abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1052 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

    20.7.2011 11:43 | Přečteno: 3446× | Debian | Výběrový blog | poslední úprava: 20.7.2011 11:43

    Tato pohádka je o tom, kterak Jiřík k Routerstation pro přišel, Debian tam nahrál a co při tom všechno viděl a zažil.

    Dlouhý úvod, jež čtenáře do souvislostí uvede a celou stránku utěšeně zaplní

    Před více než rokem jsem přemýšlel o rozšiřování současného routeru. Dobré rady auditoria mne v anketě jasně nasměřovaly na řešení mikropotvora na střechu. Dlouho se nic nedělo, až do naší družby se vzdálenějším CzFree cloudem. Výsledkem této spolupráce byla skutečnost, že počet antén na střeše začal s každou návštěvou střechy narůstat geometrickou řadou a1=2 q=2. Po dvou návštěvách se zatím počet antén ustálil na počtu osmi. Tahat osm koaxů, notabene většinou na 5 GHz, je dost nevýhodné, tahat šest ethernetů jakbysmet, takže to z ničeho nic začalo na střeše sice mikro, ale tikat. Jakožto GNU fundamentalistu mne samozřejmě fujfuj tik pobuřuje, nicméně v daném kontextu je to jediné možné řešení. Jenže s příchodem tika se objevil problém přemnožení ethernetů u routeru, což jsem provizorně vyřešil switchem, což je ale řešení, jež mne dlouhodobě neuspokojuje. Navíc se dynamický routing přestěhoval do tika a tudíž routovací role routeru se umenšila, vzhledem k tomu, že jsou na něj připojené "jen" dvě antény, z nichž jedna půjde za nedlouho stejně pryč. Krmit Edimax switch (já vím, že by se tam dalo nahrát OpenWRT, ale nechce se mi blbnout s mikropájkou) a server, který takto provozuje jen pár vedlejších služeb není příliš ekonomické/rozumně a tak jsem se začal poohlížet po routerstation pro.

    Stručné vysvětlení co to vlastně router station je a k čemu by mohla být dobrá

    Routerstation pro je v zásadě router, který Ubiquity prodává se sloganem "The embeded wireless dream machine". Nepočítám-li určitý člen, je tento slogan pravdivý zhruba z 50%. Router station pro je "embeded machine". Bezdrátová tak úplně není, protože až vám poštou/PPLkem přijde, zjistíte, že je to jenom mateřská deska čili prkýnko, z kterého čouhá les konektorů a v kterém jsou nějaké konektory (no, asi to zjistíte už dřív, ale to by ta věta nebyla dost dramatická, žejo). Wireless se stane teprve po té, co do jednoho či více z 3 mini-pci slotů dáte nějaké to rádio. Slovo embeded se pak projeví tím, že k desce nedostanete krabičku (která se sice dá koupit, ale komu by se chtělo dát čtyři stovky za kus bakelitu) a nedostanete žádný napájecí zdroj.

    hardware

    Co tedy za svých cca 1800 korun dostanete ? Prkýnko s CPU Atheros AR7161 MIPS 24K (v základu 680MHz, lze údajně přetaktovat na 800), 128 DDR RAM, 16 MB FLASH, 3x miniPCI, 3+1 gigabit ethernet (viz dále), jeden USB 2.0 konektor (standardní !), sériový port v podobě klasického 9M konektoru, SDIO slot v kterém fungují SDHC karty, díru pro jack na napájení z 48V trafa. Napájet se dá "čímkoliv" s 40-56 V stejnosměrného napětí, výrobce udává s jedním rádiem 5 W spotřebu v klidu a 7 W při routování 1 Gbitu. To, co už se nikde moc nedozvíte je fakt (zjistil jsem až po nákupu trafa 48V/1A), že jack má plusko na hrotu. Jedním z eth portů se dá napájet pomocí POE (až 25W) dle standardu 802.3af. Pak jsou k dispozici také RTC hodiny, ovšem jsou propojeny s FLASH, takže to není až tak jednoduché je využít.

