Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Tiskni
Sdílej:
Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.Hm, další podporovatel panelákové kobaltové bomby?
hodně vo tom mluv a rakušáci tě jako vemou vážně :O :D :D ;D videjko co vyrobilo jejich ministerstvo zahraničí hele :O :O
Tak jinak, kolik procent populace (počítáno počtem lidí nebo lépe zbývajícími předpokládanými roky života) by mělo zemřít, aby to vyvážilo současná omezení a škody (ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě)?Aktuální stav (očekávám tak 40k mrtvých celkem pokud se podaří do podzimní vlny rozsáhle naočkovat) mi přijde celkem vyvážený. (a kdyby to neřídili debilové, tak těch 40k dosáhneme s menšími škodami)
Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.Tak to máš fakt hodně jiné vážení než já. A jako obvykle jsi nějak zapomněl pořešit, jestli by neřízená epidemie náhodou neměla taky nějaké „ekonomické, ale především ty psychologické, kulturní a škody na svobodě“ škody.
a kdyby to neřídili debilové, tak těch 40k dosáhneme s menšími škodami … Úřad vlády je na TikToku. Premium!
Debilové (nebo lidi, kteří si chtějí trochu nakrást pro sebe) to sice řídí, ale na druhou stranu to mediální prostředí je naprosto nevyvážené a jednostranné, čímž se, alespoň pro mne stává nedůvěryhodným. Od novinářů se nedočkáš prakticky jediné pozitivní zprávy o vládě nebo podpory její politiky – pak není divu, že lidi ta pravidla moc nedodržují. Nedávno např. vycházely články o tom, že vláda nebojuje s dezinformacemi a tím zhoršuje situaci. A teď, když vláda kampaň proti dezinformacím dělá, tak je to zase špatně. Což o to, dost možná to nějak předražené bylo, taky si nemyslím, že by se ta kampaň měla dělat na nějakém smradlavém TikToku… Nicméně tím, že to novináři takhle odepíší hned na začátku, tak zařídí, že to budou vyhozené peníze ze 100 % a ne třeba jen z 50 %. Tzn. z 50% efektivity vynaložených peněz daňových poplatníků je rázem 0% efektivita (nebo záporný efekt). Totéž mediální poprava předchozího ministra. Po něm přišel Blatný jako nezávislý odborník, vlastně trochu antibabišovec, a nebylo proti němu moc námitek. Dneska je za zločince a fackovacího panáka on. Z pozorování těchto událostí vyplývá závěr, že jakýkoli skutek této vlády, bude mediálně ztrestán bez ohledu na jeho obsah a důsledky – a že nic nemá smysl. Je to asi jako kdybys pokaždé po příchodu domů manželku preventivně profackoval a obvinil z nevěry – i kdyby byla původně svatá, nakonec ti nevěrná bude, protože výsledek je pro ni tak jako tak stejný.
Babiše nám nemusí být nijak zvlášť líto. Ale co mne na tom děsí je, že nikým nevolení novináři mají takovou moc kohokoli zničit a prosadit si svoje zájmy, a že jim to nezanedbatelná část obyvatel baští. Aby bylo jasno, nevolám po nějaké regulaci – věřím v to, že se z toho lidi nakonec nějak poučí (byť se před tím několikrát spálí) tzn. chce to mít zdravě kritický postoj k tomu, co se píše v novinách – protože tihle novináři nejsou nějaký nezávislý zdroj objektivní pravdy, ale jen další zájmová skupina, která si snaží prosadit svoje.
Tvůj optimismus, že se situace vyřeší sama, příliš nesdílím. Nůžky jsou rozevřené a budou se rozevírat dále. Lidé jsou, z velké části vinou sociálních sítí, rozdělení do různých bublin a konzumují diametrálně odlišné informace. Začíná se z toho stávat náboženství, kdy se na fakta přestává hledět jako na něco objektivního, neměnného a ověřitelného, nýbrž jako na něco, co je předmětem víry a názoru. Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost. Potřebovali bychom masové hnutí, které vědu přiblíží běžným lidem. Je ale nutné vyjít za nimi do ulic, protože když někde na téma dezinformací a hoaxů uspořádá přednášku Sisyfos, přijdou tam akorát přesně ti lidé, kteří to všechno dávno znají.Podľa mňa je strašne naivné myslieť si, že bežný ľudia vedia rozlíšiť bludy od faktov... Alebo že sa to budú chopní naučiť po nejakej masovej propagácií. Keby bolo školstvo na úplne inej úrovni (okamžite lusknutím prstov), tak možno za pár generácií...
Vstupuje do toho další věc, což je to rozdělení společnosti. Takové ty hry na to, že „my jsme ta správná skupina, vzdělaná, prozápadně smýšlející, důvěřující odborníkům“ a „to jsou primitivové a lopaty“, taky ničemu neprospívá. Když se podíváš, co se dnes děje na sociálních sítích, tak to je opravdu několik zcela rozdílných, paralelně existujících světů, které jsou rozdělené dost příkrou čarou. Pak ještě přijde někdo, kdo se do toho vtluče jako klín a parazituje na vzniklém tlaku
Tohle je dneska bohužel všude. I v celkem nevinných oblastech jako je vaření: Babica vs. Pohlreich v televizi, Luxus na talíři vs. Vaříme s Mírou na Stream.cz, nebo třeba filmy: svého času visely v metru vedle sebe reklamy na film Fotograf a nějaký Kameňák – jedno byl vyloženě škvár a ani to druhé nebyla žádná sláva, ale lidem to bylo naservírováno přesně tak, že jeden film je pro ty vzdělané a kulturní, zatímco to druhé je zábava pro spodinu – ať se každý zařadí poslušně do své skupiny, koupí si vstupenku a jako bonus pohrdá těmi, kdo šli na ten druhý film.
Co se týče těch kuchařů, já jsem se bavil u obou – lidsky mi možná sedne víc Babica, ale většinu jeho výtvorů bych nejedl (zaujaly mne akorát ty jeho německé bramboráky, to si chci někdy uvařit). Pohlreich mi, hlavně zpočátku, přišel, že dává jen takové hraběcí rady a říká, jak je všechno hnusné, ale přitom by se stejným rozpočtem uvařit nedokázal – postupem času asi nějak dospěl a ty jeho rady začaly dávat smysl i v běžné realitě a ne jen drahé luxusní restauraci. Ale nevím, až tak moc jsem to nesledoval a primárně oba pořady beru spíš jako televizní zábavu než něco obsahového.
Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část. Ta „spodina“ jednak nemá možnost věci tolik ovlivnit a jednak se uchyluje spíš jen k obranné reakci – když vy na nás takhle, tak my naschvál půjdeme na ten Kameňák a hezky si to užijeme nebo si pochutnáme na nějaké té šlichtě, ze které se vám bude zvedat žaludek, což nám dá alespoň nějaké zadostiučinění. Totéž se týká třeba různých demografických nebo volebních průzkumů, kde „datoví vědci“ a „novináři“ nezapomenou poznamenat, že lidé bez maturity, nezaměstnaní a z venkova dělají to a to (typicky něco špatného), zatímco ti vzdělaní bohatí měšťáci jsou úplně jiní (a lepší).
Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část.Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní. Ono diskutovat s některými lidmi opravdu je hodně náročné a občas skutečně nezbyde než někoho už odpálkovat, ale na druhou stranu mám zkušenost, že když se s lidmi snažíš alespoň na začátku jednat slušně, bereš v potaz, co říkají, a snažíš se jim porozumět, tak je mnohem snažší společnou řeč najít. Ta úspěšnost není úplně vysoká a sám už jsem z toho někdy dost frustrovaný, ale fakt to není důvod už předem do diskuze vstupovat s tím, že ten člověk je nějak podřadný, protože se třeba živí manuálně. Kvůli tomu, jak do nich furt někdo kope a naprosto nehorázně se nad ně povyšuje, tak se potom často uchylují k různým obranným reakcím přesně jak píšeš. Nejabsurdnější je, že v době, kdy se intenzivně řeší rasismus a práva různých menšin, a to často až do zcela absurdních rozměrů, tak z velké části právě ta skupina, která za to nejhlasitěji bojuje, potom předvádí úplně přesně to stejné závadné chování, které jinde kritizují, akorát si lidi neškatulkují podle rasy, nýbrž podle toho sociálního statusu nebo nějaké „aury“. Ale zkus někde říct, že tahle skupina je ve skutečnosti založená na nenávisti a tu svojí empatii, kterou si myslí, že jako jediní na světě oplývají, aplikují krutě selektivně. Tohle jsou ti lidé, kteří si zaslouží naší úctu a uznání. Na ostatní lidi lze plivat jedy, ničit jim životy a vůbec se nesnažit o nějaký elementární „benefit of the doubt“ (nevím, jak se tomu říká česky), neuznávat žádné právo se nějak hájit, cokoliv vysvětlit…
když vy na nás takhle, tak my naschvál půjdeme na ten Kameňák a hezky si to užijeme nebo si pochutnáme na nějaké té šlichtě, ze které se vám bude zvedat žaludek, což nám dá alespoň nějaké zadostiučiněníAle kdeže. Největší hřích je přece odjet do Itálie, zabalit si sebou řízek v chlebu a pak se projít po pláži v ponožkách v sandálích. Ano, Itálie je blízko, je tam teplo, mají moře a my jsme zvyklí na ně a oni na nás, ale protože tam Čechů jezdí hodně, tak už to není dostatečně cool. Čechy, kteří si po celoroční práci jedou odpočinout do Itálie, je potřeba urážet a zesměšňovat. Kuchyni jiných kultur zkoumáme a obdivujeme, ale na svou vlastní nemáme nárok. Ono nejde o to, že by na tom bylo něco špatně – já sám preferuji asi spíše staročeskou než moderní českou kuchyni a třeba o klasické vepřo knedlo zelo moc často nestojím, protože se mi z moc tučných a mastných jídel většinou dělá blbě, ale tady nejde o nějaké zdraví nebo jiné meritum. Ten zásadní problém samozřejmě spočívá v tom, že řízek v chlebu je moc populární a každý, kdo necítí potřebu se v tomto směru za každou cenu odlišit, nezasluhuje nic jiného nežli být veřejně zostuzen. Po tom, jestli si někdo vezme do sandálů ponožky, pokud jsou čisté a nesmrdí, může být každému hovno a osobně u sebe třeba nenosím neustále další boty, do kterých bych se mohl přezout, takže ponožky s radostí nasadím, když se do mě dá zima a nebo mi padá pod obnažená chodidla nějaký bordel (např. právě písek na zmiňované pláži – a vyzout se a jít úplně naboso už bych ve tmě neriskoval, kdysi strašně dávno jsem si přesně takhle pěkně hnusně rozříznul chodidlo). Ale zase to prý Češi dělají často a kvůli tomu je to taky špatně. Prostě musíš lítat po světě, zkoumat jiné kultury a osvojovat si jejich zvyky. To je jediný způsob, jak být skutečně cool. Když se pak vrátíš sem, tak nestačí ty místní zvyky, které se tě ale vůbec nijak netýkají, tiše ignorovat. Musíš to těm „Čecháčkům“ pořádně vytmavit a instantně si tak získat respekt dalších borců s právě probíhající krizí identity.
Totéž se týká třeba různých demografických nebo volebních průzkumů, kde „datoví vědci“ a „novináři“ nezapomenou poznamenat, že lidé bez maturity, nezaměstnaní a z venkova dělají to a to (typicky něco špatného), zatímco ti vzdělaní bohatí měšťáci jsou úplně jiní (a lepší).Toho už jsem si taky všiml. A ono to zase úzce souvisí. Zkrátka když má někdo svůj klid někde v menší obci a má strach třeba z imigrantů, skutečný strach, zvlášť když ho média masírují různými drsnými reportážemi, tak už každý bojovník za lepší zítřky ví, že nejlepší je ty lidi začít urážet a vysmívat se jejich obavám. Když potom začnou vznikat různé domobranné spolky a ti lidé se chtějí se zbraněmi procházet kolem hranic, protože oni se prostě fakt reálně bojí, tak… se z toho stejně nikdo nepoučí, vzájemné urážky se gradují a nůžky se rozevírají dál.
Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity
Myslím, že tady se o žádné pokračování nejedná. Ta kontinuita byla narušena listopadem 1989 a ani před ním to nebylo tak jasné (tehdejší režim a oficiální média sice dávala na první místo dělníky – a to ještě ne vždy – ale lidi si o tom mysleli svoje a takový lékař nebo vědec se určitě těšil větší úctě než řadový dělník). Po převratu se naopak začalo spíš pohrdat tou manuální prací a každý chtěl být najednou ekonom, právník, doktor nebo podnikatel… nebo se dostat na nějakou tu stáž do zahraničí (čemuž se přisuzovala až nepřiměřená váha a bylo to uctíváno jako nějaká božská svátost). To až relativně v posledních letech lidem začíná docházet, že schopný řemeslník nebo automechanik je k nezaplacení.
To pohrdání jistou částí intelektuálů se podle mého vyvinulo až v průběhu těch posledních třiceti let, na komunismus to nenavazuje, a do jisté míry je to zasloužené a jde právě o reakci na chování těch „samozvaných elit“ – nebo jak je nazvat – které se povyšují nad lidi s jiným názorem a snaží se je nálepkovat jako nevzdělané a chudé vesničany bez rozhledu.
P.S. Tohle píši jako vysokoškolsky vzdělaný rodilý Pražák pracující v oboru IT – aby mne někdo nepodezříval z nějaké zaujatosti nebo ukřivděnosti. Když „elity“ nebo novináři de facto napíší, že vidláci a nevzdělaní jsou hovada a jejich názor by neměl být brán v potaz, tak se kvůli tomu sice nemusím osobně urážet, ale stejně se mi to nelíbí.
Podobně se můžeme bavit o tom, jak se všemožné snahy přímo i nepřímo regulovat, kolik lidí půjde na který typ škol, vztahují ke kapitalistické svobodě a odpovědnosti oproti komunistickému "soudružko, zajistěte, aby z téhle třídy byli 2-3 horníci" a centrálnímu plánování.
Předpokládáš snad čistě soukromé školství (i střední), které by si platil každý student sám? Pokud ne, tak to opravdu nejde dělat tak, že si každý bude studovat, co se mu líbí a že se na libovolný obor otevře libovolný počet míst. Jako daňový poplatník fakt nejsem zvědavý na to, abych jen solil peníze, někoho sponzoroval a neměl žádnou kontrolu nad tím, jak se ty peníze utrácejí. Chápu, že centrálně plánovat, kolik lidí celkově může vystudovat jaký obor, není optimální, ale pořád je to lepší než nic a je tam aspoň nějaká vazba na toho, kdo to platí (daňový poplatník, volič, který skrze stát nepřímo rozhoduje). Totéž platí pro odchody do zahraničí – když tu např. někdo vystuduje na lékaře, tak má nějakou dobu pracovat tady (určeno třeba v procentech z prvních deseti let praxe) nebo si má zaplatit školné – neexistuje jediný důvod, proč by český daňový poplatník měl sponzorovat výchovu lékařů nebo sester pro Německo nebo jakýkoli jiný stát.
Dokud různé profese platí různé daně, stát by měl mít právo regulovat, kolik je zde například malířů, zedníků, či hospodských. Já jako daňový poplatník nejsem zvědavý na to, aby si někdo vybral profesi jen proto, že ho baví, a potom čerpal od státu víc, než kolik mu zaplatí. Opravdu nehodlám nikoho ze svých daní dotovat.Vsiml sis, ze maliri, zednici a hospodsti berne plati, nikoli cerpaji?
Vzhledem k tomu, jak velká část nákladů na univerzitu je konstantních, tak myslím, že se to vyplatí. Ty peníze bychom té univerzitě totiž zaplatili stejně. :)
To je asi jako kdybys chtěl letenku zadarmo a argumentoval tím, že to letadlo tak jako tak poletí a ty náklady budou stejné bez ohledu na to, jestli v něm bude sedět o jednoho člověka víc.
Část Slováků, kteří u nás vystudují tu zůstane.
A nebo ten Slovák vystuduje za české peníze, a pak odejde pracovat (a platit daně) do Německa, Anglie, USA atd.
Jinak to co píšeš pozoruhodně smrdí centrálním plánováním, a komunistickými poplatky za emigraci. :)
Nikdo tě nenutí na tu vysokou chodit. Pokud neprožereš (za léta strávená ve školách) peníze daňových poplatníků, tak si klidně odjeď, kam chceš a třeba se ani nevracej. Ale pokud za české peníze vystuduješ, tak by bylo fér tady i zůstat pracovat a „splatit svůj dluh společnosti“ tím, že budeš prospěšný tady a taky tím, že tady budeš platit daně. Alternativou k tomu je tvrdé školné, kde poneseš veškeré náklady ty sám – pak si klidně vystuduj, co chceš, třeba ten nejzbytečnější obor, nebo si potom odjeď pryč, to je tvoje věc. Ale tomuhle moc nefandím.
To školství placené z veřejných peněz je svým způsobem přerozdělování – ale ze všech přerozdělování to nejméně škodlivé nebo snad i prospěšné – dá se to brát jako pozitivní externalita, protože vyšší vzdělanost posouvá celou zemi nahoru a nepřímo pomáhá i těm, kdo na tu vysokou nešli.
