, co si ho normálně v obchodě koupili nebo ho koupili při koupi předešlého stroje.
Zajímavé jak intenzivní PR si dokáže zařídit sdružení, ,které nemá AFAIK v ČR ani právní subjektivitu. Ale proč se divím, u nás je možné všechno …
>>> zjišťuje kolik se na určitém trhu prodá osobních počítačů a také kolik se prodá softwarů,
Tak at naridej prodej jen a pouze s widlema a je po piratstvi ne. BSA nebude met koho buzerovat a chcipne.
Jak na Rádiu Česko uvedl mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč, metodika výpočtu podílu nelegálních programů jeTak to som na rozpakoch. Či veriť hovorcovi, alebo metodike, ktorú uverejňuje na svojich stránkach:
Piracy Rate — Percentage of packaged PC software installed in a country without a license. Use of open source software is accounted for in the calculations and is considered licensed, legal software.Možno by bolo lepšie pozrieť si priamo tú štúdiu za rok 2010:
In the course of identifying the PC software piracy rate for a country, IDC must ascertain what percent of deployed PC software is free or open source (see figure 6). This is accomplished through annual surveys that poll con sumer and business users about their software deployment during the year, asking what types of software is deployed on their PCs. Depending on the country, as much as 25% of all software deployed might be free or open source.Dokonca aj pekný graf tam majú
Ty budeš asi trpět rozdvojenou osobností.Nebo ty nebudeš trpět chápáním ironie.
těžko se domáhá spravedlnostiByl by nějaký odkaz na případ, kdy se těžko domáhal spravedlnosti? Pokud vím, všem těmto stěžovatelům hned nabídli vrácení (celého) produktu.
Byl by nějaký odkaz na případ, kdy se těžko domáhal spravedlnosti? Pokud vím, všem těmto stěžovatelům hned nabídli vrácení (celého) produktu.Spravedlivé by bylo, kdyby přestali prodávat něco, co nejde použít bez dodatečných podmínek neznámých při koupi, zaplatili za toto chování pokutu, a museli každému zákazníkovi vzít smlouvu zpět bez ohledu na to, jestli se zákazník chytil a odklikl, že souhlasí, a vzali na sebe náklady s tím spojené (migrace dat apod). To by podle mě bylo spravedlivé vůči zákazníkovi-spotřebiteli :). Napříště by se OEM prodávalo se seznámením s podmínkami, a za stejných pravidel, jako je klasická lhůta u e-shopů apod. Nejsem právník, neber to všechno úplně doslova, ale takhle zhruba bych si to představoval. Prostě žádné výhody jen proto, že je to tak jednodušší, ale pokud chtějí dát zákazníkovi omezující podmínky, ať s ním nejdřív sepíšou smlouvu, a pak teprv ať tvrdí, že je tou smlouvou vázán.
Přijde mi dementní kupovat něco co nechci a svádět mé špatné rozhodnutí na "zlé obchodníky a výrobce". Přijde mi ubohé tvrdit, že mě k tomu někdo nutí!Přijde mi dementní reagovat na komentář bez jeho přečtení. Oni člověka nutí k tomu, ať si vybere buď dvoujici produktů nebo žádný z nich (zjednodušeně řečeno), to je jediné, na co si tu kdo stěžoval.
věřím, že kdyby odporovala, tak by to dávno bylo u soudu a řešilo se toTo je naivní víra.
Minimálně ČPS a podobná sdružení by jistě dávno konala.Kdyby ČPS měla reagovat za každou licenci, která nějakým způsobem přesahuje rámec zákona, tak nejenom, že by nedělali nic jiného. Navíc by si mohli lehce nasrat do vlastního hnízda.
Když mu ale budete chtít přikázat, aby Vám nabízel něco, co je pro něj finančně nevýhodné, tak jeho svobodu porušujete.Finančně nevýhodné čím? Že jim Microsoft zatrhně tipec, když budou prodávat samotné počítače? Jediný způsob, jak to může být finančně nevýhodné je korupce. A myslím, že celoplošné nařízení prodávat obě varianty by mohlo uškodit jen tomu, kdo korumpuje. Obchodníci by neprodělali, zákazníci taky ne.
a nebo jste levičákJak to souvisí s levicí?
cítíte potřebu nařídit podnikateli, že Vám musí prodat daný výrobek v takové konfiguraci, jaké chcete...A nebo ty jsi ovčan, který jde a koupí každý odpad, který mu obchodník za jakožedobroucenu vnutí, protože má na něm obrovskou marži. Nějak jsem si naivně myslel, že obchodníci podnikají z toho důvodu, aby nabídli žádané zboží, za které jim zákazníci zaplatí. Díky tobě jsem ale pochopil, že je to trochu jinak. Že (solidní) obchodník je od toho, aby levně posháněl šunty, které potom vnutí zákazníkům ke zboží, o něž projeví zájem. A pokud se zákazník ozve, že by chtěl jen to, pro co si přišel, nazveme ho levičákem (komoušem, fašistou, buržoustem, teroristou, prostě čímkoli, co se zrovna nenosí).
Ten člověk napsal, že ho to trápí. Mě třeba trápí, že je venku zima a neznamená to, že chci poručit větru, dešti. O regulaci a levičácích mluvíte stále jen vy ....