    Jak to je se síťovými rozhraními ? Byl jsem z toho dost zmatený (jeden z prodejců taky), takže ač to možná někomu přijde samozřejmé, tak vězte, že jeden z portů (fyzicky oddělený od ostatních) je WAN port 10/100/1000 s PoE, ostatní tři 10/100/1000 jsou nejspíše v hubu (co jsem tak pochopil). Na desce jsou tedy 2 logické (RGMII) porty a switch Atheros AR8316.

    Les pinů zahrnuje UART 6 pin Header (115200 baud, 8 bits, nor parity, 1 stop bit), JTAG Port "J4" (14 pinů), a GPIO se sedmi piny, původně zamýšlenými asi pro jumpery, ale samozřejmě zneužitelné k ledasčemu jinému ;-).Pak už jen nudný resetovací čudlík a 6 LEDek (power,RF, WAN,LAN1-3).

    Software

    Na wiki se dočtete následující: Ubiquiti only provides limited support for the software, but full support for the hardware. Limited support v podání Ubiquity znamení, že s deskou dostanete i "manuál" ve formě lesklé cedulky menší než obal na CD, z jedné strany potištěné s obrázkem desky a následujícími užitečnými informacemi: Tento podrobný až vyčerpávající návod spolu s odkazem na manuál k openwrt Kamikaze je celá SW podpora. Naštěstí existuje oficiální fórum pro podporu, které trochu zachraňuje situaci, ale v zásadě se jedná o podporu komunity. Trochu je to podobné přístupu Nokie k N900 ...

    První start

    Než krabičku zprzním, tak jsem chtěl otestovat, jestli stěrače opravdu stírají tak ,, jak to tvrdí testovací inženýr mé desky, pan (inženýr ?) Andrew Chang (na desce je hrdě napsáno Designed in USA ;-) ). A opravdu, diody svítí, po zastrčení kábelu svítí i WAN port, po nastavení eth0 na kompu pingu 192.168.1.20, můžu se přissháčkovat a kochat se krásou busyboxu stařické verze openwrt. Jéééé.

    Debian pro pojídače koláčů

    Dějství prvé

    Nejjednodušší cestou jak debianizovat tule potvůrku je DebWRT. Protože jsem na postupem chvíli bádal, tak se zde o něj podělím. Prvním krokem je přeflešování routerstation - k tomu je potřeba "vhodný firmware", který rostl tady. Flešuje se standardním způsobem pro vaše zařízení. WTF ? Prkno jsem koupil, ale o tom jak se flešuje nic nevím a z dokumentace se to nedočtu. Naštěstí existují fóra, kde poradí jak na to, musí se ve vhodný okamžik při startu stisknout a podržet resetovací tlačítko a pak nahrát fimware:
    tftp -m binary -v 192.168.1.20 -c put debwrt-firmware-ar71xx-generic-ubnt-rspro-squashfs-factory.bin 
    
    Tím máme prkno přeflešované a můžeme se věnovat systémovému disku. V mém případě jsem vzal za vděk starší 4GB SDHC kartou (Class 6), kterou jsem podle návodu připravil a přimountoval:
    cfdisk /dev/sdb -> /dev/sdb2 swap na konec karty (130 MB), zbytek ext3
    mkfs.ext3 -L DEBWRT_ROOT /dev/sdb1
    tune2fs -c 0 -i 0 /dev/sdb1
    mkswap /dev/sdb2
    mkdir /tmp/debwrt
    mount /dev/sdb1 /tmp/debwrt
    
    A máme v /tmp/devwrt připojený nový filesystem. Pokud vše funguje tak, jak má, stačí rozbalit do rootu debwrt-rootfs-mips-2.0-1.tar.bz2 a debwrt-modules-brcm47xx-Broadcom-b43-2.6.34.5-angel-2.0-1.tar.gz, odmountovat kartu, narvat jí do desky a nastartovat.