Totéž platí pro odchody do zahraničí – když tu např. někdo vystuduje na lékaře, tak má nějakou dobu pracovat tady (určeno třeba v procentech z prvních deseti let praxe) nebo si má zaplatit školné – neexistuje jediný důvod, proč by český daňový poplatník měl sponzorovat výchovu lékařů nebo sester pro Německo nebo jakýkoli jiný stát.Simulace: Uchazeči o studium medicíny, vědomi si dlouhodobě mizerných pracovních podmínek v českém zdravotnictví, si studium zatížené školným a nebo pracovní povinností buďto rozmyslí, a nebo raději odejdou studovat do zahraničí. Někteří stávající studenti, kteří jsou krůček od dokončení studia, začnou studium kvapně přerušovat, jen aby na něj vzápětí navázali pár kilometrů za hranicemi a těch posledních pár zkoušek udělali tam. Jen tak se vyhnou povinnosti zde pracovat, a školné jim zpětně vyměřit nikdo nemůže. Krátkozrace uvažující nacionalisté jsou chováním druhé jmenované skupiny rozhorčeni, ale jinak v tom nevidí problém a jsou nadšení, jak jim to nandali a konečně se dosáhlo spravedlnosti. Jako první zaznamenají po poklesu studentů problémy lékařské fakulty, které jsou placeny za počet studentů. Náklady na provoz budov a platy vyučujících jsou skoro stejné, ať už se přednáší pro 30 lidí nebo pro 200. Lékařské fakulty budou nuceny začít zeštíhlovat. Prázdné přednáškové sály se pronajmou motivačním řečníkům verbujícím další ovečky do pyramidových schémat a prodavačům předražených hrnců pro seniory, do nového drahého vybavení, které také stojí stejně, bez ohledu na to, kolik studentů ho používá, a vyměňuje se spíš kvůli zastaralosti než kvůli opotřebení, se investovat přestane. Staří lékaři umírají či odcházejí do důchodů. Zdravotnictví, dlouhodobě se potýkající s nedostatkem pracovníků, s každým dalším rokem pociťuje stupňující se tlak. Pacientů neubývá, za to mladá krev, kterou by bylo možné zapřáhnout až do sedření, zoufale chybí. Lidé jsou nespokojení. Zaznívají hlasy, že si nechtějí platit veřejné zdravotní pojištění, když péči stejně nedostanou a musí chodit na soukromé kliniky, nebo na plánované zákroky jezdit do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví se zoufale snaží přilákat pracovníky z východní Evropy, ale ani pro ně už atraktivita České republiky není taková, jaká bývala. Navíc někteří lidé, jako třeba ty, zastávají názor, že by vlastně neměli mít právo tu zůstat dlouhodobě, dostat občanství, mít nárok na důchod… Měli bychom je tu nechat nějakou dobu pracovat, ale pak je poslat zpátky domů, kde by mohli uplatnit svoje zkušenosti a pomoct ještě svojí zemi. (Psal jsi to v jiné diskuzi před časem.) Zahraniční pracovníci se zařídí po svém a zatímco teď jdou sem, pokud se jim nepodaří dostat do Německa a nebo se bojí kvůli jazykové bariéře, tak teď už o Českou republiku ztratí zájem úplně. Kvalita našeho zdravotnictví se bude propadat, ale východisko zřejmé nebude. Objeví se možná tak zoufalé pokusy zavést školné i na nižších stupních vzdělávání a zakázat tam výuku němčiny, aby se exodus do zahraničí zpomalil, ale ono už to bude stejně jedno, protože v zemi bez dobrého zdravotního systému nebude nikdo chtít žít a zejména ti lidé, kteří by byli schopni si za něj nejvíce připlatit, budou první, kdo odtud bude prchat. Poškodíme Českou republiku v jedné ze strategicky nejvýznamnějších oblastí, ale důležité je, že dosáhneme nějaké velmi krátkodobé finanční „spravedlnosti“ a pocitu zadostiučinění, že nám tedy krajané, do kterých tu investujeme strašlivě moc peněz, ačkoliv ve skutečnosti ty náklady jsou z velké části fixní a na počet studentů je nelze rozpočítávat jedna ku jedné, neutíkají do zahraničí, protože my nejsme schopni jejich práci ocenit a vytvořit jim zde důstojné podmínky. Poslední dobou mi některé tvoje myšlenky přijdou neuvěřitelně pomatené. Ano, lze hypoteticky uvažovat o školném, např. formou nějaké speciální daně z příjmu, ale má to následující prerekvizity: (i.) vzdělávací systém se nejprve masivně zainvestuje, aby se zvýšila jeho atraktivita, (ii.) až to bude, veřejné vysoké školy se odstřihnou od státního rozpočtu a odpovídajícím způsobem se sníží daňová zátěž. No jo, sakra, ale tím ti vznikne de facto průběžný systém, kdy absolventi VŠ budou školné zpětně splácet formou vyšší daňové sazby (OK), a z toho vybraného školného se bude platit studium další generaci studentů. A teď babo raď, co dělat, když přijde krize, která, jak už to bývá, na některé obory dopadne výrazně víc než na jiné, a některým školám se výběry sníží… Těmto úvahám opravdu chceme věnovat čas ve světle postupující automatizace a hrozícího zániku různých profesí? Než teď investovat do toho, aby i třeba již pracující lidé mohli průběžně dálkově dodělávat nějaké kurzy, radši budeme za 20 let, až se to projeví v nárůstu nezaměstnanosti, investovat do stavby věznic a instalovat policajta na roh každé ulice. Ať žijí krátkozraká řešení!
Chybu vidím už na začátku té simulace:
Uchazeči o studium medicíny, vědomi si dlouhodobě mizerných pracovních podmínek v českém zdravotnictví, si studium zatížené školným a nebo pracovní povinností buďto rozmyslí
Tohle se musí změnit. Jestliže má stát poskytovat občanům službu „zdravotnictví“ musí na to vyhradit odpovídající prostředky – tzn. tolik peněz, za kolik to ti lidé budou ochotni dělat. A nejen ochotni, ale za kolik budou odvádět práci v dostatečné kvalitě (to se týká třeba i těch učitelů nebo policistů).
Jinak co se týče školného: to je naprosto reálná možnost nebo dá se říct hrozba… se zavedením školného z více důvodů nesouhlasím a společně s (alespoň do jisté míry) bezplatnou zdravotní péčí to považuji za neškodnou až prospěšnou formu přerozdělování resp. pozitivní externalitu, kterou se vyplatí podpořit. Na druhou stranu, ten stav, kdy jeden občan (pracující v ČR) dotuje studium jinému občanovi, který pak odejde do zahraničí a vydělává a platí daně tam, také není únosná. Takže pokud se chceme vyhnout školnému, přijde mi ta „pracovní povinnost“ jako dobrá možnost – třeba tou formou: pracovat určité procento z prvních deseti let po škole tady v ČR. Oproti školnému, při kterém mladý člověk začíná dospělý život s obrovskými dluhy, je to mnohem měkčí varianta. Dovolí ti to cestovat, vyjet na stáž do zahraničí atd. a i kdybys měl smůlu a zrovna pro tebe nebyla práce v oboru, tak na tom pořád budeš líp (není to jako když dlužíš peníze a věřitele nezajímá, kde na to vezmeš). Tzn. to riziko nese spíš stát než absolvent, ale přesto tu je ta motivace a jakási forma společenské smlouvy ve smyslu: ostatní ti zaplatili studium, tak teď bys jim to měl vrátit tím, že budeš užitečný tady v ČR.
lidi si o tom mysleli svoje a takový lékař nebo vědec se určitě těšil větší úctě než řadový dělníkV tomhle jste mimo, možná s výjimkou těch doktorů, před nimi musel mít respekt (nikoliv však vždy úctu) každý. Přinejmenším pro některé lidi z dělnických pozic totiž platí úplně to samé, co pro ty intelektuály. Vzdelání = vymejšlí kraviny, ničemu nerozumí, škodí. Platilo to za bolševiků a platí to dál.
A že někomu připadá víc cool prohlédnout si památky v Řecku, a ochutnat tamní jídlo, protože je to daleko odlišnější než páté české místo? Však to je přece normální, ne?Pro kontext: Viděl jsem na netu komentáře ve stylu „radši jeď busem do Itálie a sbal si s sebou řízek, krávo“. Tak zhruba o tomhle mluvím, ne o tom, že někdo rád cestuje. Vyprávění cestovatelů jako je Daň Pribáň si rád poslechnu a nemyslím si, že třeba on něčemu škodí. Proti studijním pobytům v zahraničí taky nic nemám. Sám jsem nebyl, ale fandím tomu.
Je obrovský rozdíl, mezi dítětem rodičů, kteří se zajímají o svět a mají vysokou, a dítětem rodičů, kteří ne.To je téma na úplně jinou diskuzi, do které se teď nechci (znovu) pouštět. Dělení společnosti na nějaké „kasty“ a lepší a horší lidi tomu každopádně taky nepomůže.
Ale jak se chceš bavit s někým, kdo pokračuje v komunistickém pohrdání vzděláním, a vidí ve vysokoškolácích nezaměstnatelné parazity, kteří neumí vzít lopatu do ruky, a akorát řeší otázku jednotných záchodů?Takových lidí je velmi málo a pokud tak reagují, tak většinou v té obranné reakci, jak psal Franta. Pokud ty opovrhuješ jimi, oni budou opovrhovat tebou.
Kdyz uz se tu tak ohanis "kritickym myslenim", doloz to! Ukaz mi, konkretne, jedineho (uznavaneho) levicoveho (ti o kterych se bavime, ze?) intelektuala, ktery je "utocny a arogantni". Bud konkretni a ukaz kdo, kde a v cem. Uz jsem totiz na tyhle kecy stran nekterych alt-pravicovych "intelektualu" (jako Shapiro, Rubin, Peterson) dost alergicky. Intelektualne je to argument na urovni "Cikani kradou". Pritom je to prave (krajni) pravice, ktera zaseva tyhle rozbroje. Povazujes se za kriticky mysliciho cloveka, ale nevahas zde papouskovat propagandistickou zumpu Fox News. A ano, nekteri lide proste chteji nenavidet, to je realita. Ale levicaci to nejsou, objektivne vzato. To spis bili prislusnici drive privilegovanych vrstev, ktere ted kapitalismus pozira, podobne jako je poziral ve 30. letech minuleho stoleti, kdyz vchazel do mody fasismus. Viz:Jestli na tom rozdělení nese někdo větší díl viny a cíleně ho pěstuje, tak jsou to bohužel spíš ti „intelektuálové“ resp. určitá jejich část.Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní.
"Není nic horšího, než chudí běloši," řekl mi jednou. "Podívej, děti z ghett vědí, že jsou odpad. Znají pravidla. Ale tyto děti z chudých bílých rodin jsou stejný odpad, jenže si myslí, že jsou králové. Myslí si, že jim svět všechno dluží..." Mentalitu chudé bílé komunity nebylo těžké pochopit. Protože pocházím z jedné z nejchudších čtvrtí v jedné z nejchudších částí bývalého SSSR (země opravdu na prd), dobře ji chápu. A mentalita je následující. Jsou zahořklí, jsou ukřivdění, vědí, že jejich životy stojí za nic a považují se za hrdinské mučedníky. Nechovají nenávist k bohatým, nenávidí ty, které považují za ještě níže postavené, než jsou sami. Ale opravdu, opravdu nenávidí lidi, o nichž si myslí, že na ně koukají svrchu, tj. vzdělance. Ačkoliv oni sami se věčně ohlížejí po někom, na koho by udělali dlouhý nos. Jejich doporučení pro takové lidi zní "Přestaň kňourat a dej se dohromady, pomoz si sám". Nicméně jejich doporučení pro sebe samotné je "Svět mi musí naslouchat, starat se o mě, chránit mě".
Preco taky utocny ton?To je vcelku jednoduché. Pro komunistu je jakýkoli nekomunista pravicový radikál. Ideozločinem je pouze sledování Fox news, zatímco on při sledování CNN v žádném případě onanista není.
Ano, přesně tak. Bohužel právě tahle skupina bývá často nejvíce útočná a arogantní.Párkrát jsem zažil, že se na mě lidi dívali skrz prsty jen kvůli vejšce (aniž bych to komukoli cpal nebo se o tom byť jen zmínil, zjistili si to jinde nebo se přímo zeptali), a i když jsme se později s některými skámošili, říkali věci jako "na vysokoškoláka je celkem v pohodě" apod.
I v celkem nevinných oblastech jako je vaření: Babica vs. Pohlreich v televizi, Luxus na talíři vs. Vaříme s Mírou na Stream.czA viděl jsi to celé? To byl jeden projekt, který měl připravit půdu pro závěr seriálu Luxus na Talíři. Ani jedno z toho nebylo myšleno vážně a připravovali to společně s Vaňkem, který si tam udělal srandu sám ze sebe. Hlavně na závěr.
Pohlreich mi, hlavně zpočátku, přišel, že dává jen takové hraběcí rady a říká, jak je všechno hnusné, ale přitom by se stejným rozpočtem uvařit nedokázal – postupem času asi nějak dospěl a ty jeho rady začaly dávat smysl i v běžné realitě a ne jen drahé luxusní restauraci.Já Ano šéfe sleduju v kuchyni jako nekonečnou smyčku a nepřijde mi, že by svoje rady nějak změnil. V tom roce 2008 to byla katastrofa, protože ty restaurace byly doslova na zavření. Já jsem si několikrát říkal, že bych chtěl mít pořad "přichází hygiena", že bych ty restaurace jako inspektor zavíral. Je s spodivem, že mu ta rada "čistota v kuchyni, jednoduché recepty, kvalitní suroviny" vlastně vydržela všech 7 řad. A pro jistotu se naprosto stejné chyby objevily i v pořadu Superšéf. Jestli si někdo za 12let nedokáže uklidit a ještě si tam pozve kameru, tak to o něm cosi vypovídá. Babica je prostě parodie. Nova věděla, že Ano šéfa netrumfne, tak tam nasadila šaška. Marketingově jim to asi vyšlo, dodnes si z toho internet dělá srandu.
Ale nevím, až tak moc jsem to nesledoval a primárně oba pořady beru spíš jako televizní zábavu než něco obsahového.No Pohlreich , na to že má vlastně "jenom učňák" to má v hlavě v pořádku. Ty rady, které tam dává, lze úplně klidně použít kdekoliv jinde, třeba i v IT. Ten člověk ví, jak řídit týmy, udělat projekt, rozpočet, postavit firmu atd.
bych uďála pořad kde by si ty učástníci mysleli že dou do výměny manželek akorátže misto vyměněný maželky by jim domu přišel pohlreich a 14 dní by se vo něj museli starat/vařit mu von by jenom chodil po baráku a všecko kritizoval :D :D
btw vubec mi neva že pohlreich ukrad tu vakcínu protože jestli jako něco z tohodletoho čechiskýho národa má přežit jeto pohlreich :O ;D
Ako všetko, čo k tomu píšeš je pekné (ako fakt), ale v praxi ťažko realizovateľné. Uvedom si, že toto len tak neprestane.Já si nemyslím, že se to změní. Jsem v tomhle směru hodně skeptický.
Změnit se to může jen masovou propagací kritického myšlení – problém je, že těch lidí jako Martin Rota nebo Pavel Kasík je málo a nejsou pořád slyšet dost.Četl jsem celý komentář, říkám si jo, celkem jo, nenapsal bych to tak ostře ale jo, ale tohle teda ne. Martin Rota, který má / měl asi padesát kanálů jen za účelem zisku (reklamy, product placement) není moc vhodný propagátor kritického myšlení. Ano, je to jednooký mezi slepými, ale některá jeho "odborná" videa jsou dost cringe. Vypadá to (a ono to tak u některých témat tak asi bude), že si to připravil tak hodinu dopředu. Ano, mají úspěch, lidi v komentářích jsou nadšeni apod. Ale tohle není kritické myšlení. Tohle je povrchní sběr informací a ještě povrchnější prezentace a potom jejich nekritické přijímání lidmi v diskusích, kteří potom takto vybaveni vletí na své sociálky a do své bubliny budou hlásat moudra z videa. Pavla Kasíka jsem viděl jen jednou právě na přednášce pátečníků (sisyfos) a je to další "komerční" týpek (z idnesu) a největší sranda byla, jak chtěl předvést technet a pro samou reklamu ten obsah vůbec nebyl vidět a neustále mu tak skákala nějaká popup reklama. (Pochopitelně nemohl to prezentovat s adblockem, jako redaktor toho webu.) Takže jestli tihleti mají být těmi nositeli kritického myšlení, tak to asi raději začnu chlastat savo
Něčím se ti lidé živit musíAno, ať se něčím živí a potom ať o tom vykládají na YT.
dokážou svou činností uživit a věnovat se tomu na plný úvazek, ne jen jako hobby, je to dobře, ne špatněKlidně, jako vydávači obsahu ať se tím klidně živí. Ale to z nich nedělá experty a už vůbec ne lidi pro propagování kritického myšlení.
Ale to z nich nedělá experty a už vůbec ne lidi pro propagování kritického myšlení.Zjisti si, prosím, co znamená kritické myšlení. To není o tom být odborník na nějaké téma, ale umět přemýšlet a pracovat s informacemi.
Od novinářů se nedočkáš prakticky jediné pozitivní zprávy o vládě nebo podpory její politiky – pak není divu, že lidi ta pravidla moc nedodržují.Od toho novináři nejsou. Novináři nejsou PR tým (ideálně) nikoho. Vláda má prostředky, jak dostat informace ven. Tiskové konference, mluvčí, weby, (bohužel) i sociálky. Nehledě na to, že sám Babiš vlastní půlku médií.
Nedávno např. vycházely články o tom, že vláda nebojuje s dezinformacemi a tím zhoršuje situaci. A teď, když vláda kampaň proti dezinformacím dělá, tak je to zase špatně.A co je na tom divného? Když někdo dělá špatně A a začne dělat antiA, tak to automaticky neznamená, že to dělá dobře. Vlastně by nemělo být žádným překvapením, když někdo kdo udělá 29 věcí špatně udělá špatně i tu 30.