Nehledě k tomu, že je poněkud legrační, že k demenci druhých se vyjadřuje někdo, komu dělají problém vyjmenovaná slova ...
Naprostá většina trhu je nasicena, pouze pár jedinců má potřebu se v diskuzích přiznávat k vlastní demenci, že si kupují něco, co vlastně nechtějí a svádějí svůj mentální stav na zlé obchodníky a výrobce, které by bylo přeci třeba zregulovat...Ne.. Tihle lidi prostě nejsou spokojeni s trhem.. Taky bych nebyl rád kdybych šel do železářství pro vrták a musel si k tomu koupit i megasadu vrutů které nikdy nevyužiju.. je to blbost.. chci si koupit PC bez OS, mělo by to být možné.. Tomu kdo ty PC vyrábí by odpadla jedna starost.. Takže to není nereálný požadavek.. Prostě by dodavatel těch PC vypustil jeden krok.. A jediný kdo tu mele hovadiny jsi ty.. BTW: Směšná cena licence odpovídá stavu těch home edicí.
chci si koupit PC bez OS, mělo by to být možné..A já si chci koupit Šunkovou bagetu bez majonézy a mělo by to být možné. Tomu kdo ty bagety vyrábí by odpadla jedna starost.. Takže to není nereálný požadavek.. Prostě by dodavatel těch baget vypustil jeden krok..
Nechápu, kde někdo může vzít tu drzost a někomu takto omezovat obchod. Přijde mi to ubohé.Tak omezení tohoto typu likvidování konkurence majoritním hráčem, který si tak zajišťuje monopolní postavení, zaslouží nějaký způsob regulace. Regulace pomůže zákazníkům, pomůže obchodníkům a pomůže výrobcům (tedy kromě toho jednoho, který na těch praktikách vydělává).
Přijde mi to ubohé.Podobně ubohé jako nařizovat dvouletou záruční lhůtu? I to je zásah do svobody obchodníků, ne?
Ale počítač bez Windows je pořád plnohodnotný počítač.Technická: Srovnáváš auto bez kol s počítačem bez Windows. Buď srovnávej auto bez kol s počítačem bez OS (a takový počítač/auto ti bude dost k ničemu, dokud na něj nějaký OS nenainstaluješ/kola nepřiděláš) nebo auto bez kol značky Barum s počítačem bez Windows. S praktikou vnucování Windows ke všemu nesouhlasím a trápí mě to hlavně u notebooků (protože nejde koupit jako u desktopu komponenty a poskládat bez Windows, optické mechaniky a dalších hovadin), ale nejsem si jistý, jestli bych chtěl nějaký zásah shora.
Je tu několik velmi podstatných rozdílů:
Pokud by trh s pneumatikami pro nová auta vypadal tak jako trh s operačními systémy, byl bych jednoznačně pro zásah shora. Zcela svobodný trh bez přívlastků je pěkné heslo, ale historie ukázala, že takový trh přirozeně vede ke vzniku monopolů a kartelů, které ho v důsledku zadusí. Proto je určitá míra regulace nutná.
I když - myslíš, že BSA počítá i samostatně nakoupené komponenty?Jistě. Ty sis snad koupil zvukovku bez Adobe® Audition®? Aha, takže pirát. No tak to máme ušlý zisk $349+DPH+CLO+shipping+...+...
Ale tipoval bych, že BSA bude do statistik počítat jen něco, co už se dá prohlásit za skoro kompletní sestavenou mašinu.Také to předpokládám. A docela by mne zajímalo, odkud si potom ta slavná BSA vycucává svá prezentovaná numera.
Také to předpokládám. A docela by mne zajímalo, odkud si potom ta slavná BSA vycucává svá prezentovaná numera.Já bych teda nic takového nepředpokládal.
Ale tipoval bych, že BSA bude do statistik počítat jen něco, co už se dá prohlásit za skoro kompletní sestavenou mašinu.Já bych tipoval, že BSA bude do statistik počítat cokoli, co se jim hodí tam počítat, i kdyby to měl bejt třeba mixér s Atmelem.
V domácích počítačích v Česku je podle odhadů protipirátské organizace BSA /Business Software Alliance/ už polovina programů bez zaplacené licence.
Jak na Rádiu Česko uvedl mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč, metodika výpočtu podílu nelegálních programů je vcelku jednoduchá. Každý rok se podle něj zjišťuje kolik se na určitém trhu prodá osobních počítačů a také kolik se prodá softwarů, které jsou pro provozování počítačů potřebné.
„Ty nahaté počítače pak zhruba představují tu míru pirátství. A v ČR se prodá v průměru každý rok 37 procent počítačů bez jakéhokoliv softwarů,“ přiblížil.
§ 199 (1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem. (2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1, ač ví, že je nepravdivá a může vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa, sdělí podniku nebo organizaci nebo policejnímu nebo jinému státnímu orgánu anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem. (3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 2 opětovně, nebo(Pokud nějaká novela pozměnila formulaci, tak to někdo opravte.)
Linuxáci např. jsou vážně znepokojeni. No ne?
Jak na Rádiu Česko uvedl mluvčí protipirátské organizace BSA Jan HlaváčMimochodem, co je to za organizaci, které je ten Jan Hlaváč mluvčím a ve kterém státě má nějakou právní formu?