    Dějství druhé

    Strčili jsme do routerstation kartu, zapnuli, připojili ethernet. V defaultu deska poslouchá na 192.168.1.1 a lze se přihlásit přes ssh root/debwrt. Což učiníme a můžeme se pustit do dalších konfigurací jako je nastavení síťovek a tak podobně. Protože jsme však zdravě paranoidní, tak pro začátek vypneme router a uděláme zálohu karty v PC. Takže init 0 ..

    Dějství třetí

    Po nějaké době systém vypneme a vyndáme kartu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že mi zmizela partition table... Takže vše v hajzlu a dáme repete ...

    Debian pro frajery

    Protože se nám mezi tím podařilo zašantročit debwrt disk image, a paralelně se rozbilo www a jeho autor neodpovídá na mejly, rozhodneme se pro řešení hodné celých mužů. Uděláme si kopii SVN repozitáže a klasicky a vcelku bezbolestně si uvaříme vlastní debwrt jádro i disk image (můžeme jádro i trochu poladit). S pocitem dobře vykonaného díla flešneme (viz výše) a nacpeme na SDHC kartu (taky viz výše). Podle geografické lokalizace a kulturního kontextu buď začneme držet palce či překřížíme prsty a hle - potvůrka nabíhá tak jak by měla. Máme Debian Squeeze na armu a dále závisí jen na naší fantazii ;-)        