Nicméně tím, že to novináři takhle odepíší hned na začátku, tak zařídí, že to budou vyhozené peníze ze 100 % a ne třeba jen z 50 %.To mi připominá, jak kdysi dávno nějaký ředitel Sazky nadával novinářům za to, že Sazka Arénu jen kritizují (a že si to zasloužila) namísto toho, aby ji pomohli zpropagovat a zaplatit tak náklady ze vstupenek
Totéž mediální poprava předchozího ministra.Jaká mediální poprava? Ministr porušil nařízení, která sám vyhlásil a po všech ostatních je chtěl dodržovat.
Z pozorování těchto událostí vyplývá závěr, že jakýkoli skutek této vlády, bude mediálně ztrestán bez ohledu na jeho obsah a důsledkyTak pokud vláda dělá všechno špatně, tak je jistě vhodné to všechno kritizovat. Navíc to nikdo nedělá dopředu, ale až na základě činů. Novináři potřebují mít ověřené zdroje.
nikým nevolení novinářiTo už tady dlouho nebylo...
Od toho novináři nejsou. Novináři nejsou PR tým (ideálně) nikoho.Ale měli by být. Mají informovat o všem, jak o tom, co je špatně, tak o tom, co je dobře. PR tým vlády zdaleka nedostane informace k tolika lidem, kolik toho zvládnou novinky a zprávy v televizi. Jenže novináři jsou od toho, aby prodávali noviny. A dobré zprávy noviny neprodávají
Já to cítím tak, že současná opatření odpovídají tak 50% mrtvé populace - ale to je nejméně o dva řády horší, než je realita.To mi přijde jako totální úlet. Tohle bych chápal v případě, kdybys a) byl člověk v Číně, kterýho policie násilím zavírala do baráku (kde oni blokovali vchody atd.) nebo b) byl člověk v ČR, kterýmu opatření/covid nějak totálně položily byznys a skončil na mizině. Ale to je zas o tom, že tady stěžující si anonymové zásadně nepíší, v čem přesně spočívá jejich utrpení...
Ono je celkem jedno, jestli máš prázdnou hospodu kvůli vládním nařízením nebo kvůli tomu, že se lidi bojí chodit ven a to pivo si dají radši doma, než aby riskovali nákazu.hele to by byl jakoby zajímavej eksperiment: mějme hospodu kamchodí dvacet štamgastů - kolik jich musí odpadnout aby těm zbejvajícím došlo že je něco špatně?
lepší jako když se promořej regulovaně v hospodě než když se bude zvišovat tamta mobilita vobyvatelstva jak si jakoby budou volat mobílkama kdo kde koupí chlast a u kterýho doma se sejdou dneska :D ;D
taky když se někdo jakoby rozhodne řídit stát jako firmu a hospodský+stammgasti seho rozhodnou pohoupat zakrk a lidi ztý země pak maj problémy s revolucí/věšením/střílením v ulicích - jeto prostě riziko povolání :D :D ;D ;D
ackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejne
Tohle přece není o nějaké dobročinnosti. Majitel nemovitosti může jednat čistě ve vlastním zájmu a přesto (nebo právě proto) se dohodnout. Pokud budeš stát před volbou, že a) tvůj nájemník vyhlásí bankrot a ty nebudeš mít půl roku nebo rok žádného dalšího zájemce, nebo b) dohodnete se na sníženém nájmu, takže místo nuly budeš mít aspoň něco. Co si vybereš?
Platí zákon nabídky a poptávky – a poptávka po pronájmu hospod dnes prakticky neexistuje.
Nebo si fakt myslíš, že dneska někomu pronajmeš hospodu? Maximálně tu nemovitost můžeš prodat (pak je tam zase šance, že ten nový majitel koupí i vybavení od původního provozovatele).
To je ale právě to myšlení malobužoazie. No, možná i velkoburžoazieackoli samozrejme dnes spousta nemovitosti nevlastni maloburzoazie, ale bohate skupiny, kterym je to lhostejneTohle přece není o nějaké dobročinnosti. Majitel nemovitosti může jednat čistě ve vlastním zájmu a přesto (nebo právě proto) se dohodnout. Pokud budeš stát před volbou, že a) tvůj nájemník vyhlásí bankrot a ty nebudeš mít půl roku nebo rok žádného dalšího zájemce, nebo b) dohodnete se na sníženém nájmu, takže místo nuly budeš mít aspoň něco. Co si vybereš?
Jenomže úředníci v byrokratické organizaci takhle rozhodně neuvažují. Mají svoje tabulky a modely (v dnešní době často ML) a nich jim vypadne, že klidně můžou nemít půl roku nic.
Jestli má někdo chybné tabulky vedoucí na nesmyslná rozhodnutí, to bohužel neovlivním. Nicméně o každou nemovitost je potřeba se starat – větrat, topit, hlídat, aby to někdo nevykradl, nevytloukl okna, aby se tam neuhnízdili bezdomovci nebo aby ti z toho někdo nevyrobil Kliniku atd. Za tyhle služby by majitel musel platit – ale pokud si tam nechá původního nájemníka, tak ten to pro něj bude dělat zadarmo resp. ještě mu bude platit snížený nájem. Občas tam bude mít třeba výdej z okénka, rozvoz nebo pronájem na nějakou soukromou akci… prostě ta nemovitost bude udržována v provozu místo aby chátrala.
kulvajt řikal že 100% excess deaths zabil jakoby jenom kovid protože muto jako řekla kalkulačka hele a kalkulačka přece nikdy nelže takže to teda jakoby musí bejt pravda :D ;D
když sem se ho taky třeba jako ptala jestli ty sebevraždy kterejch jako určitě je děsně moc nekolerujou s peakama tý pandemie jakože to lidem bere naději třeba tak mi votázku smáznul :/ :/
Už rok je můj život degradován na přežívání. Nic jsem neudělal, ale rok jsem omezován na svobodě víc, než kdybych byl v kriminálu.To tady píšeš do zblbnutí furt dokola, ale stále jsi to nebyl schopen konkretizovat.
Lidé páchají sebevraždy nebo se dopují antidepresivy.Na antidepresiva jsem nekoukal, koukal jsem na sebevraždy a žádnej velkej nárůst jsem neviděl.
Mladí perspektivní lidé, jejichž zničené životy nevyváží ani 100x víc zachráněných důchodců.Tady bych i mírně souhlasil, pro studenty a žáky je tahle situace IMO fakt blbá. Nicméně "žničený život" se tomu IMO stále fakt říkat nedá, zničený život vypadá jinak.
To tady píšeš do zblbnutí furt dokola, ale stále jsi to nebyl schopen konkretizovat.Obávám se, že asociální psychopat to nepochopí ani s hodinovým vysvětlováním, normální lidi to vysvětlovat nepotřebují. Už rok jsem v sociální izolaci (ne email ani telefon sociální styk nenahradí) a nemůžu dělat 99% věcí, které mě zajímají, baví a dávají mi smysl života. O zdravotních důsledcích ani nemluvě.
Tak pokud jsou výpadky služeb souvisejících se stravováním, tak je logické, že lidé blbě/provizorně jedí.
Je to logické ... po nějakou omezenou dobu. Ale nebýt rok schopen to vyřešit už mi logické moc nepřijde.
Nehledě k tomu, že on ten výpadek zas až takovej není, sposuta stravovacích zařízení funguje normálně dál, dojdeš si pro krabičku. AFAIK ZdravéStravování.cz taky funguje nadále, dtto další podobné / lokální.
inb4 výše jmenované není dostatečně zdravé jídlo, jinde se zdravé jídlo taky nedá sehnat, dá se sehnat jen z jednoho místa, které bylo zavřeno, doma taky nejde uvařit a samozřejmě obligátní "seš psychopat"
Menej mínaj na šport, budeš si môcť najsť byt viacej vybavený
Nepopieraj fakt, že si závisly na službach.
Ale aj citlivý na oznam typu : "Služba je momentálne nedostupná".
Být civilizovaný není totéž jako být nesamostatný a neumět se o sebe postarat (ani co se týče základních potřeb).
To není civilizovanost ale zezmrdovanost.Což o to, to je obojí celkem subjektivní. Zcela určitě / objektivně to ale není evoluční výhoda...
To, že se někde dá sehnat zdravé jídlo (ne opravdu za zdravé jídlo nepavažuji nějaké nesmyslné diety pro buzeranty), neznamená, že je ho dost a je všude a vždy dostupné. Nabídka klesla tak o 90%Spíš klesla na 90%...
Vařit doma? Jsi asi spadl z višně. Kdy? Kdo? Jak? Kde? Například my doma nemáme ani kuchyni...Já na začátku pandemie taky ještě neměl kuchyň. (Pravda, byla to trochu jiná situace, protože už byla rozpracovaná. Stejně to ale dohromady ani ne půl roku a firma by to určitě udělala rychleji, já jsem fulltime zaměstnaný a dovolené jsem si na to moc nebral.) V sumě, je nesmysl, že by se to nedalo za rok nějakým způsobem víceméně uspokojivě vyřešit. Jinak já nemam nic proti tomu, že někdo nemá kuchyň a využívá služeb a taky +- souhlasim s tim, co psal Bherzet (lockdown je problém, nechci to popírat), nicméně mi přijde těžce pokrytecký, pokud někdo s takovýmhle lifestylem požaduje tvrdě evoluční přístup např. k důchodcům (a ultimátně smrt nemalé části z nich), ale přitom není ani schopen se samostatně najíst... To se pak od nějakého důchodce s omezenou schopností se o sebe postarat popravdě až tak moc neliší. Dál se o tom nebudu s tebou dohadovat, je mi jasný, že řečí o tom, jak to nejde a jak jsem psychopat máš v zásobě ad infinitum...
To je tiež evolúcia. Kto sa nevie prispôsobiť, tak neprežije. Alebo to už nie je evolúcia ?
Pozor sabotérstvo je trestné ! I keď si myslím, že ulica by si s týmto kvalitne poradila a neochránili by ťa ani silové zložky.
Keď nemáš zmysel života, tak si najdi a neterorizuj ostatních svojími odpornými myšlienkami. Naozaj si myslíš, že keď silové zložky nekontrolujú fyzicky, že nič nerobia. Určite majú dobre zmapované kde sa nedodržiava vyhláška.
Pull the plug !
Tvůj život ztrácí smysl tím, že budeš mít doma kuchyň?
Rozmýšlam, že či nie je lepšie : "Pull the plug". Myslím, že nemá cenu oponovať osobe, ktorá opakuje svoje vety do nekonečna.
Máš panický strach z výparov v kuchyny alebo vybavenia ?
Zivot ztraci smysl tim, ze nelkze delat nic, co by melo smysl. Diky rouskobuzerantum a ochrancum duchodcu.
Nie si pánom života a smrti. Zmier sa s tým.
Si na omyle. Vypadok stravovacích služieb aspoň ukáže kto je závisly na službách. Čo by si hovoril keby neboli trvanlivé potraviny. Myslíš, že by niekto otročil aby si si mohol dať svoje "zdravé" potraviny.
Nikoho nezaujíma tvoj "luxusný" život.
Zabudol som dopísať, že aj kyslík je jedovatý.
Pull the plug !
Populacni prumer je stale stejny.Tohle by chtělo nějak doložit. Zaprvý by mě zajímalo, kde jsi sehnal data, který by byly skutečně aktuální, tj. zahrnující celý loňský rok. Zadruhé by mě zajímalo, co všechno se vleze do tolerance pojmu "stále stejný", protože i relativně malý rozdíl v průměru může znamenat netriviální zkrácení života netriviálního počtu lidí.
Tady máš najednou covid a lidi úplně stejně tvrdí, že na to umírají jen ti co mají nějaké jiné komplikace, tedy jsou v podstatě nějak předurčení.To je dobrý postřeh, IMO to lidi dělaj z důvodu zbavení se odpovědnosti - když jsou lidi předurčení, tak s tim nemůžem nic dělat, tudíž nemáme odpovědnost. Může za to osud nebo whatever. Stejný princip jako s popíráním člověkem způsobené změny klimatu: Nemůže s tim nic dělat, nemáme odpovědnost, pokusy něco s tim dělat jsou blbost atd. A když pak někdo přijde a řekne "počkat, to není pravda, mi tu odpovědnost do značný míry máme", tak je z něj třídní nepřítel...
Stejný princip jako s popíráním člověkem způsobené změny klimatu: Nemůže s tim nic dělat, nemáme odpovědnost, pokusy něco s tim dělat jsou blbost atd.
se těšim že tady budou lítat exotický motýle že si budem moct u baráku normálně venku zasadit ananas/pomeranč že budem mit blíž k moři a nebo žeto aspoň vyřeší problém lyžařů až bude míň sněhů ;D proč bych jako měla bojovat proti?? samý výhody pro mě :O :D ;D ;D
joa taky se ušetří víc za topení takže se bude vypouštět míň co2 ato se jakoby tobě líbí taky ne?? :D :D ;D ;D
Například když brácha začal projevovat paranoidní schizofrenii, tak jsem z několika (>5) zdrojů kolem sebe slyšel, že to už musel mít odjakživa v sobě, jen se to teď projevilo. Což úplně ignoruje fakt, že pokud to tak je, tak je to neodlišitelné od toho kdyby to tak nebylo, a tedy úplně bezcenné pozorování a způsob kategorizace. Lidi prostě chtěli věřit tomu, že to v sobě už dávno měl, jen to nijak nedal najevo a nevěděl o tom.Takto ex post to ma nulovou vypovidaci hodnotu, v podstate se jedna o variaci post hoc ergo propter hoc. Avsak z druhe strany to nemusi byt uplne bezcenna uvaha. U rady nemoci existuji urcite (at uz vrozene ci ziskane) dispozice (laicky receno, uz to clovek ma v sobe) a je jen otazka, zda a pripadne kdy se nemoc rozjede. Pokud mas v rodinne anamneze nejakou nemoc, dava smysl hlidat si, jestli se u tebe taky neprojevi. Samozrejme je to vec, ktera je zatizena urcitou nejistotou.
Avsak z druhe strany to nemusi byt uplne bezcenna uvaha. U rady nemoci existuji urcite (at uz vrozene ci ziskane) dispozice (laicky receno, uz to clovek ma v sobe) a je jen otazka, zda a pripadne kdy se nemoc rozjede. Pokud mas v rodinne anamneze nejakou nemoc, dava smysl hlidat si, jestli se u tebe taky neprojevi. Samozrejme je to vec, ktera je zatizena urcitou nejistotou.Jako jo, ale jak chceš něčeho takového technicky dosáhnout? Pokud si toho sám nevšiml on za dvacet let, a ani nikdo z okolí, tak asi jen těžko. Když i zpětně tvrdí, že to prostě přišlo ze dne na den (a ani v tu chvíli si toho nevšiml, že se nechová ok mu museli říct ostatní). Se můžeš zamyslet, jak víš, že se něco takového u tebe taky neprojeví. Prostě nijak. Nedávno jsem viděl pár velmi zajímavých talků od Joschy Bacha na podobná témata. Zaujali mě třeba ti lidi co předpovídají výsledky loterií ve snech. Jenže když si to napíšou, nebo ty čísla někomu řeknou, tak to nikdy nevyjde. Zdánlivě mají pocit, že zapsáním výsledků ovlivní realitu tak, že k výhře nedojde. Jenže reálně jim prostě jen nefunguje správně mozek a dochází k zpětné úpravě vzpomínek. Tedy ve chvíli kdy ty čísla vidí, tak mají pocit, že je viděli od začátku. Prostě se nějaký subsystém který udržuje tu vzpomínku rozbil a updatuje se na hodnotu, která se dodává až zpětně. Stejně tak brácha má třeba do mozku vložené informace, které mu mozek tvrdí, že jsou stoprocentně pravdivé a je si jimi úplně jistý. I když logicky ví, že pravdivé být nemůžou a ostatní mu to říkají. Sám jsem podobné efekty nedávno několikrát pozoroval u některých lidí, taková divná lowlevel racionalizace. Například jsem někam přišel, vypadla mi přístupová karta do práce z kapsy. Všiml jsem si toho asi po deseti minutách, ale ten člověk mi tvrdil, že tam ta karta byla celý den, že jí tam viděl už včera a tak dál. Přitom je to logický nesmysl, doslova bych se bez ní nedostal do práce a z práce (máme turnikety a že jsem je přelézal / nechal si otevírat od recepce bych fakt věděl). Jenže i když se tohle snažím vysvětlit, tak ten člověk má už v hlavě vzpomínku na něco, co se reálně vůbec nestalo (poprvé tu kartu viděl na zemi před deseti minutama), ani nemohlo stát a ještě se o tom bude hádat. Občas to pozoruji i na sobě, že prostě mám například nějaké vzpomínky slité dohromady tak, že se tak věci stát vůbec nemohly. A teprve když mě na to někdo upozorní, tak si toho všimnu. Když se tohle může dít se vzpomínkami, tak nepůsobí tak úplně divně, že se to může dít se vším, třeba s axiomy tvých předpokladů o světě. Prostě žijem v organické hmotě našich mozků, které různě mění substrát toho co jsme, aniž by jsme si toho jako pattern běžící v tom substrátu vůbec všimli. Asi jako kdybys měnil topologii life za běhu (celulárního automatu), tak pro ty výpočty tam by to bylo prakticky nedetekovatelné.
U některých nemocí je to tradičně věc zmíněné rodinné historie nebo rizikových faktorů (např. průběh těhotenství, rané dětství), a pak v dnešní době třeba genetického testování. Nicméně zrovna u schizofrenie je to složitější.Já jsem si třeba dělal DNA rozbory, jak částečný u 23andme, tak úplný u Dante labs (dá se občas chytit sleva, zrovna teď mají jen za €259, normálně to stojí 2x tolik). Dozvěděl jsem se že jsem úplně v pohodě, nebo ty markery nejsou známé. Že budou mít moje děti prakticky vždycky modré oči, i když jinak by měli mít jiné (třeba mé dceři to vycházelo na větší procenta hnědých a má taky modré). A taky že jsem geneticky z části ashkenazi žid (z asi 7%), kde je nějaká historie zábavných genetických poruch, mezi které patří i mentální (ale zase ne schíza), i když teda nikdo v rodině neví o tom, že by někdo byl žid.
To nic nemeni na tom, ze covid je hrozba jen pro lidi nad hrobem.No nemění no, je to stejná nepravda jako předtim...
Přitom třeba Jenda nebo jiní byli schopní uvést příkladyJá bych jenom chtěl dodat, že když jsem vedle psal „největší dopad pro mě byly zrušené akce s kamarády z oboru a odborné konference a to oceňuji na 0.1 QALY“, tak to neznamená, že by byla dostupná nějaká varianta (např. neřízená epidemie), která by sežrala 0 QALY.
Zkus si představit, že bys třeba ještě neměl rodinu, ale žil sám, neměl bys jako koníček programování/bastlení/whatever, ale samé aktivity, které typicky vyžadují těsný kontakt s dalšími lidmi.To, že jsem schopen se nějakou dobu obejít bez non-stop kulturního vyžití, neznamená, že jsem asociál, co jen furt doma bastlí. Na podzim jsem měl původně naplánovanou celou sérii společenských akcí, docházení do tělocvičny atd. Bohužel to nevyšlo, co se dá dělat, poradim si nějak jinak...
Je potřeba řešit, jak umožnit lidem co nejvyšší kvalitu života. A mělo se to řešit už dávno. Ale i kdyby to nešlo, tak snažit se jim namluvit, že vlastně nižší kvalitu života nemají, je akorát nasere.Souhlasim a ano, ta kvalita života je nižší, OTOH tady podtržítko IMO tu svou škodu na kvalitě masivně nadsazuje a víceméně si vymýšlí problémy. Jestli má cenu něco v téhle chvíli na tom řešit, tak IMO hlavně jak urychlit očkování, jinak se toho IMO moc nevymyslí.
Bohužel to nevyšlo, co se dá dělat, poradim si nějak jinak...Však to je právě ono. Poradíš si nějak jinak, ale pro tebe je to třeba těch 10 % QAL. Nedávno jsi to někde psal, že máš spoustu dalších věcí, co můžeš dělat místo toho. Pro některé lidi to může být podstatně větší rána.
OTOH tady podtržítko IMO tu svou škodu na kvalitě masivně nadsazuje a víceméně si vymýšlí problémy.Ano, také mám často pocit, že si lidé různé problémy vymýšlí, nebo je hrubě nadsazují. Třeba přirovnání k vězení, kde ta omezení jsou ještě daleko tvrdší a to až do té míry, že je otázka, zda to pro ty lidi není spíš destruktivní (ostatně třeba dlouhodobá senzorická deprivace destruktivní je a hodně). Současná situace je, že se pár položek dalo na blacklist. Vězení je, že nic kromě několika málo položek na whitelistu není povoleno. Přestanou lidi po téhle zkušenosti o českých věznicích referovat jako o luxusních hotelích? :) No, nicméně v tomhle případě aspoň vidím nějaké objektivní důvody, proč a jak jim to může vadit.
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc.
No vidíš, to mi přijde jako dobrý důvod naučit se vařit – nebo aspoň hodit maso na pánvičku. To bys mohl zvládnout i na tom turistickém vařiči.
No steak se musí jíst čerstvý a ohřívat nejde. Dovezená ryba také nic moc.Á, pán si neumí ani obrátit steak na pánvi a dovezená ryba mu nešmakuje, ale hlavně že důchodci se musí postarat sami takřka o holý život, OMG
Tak určitě, protože si neumíš vyrobit vlastní CPU, nepoznáš, které ti vyhovuje. To dává smysl.Jj, si zbenchmarkuju CPUčko a hned jdu poradit výrobci, kde má nakupovat suroviny
Zatraceně dobře poznám kvalitní steak.Ok, kde teda mají ten kvalitní steak? Kam na něj obvykle chodíš?
Jj, si zbenchmarkuju CPUčko a hned jdu poradit výrobci, kde má nakupovat surovinymožná, kdyby to vyráběl z plastelíny, bys mu křemík poradit mohl
Ok, kde teda mají ten kvalitní steak? Kam na něj obvykle chodíš?do tzv. steakhousu, tedy restauraci, kde je steak hlavnim artiklem v praze jich je kvalitnich nekolik
Pro dobrý steak (a spoustu dalších jídel) je klíčová ta kvalitní surovina – ta hraje největší roli. Souhlasím, že sehnat tady dobré maso na steak není jen tak (třeba ve srovnání s Texasem). Nicméně některé restaurace myslím začaly prodávat suroviny v jakýchsi sadách, aby si to člověk uvařil doma (a restaurace měla aspoň nějaký příjem, když už nemá hosty). Nezkoušel jsi pátrat po téhle možnosti? (tedy pokud tenhle problém skutečně řešíš a snažíš se najít cestu ke kvalitnímu steaku – a ne tu jen exhibovat v diskusi)
Souhlasím, že sehnat tady dobré maso na steak není jen takNení to tak hrozný - v Praze např. zajdeš ke Kšánovi. Rychlý google ukazuje, že i v dnešní době, liší se to snad jen tim, že objednáš předem a vyzvedneš (což je spíš lepší než dřív - byly tam dost fronty). Pozn.: Komentář je určen xkucf, ne podtržítkovi, tam automaticky předpokládám, že to není dost kvalita a/nebo tam je X jinejch problémů, proč to nejde.
Steaky jím každý den od roku 1990(ok boomer)
Ve skutecnosti je malo co zdravejsiho nez se zivit masem a zeleninou."Živit se masem" je hodně širokej pojem. Nevim, v jaký úpravě jíš ty steaky, ale třeba grilovanej hovězí steak fakt není etalon zdravý výživy...
Ve skutečnosti nic jako univerzální zdravá výživa neexistuje. Každému totiž vyhovuje něco jiného.No ano, vždyť to nijak nerozporuju...
+1
A taky si myslím, že tady bude existovat něco jako Lafferova křivka protiepidemiologických opatření, podle které nejpřísnější vyhlášená omezení nebudou znamenat, že minimalizujeme šíření nemoci.
aco když sme jako živočišnej druch nato jakoby už dáááávno přispůsobený na ty různý mory/pandemie ato že existujou skupiny lidí který se každá rozhodujou pro jiný řešení skovat/promořit/utýct/ignorovat je adaptace díky který tady doteďka sme a datový svazáci jakoby všecko dělaj jenom horší tim žese vtom jako hrabou?? :O ;D
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.Bylo by fajn, kdyby každej, kdo sem napíše tenhle názor, zároveň připsal, kolik má aktuálně dětí, a pokud je to méně než 2 nebo 3, tak jestli jejich počet plánuje v dohledné době navýšit.
BTW: Lidstvo pochopitelne pri realne pandemii vymre, tohle je jen takova chripicka. Realny pandemicky virus by zabijel vsechny a ve velkem.Ano, a proto si jistě všichni uvědomjí, že COVID není jen tak jedna náhodná nemoc, která se někde taknějak vyloupla, ale součást dlouhodobějšího trendu (koneckonců, je to SARS-COV-2), a tak pečlivě studují co to jsou zoonózy a jak bychom měli tyto věci efektivně řešit a předcházet jim, součástí čehož je řešit, jak zvýšit ochranu divoké přírody a reformovat zemědělství. Je super, že se tohle všechno děje a neřeší se místo toho blbosti... /s
Bylo by fajn, kdyby každej, kdo sem napíše tenhle názor, zároveň připsal, kolik má aktuálně dětí, a pokud je to méně než 2 nebo 3, tak jestli jejich počet plánuje v dohledné době navýšit.
lidi nemaj děti protože důchodci vycucávaj ze společnosti zdroje ;D ;D
a proto si jistě všichni uvědomjí, že COVID není jen tak jedna náhodná nemoc, která se někde taknějak vyloupla, ale součást dlouhodobějšího trendu
škoda že koronavirus neni víc vražednější. potlouk by jenom první hostitele a byl by jako klid a voničem bysme jakoby ani nevěděli my tady :O ;D
Jinak receno, ty ocekavas, ze se nejakej neviditelnej system postara o tebe a tvoje deti (pripadne tvoje duchodce). Pochopitelne na ukor vsech ostatnich kolem.WTF. Asis tu poznámku o dětech nepochopil. Myslel jsem to tak, že pokud kritizuješ "vyživování důchodců", tak bys měl mít zhruba 2 až 3 děti, protože to, že máme tolik důchodců a také to, že věk odchodu do důchodu se posunul na 63 let je dané stárnutím populace. Tzn. jestli se soustředíš na "lidi v produktivním věku", jak se tady tím kdekdo ohání, tak bys měl jít dělat děti, aby "lidem v produktivním věku" nebylo 50 nebo 60, jako to je celkem běžné dnes, a aby celkově populace nestárla (a tím pádem nebyla náchylná na tyhle nemoci). Jak si myslíš, že vzniká úspěšný třicetiletý produktivní člověk? Tím, že někdo o 30 let dříve má dítě.
No moment, to zařídí, že tady budou děti a stejný počet důchodců jako teď. Nebo to, že tady bude dostatek dětí, znamená, že ostatní můžeme odepsat?To určitě ne, podmínka postačující to není. A ani jsem tim nemyslel, že by to obecně bylo nutné, zmiňuju to pouze v kontextu toho, že si někdo stěžuje na živení důchodců, tj. v podstatě na stárnutí společnosti... *) Osobně jsem se sice rozhodl děti mít, ale v zásadě to nikomu nutně necpu a obecně/globálně je to vlastně celkem složitá otázka...
tak bys měl jít dělat děti, aby "lidem v produktivním věku" nebylo 50 nebo 60, jako to je celkem běžné dnes, a aby celkově populace nestárla (a tím pádem nebyla náchylná na tyhle nemoci).
To pak zase vede k přemnožení lidí a to nelze provozovat donekonečna, není to udržitelné. V rámci ČR to jako problém nevypadá, ale z globálního hlediska to rozhodně není dobrý recept – naopak přemnožení lidí na planetě je příčina řady problémů včetně ekonomických, ekologických, bezpečnostních, zdravotních, politických… Žádoucí je tedy mít +/- konstantní počet obyvatel a systém nastavený tak, aby se s nějakým tím přirozeným kolísáním porodnosti a úmrtnosti poradil.
Pokud bys např. současné problémy důchodového systému vyřešil tím, že řekneš lidem, ať mají 3+ děti a oni tě poslechli, tak si akorát zaděláš na problém v budoucnu, protože to nadšení mít hodně dětí stejně jednou opadne – a pak tu budeš mít ty silné ročníky, které zestárnou a půjdou do důchodu, ale jejich dětí už tolik nebude.
Počet dětí 2 až 3 je takový odhad, kde 2 je minimum (dva rodiče → dvě děti) a většinou je potřeba spíš víc
Ano. A pokud mají existovat nějaké sociální dávky nebo jiná motivace, tak by měly cílit právě na tenhle počet (mezi 2 a 3 dle aktuální situace) dětí. Tzn. když už někoho podporovat, tak rodiče, kteří mají první či druhé dítě (případně někdy třetí).
To cislo je 2,1 a ve skutecnosti populace v CR uz peknych par let roste, je nas tu uz skorem 11M.Je nás tu 10.6M, v roce 1960 nás tu bylo 9.6M, takže 1) žádný velký růst se nekoná a 2) jak už jsem zmiňoval, do značný míry to tak je díky imigrantům (hlavně Vietnamci a Ukrajinci) a jejich dětem (kteří jsou AFAIK následně často vedeni ve statistikách jako Češi).
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.Je chyba vubec nejak definovat duchodce. Proste kazdy by mel byt zodpovedny sam za sebe a svou obzivu bez ohledu na vek a zdravotni stav. Kdo umre hlady, umre. Neni spravne z penez danoveho poplatnika dotovat preziti cizich lidi.
Rozhodne by kvuli nim nemela byt omezovana ta naprosto drtiva vetsina, u ktere je pravdepodobnost umrti miziva.Ne kvuli nim, ale kvuli nikomu. Kazdy by mel zit a chranit sam sebe tak, jak sam uzna za vhodne. Moznost nosit respirator a treba se i izolovat mame vsichni. Domovy a hospici nepocitam. Tam, at si to kazdy vyresi smluvne se svymi klienty.
A pokud se nekdo chranit chce, tak necht se chrani jak sam umi. Klidne at travi 24/7 v atombordelu, jeho vec.Pod toto se absolutne podepisuji.
Kazdy by mel zit a chranit sam sebe tak, jak sam uzna za vhodne.Hm, na to Jendovu kobaltovou bombu v paneláku asi fakt dojde
Z hlediska lidsky spolecnosti je chov duchodcu luxus, ktery si aktualne* nemuzeme dovolit.Četl jsem i komentář ve smyslu: Kvůli důchodcům jsme obětovali děti. Společnost, která je toho schopná, je zralá na vymření. Že je civilizace na sestupné dráze už pár desetiletí, je vcelku jasné. Jenom jsem doufal, že to nechytne takovou rychlost. Ti dementi ve vládě patří spíš do skupiny důchodců, možná proto jednají tak, jak jednají (na podobné téma byl vtip s Kalouskem, kde dali velkou dotaci pro vězení, ale škole nic. Kalousek [či jiný politik] to kolegovi zdůvodnil: my dva už do školy chodit nebudeme.)
Ono to neni o duchodcich.To je pravda, je to o tom jak se chovaji mimo zamestnani ty co k nim jsou pripusteni. Zkratka to k tem duchodcum zanesli zamestnanci. Zamestnanci chodi mimo zamestnani po ruznych navstevach bez ochrany a druhy den jdou k tem duchodcum.
stát likviduje hned několik hospodářských odvětví prakticky bez náhrady a na druhou stranu jsou tady lidi, kteří na celé situaci brutálně vydělávají a zároveň obrovsky narůstá korupce, hlavně nejvyšších patrech politiky.To, ze nekdo vyuzije situace a chce vydelat, je naprosto prirozene a spravne. Jinak si spravne pojmenoval to, ze stat likviduje hospodarstvi. Aby to bylo spravedlive, melo by se vse otevrit a kazdy necht se chrani a chova spotrebitelsky dle sveho uvazeni.
DATUM Případy R0-a R0-b 19.01.2021 9604 0,8217 0,8893 20.01.2021 8206 0,8287 0,7524 21.01.2021 7510 0,8645 0,9291 22.01.2021 8451 0,8753 0,9103 23.01.2021 4230 0,8845 0,8079 24.01.2021 2376 0,8993 0,9000 25.01.2021 6953 0,9334 0,9084 26.01.2021 9144 0,9349 0,9521 27.01.2021 8452 0,9557 1,0300 28.01.2021 7973 0,9852 1,0617 R0-a je prostě podíl případů dnes vs před sedmi dny. R0-b je ten zjednodušený výpočet ze PSA (počet případů za 7 denní okno, děleno počtem případů za o pět dnů posunuté sedmidenní okno.)
Né nutně..Jak sám píšeš, vůbec nevíš proč se čísla mění. Nikdo neví jestli jsme tenhle týden měli smůlu/štěstí nebo se objevil nový faktor, protože testujeme tak málo, že se z toho nedá vůbec nic spolehlivého vymyslet.Pokud jsou ta čísla podhodnocená stále stejným způsobem, tak to vlastně ničemu neva. Ty výsledky by byly zavádějící jenom v případě, že by došlo ke zlepšení systému testování oproti minulému týdnu, hromadnému naběhnutí lidí na testy, a podobně. Ale nevypadá to, že by k něčemu takovýmu došlo. A samozřejmě je to náchylný i k náhodnejm chybám, proto tam nakonec mám i to R0-a, a koukám na několik měření zároveň.
Ten systém je svobodnější, než to, co tu máme teď. Teď do té hospody nemůže nikdo.Není pravda, kdo chce do hospody může (stejně jako třeba do tělocvičny). Ani ty dnešní pravidla nikdo nedokáže vymáhat, tak proč myslíš, že by fungoval řádově složitější systém.
On ČR dohnal populismus, a rozbíjí to tu Majitelé Médií. Proto se nedělá, co by bylo potřeba. Trasování ale prostě nemůže fungovat při 9 tisících případů denně. Správně by bylo potřeba obvolat tak deset nejbližších kontaktů každého člověka, a během 1-2 dnů je otestovat... A to prostě nedáme. Jediné řešení je Slovenské a Izraelské "když začíná klekat trasování, tak to prostě zavřem".To je přesně to o čem mluvím. Státní správa nedokáže za skoro rok postavit callcentrum a ty bys chtěl zavést systém, který kontroluje skoro všechno co se v zemi stane. Např. v pondělí jsem byl na antigenních testech v nemocnici v Motole. Všechny údaje jsem vyplnil na internetu a přišel jsem na přesný čas, kdy jsem byl objednaný. Na místě stála fronta přes 10 lidí (měl jsem jít ráno jako 2. na řadu). Řekli mi, že objednávky se tam neřeší, mám si počkat ve frontě. Pak si ode mě vzali občanku a průkaz pojištěnce a dali mi číslo. Pak si moje údaje přepsali ručně do počítače (ty co jsem zadal při objednávce termínu!) a za chvíli si mě podle čísla zavolali a dali mi žádanku na test a poslali mě čekat k druhým dveřím. Vyčekal jsem si frontu na odběr a tam mi řekli, že si mám počkat zase u prvních dveří, kde mi za 15 minut dají papír s výsledkem (v objednávce jsem kvůli tomu vyplnil email). Celou dobu nás tam stálo asi 20. Náš stát funguje úplně stejně jako před 50 lety, na jakékoliv technické řešení můžem zapomenout.