    Hodnocení: 92 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.7.2011 12:58 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Ke tretimu dejstvi: zkusil jsi na jinem kompu gpart dev/sdX -W /dev/sdX?
    20.7.2011 14:57 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Samozřejmě jsem se snažil na mašině z toho něco dostat, ale gpart se nějak nechytil, z čehož jsem usoudil že asi ta ext partišna lehla úplně a tak mi nezbylo než udělat další pokus ...
    20.7.2011 15:04 Martin Lojda | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Zkousel jsi, jak se to chova pri vypadku proudu a podobnych vecech? Mam DebWRT nad routerstationu pro uz cca pul roku, zatim bez nehody (vypadky proudu vykryla UPS), ale zajimalo by me, jestli to takove situace prezije bez nasledku (ve smyslu integrity systemu a dat). Sam jsem nemel cas/nervy to zkouset ;-)
    20.7.2011 17:00 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Při výpadku proudu to zcela korektně naběhne. Za poslední velké bouřky bylo nějaké přepětí či co, takže potvora vytuhla a eth link z mrkvotiku se tvářil, že je úplně spadlý. Už jsem začínal mít obavy o jeho osud, ale vzhledem k jeho současné lokalizaci v mém pokoji jsem použil souseda, který shodil jistič a za cca 1 minutu nahodil a vše běží jak má. Je to samozřejmě nouzové řešení, protože většina souborových systémů není z nekorektního ukončení zcela nadšená ...
    Sleep_Walker avatar 20.7.2011 22:17 Sleep_Walker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Mam rspro a DebWRT, funguje jak ma i pres veskere snahy mych potomku (tahajici za draty), manzelky (obcas vyhazujici pojistky) a kocoura (ktery se na routeru vyhriva).
    25.9.2011 18:51 flack
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Ahoj mam otazku ci s debwrt funguje aj 802.11a? nakolko openwrt ma nejaky problem s ovladacmi pre minipci 5gHz pasmo. Mam kartu CM9 a potrebujem sa pripojit na 5gHz. Uz som si zakupil aj licenciu pre ddwrt ale este som ju neaktivoval nakolko som sa dozvedel o moznosti debwrt.
    25.9.2011 19:12 čha čha čha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    A) openwrt 5GHz problém nemá, b) anžto je debwrt jádro z openwrt s balíčky z Debianu, tak by IMHO žádný problém být neměl. CM9 je postavena na Atherosu a ten má snad nejlepší podporu v Linuxu (nebo alespoň jednu z nejlepších)...
    Grunt avatar 20.7.2011 15:21 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Proč tam cpeš Debian (zvlášť když si to vaříš ze zdrojáků sám)? Přecijen i na obale je napsané, že je to Embedded. Nějak ten trend nahrazovat OpenWRT DebWRTčkem tam kde to jen jde moc nechápu.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    AsciiWolf avatar 20.7.2011 16:22 AsciiWolf | skóre: 40 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Nějak ten trend nahrazovat OpenWRT DebWRTčkem tam kde to jen jde moc nechápu.
    To jsem si říkal taky, dokud jsem nevyzkoušel OpenWrt 10.03. :-(
    Grunt avatar 20.7.2011 22:21 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Proč? A když ti nevyhovuje předvařená, tak si uvař vlastní polévku, ne?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    20.7.2011 17:00 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Protože tím nahrazuji x86 router ... takže nemusím už nic dál vařit a mám aktuální Squeeze "zadarmo". LAMP, mrtg, ssh, vpn je imho i v OpenWRT, ale normální distribuce mi skýtá i leccos navrch (nejsem si jistý, jestli jen procmail a mutt i pro openwrt ;-) ). Jinak OpenWRT pro AirCA 8 co kompiloval Molekula byla bomba, na ten Ovis jsem nemusel šáhnout roky, kde jsou ty časy :-((.
    Grunt avatar 20.7.2011 22:25 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Protože tím nahrazuji x86 router
    Aha, tak to je teda důvod.
    LAMP, mrtg, ssh, vpn je imho i v OpenWRT, ale normální distribuce mi skýtá i leccos navrch (nejsem si jistý, jestli jen procmail a mutt i pro openwrt )
    Tak rvát do routeru i takové služby, to moc nevím. Když by to bylo vyhrazené, no tak budiž, ale takto teda nevim.
    Jinak OpenWRT pro AirCA 8 co kompiloval Molekula byla bomba
    No to bych ani neřekl. Kdyby to bylo v hlavní řadě, tak je to IMHO lepší.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    20.7.2011 17:24 Jan Zapletal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Proč tam cpeš Debian (zvlášť když si to vaříš ze zdrojáků sám)? Přecijen i na obale je napsané, že je to Embedded
    A proč by Debian nemohl být na embedded zařízení, smím-li se zeptat?
    Grunt avatar 20.7.2011 22:31 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Tak já neříkám, že nemohl, ale OpenWRT je opravdu pro embedded zařízení vylaďené. Jak rozměrově (očesané o manuálové stránky, dokumenty a jiné blbosti, vyházené nepotřebné funkce z programů, nahrazení lehčími verzemi, … žere jak míň na disku, tak hlavně v paměti), tak rychlostně. Další věc je že nabízí spoustu všelijakých utilit navíc (třeba teď nově server pro připojení v případě že stanice nemá IP adresu ale jsou toho spousty jiného), pak třeba různé ovladače a hlavně téměř neomezené možnosti nastavení snad všeho skrze buildroot. Nevím moc jak DebWRT, ale já osobně bych teda neváhal nad OpenWRT ani minutu.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Limoto avatar 20.7.2011 23:40 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

     

    očesané o manuálové stránky, dokumenty a jiné blbosti, vyházené nepotřebné funkce z programů, nahrazení lehčími verzemi

    A to je možná právě ten problém. Ono, na SDHC je místa dost a 128MiB RAM taky není tak málo (ale zas tady je každej bajt dobrej...), tak proč nevyužít toho, že manuálový stránky nemusím prohlížet jinde, balíčky nemusím překompilovávat proto, aby měly víc než základní funkce a celkově je ten Debian prostě pohodlnější...

     

    Grunt avatar 21.7.2011 13:02 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Aha. Tak to já mám 32MiB RAM a leze mi to skrze USB 1.1, takže se to táhlo jako smrad. Takhle je to pěkně svižné, paměti je dost takže si můžu navymýšlet služeb, všechno optimalizovat jak hrdlo ráčí a tak. Je pravda, že 128MiB a 600Mhz…no, zas mám TouchBook na něm něco podobného a také jedu na OpenEmbedded i když se tam dá provozovat Ubuntu. Nevím no.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Limoto avatar 21.7.2011 16:23 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

    Píšeš, že máš WL-500gP. Já taky a USB mám 2.0 ;-)