Např. v pondělí jsem byl na antigenních testech v nemocnici v Motole. ..Hrůza. Mě naopak překvapilo, když jsem byl na PCR testu v soukromé laboratoři, jak dobře to fungovalo. Registrace jedním formulářem na webu na termín +-10 minut. Na místě čekání venku pár minut, kolem tak 10 lidí. Pak vevnitř jsem řekl jméno, zaplatil kartou, odebrali vzorek, mezitím vytiskli potvrzení o platbě a kódy pro zjištění výsledku. Za minutu hotovo a šel dovnitř další. Čekal jsem, že budou chtít nějakou identifikaci pro případ pozitivního výsledku, ale kdybych tam napsal nějaké vymyšlené údaje, nic by se nestalo. Otázka je to by pak bylo při pozitivním výsledku, ale vzhledem ke kapacitě a schopnostem hygieny bych se nějakého vyšetřování moc nebál.
Mě naopak překvapilo, když jsem byl na PCR testu v soukromé laboratoři, jak dobře to fungovalo. Registrace jedním formulářem na webu na termín +-10 minut.
Takhle dobrý pocit jsem z toho měl, dokud jsem tam nepřišel. Schválně jsem se objednal jako první, aby nebyl žádný skluz a aby to tam nebylo zamořené od ostatních ten den, doufal jsem, že to bude v pohodě, registrační systém vypadal dobře, měl jsem termín na konkrétní minutu, zdálo se, že se nic nemůže pokazit. Jenže jak jsem tam přišel, stál tam hlouček jakých si osob, které mezi sebou vtipkovali o tom, že jdou přednostně. Bohužel se ukázalo, že nešlo o vtip – objevila se tam nějaká svazačka a snažila se je tam procpat. Chvíli jsme se tam dohadovali a taky jsem se jich ptal, jestli umí číst a ukazoval jim tu velkou ceduli, kterou tam mají, že na test smí jít jen předem registrovaní… Po chvilce vyšel ten zdravotník, co dělal odběry a řekl, ať jdu já jako objednaný. Nakonec se to tedy v termínu stihlo.
Závěr z toho je, že systém je na to pěkný, ale jako obvykle to dokáží zkazit lidé (v tomto případě nedodržující ani svoje vlastní pravidla). Rada pro příště: když už ten rezervační systém máte, tak si tam pro ty svoje přednostní lidi rezervujte klidně dvouhodinový blok a předejdete tak kolizím s lidmi, kteří se standardně objednali dle pravidel na konkrétní minutu. (kdybych měl přijít o dvě hodiny později nebo třeba odpoledne, tak by mi to bylo úplně jedno, ale chci to vědět předem a ne se to dozvědět při čekání na mraze před stanem)
Po chvilce vyšel ten zdravotník, co dělal odběry a řekl, ať jdu já jako objednaný. Nakonec se to tedy v termínu stihlo.Takže v čem byl problém? Toleranci +- pár minut beru jako OK. Že jsou tam další lidi, co si tam snaží dělat nějaký svůj systém, to je jejich problém, pokud tebe vezmou včas. Samozřejmě to naštve, protože ty třeba nevíš jestli je někdo bude poslouchat nebo ne. Ale nevím jak bych tomu v roli provozovatele toho testování mohl zabránit, pokud se tohle odehrává na veřejně přístupném místě. Leda tam mít nějakého zřízence co bude čekající usměrňovat - ale pokud tam 90% dne nikdo nečeká nebo jen pár lidí co přišli pro jistotu dřív a nedělají problémy, tak je to asi trochu zbytečné.
Oni tvrdili, že jsou zaměstnanci toho ústavu (což ale nemám jak zkontrolovat, ani si nemyslím, že by to hrálo roli) a ta svazačka měla desky s nějakými jmény a tvářila se důležitě.
Já nemám v zásadě nic proti tomu, aby si část kapacity vyhradili pro sebe, a dokonce ani proti tomu, aby třeba ředitel nemocnice měl pravomoc určité malé procento procento kapacit (testů nebo třeba očkování) přidělit lidem čistě dle vlastního uvážení. Ale když se vyhlásí nějaký systém a necháš lidi objednávat se na konkrétní minuty, tak to pak má platit a ne že v tom někdo na místě začne dělat bordel. Pořádek musí být.
Ale jo, v zásadě to dopadlo dobře a vyřešilo se to na místě během chvilky i bez nějakých ostrých slov nebo strkanic. Ten můj komentář bylo spíš jen takové povzdechnutí nad tím, že ten systém nejdřív vzbudí nějaké naděje, jak dobře to funguje1, a pak to nějací lidé na místě zkazí. A obávám se, že tohle je jen špička ledovce – teď skoro nikam nechodím, se státem a zdravotnictvím se snažím přicházet do styku co nejméně – a když už na to dojde, tak se zrovna stane tohle. Zklamání. Chápu, že jedna zkušenost není reprezentativní vzorek a že to třeba byla jen smůla. Ale trochu mám pocit, že lidský faktor to tady kazí na mnoha jiných místech a nepořádek a nedisciplinovanost může z velké míry za to, jak na tom jsme.
[1] mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješ
[1] mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješNa některých úřadech to takhle opravdu funguje. A překvapivě nejenom v Německu, ale i v Praze.
mimochodem, takové objednávání by se mi líbilo i normálně k doktorům nebo na úřady – prostě si rezervuješ konkrétní termín, přijdeš přesně a během chvilky vyřídíš, co potřebuješTohle funguje na úřadech magistrátu tady v Olmiku. Objednám se přes internet na volný termín, přijdu, svou přítomnost dám na vědomí kódem na objednávkovém systému, dostanu číslo a za pět minut jdu do kanclu (prostě po odchodu předchozího klienta). Takto jsem vyřídil nový řidičák asi za celkově 10 minut. Totéž v nemocnici, když jsem předloni trávil volný čas na zubním, tak vždy na objednávku na přesný čas. Jen jednou jsem čekal půl hodiny a to zrovna když mého doktora zavolali na sál k nějaké komplikaci. Takže někde to jde.
v 11. Teda pokud si soudruh dochtor, co prave dorazil, nepude dat nejdriv kafe (to mas 12) a pak na obed (to mas 2) a pak uz de prece domu ...Tohle je úplně mimo realitu. Je možný, že takoví doktoři jsou, ale většina pracuje v úplně jiným režimu. V práci v 6 nebo v 7, pacoši v souvislé řadě celou pracovní dobu... To, že tě doktor neveme na čas je v 99% způsobený tim, že paní před tebou musela nutně probrat zdravotní stav celýho příbuzenstva a pak se tam nahrnulo několik neobjednaných, který doktor nechce nebo nemůže nechat sedět v čekárně. Ano, jsou i striktní doktoři, kteří berou opravdu jen objednáné pacienty a to ve správný čas. K takovým taky chodim a typicky mají zpoždění max pár minut...
Ale ať to proboha alespoň funguje. Za ty prachy co státní IT obvykle stojí se určitě funkční věc udělat dá.+1
Jediný skutečně svobodný přístup tedy je, že chráněn by měl být každý, kdo chráněn býti chce.Tohle je jediné smysluplné konstatování. Zbytek je vata, kterou snad ani nemá smysl číst protože…
Systém založený na osobní odpovědnosti ale těžko může fungovat dobře, pokud nikde není specifikováno, co je to vlastně to rizikové chování, a pokud si svou rizikovost každý budeme počítat jinak.Systém založený na osobní odpovědnosti nebude nikdy fungovat, protože máš na světě 7,5 miliardy lidí
čína má tu velikakakakakakatánskou zeď kolem dokola taky :O :O we need to build a wall :D ;D
V Číne už vírus prakticky neexistuje, riešenie je teda jasné: komunizmus.Takze navrhujete radikalne snizit dane a prerozdelovani penez statem? Protoze cinsky "komunimus" prerozdeluje 30% jejich GDP, a 70% alokuje trh. V "selhavajicim kapitalismu" zeme EU prerozdeluji 45% sveho GDP a zbylych 55% alokuje trh. [1] Mozna prave tohle vysvetluje proc jde "zapad" poslednich 20-30 let od deseti k peti, poslednich 10 let celkem rychle, proc je cim dal hur, proc se ekonomika EU propadla z prvniho mista na svete napred na druhe, a ted na treti...
To co popisuješ ty, ale není respektování svobody. Spíš je to vnucování svého názoru ostatním na základě tvého strachu.A nebo to možná bude souviset se závažností toho jevu? Jako že třeba rýma se moc neřeší a ebola jo?
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne?Ne.
úmrtnost nakoronu ne s koronou ;D ;D
se furt řiká jak sou ty různý mrtvice infarty cukrovky ajánevimco všecko komortalabilitama tamtoho koronavirusu a když je máš tak tě jako koronavirs 100% zabije. neni to ale jako spíš navopak že koronavirus je komortalabilitou tědletěch chorob všech?? když nadtim tědko jakoby přemejšlim neni to jakoby navíc jenom tim že člověk pozbírá všecky tydlety komortalability tim že jakoby dlouho žije a čimje starší tim víc jako těch abilit má vodemčenejch a jeto veskutečnosti vo věku umíracích pšikalů než vo počtu těch abilit vodemčenejch zaživot?????? :O :O
kolik let svýho nemocnýho života vodkonce někde vplínkcách a se senilitou rožežraným mozkem bys jako prodal za rok/dva vo který bys jakoby moh bejt dýl mladej?? ;D ;D
umrtnost na koronu je kolem 1%, ne?Tak trochu pridej. Ale ono je to v podstate jedno. Vzhledem k tomu, ze je clovek infekcni v inkubacni fazi nemoci a odhaduje se, ze (bez dalsich opatreni) jeden clovek nakazi tri az ctyri dalsi, tak si hezky vezmeme logaritmicke pravitko a spocitame priblizne kolik tydnu od prvniho sezraneho netopyra bude trvat nez to budou met vsichni (s vyjimkou poustevniku a podobnych asocialu).
ze spolecnost a ekonomika funguje na vypary a svoboda je uz jen mytus o necem,Kdyz tomu das volny prubeh, tak ty desitky milionu lidi ti budou chybet, nemluve o tom, ze dalsi lidi se budou mit tendenci chranit, takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomor. Svobodu si pak budou moct uzivat ti stastnejsi, co jim zustane delsi klacek. Jinak se priznam, ze vlastne nevim, co tim prispevkem jsi chtel rict. Tvrdis: (1) Umrtnost na koronu je kolem 1% (budiz). (2) Kvuli opatrenim ekonomika funguje na vypary a svoboda je jen mytus. (3) Lide v klidu a bez vetsiho odporu pretrpi i to, kdyz 2 az 4 z kazde stovky napred bezduvodne zavreme, a pak i zavrazdime. Jen je to potreba to navliknout do nejake libive ideologie o budovani lepsich zitrku a nove spravedlnosti. Kdyz si to tedy dam dohromady, tvrdis, ze: Lide bez problemu pretrpi, kdyz kazdy sty clovek umre, jen kdyz se to navlekne do nejake libive ideologie (jako je kapitalistmu nebo libertarianstvi).
Kdyz tomu das volny prubeh, tak ty desitky milionu lidi ti budou chybet, nemluve o tom, ze dalsi lidi se budou mit tendenci chranit, takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomor. Svobodu si pak budou moct uzivat ti stastnejsi, co jim zustane delsi klacek.Tak tomu se říká demagogie, protože takhle to nikdy nedopadlo ani v době, kdy žádné vakcíny ani jiné medikamenty, natož ochranné prostředky nebyly.
ste nasebe zbytečně zlý si myslim :/ :/
už ani nevim vo čem to jako bylo :D
Tady jde videt, ze GPT-2 ma opravdu velice omezeny kontext.Tohle je docela elegantní urážka, pokud ten lesní dobytek kecá a soudruh Kapica není bot, ale člověk.
takze ekonomika ti zacne kolabovat jeste ve vetsi mire a da se cekat hezky hladomo
se lidem přeházej prijority a hlad je jako nažene dopolí vyvorávat brambory ;D
vostatně z hladu ty lidi taky jakoby teďko demostrujou proti vládě ;D ;D
Navíc si pleteš katastrofický scénář s projekcí dosavadních zjištění do budoucna. On by totiž mohl přijít skutečný lockdown, a ne ta směšná atrapa co tady máme.Tohle jsem za poslední rok slyšel snad tisíckrát. Přidej.
Nevím, jak je rychlá německá justice, ale přijde mi, že než splní všechny ty podmínky pro zavření, tak má člověk po nemoci.Po nemoci? Být nemocný nebo mít pozitivní test přeci vůbec není nutná podmínka pro uvěznění v tom táboře. Píšou, ze stačí veřejné odmítání karantény. Zdravotní stav v tom nehraje roli.
dokavaď jakoby všecky ty vládní pravdy konečně nepochopýš a se jako nezačneš sám vod sebe modlit k zarámečkovanýmu příbalovýmu letáku vod pfizer vakcíny pověšenýho nazdi tvý cely ;D
ždycky se začíná v malím a v takový podobě by to lidem připadalo přijatelný. až si jako lidi zviknou se přitvrdí :D ;D
hele zámeček :O :/
v USA i bezdomovci maji vyssi vzdelani(a) jestli to nevypovídá o tom, jak snadné je stát se bezdomovcem v USA…
Americani se nemnozi incestemAlabama
Ale samozřejmě, v USA mohl alkoholik s výsledkem IQ testu o bod nižším než šimpanz vystudovat Harward a stát se prezidentem, to by se v Rusku opravdu nestalo.Související: Programme for International Student Assessment, tady infografika.
hospody/služby co fungujou nejsou vzájmu báby :O :/ bába má dění vokolo hospod/službem jako takový jakože mlžení by se lidi míň soustředili na ty vopravdovsky děsně důležitý problémky protože má spočítaný že koblihám jeto volný + cena hospod/hotelů/podobnejch bude furt padat a informovaný kamarádíčci budou pak moct jakoby levně nakupovat :/ :/
třeba to co teďkonc předved havlíček s horama je takovej malinkatej výbuh neutronový bomby. jestli jim chtěl pomoct a zmršil to neboto byl jako vod začátku záměr nevim :/
jak jako ty hovada ližařský nesnášim tak budu 100000000000000x rači když to furt všecko bude patřit jim než žesi to koupí nějakej lump kmotrovskej na bábu napojenej kterej to tady už jako uplně zprasí :O :/
V nové verzi příbalového letáku se uvádí, že jedna lahvička po naředění obsahuje šest dávek, musí se však využít injekční stříkačky s „malým mrtvým objemem“.(a oni samozřejmě objednali nějaké náhodné co ten plunger nemají) Já jsem před lety stáhl nějaký manuál pro injekční uživatele drog „když už jste závislí, tak to alespoň dělejte tak ať si co nejméně ublížíte a ať neublížíte nikomu dalšímu“ a tam tohle všechno bylo krásně vysvětlené. To lidi co to řeší jako nemají znalosti ani na této úrovni?
Už sme to raz rozoberali a asi si mi zabudol odpovedať. Sloboda pohybu je jasná, ale čo presne je to "právo na ochranu"?Inak je fascinujúca tá mysšlienka implementácie nejakého centrálneho kreditového systému. Centrálne riadenie v takom obrovskom merítku skrátka nemôže fungovať - takých snáh je plná história a vidíme to aj dnes. Mám pochybnosti o tom ako by to fungovalo, o pseudonymizácia dát ani nehovorím... Čo takto to nechať tak a centrálne to neriadiť? Sme v demokracií, ak sa bude väčšina chcieť chrániť, bude sa. Ja to vidím tak, že máme dve strany mince. Centrálne riešenie situácie zo stratou slobody (resp na slobody jednotlivcov sa hľadieť nebude) alebo zachovať slobodu a centrálne nič neriešiť. IMHO oba systémy fungovať budú, celé to predlžuje práve ten "stredný" prúd - kde nemáme ani slobody a ani efektívne centrálne riadenie. Na efektívne riešenie by sme sa mali prikloniť k jednej strane alebo druhej - otázne ku ktorej - chceme totalitný štýl alebo skôr ten druhý. Treba ale myslieť na to, že terajší výber môže mať dlhodobý vplyv na vývoj spoločnosti ako takej.
Už sme to raz rozoberali a asi si mi zabudol odpovedať. Sloboda pohybu je jasná, ale čo presne je to "právo na ochranu"?Právo na ochranu je, že když mám průmyslový provoz, při kterém vznikají jedovaté látky, tak mám filtry, správu odpadů či jiné věci, které zařizují, abych tím neotrávil sousedy a Bečvu. Právo na ochranu je, že když mám nemoc schopnou způsobit s netriviální pravděpodobností závažné následky, tak se chovám tak, abych nenakazil ostatní. Právo na ochranu je, že když mám ordinaci s rentgenem nebo průmyslovou ozařovnu, tak mám zařízené stínění tak, abych neozářil okolí. Právo na ochranu je, že když mám technoparty, pračku nebo sekačku, tak to dělám tak, abych okolní vesnice neobtěžoval hlukem a hlavně ne v noci.
Čo takto to nechať tak a centrálne to neriadiť? Sme v demokracií, ak sa bude väčšina chcieť chrániť, bude sa.Všimni si, že u všech výše uvedených případů je sice možné, aby se chránil až ten, kdo by tím byl poškozován (jedy → vlastní filtry vzduchu a vody; záření → vlastní stínění; technoparty → špunty do uší), přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně. Souvisí to také s tím, že taková ochrana má většinou nižší celkové náklady.
...přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně.stojí na vratkých nohách - v tomto prípade totiž nie je vôbec štandardom požadovať ochranu u druhých ľudí. Keby to tak bolo, ľudia by sa neustále súdili s inými, ktorí nevedome šírili kadejaké nachladnutia a dožadovali sa svojich "práv". V podstate neviem, prečo máš ešte potrebu v tejto veci so mnou diskutovať, keď vopred vieš, čo Ti odpoviem, aká bude Tvoja následná reakcia a ako to celé dopadne.
V podstate neviem, prečo máš ešte potrebu v tejto veci so mnou diskutovať, keď vopred vieš, čo Ti odpoviem, aká bude Tvoja následná reakcia a ako to celé dopadne.Je to reciproční.
ty fakt ale jakoby mluvíš jak jako já pišu :D se jim tady jako nedivim žesi myslej že ty seš já :O :O :O :O :D ;D
možná jakoby zkus mluvit víc pomalu a neřikej jenom holý věty misto jako/jakoby + ukazovacích zájmen vaty spíš dycky řekni nějakej klidně 'zbytečnej' přívlastek/přídavný méno nebo jako rovnou nějakou krátkou popisnou větičku ktý věci vo který mluvíš ať máš jakoby víc moc času přemejšlet cožeto jakože vlastně vubec řikáš ;D ;D jinak jako uplně supr :D ;D
je rozdiel, keď je pôvodcom vedomá ľudská činnosť (vyrobené jedy, radioaktivita, hluk alebo hoci Tvoje obľúbené kobaltové bomby) a nejaké iné organizmyV čem má být ten rozdíl? Dávalo by mi to smysl, kdyby byl rok ~1800, kdy se ještě o virech vědělo prd. (Nicméně v té době se nevědělo moc ani o ionizujícím záření a ještě počátkem 20. století doktoři/sestry trpěli nemocemi a předčasnými úmrtími kvůli vlivu rentgenu... Tj. ten rozdíl neexistoval asi ani tehdy.) Dnes, když víš jaký riziko představuje během pandemie chování takový a makový, tak mi vymlouvání se na "cizí organismus" přijde jako čirý alibismus.
To, že ľudstvo vie niečo o vírusoch ešte neznamená, že budeme jednotlivcom garantovať právo na ochranu pred nimi.WTF. Schopnost chránit se před viry je jeden z hlavních důvodů, proč už viry >100 let zkoumáme a proč ty znalosti vůbec máme. A ty teď říkáš, že na ty znalosti máme rezignovat, ignorovat je, neřídit se podle toho. Marně v tvým komentáři hledám nějaký smysl. Ten argument o garanci zavání odezdikezdismem - když nemůžeme něco 100% ganartovat, nebude to řešit vůbec. Přitom 100% garanci nikdo nevyžadoval a je zjevné, že nemůže existovat.
A ty teď říkáš, že na ty znalosti máme rezignovat, ignorovat je, neřídit se podle toho.Nie, to nehovorím. Od začiatku sa rieši nejaký právny základ tejto ochrany, ktorý akosi neexistuje, nie? A to aj napriek naším znalostiam...
...ale samozřejmě nemáš „právo“ být aktivně chráněn. To nemáš ani teď před kovidem.Ja osobne som nadobudol pocit, že zástancovia opatrení si nárokujú skutočne práve takéto práva od ostatných (a práve preto použili tieto formulácie). A čo sú dnešné opatrenia (napríklad rúška) - nejde práve o túto "aktívnu ochranu"?
Tak existuje silná poptávka po tom, aby se to řešilo nějak kolektivně, a holt se s tím prostě smiř.Kto, kedy a ako zisťoval tento dopyt? Ja mám pocit, že ak skutočne existuje silný dopyt po kolektívnom riešení, je to výsledkom dlhodobého strašenia obyvateľstva cez médiá, vyhrážanie sa pokutami a prakticky domácim väzením.
Je skrátka blbosť vymáhať si od ostatných ľudí právo na vlastnú ochranu pred inými organizmami.
Takže když přijdu třeba do obchodu se svým zlým psem, tak bych neměl být odpovědný za to, že tam potrhá ostatní lidi?
Asi sa Ti pletie zodpovednosť s právom na ochranu. Asi za psa zodpovedný budeš Ty (nehovorím, že je to úplne správne, ale zákon sa na psa pozerá prakticky ako na Tvoj majetok) a poškodení môžu na Tebe vymáhať náhradu ujmy. Nikto ale nebude na nikom vymáhať "právo na ochranu". Zhodou okolností mám zo zlými psami bohaté skúsenosti (u nás na sídlisku žije kopec bláznov, ktorí tých psov asi bijú alebo čo) a samozrejme si ochranu pred nimi zabezpečujem sám.To není úplně pravda, protože například u psa máš povinnost na spoustě míst ho mít jen s košíkem. Například MHD, vlaky a tak dál.
Akosi si neviem predstaviť napasovať podobný zákon na vírusy (vírus v Tvojom tele je Tvoj majetok a si za jeho šírenie zodpovedný). V prvom rade si vírus nenadobudol vedome a dobrovoľne a nie si schopný vedome jeho prítomnosť ovplyvniť. V druhom rade by sa muselo dokazovať, že ujmu skutočne spôsobili Tvoje vírusy, musel by sa dokázať úmysel atď. Taký zákon by kriminalizoval prakticky celú spoločnosť. Ty si to vieš predstaviť?Máš zákon, který zakazuje obecné ohrožení.
To není úplně pravda, protože například u psa máš povinnost na spoustě míst ho mít jen s košíkem. Například MHD, vlaky a tak dál.Áno, dobrý postreh. IMHO to je výsledok toho pohľadu na neho ako na majetok (aj zo zbraňou sa musí zaobchádzať podľa nejakých pravidiel).
Máš zákon, který zakazuje obecné ohrožení.Lenže to je všeobecný zákon ukladajúci tresty jednotlivcom zodpovedným za všeobecné ohrozenie. Na základe tohoto zákona môžeme tak akurát obviniť niekoho zo spáchania všeobecného ohrozenia tým, že vystavil ostatných smrti (alebo aspoň ťažkej ujmy na zdraví) tým, že chodil medzi ľudí nakazený vírusom. (Skutočne by ma ale zaujímalo, ako a čo všetko by sa muselo dokazovať obžalovanému.) Nemyslím však, že by sme mohli tento zákon vyložiť tak, že je možné vymáhať si po všetkých plošne právo na (v podstate preventívnu) ochranu pred takýmto páchateľom.
Právo na ochranu je, že když mám nemoc schopnou způsobit s netriviální pravděpodobností závažné následky, tak se chovám tak, abych nenakazil ostatní. Právo na ochranu je, že když mám ordinaci s rentgenem nebo průmyslovou ozařovnu, tak mám zařízené stínění tak, abych neozářil okolí. Právo na ochranu je, že když mám technoparty, pračku nebo sekačku, tak to dělám tak, abych okolní vesnice neobtěžoval hlukem a hlavně ne v noci.Me se to tvoje "pravo na ochranu" strasne libi... je to takovy zajimavy koncept, to tve dobro...Zacal jsi temi priklady, a dalo by se pokracovat asi stovkou dalsich. Pravo na ochranu, ktere sousedovi zakaze si koupit automatickou zbran. Pak pravo na ochranu, ktere mu zakaze si koupit jakoukoli strelnou zbran. Pak pravo na ochranu, ktere mu zakaze si koupit prilis velkeho psa. co kdyby te ohrozil? Pravo na ochranu, ktere mu zakaze prilis hlasitou hudbu. Pravo na ochranu pred prilis silnymy auty, ktera diky tomu muzou jezdit rychle. Pravo na ochranu pred hudebnimi prehravaci, ktere mohou do sluchatek hrat prilis hlasite. Pravo na ochranu pred uzivateli necertifikovanych, podomacky napsanych pocitacovych programu, ktere umozni sifrovani bez toho aby mel patricny urad predem kryptoklice. Pravo nebyt ohrozen necenzurovanym internetem. Pravo na ochranu pred uzivateli kryptomen, pravo na ochranu pred stressem vyvolanym vyslechnutim nevhodneho nebo nesouhlasneho nazoru. Pravo na ochranu pred fakty, ktera se nehodi. Pravo na ..., Je neco, co by se vhodne formulovanym "pravem na ochranu" nedalo zakazat? Neni. Nekteri pred tebou dokonce zkouseli prosadit i "pravo na ochranu" velkonemeckeho naroda pred zidovskou spinou, a taky to delali z hygienickych duvodu... Dalo by se tim zakazat vse. To je tvuj sen? Mozna chces, aby nekdo zakazal (i tvym jmenem) vse tem ostatnim. Ale zeptam se, ty chces, aby v dalsim kroku nekdo zakazal vse tobe?
Státní regulace těch věcí co popisuješ je na základě věděckých poznatků.Zatímco epidemiologická opatření snad nejsou na základě vědeckých poznatků? (jasně, naše vláda zavádí spoustu věcí nesmyslně a sám ji tu často kritizuji; diskuze snad je o hypotetických zdůvodněných opatřeních a ne o zpackané implementaci)
Kvůli výstavbě atomové elektrárny taky nezavádíme totalitní systém, jenom protože máme strach.Tak třeba zakazujeme lidem dělat si reaktory ve sklepě a vůbec si volně hrát s ionizujícím zářením, radioaktivními látkami a souvisejícími věcmi.
Navíc srovnávat ebolu s covidem je větší omyl než jí srovnávat s chřipkou.Nebylo to šťastné (dosaď si místo toho nějakou jinou závažnou hodně infekční nemoc), ale já jsem přece neříkal, že je to stejné, ale naopak, že covid je v porovnání s tím pohoda.
Pokud se bavíme teoreticky, tak zase není potřeba totalitní stát, protože jak je vidět třeba z německa, není to pro rozumné zvládnutí nemoci potřeba. Stačí větší aktivita státu v prevenci šíření viru.Státní regulace těch věcí co popisuješ je na základě věděckých poznatků.Zatímco epidemiologická opatření snad nejsou na základě vědeckých poznatků? (jasně, naše vláda zavádí spoustu věcí nesmyslně a sám ji tu často kritizuji; diskuze snad je o hypotetických zdůvodněných opatřeních a ne o zpackané implementaci)
To stejné platí i pro experimentování s nemocemi. Nikdo nebude dávat vinu lidem, kteří si přinesou na botě radioaktivní materiál, když na něj někde náhodou šlápnou (když mluvíme teoreticky).Kvůli výstavbě atomové elektrárny taky nezavádíme totalitní systém, jenom protože máme strach.Tak třeba zakazujeme lidem dělat si reaktory ve sklepě a vůbec si volně hrát s ionizujícím zářením, radioaktivními látkami a souvisejícími věcmi.
Pokud se bavíme teoreticky, tak zase není potřeba totalitní stát, protože jak je vidět třeba z německa, není to pro rozumné zvládnutí nemoci potřeba.Reality check:
On 22 March, the government and the federal states agreed for at least two weeks to forbid gatherings of more than two people and require a minimum distance of 1.5 metres (4 ft 11 in) between people in public except for families, partners or people living in the same household. Restaurants and services like hairdressers were to be closed.
On 20 March, Bavaria was the first state to declare a curfew [...] It would remain permitted to go to work as well as to supermarkets, medics and pharmacies, under the condition that the trip is solitary or with housemates. Under the same condition, it is also permitted to do sports outside; to visit the life partner or aged, sick or disabled people who do not live in a facility; and to help others in general or provide for animals. Restaurants except drive-ins and for take-away, DIY shops and hairdressers would be shut down.
16 German states convened for an emergency video conference, after which they announced a partial lockdown, promoted by the government as "wave break", effective from 2–30 November. [...] Restaurants and cafes would only be able to sell takeaway food.(otevřel jsem COVID-19 pandemic in Germany na Wikipedii a dal fulltextově hledat "restaurant")
Pravo na ochranu, ktere sousedovi zakaze si koupit automatickou zbran. (...) Pravo na ochranu pred fakty, ktera se nehodi. (...) To je tvuj sen?Slippery slope fallacy.
Všimni si, že u všech výše uvedených případů je sice možné, aby se chránil až ten, kdo by tím byl poškozován (jedy → vlastní filtry vzduchu a vody; záření → vlastní stínění; technoparty → špunty do uší), přesto je v naší společnosti standardem, že zajištění ochrany požadujeme ve značné míře i na druhé straně. Souvisí to také s tím, že taková ochrana má většinou nižší celkové náklady.SARS-CoV-2 je zoonoza (variantu unikly experiment pominme). Jak se za posledni rok, kdy ceska vlada omezuje lidi na verejnem prostranstvi, omezil vyskyt netopyru tamtez? Co kdyz muzou bezpriznakove prenaset dooom i psi[0], a savci obecne[1]? Preventivne vybit psy neni problem, u krav, prasat a kurat se cele chovy vybijeji bezne. Ale celosvetove, najednou? [0] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32408337/ [1] Studii, "studii", preprintu a fakenews je takove mnozstvi, ze neumim spravne vybrat.
co to vůbec v dnešní ekonomice virtuálních peněz znamená?To je slovíčkaření. Nestojí to samozřejmě jenom čísla kterých se může vyrobit libovolně mnoho, ale reálný materiál a lidskou práci.
s opatřením, které likviduje způsob života nejméně poloviny obyvatel, je trošku chucpeO tom se v původním argumentu taky nepsalo.
To je slovíčkaření. Nestojí to samozřejmě jenom čísla kterých se může vyrobit libovolně mnoho, ale reálný materiál a lidskou práci.Není to slovíčkaření, dávat lidem kvalifikovanou práci je ekonomické plus, ne minus.
akce vzteklina :O :O :O :O :D :D :D ;D
koho presne omezuje ockovani lisek?
sem to včera přečetla jako 'koho presne omezuje ockovaci listek' :D
zapoměli trénovat imunitní system svuj ;D
Máš pocit nadradenosti. To je veľke ego. Uvidíš keď padneš a padneš hlboko. Nikto ti nepomôže a pošlape ťa ako koberec.Ale tvoje ego ti to bráni vidieť.
Hranice slabšího jedince je tam, kde začíná schovávání do krytů a bunkrů na veřejnosti a podobné nesmysly. Takový jedinec v krytu je buď slabší psychicky, pokud ho nepotřebuje, nebo fyzicky, pokud ho potřebuje.V obou případech považuji jeho odstranění z populace za evoluční plus.Ty, jako silnější jedinec, si můžeš klidně pochodovat po ulicích, a přemýšlet o tom jaké nesmysly jsi vyplodil. A jestli ti braní ohledů na ostatní připadá jako slabost, jsi to ty, kdo reálně oslabuje populaci.
dát hvac na 57° celziusů aby to jakože potlouklo všecky koronavirusy :D ;D
Partial rebreather mask jen s nepatrným snížením terapeutické účinnosti sníží spotřebu kyslíku mnohonásobně.hele takže vono to video s dáváním si ygeliťáku nahlavu nebylo zase tak mimo
pytlik nám moh ušetřit půl mega kdyby jsme jako měli trošičku víc štěstí :D :D ;D ;D
nejedna gréta bysi jako řekla že tamten výmečnej stav použijou víc chytřejc než jakoby jenom jakoby na šikanování hospodskejch předražený nákupy vod rejžožroutů nebo totální nasazení studentů :/ :/
btw když fakt jako vyrobíš tu kobaltovou bombu bys moh udělat vozbrojenej puč :D :D ;D ;D
když hadoj jakoby vodřízeš celý tělo a necháš mu jenom hlavičku tak jeto uplně to samý :D ;D
To mi přijde jako trochu nepřiměřená reakce, přece jenom vláda nemůže sama o sobě ohlídat každého policajta...Souhlasim. Primerena reakce je nehlidatelne policisty propustit.
Za sebe myslím, ze šikanování hospodských a lyžařů policii je mimořádně užitečné a poučné, zejména, když ve stejném okamžiku chlastá policejní prezident na party s Paroubkem a Slegrem.
Problém je v tom, že se to zdaleka netýká jen nějakých papalášů (kdyby ano, tak jediný problém by byla závist a to by se dalo přežít). Před pár dny jsem poslouchal rádio a jak tam lidi volají pro písničky, tak pomalu s každým druhým moderátor vtipkoval na téma: „Tak co, kdy jsi měl naposledy točené pivo?“ a odpověď: „Včera, ale víc nemůžu říct, hi hi.“
Toto zacházení v sobě zahrnovalo únos osob uprostřed noci (Nacht) a jejich zmizení bez jakýchkoliv informací příbuzným (Nebel) v Říši. Takoví lidé měli navždy zmizet a nejistota spojená s jejich zmizením měla být psychologickým terorem, který měl další jedince odstrašit od jakékoli opozice vůči nacistickému režimu.tozní dost efektivně a proti těm jakoby popíračům kovidu nebo oteplování mohlo zabrat
Odvažné tvrdenie. Doteraz nevieme aké efekty má ten vírus. To že momentálne nie sú viditelné trvalé následk neznamená, že nebudú v buducnosti. Pokial viem, tak pri kopirovaní genetického materialu niekedy dochádza k chybam. Z tohto vyplýva, že ak dôjde k takej kombinácii vlastnosti, ktoré zlepšia šance na prežitie vírusu tak sa vírus bude širiť ďalej a možno s horšími následkami.