    Grunt avatar 21.7.2011 23:47 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Možná bych mohl teda asi doinstalovat ehci-hcd.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Jendа avatar 20.7.2011 23:43 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Shodou okolností jsem si dneska hrál s DebWRT v Asu WL500gP pro ovládání robota postaveného na Roombě. Důvod použití DebWRT? Nestane se, že budu někdy něco potřebovat a nebude to v repozitáři.
    nahrazení lehčími verzemi
    Ze kterých já občas teču.
    žere jak míň na disku
    V době, kdy se nedá sehnat menší flashka než gigabajtová.
    tak hlavně v paměti
    DebWRT má po nabootování v paměti 7 MiB, včetně plnohodnotného sshd a bashe.
    Další věc je že nabízí spoustu všelijakých utilit navíc (třeba teď nově server pro připojení v případě že stanice nemá IP adresu ale jsou toho spousty jiného)
    Co konkrétně myslíš s tou IP adresou nevím, ale v době link-local adres nás to snad nemusí trápit. Na DebWRT podle mě můžeš mít všechno co na OpenWRT a ještě mnoho navíc.
    pak třeba různé ovladače
    ? Jádro jako jádro.
    a hlavně téměř neomezené možnosti nastavení snad všeho skrze buildroot
    DebWRT jde snad taky nastavit.
    Grunt avatar 21.7.2011 13:10 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Asu WL500gP
    To jsme na tom stejně.
    Nestane se, že budu někdy něco potřebovat a nebude to v repozitáři.
    No jo. To musíš znát buď ./scripts/feeds a nebo si udělat SDK a jde tím převařit téměř vše.
    DebWRT má po nabootování v paměti 7 MiB, včetně plnohodnotného sshd a bashe.
    Srovnej s busyboxem, uClibc a dropbearem.
    Jádro jako jádro.
    Nemáš recht. Vývoj probíhá právě v OpenWRT a až pak se to dostává do mainline (teda v závislosti na ovladači). Jinak nabízí i třeba proprietární drivery které dovolí mít více rozhraní na jednom radiu (každé dokonce nezávisle ve svém módu), různé drivery pro LEDky a tak. Ale to je jedno. Hádat se, no asi jsme prostě každý z jiného těsta.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Limoto avatar 21.7.2011 16:23 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

    DebWRT AFAIK použýívá jádra z OpenWrt...

    22.7.2011 13:45 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Ja osobne OpenWRT pouzivam, ale kde to jde, tam radsi nasadim Debian (nebo treba Debian + kernel z OpenWrt). A kde to nejde, tam alespon nahradim co nejvic odlehcenych verzi plnymi. Ony ty odlehcene verze jsou casto odlehcene az moc, treba jim chybi nejaka klicova featura (treba kdyz jsem to kdysi zkoumal, tak odlehceny DHCP server neumel pridelovat napevno IP podle MAC).

    Je pravda, ze mam pro tyto ucely uz Debian radne vytunen (zejm. startovaci skripty, readonly root a konfiguraci site).
    Sleep_Walker avatar 20.7.2011 22:21 Sleep_Walker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Protoze mam nahle k dispozici mnohem vice baliku a nemusim se s tim babrat. S vykonem jaky to ma to v klidu slouzi jako domaci server.
    Grunt avatar 20.7.2011 22:33 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    a nemusim se s tim babrat.
    A to jde až v první řadě, že?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Petr Tomášek avatar 21.7.2011 13:15 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Tipnul bych si, že na Debianu půjde jednodušeji upgradovat kernel (nemusím tahat poslední verzi ze SVN a nic překompilovávat a přeflashovávat), což se může hodit ve chvíli kritické chyby jádra.