Hlavný problém ľudi je to, že chcu okamžite žiť ako pred tým. Týmto spôsobom je veľka šanca veľkej katastrofy. A kto bude vinný ? NO predsa ľudia.
si myslíš že když pořbívaj v kartonovejch rakvích že maj na koronavirusový testy aže to měření maj ňák spolehlivý?? :O ;D
jestli jako tamto manaus město má schopnýho manažera pro znečistění kterej ví že sou chudý aže maj testů málo tak snima asi jako taky nebude plejtvat a testovat nechá jenom lidi vo kterejch si jako myslí že sou pozitivní by se šetřilo ;D ;D
vono seto taky nikde tamto promořování pořádně nevyzkoušelo :/ :/ neudělání lockdownu neni to samý jako když uplně učelně populaci promoříš protože když je tamto číslo r moc malinkatý si lidi viruse předávaj jako takovej jakože štafetovej kolik a nikdy nechcípne + má čas/prostor mutovat. při pořádným promoření když chceš dělat imunitu r číslo musíš tlačit nahoru uměle coto jako pude klidně až do řádu bambiliónů :O ;D všichni se nakazej stejným kmenem v uplně ten samej vokamžik a koronavirus nebude mit další hostitele a umře hlady ;D aspoň tak byto jako mohlo bejt kdyby nás jakoby neřídili samý nemehla a zbabělci :/ :/
protože jako bylo tamto r číslo moc malinkatý ;D imunita prej vydrží +-90 dní + průběh nemoci nějakejch 21 dní ato dohromady je jakoby časový vokýnko dokterýho musíš stihnout promořit celou populaci. samotný procento promořenejch pšikalů vůůůůůbec nic neřiká protože třeba jako vubec nejsou promořený tim jednim jediným kmenem viruse :D ;D
potřeba je prej jakoby nakazit jednoho samýho člověka dvakrát abyse to jakože líp naučil imunitní system :O :O proto se prej jako taky dávaj ty dvě dávky vakcín :O ;D
samože celej ten plán vzteklina je rizikovej a dost lidí se přitom jako pro nás vobětuje. vono je ale taky riziko sedět doma nazadku a jakoby furt čekat na nějakou zázračnou vakcínu a mezitim ti virus dělá že mutuje aže sme možná zase uplně nazačátku hele :O :O :/ :/
Dúfam, že si hrdý na svoj názor. Spomeň si na deň keď budeš v rovnakej situacii.
No nie je to milé.
Hovor si čo chceš. Ale ak prispeješ k zdravotnej katastrofe, tak si pamätaj, že aj keď budeš nechtami riť do dverí a nebudeš spĺňať podmienky vojenskej mediciny, tak si ťa nikto nevšimne.
Pull the plug !
Obávam sa, že tvoj životný štýl dlhodobo skončil. Pozri sa do svojich kruhov. Chýba ti smrť na dennom poriadku ? Také bolo v stredoveku. Nemusím ťi horoviť čo robili so zrádcami.
Dobre ti radím, premysli si svoje konanie.
Takhle bych jim neříkal, ti lidé mají pro to – byť iracionální – chování svoje důvody a určitým způsobem se to dá pochopit.
Co je ale zajímavější je to, koho by dotyční měli volit. Babiše chce sice svrhnout kde kdo… Ale jaká protiepidemiologická opatření se dají čekat od aktuální opozice, která si na jeho místo brousí zuby nejvíc? Fakt si někdo myslí, že by třeba TOPkaři nebo Piráti nějak výrazně rozvolňovali? Ani náhodou – to už lze spíš čekat od Babiše, že „vyjde lidem vstříc“ díky svému populismu a udělá nějaký ten kompromis jako v minulosti. Od ODS by se možná nějaké rozvolnění čekat dalo, ale ta už je vytunelovaná skrz na skrz a natolik v dezolátním stavu, že těžko říct. A co se týče ostatních politických názorů a cílů – přeci jen nebudeme volit jen politiky pro zvládnutí epidemie ale na všeobecné vládnutí na příští roky – tak tady těžko čekat, že by ti naštvaní lidé v ulicích chtěli volit nějaké protičeské kolaborující eurohujery (ať už rádoby-konzervativní nebo dredaté). To už by spíš připadala v úvahu nějaká dosud neparlamentní strana…
Musim říct, že mě hodně baví, jak se rétorika voličů svobodných přibližuje voličům SPD. IMHO by tady byl potenciál pro koalici pro voliče nespokojené se svým životem.A co se týče ostatních politických názorů a cílů – přeci jen nebudeme volit jen politiky pro zvládnutí epidemie ale na všeobecné vládnutí na příští roky – tak tady těžko čekat, že by ti naštvaní lidé v ulicích chtěli volit nějaké protičeské kolaborující eurohujery (ať už rádoby-konzervativní nebo dredaté). To už by spíš připadala v úvahu nějaká dosud neparlamentní strana…
IMHO problém není v tom, že se nerozvolňuje. Problém je v tom, že v opatřeních je neskutečný chaos a prokazatelně nefungují. Opatření totiž nejsou vymýšlena podle toho jaký mají účinek, ale podle toho, co se konkrétním politikům nebo úředníkům zdá dobré.Neuvěřitelné, tady můžu s podtržítkem i celkem souhlasit...
Vláda se neustále vymlouvá na nedisciplinovanost lidí, ale opravdu někdo věří že češi jsou nejmíň disciplinovaní na světě?Nejmíň disciplinovaní asi ne, v některých ohledech naopak jsme na tom IMO celkem dobře. Ale na druhou stranu maj Češi hroznou tendenci švejkovat a nespolupracovat spolu, asi taky mj. protože minulý režim a možná i nějaká historie předtim lidem znechutily cokoliv, co aspoň trochu zavání kolektivismem... Což jako nedivim se tomu, ale na druhou stranu má to svoje negativa a v COVID krizi se IMO celkem projevujou.
Musim říct, že mě hodně baví, jak se rétorika voličů svobodných přibližuje voličům SPD. IMHO by tady byl potenciál pro koalici pro voliče nespokojené se svým životem.+1, Svobodní vypadaj, že název jejich strany začne v dohledný době bejt celkem orwellovskej. Koalice s SPD by se mohla jmenovat třeba SS (Svobodní a SPD). Terminologie, ke který tady zkonvergoval Franta, mě upřímně celkem děsí. Zajímalo by mě, jestli pokud/až se tady chopěj kormidla "vlastenci" a začnou "protičeské kolaborující eurohujery" (v lepším případě) zavírat do kriminálů apod., jestli bude sám aktivně pomáhat, nebo jestli to bude jen schvalovat.
… Češi hroznou tendenci švejkovat a nespolupracovat spolu.A co kdybys tohle svoje tvrzení podložil nějakými čísly? Uvědomuješ si, že tím urážíš všechny ty, co se snaží veškerá opatření poctivě dodržovat? Osobně si myslím že ona tendence "švejkovat" není u čechů o nic větší, než u jiných národů. Akorát že my na rozdíl od nich máme pro tohle počínání literární příměr. Ovšem, když už jsme u toho. Jaké počínání máš tím "švejkováním" vlastně na mysli? Pro Švejka totiž bylo typické, že veškerá opatření dodržoval, bez ohledu na to jak byla nesmyslná a absurdní. A právě na tom byl založen ten Haškův humor.
Nejmíň disciplinovaní asi ne, v některých ohledech naopak jsme na tom IMO celkem dobře. Ale na druhou stranu maj Češi hroznou tendenci švejkovat a nespolupracovat spolu, asi taky mj. protože minulý režim a možná i nějaká historie předtim lidem znechutily cokoliv, co aspoň trochu zavání kolektivismem... Což jako nedivim se tomu, ale na druhou stranu má to svoje negativa a v COVID krizi se IMO celkem projevujou.Zajímavý, že na jaře se říkal přesný opak a díky českým vlastnostem jsme byli "best in covid", protože jsme si poradili i bez státu. Jediný rozdíl vidím v tom, že lidi toho mají dost a už nesuplují stát. Není to tím, že by nějak víc masivně než jinde nedodržovali opatření.
Ale na druhou stranu maj Češi hroznou tendenci švejkovat a nespolupracovat spolu, asi taky mj. protože minulý režim a možná i nějaká historie předtim lidem znechutily cokoliv, co aspoň trochu zavání kolektivismem... Což jako nedivim se tomu, ale na druhou stranu má to svoje negativa a v COVID krizi se IMO celkem projevujou.
Není třeba se vracet až k minulému režimu, komunismu a kolektivismu… Stačí se podívat, jakou kampaň vedou novináři proti téhle vládě, souvisle už řadu let – tím je zaseta taková nedůvěra, že i kdyby vláda najala ty nejlepší odborníky a dělala ta nejlepší rozhodnutí a doporučení, podstatná část občanů to stejně bude sabotovat. Další efekt je ten, že málokdo chce s takovou vládou spolupracovat a ušpinit se, což zase omezuje ten okruh odborníků a kapacit, které lze povolat na pomoc. Ono já se tomu zase tak nedivím a mám to podobně – kdyby např. někdo poptával moje IT služby pro nějaký státní projekt, tak bych do toho asi taky nešel, pokud bych nebyl v nějaké zoufalé situaci nebo k tomu neměl vážný důvod. Ale pak se trochu točíme v kruhu – tahle atmosféra vytvořená médii vede k nižší kvalitě státních zaměstnanců a dodavatelů, což vede k různým průšvihům a aférám a další ztrátě důvěry.
Celé to tak nějak připomíná situaci, kdy se plavíš na lodi a kapitán a kormidelník jsou tak trochu kreténi, což je nepříjemné. Ale tím, že jim budeš neustále okopávat kotníky, dělat naschvály a sabotáže, si nijak nepomůžeš a naopak zvyšuješ pravděpodobnost, že celá vaše loď najede na útes a potopí se.
Pokud by byl někdo schopný udělat např. vojenský převrat, Babiše a spol. pověsit nebo zavřít a rychle (!) dosadit novou lepší vládu a skutečné odborníky, kteří zatočí s koronavirem, snížit zadlužování, oživit ekonomiku a dát lidem svobodu… tak ať – zpětně bychom to třeba hodnotili jako hrdinský čin a dobré řešení. Ale to, co předvádí média a opozice, se tomu ani zdaleka neblíží – naopak je to kontraproduktivní a naši situaci to spíš zhoršuje.
(na ten trockistický zbytek komentáře ani nemám chuť reagovat, to sis mohl odpustit)
Ale pak se trochu točíme v kruhu – tahle atmosféra vytvořená médiiJá tenhle mem "za všechno můžou zlá média" moc nemusim, protože nic jako "média" neexistuje, respektive nemaj společnej postup. Jsou různý média s různými zájmy a různými majiteli. A ano, média kritizují vládu, to se neděje jen tehdy, když to mají média zakázáno (jako má např. iDnes zakázáno psát cokoli příliš negativního na téma jako je Bečva a další).
(na ten trockistický zbytek komentáře ani nemám chuť reagovat, to sis mohl odpustit)Uznávám, že jsem se zrovna dvakrát nepáral s korektností té reakce, nicméně IMO by ses měl zamyslet, odkud tuhle hantýrku přebíráš a jaký zájmy sledují lidi, kteří tyhle memy šíří... Tomu, že tady tímhle způsobem píše např. blouznivec Phantom se nedivim (už mnoho let se hlásí k organizacím typu GRU, otevřeně rasistickým názorům atd. atd.), nicméně u celkem 'normálního' inteligentního člověka mě to poněkud zaráží...
Stačí se podívat, jakou kampaň vedou novináři proti téhle vláděSis našel dalšího univerzálního viníka? Novináři jsou proti každé vládě. Krásně to pojmenovává Wollner nebo Moravec. Wollner nenávidí všechny politiky stejně. Poslední obdivovaná vláda byla první Klausova vláda po převratu. Od té doby se novináři učí dělat svou práci.
Další efekt je ten, že málokdo chce s takovou vládou spolupracovat a ušpinit se, což zase omezuje ten okruh odborníků a kapacit, které lze povolat na pomoc.To je snad naprosto správné ne? Navíc pokud vláda nesežene dostatek odborníků, tak má skončit.
Ale pak se trochu točíme v kruhu – tahle atmosféra vytvořená médii vede k nižší kvalitě státních zaměstnanců a dodavatelů, což vede k různým průšvihům a aférám a další ztrátě důvěry.Hele, ty atmosféro vyvolaná médii. Já pracoval pro firmu dodávající pro státní správu 12 let. Novinářů, kteří rozumí IT*, je jako šafránu a v minulosti bylo ještě méně. V letech já nevím 2010 se nikdo do IT nešťoural. Přesto se děly průsery, nezvládnuté zakázky, předražené apod. Jen na to nebylo vidět. Potom vlastně přišel jako asi jeden z prvních Bláha z hlídače státu a začal to trochu hlídat. A to bylo v době, kdy ostatní novináři dokázali na IT kritizovat pouze to, že nejede na IPv6, což podle vládního nařízení mělo běžet v roce 2011. Tj tady byla dost dlouhá doba státního IT bez dohledu novinářů (když to zjednodušším, tak od převratu až do teďka) a jak to dopadlo si asi nemusíme malovat. Tj není to vinou novinářů, protože ti u toho vesměs nebyli. A to byla právě ta chyba.
Ale tím, že jim budeš neustále okopávat kotníky, dělat naschvály a sabotáže, si nijak nepomůžeš a naopak zvyšuješ pravděpodobnost, že celá vaše loď najede na útes a potopí se.Aha, zatímco když necháš kapitána kreténa kreténit, tak na útes nenajede? To je logika. Nebo když mu budeš pomáhat, stane se z něj menší kretén?
Ale to, co předvádí média a opozice, se tomu ani zdaleka neblížíOpozice kritizující vládu je taky špatně? Nějak není moc poznat, co vlastně chceš říct. To mají tuhle vládu všichni obdivovat, tutlat její chyby a pomáhat jí? Tj nebude rozdíl mezi vládou a opozicí, kritici nebudou existovat a nastane ráj na zemi? *) Mimochodem, tohle se netýká jen novinářů, ale kritiku si zaslouží i IT komunita (pokud to takhle nazvu). Těch průserových zakázek tady byla hromada a nevšiml jsem si, že by se to nějak masivně dostávalo na stránky IT magazínů nebo se o tom diskutovalo. Na rootu, abclinuxu a linuxexpresu (i když tam do toho občas Jelínek vrtal), jsem nikdy nějaký větší zájem nezaznamenal. A když jsem občas v diskusi přišel s tím, že zakázka za 60mil má cenu max 500tis., tak to taky nějakou větší odezvu nevyvovalo.
Sis našel dalšího univerzálního viníka? Novináři jsou proti každé vládě.
Přestože mainstreamová média beru s velkou rezervou, sleduji je dlouhodobě. A na základě tohoto pozorování si troufám tvrdit, že ten tlak na současnou vládu je nesrovnatelně vyšší než u vlád předchozích, je to vysoce koncentrovaná a cílená nenávist. Špinavosti se v politice děly vždycky, intrikovalo, kradlo a podvádělo se za ČSSD, za ODS… Vláda hnutí ANO není nějak výjimečná, není řádově někde jinde co se týče chyb a podrazů. Jistě, ta současná politika je špatná, na mne moc levicová, vedoucí k zadlužení, navíc není myšlenkově čistá, logická… ale podobně špatné byly i ty vlády před ní.
Krásně to pojmenovává Wollner nebo Moravec. Wollner nenávidí všechny politiky stejně.
Nenávist není správná emoce, kterou by se měl profesionál, natož novinář, řídit.
To je snad naprosto správné ne? Navíc pokud vláda nesežene dostatek odborníků, tak má skončit.
Praktickým důsledkem je to, že se v koronavirové krizi plácáme déle, než je nutné. Za to můžeme poděkovat novinářům, kteří toto hrací pole postavili. Ani takovou blbost, jako je kampaň proti dezinformacím, pak nejde udělat dobře – přihlásí se leda dva zoufalci a i je média nakonec vyštípou a nenechají je dělat jejich práci nebo napravit svoje chyby. Co takhle, kdyby tu kampaň nebo obecně osvětu dělal nějaký oblíbený herec? To by třeba mělo úspěch a lidi by ta opatření a doporučení brali vážně a chovali se zodpovědněji. Navíc by to vytvářelo prostor pro dialog a tlak na vládu – ve smyslu: pomůžeme vám s kampaní, ale chceme taky trochu mluvit do těch opatření, myslíme si, že tohle je blbost, tohle by šlo dělat líp atd. Takový konstruktivní dialog ale nelze vést s někým, kdo tě nenávidí a veřejně na tebe neustále útočí. Jenže to se nestane, prakticky všichni herci se toho bojí, protože média nastavila atmosféru tak, že tahle vláda je fuj a nikdo se s ní nesmí ani bavit, jinak ho zničíme taky.
Myslet si, že nějaká vláda skončí kvůli tomu, že nesehnala prvořadé kvalitní odborníky, to je velmi naivní. Ne, kvůli tomu vlády opravdu nekončí.
Je to přesně jako s tou lodí, na které se plavíme všichni, a ženeme ji (resp. novináři ženou) do záhuby, protože si myslí, že kapitán a kormidelník jsou kreténi. Což sice třeba jsou, ale takovéto chování nám není nic platné a v důsledku na něj doplatíme. Kdo zažil nějaké krizové situace tak ví, že jsou chvíle, kdy musíš spolupracovat i s kreténem nebo nepřítelem a je to ta nejracionálnější volba nebo jediná možnost jak přežít (ať už fyzicky nebo třeba podnikatelsky či profesně).
Ty krize samozřejmě musí být dočasné, nějak časově ohraničené. Pokud máme pocit, že krize je permanentní, tak takhle samozřejmě postupovat nelze, jde o systémový problém a je potřeba přestavba toho systému. Já to beru tak, že jsme stále v té akutní fázi řešení problému a hraje se o čas (byť to už někomu připadá dlouhé, stále nejde o permanentní krizi). Ty systémové problémy tu jsou taky, jak jsem psal jinde: spousta věcí tu hnije už třicet let, základy našeho politického systému sahající k ústavě jsou špatně atd. Ale to se mělo řešit už dávno a bude čas to řešit v budoucnu – teď je na pořadu dne řešení toho akutního problému.