    To je jediná věc, která mě totiž na OpenWrt štve...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    Grunt avatar 21.7.2011 13:20 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Proto jsem si udělal z na míru ušitého OpenWRT image (je to initramfs, takže jen jeden soubor a jen jednou se to přeflashuje na NAND a je pokoj) bootloader, který další jádro načítá už ze souboru (které může být už kdekoliv, tzn. síť, USB, HDD, i NAND). CFE žvýkat soubory neumí určitě a jak to má udělané DebWRT nevím. A proto se také divím jak to na tom DebWRT všichni dělají (IMHO to spíš prostě nikdo jen neřeší).
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Petr Tomášek avatar 21.7.2011 13:40 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Hele a nechceš to někde popsat? Tohle by se docela hodilo ;-)
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    21.7.2011 14:56 Martin Lojda | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    +1 taky by me to zajimalo...
    Grunt avatar 22.7.2011 00:06 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Co na tom popisovat. Je to v podstatě kexec + skript. Viz tohle. Akorát ten kexec tam není dopsaný. Udělal jsem to protože i když jsem měl root na externím disku tak jádro bylo furt jako MTD partišna na NAND a vzhledem k tomu, že hodně experimentuju jsem ho furt přepisoval, což mě štvalo. NAND má jen omezený počet zapisovacích cyklů (+ je to přímo na procák bez level-wearingu) a když se potentuje sektor na kterém leží jádro, tak se ten brouk bude blbě pájet. Na USB to nevadí, protože i když se zničí, tak lehce koupím další. Navíc nemusím kvůli změně parametrů překompilovávat jádro, protože je to jeden z parametrů spuštění (+ libovolný initrd image, prostě jako u klasického bootloaderu). Celé je to zkompilované do jednoho trx souboru (při kompilaci a matlání image je možné zvolit target initramfs což se používá třeba při bootování ze sítě aby se nemuselo už nic dalšího připojovat a ihned po early-userspace naběhne souborový systém přímo z paměti – souborový systém je zabudovaný přímo v jádru, takže celý balík je jen jeden soubor), takže není potřeba ani za jádro cpát a připojovat další souborový systém (typicky squashfs) a jen se jednou přepíše první MTD partišna a je nadobro s flashováním pokoj. Je to jen strašně minimální aby to rychle nabootovalo, žralo to málo paměti, protože to po spuštění dalšího jádra stejně bude přepsané. O skript a nastavení bych se klidně podělil ale žel nejsem doma, takže k tomu nemám přístup. Když na to zapomenu, tak se mi v budoucnu ozvi skrze PM.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Jendа avatar 21.7.2011 14:55 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    No právě, že na DebWRT jádro nijak rozumně upgradovat nejde. Musí se tam nasmažit přes TFTP. Ale jestli se dá do flashky zapisovat i jinak než z recovery módu, jak píše Grunt, tak to půjde taky.
    Grunt avatar 22.7.2011 00:12 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Musí se tam nasmažit přes TFTP
    No a to jsou právě ty nástroje, které u normálních distribucí chybí. Viz MTD. v podstatě si jen stáhneš nové jádro skrze libovolný nástroj (třeba skrze scp do /tmp), mtd -r write linux.trx linux (kde linux.trx je image s jádrem a druhý linux je název MTD parišny s jádrem) a rebootuješ do nového jádra. Docela by mě zajímalo jak takové věci bez Wikiny děláte, jestli vy jste tacoví géniové nebo já jen taková strašná lama. Jinak docela dost možností buď spuštění nebo přímo zápisu nového jádra nabízí i CFE.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    20.7.2011 19:26 miro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Velká škoda toho hubu, ale jinak moc pěkné. Díky za zápisek.
    Limoto avatar 20.7.2011 23:36 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

    Dík za článek. Ještě by se hodily nějaký testy, kolik to protáhne LAN->WAN a zatížení CPU při takové operaci. Taky co tam máš za WiFinu a zase jak to sviští.

    Jinak, nevím přesně jak u RS Pro, ale normálně to s těma portama bývá tak, že je tam šestiportovej VLAN switch, do jednoho portu jde interní síťovka souteru, druhej je WAN a zbývající 4 LAN. První VLAN je pak router+WAN, druhá router+LAN. Nebo jsem to tak aspoň pochopil :-D

    10.8.2011 01:07 petr.nosek | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    Dobrý den,

    mám dotaz na zkušenosti s debwrt.

    V tuto chvíli používám Router Station Pro s OpenWrt Backfire 10.03.1-rc3. Používám router jako sdílený disk (samba), mám na něm OpenVpn, lightttpd a další. Systém je to minimalistický, to je pravda. Má však své nevýhody. Neobsahuje všechny balíčky, které potřebuji využívat, když jsem řešil šifrování na disku, zasahoval jsem do zdrojového kódu a modul jádra, který chci použít je po kompilaci nestabilní. Aktualizace na novější OpenWrt to pravděpodobně vyřeší, neobejde se to ale bez problémů.

    Jestli jsem to pochopil správně, tak debWrt má balíčky převzané z Debianu a očekávám větší podporu a odladěnost oproti openWrt. Například postfix v openWrt není ještě připravený a od debWrt očekávám, že již je.

    Zajímá mě, jestli je běh debWrt zásadně pomalejší oproti openWrt.

    Jaké jsou zkušenosti s podporou balíčků. Chtěl bych si například napsat aplikaci, která bude využívat balíček imagemagic a konvertovat obrázky na PDF. V openWrt je tento balíček problém.

    Dále jsem zvažoval připojení TV karty. Máte někdo zkušenost, zda procesor zvládne streamování tv po síti?

    Mým cílem je vytvořit nízkoenergetický domácí server pro cca 5 uživatelů. Web potřebuji pro cca 15 uživatelů pro občasné čtení dat. Jestli to správně chápu, tak debWrt mi to může velmi usnadnit. Souhlasí nebo se mýlím?

    Děkuji za Vaše názory.

    S pozdravem

    Petr Nosek
    29.8.2011 18:15 Georgius | skóre: 24 | blog: jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

    sice komentuji starou diskusi, ale byl jsem na dovolené, tak to snad omlouvá ;-)

    Jestli jsem to pochopil správně, tak debWrt má balíčky převzané z Debianu a očekávám větší podporu a odladěnost oproti openWrt.

    Nepochopil ;-). DebWrt je openwrt jádro + Debian Squeeze pro mips. Zajímá mě, jestli je běh debWrt zásadně pomalejší oproti openWrt. OpenWrt šlo hned pryč, takže porovnání nemám. Mohu ale pustit nějaký benchmark, který vymyslíte ;-)

    Jaké jsou zkušenosti s podporou balíčků. Chtěl bych si například napsat aplikaci, která bude využívat balíček imagemagic a konvertovat obrázky na PDF. V openWrt je tento balíček problém.Je to Debian. Tečka. apt-get install ;-)

    Dále jsem zvažoval připojení TV karty. Máte někdo zkušenost, zda procesor zvládne streamování tv po síti? Takovou zvrácenost jsem ještě nezkoušel, otázkou je nevelký výkon chudáka ARMa a existence ARMových ovladačů pro danou kartu (resp. spíše USB tentononc, protože miniPCI tuner asi neexistuje)

    Mým cílem je vytvořit nízkoenergetický domácí server pro cca 5 uživatelů. Web potřebuji pro cca 15 uživatelů pro občasné čtení dat. Jestli to správně chápu, tak debWrt mi to může velmi usnadnit. Souhlasí nebo se mýlím?Pokud si odmyslím tu televizi, tak to debwrt celkem řeší. Osobně jsem k němu píchnul 1 TB USB disk a úzké hrdlo je USB ;-).

    gtz avatar 29.8.2011 20:35 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet
    DVB/T existují i v MINI-PCI. MSI nebo AVER něco takového dělají. No ale zda budou ovladače pro Linux to netuším.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    Limoto avatar 1.9.2011 16:48 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Routerstation pro aneb debian nemusí bolet

     

    Osobně jsem k němu píchnul 1 TB USB disk a úzké hrdlo je USB ;-).

     

    A jakých rychlostí s tím dosahuješ?

    Ohledně těch "benchmarků", docela by mě zajímalo, kolik paměti si vemou běžící aplikace..

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.