Hele, ty atmosféro vyvolaná médii. Já pracoval pro firmu dodávající pro státní správu 12 let. Novinářů, kteří rozumí IT*, je jako šafránu a v minulosti bylo ještě méně. V letech já nevím 2010 se nikdo do IT nešťoural. Přesto se děly průsery, nezvládnuté zakázky, předražené apod. Jen na to nebylo vidět. Potom vlastně přišel jako asi jeden z prvních Bláha z hlídače státu a začal to trochu hlídat. A to bylo v době, kdy ostatní novináři dokázali na IT kritizovat pouze to, že nejede na IPv6, což podle vládního nařízení mělo běžet v roce 2011. Tj tady byla dost dlouhá doba státního IT bez dohledu novinářů (když to zjednodušším, tak od převratu až do teďka) a jak to dopadlo si asi nemusíme malovat. Tj není to vinou novinářů, protože ti u toho vesměs nebyli. A to byla právě ta chyba.
Tohle je zase důsledek té permanentní krize a chybně nastaveného systému. Tím, že ale systémové chyby neodstraníš a jen přidáš nenávistnou kampaň, která odhání dobré lidi, kteří by se třeba mohli chtít zapojit do řešení té akutní krize, tím nijak nepomůžeš, naopak to ještě zhoršíš.
Tím systémovým problémem jsou např. tabulkové platy a vůbec způsoby sestavování rozpočtů a rozdělování peněz. Sám jsem ve státním/veřejném sektoru nějakou dobu pracoval (byť na částečný úvazek při studiu) a vím, jak demotivující a neproduktivní to je. S takto nastaveným systémem neseženeš kvalitní odborníky ani na to, aby správně vybírali externí dodavatele a dohlíželi na ně – natož aby sami dělali nějakou kvalifikovanou práci. Nejde jen o odborníky typu IT, ale i o policisty nebo učitele. Za mizerné peníze kvalitní lidi neseženeš a pokud se ti nějaký nadšenec přihlásí, tak ho to za chvíli demotivuje a zničí.
Aha, zatímco když necháš kapitána kreténa kreténit, tak na útes nenajede? To je logika.
Ano, ukradne část nákladu, ale na útes nenajede, protože to není v jeho zájmu. A v konečném důsledku je i pro tebe lepší přijít o část nákladu než o celou loď, která se potopí.
Nebo když mu budeš pomáhat, stane se z něj menší kretén?
Z pozice přítele nebo spolupracovníka máš alespoň nějakou možnost vést dialog a ovlivnit ho, než z pozice nepřítele. S nepřítelem se sice dá vyjednávat, ale na to musíš mít nějaké prostředky – pokud nebudeš uvažovat ten vojenský převrat, tak ale žádné prostředky nemáš – vláda byla zvolena demokraticky, na tom tu panuje celkem shoda (na rozdíl třeba od USA nebo jiných zemí) a vládnout prostě bude.
Opozice kritizující vládu je taky špatně? Nějak není moc poznat, co vlastně chceš říct. To mají tuhle vládu všichni obdivovat, tutlat její chyby a pomáhat jí? Tj nebude rozdíl mezi vládou a opozicí, kritici nebudou existovat a nastane ráj na zemi?
Ta kritika není konstruktivní a pouze pokračuje ve stejném duchu, jako před COVIDem – kritizovat všechno, co vláda udělala, protože to udělala vláda. Taková kritika není důvěryhodná a relevantní. Chybí mi tu např. stínová vláda nebo vlády, kde bychom si simulovali alternativní realitu, modelovali dopady alternativních řešení a viděli tam reálné alternativní odborníky, kteří by šli s kůží na trh a byli lepší než ti, kteří spolupracují s oficiální vládou. Novináři tomu přispívají tím, že na nás valí nesouvisející útržkovité informace – frekvence je obrovská, latence minimální, klidně se dozvíš něco, co se stalo před pár minutami nebo se právě děje. Ale je to užitečné? K čemu to přispívá? Kvantita vítězí nad kvalitou a celkový obraz chybí. Pouze útržky vytvářející chaos a pocit zmaru. Nikdo ti nedá celkový popis alternativního řešení – buď proto, že ho nemá, nebo protože nechce, není to v jeho zájmu. Pak by občan-volič mohl porovnat dvě nebo více ucelených koncepcí a vybrat si tu, kterou považuje za lepší. Místo toho ho ale média pouze bombardují útržkovitými informacemi a šumem.
Mimochodem, tohle se netýká jen novinářů, ale kritiku si zaslouží i IT komunita (pokud to takhle nazvu). Těch průserových zakázek tady byla hromada a nevšiml jsem si, že by se to nějak masivně dostávalo na stránky IT magazínů nebo se o tom diskutovalo. Na rootu, abclinuxu a linuxexpresu (i když tam do toho občas Jelínek vrtal), jsem nikdy nějaký větší zájem nezaznamenal. A když jsem občas v diskusi přišel s tím, že zakázka za 60mil má cenu max 500tis., tak to taky nějakou větší odezvu nevyvovalo.
V tomhle máš asi pravdu. Těžko říct, čím to je. Spoustu lidí baví technologie a nechtějí řešit politiku a nějaké průšvihy. Spoustě lidem v IT smrdí i obyčejný projektový management – nechtějí mu porozumět, maximálně ho šmahem odsoudí jako zbytečnost, natož aby se zabývali tím, co se děje v dalších patrech nad tím. Pro řadu lidí je třeba PRINCE2 sprosté slovo – ale když se jich zeptáš, co to je a co je na tom špatně, jak by to dělali líp, tak ti nedokáží ani na jednu z těch otázek odpovědět. Spousta informatiků si leští svoje objekty, funkce, datové struktury… k dokonalosti, ale uchází jim celkový obrázek a smysl. Mají radost z dokonalého nástroje a to jim stačí. Když spousta programátorů nechápe ani byznys zadání a širší souvislosti, tak jak po nich můžeš chtít, aby řešili nějaké předražené zakázky nebo aféry, které se dějí o mnoho pater výše, než kam vidí nebo se chtějí dívat?
Pak to taky může být tím, že lidi z IT se mají v podstatě celou dobu nadprůměrně dobře – a když se máš dobře, tak tě to moc nenutí do něčeho rýpat a přidělávat si starosti. Zajímavé by mohlo být srovnání se zdravotnictvím nebo školstvím – tam se běžní zaměstnanci tak dobře nemají a motivace pátrat po tom, kde do jejich lodi teče, by tak mohla být mnohem vyšší. Jak to funguje tam? Jsou jejich časopisy a komunita v tomhle lepší a aktivnější? Oproti tomu, i když do IT lodi taky trochu teče, tak je to pořád luxusní výletní loď, která nás veze na pohodovou dovolenou.
Špinavosti se v politice děly vždycky, intrikovalo, kradlo a podvádělo se za ČSSD, za ODS… Vláda hnutí ANO není nějak výjimečná, není řádově někde jinde co se týče chyb a podrazů.Za kterých předchozích vlád došlo k převzetí státu v takovém rozsahu? To má konkrétní, zcela materiální dopady jako případ Bečva… o kolika dalších takových ani nevíme?
Praktickým důsledkem je to, že se v koronavirové krizi plácáme déle, než je nutné. Za to můžeme poděkovat novinářům, kteří toto hrací pole postavili. Ani takovou blbost, jako je kampaň proti dezinformacím, pak nejde udělat dobře – přihlásí se leda dva zoufalci a i je média nakonec vyštípou a nenechají je dělat jejich práci nebo napravit svoje chyby.Se sebevědomou vládou by šlo polemizovat o tom, co to znamená „udělat dobře“. To je normální funkce opozice v liberální demokracii. V liberálních společnostech mají, nebo aspoň tradičně měly různé zájmové skupiny svá média (včetně stranického tisku), která to komunikují na veřejnost. Ale ono se ukazuje, že ta stávající vláda často ani nekoná! Jak to bylo s těmi, kteří „měli přijít a nepřišli“? Co nyní získaný audit pro ministerstvo zdravotnictví?
Ta kritika není konstruktivní a pouze pokračuje ve stejném duchu, jako před COVIDem – kritizovat všechno, co vláda udělala, protože to udělala vláda. Taková kritika není důvěryhodná a relevantní. Chybí mi tu např. stínová vláda nebo vlády, kde bychom si simulovali alternativní realitu, modelovali dopady alternativních řešení a viděli tam reálné alternativní odborníky, kteří by šli s kůží na trh a byli lepší než ti, kteří spolupracují s oficiální vládou.Namátkou KoroNERV-20.
Z pozice přítele nebo spolupracovníka máš alespoň nějakou možnost vést dialog a ovlivnit ho, než z pozice nepřítele. S nepřítelem se sice dá vyjednávat, ale na to musíš mít nějaké prostředky – pokud nebudeš uvažovat ten vojenský převrat, tak ale žádné prostředky nemáš – vláda byla zvolena demokraticky, na tom tu panuje celkem shoda (na rozdíl třeba od USA nebo jiných zemí) a vládnout prostě bude.Stávky. Na to by bylo nutné se organizovat, přesto. Stávky.
Ty krize samozřejmě musí být dočasné, nějak časově ohraničené. Pokud máme pocit, že krize je permanentní, tak takhle samozřejmě postupovat nelze, jde o systémový problém a je potřeba přestavba toho systému.Hustý. Tak co pumpování skleníkových plynů do atmosféry?
Za kterých předchozích vlád došlo k převzetí státu v takovém rozsahu?
Za vlád ČSSD/ODS tu vznikly polo-mafiánské struktury propojující velkou část politiků a část podnikatelů. Každý na každého něco ví nebo mu dluží nějakou laskavost. Není to sice formálně vzato jedna osoba/firma a nebije to tolik do očí, ale v praxi se to chová velice podobně. Možná i hůř. Oproti tomu viditelné spojení (oficiální vlastnictví, příbuzenské vztahy nebo i ty svěřenské fondy) poutá pozornost a vyvolává podezření, i když se nic neděje. Troufám si říct, že pro efektivnější rozkrádání je mnohem lepší ta první neviditelná varianta.
Namátkou KoroNERV-20.
Takovým věcem dávají novináři minimální prostor. Je zajímají primárně aféry a kydání špíny. Nevytvářejí prostor pro konstruktivní diskuse a hledání řešení. Obávám se, že „nezávislá“ mainstreamová média současné situaci nijak neprospívají, spíš škodí – a kdyby zmizela a zůstala jen nějaká vládní hlásná trouba + stranické noviny různých opozičních stran, o nic bychom nepřišli, možná by to bylo i lepší a občan by si z toho složil obrázek sám.
Hustý. Tak co pumpování skleníkových plynů do atmosféry?
V principu jsem nikdy nebyl proti zdanění negativních externalit nebo zákazu činností, kterými zjevně poškozuješ druhé.
Za vlád ČSSD/ODS tu vznikly polo-mafiánské struktury propojující velkou část politiků a část podnikatelů.Včetně Babiše. To ale ještě není převzetí státu.
Přinejmenším v případě Českého rozhlasu to byl aspoň jeden dva velké rozhovory a účast ve speciálech měsíčně, podobně lidé z CERGE-EI, BISOP aj.Namátkou KoroNERV-20.Takovým věcem dávají novináři minimální prostor.
V principu jsem nikdy nebyl proti zdanění negativních externalit nebo zákazu činností, kterými zjevně poškozuješ druhé.Co jsi pro to udělal?
A na základě tohoto pozorování si troufám tvrdit, že ten tlak na současnou vládu je nesrovnatelně vyšší než u vlád předchozích, je to vysoce koncentrovaná a cílená nenávist.Což je docela zvláštní, když značnou část médií vlastní Babiš.
Praktickým důsledkem je to, že se v koronavirové krizi plácáme déle, než je nutné.To není chyba novinářů.
Ani takovou blbost, jako je kampaň proti dezinformacím, pak nejde udělat dobře – přihlásí se leda dva zoufalci a i je média nakonec vyštípou a nenechají je dělat jejich práci nebo napravit svoje chyby.Vážně ti přijde normální, aby na "dezinformační" kampaň dělali (skoro) teenageři na sociální síti? Přijde ti normální, že má vláda vůbec potřebu dělat dezinformační kampaň? Proč teda neinformuje správně, pravdivě a uceleně sama vláda? Proč na každé tiskové konferenci říkají něco jiného? Proč Babiš opakovaně ruší rozhodnutí svého ministra? Dezinformace se šíří tam, kde nejsou informace. Bylo to roky vidět na očkování (a to tady opakuju tak dlouho, že už bych to mohl copy pastovat), kdy Eleková a spol měla volný přístup do médií a min zdrav, sukl, szů apod roky mlčelo. Chytly se toho akorát skeptici ze sisyfa a zdravotnický deník (Hamplová). Kde byla oficiální informace, že vakcíny neškodí? Úplně stejnou chybu udělala vláda v chaotickém informování o covidu. To bylo omluvitelné možná tak v březnu 2020.
Navíc by to vytvářelo prostor pro dialog a tlak na vládu – ve smyslu: pomůžeme vám s kampaní, ale chceme taky trochu mluvit do těch opatření, myslíme si, že tohle je blbost, tohle by šlo dělat líp atd.Všechno tohle naráží na Babiše, který všechno bude dělat po své. Takhle sepsul Piráty, kteří na konci června chtěli po vládě plán na druhou vlnu. Takhle Babiš poslal do kopru i Hřiba, který chtěl co nejrychleji očkovat v Praze. Mikromanager Babiš všechno zarazil, ostatně i své vlastní ministry.
Myslet si, že nějaká vláda skončí kvůli tomu, že nesehnala prvořadé kvalitní odborníky, to je velmi naivní. Ne, kvůli tomu vlády opravdu nekončí.Ano, je to naivní, ale já to nepsal proto, že si to myslím, ale proto, že je to alternativa.
Kdo zažil nějaké krizové situace tak ví, že jsou chvíle, kdy musíš spolupracovat i s kreténem nebo nepřítelem a je to ta nejracionálnější volba nebo jediná možnost jak přežít (ať už fyzicky nebo třeba podnikatelsky či profesně).Jsou krizové situace a krizové situace. Já zažil krizové situace téměř vždy tak, kdy "v krizi" jsem dotyčnému poslal můj 5 let starý email, kde jsem přesně na možnost této krizové situace upozorňoval. (Ano, jsem velmi oblíbený v týmech.
Tohle je zase důsledek té permanentní krize a chybně nastaveného systému.Takže už zase za to nemůžou novináři?
Tím, že ale systémové chyby neodstraníš a jen přidáš nenávistnou kampaň, která odhání dobré lidi, kteří by se třeba mohli chtít zapojit do řešení té akutní krize, tím nijak nepomůžeš, naopak to ještě zhoršíš.Takže na chyby a podvody se nemá upozorňovat, aby to náhodou nebylo ještě horší?
Tím systémovým problémem jsou např. tabulkové platy a vůbec způsoby sestavování rozpočtů a rozdělování peněz. Sám jsem ve státním/veřejném sektoru nějakou dobu pracoval (byť na částečný úvazek při studiu) a vím, jak demotivující a neproduktivní to je. S takto nastaveným systémem neseženeš kvalitní odborníky ani na to, aby správně vybírali externí dodavatele a dohlíželi na ně – natož aby sami dělali nějakou kvalifikovanou práci. Nejde jen o odborníky typu IT, ale i o policisty nebo učitele. Za mizerné peníze kvalitní lidi neseženeš a pokud se ti nějaký nadšenec přihlásí, tak ho to za chvíli demotivuje a zničí.Já vidím problém jinde. Ti lidi jsou beztrestní a moc dobře to vědí. Spadl most na vlak, 8 mrtvých, 70 zraněných, nikdo nebyl odsouzen. Spadl kopec na dálnici, škoda 2mld, nikdo nebyl odsouzen. Udělá se nefunkční NEN za skoro miliardu (zatímco my jsme byli schopni v roce 2012 zprovoznit totéž za skoro 500x nižší cenu), nejenže nikdo není odsouzen, ale ještě se tomu provozovateli dávají další prachy. Když se podíváš na téměř libovolný díl nedej se nebo černé ovce, tak se úředník směje do kamery za to, že dostal pokutu. Samozřejmě jej nikdo nevyhodil, takže je na tom úřadě dál a podle odhadů si bokem vydělal miliony (viz naprosto neskutečná série "Havárie práva"). Tady je potřeba ty investigativní novináře, aby všechny tyhle velké i malé podvodníky posílali před soud. (Mimochodem, proto tady raději sleduju Canadskou nebo Slovenskou televizi, protože tam můžu mít pocit, že se mě to tak moc netýká. Třeba na tom Slovensku novináři na Kočnera upozorňovali mnoho let před tím, než si objednal vraždy. Jsem velmi zvědav, kdy se to povede u nás.)
Spoustě lidem v IT smrdí i obyčejný projektový management – nechtějí mu porozumět, maximálně ho šmahem odsoudí jako zbytečnost, natož aby se zabývali tím, co se děje v dalších patrech nad tím.No to mě smrdí taky a popíšu proč. Naposledy jsem to řešil loni v létě s jedním rádoby projektovým managerem, který sice neví naprosto nic o IT, technologiích, nevěděl ani co je ARM, C# považuje za open source (o kterém tvrdí, že je dražší než MS) apod, ale byl plný všech těch klíčových slov jako ITIL, PRINCE2, role, apod. Tohle je k nasrání, protože tenhle nýmand bude potom šlapat po těch lidech, o kterých tvrdíš, že o tom nic neví. A ano, často neví, ale právě proto, že se v životě setkali jenom s kreténama, kteří vůbec nic neví, ale zato mají managerské minimum.
uchází jim celkový obrázek a smyslJasně, já taky preferuju velký rozhled a znalost mnoha technologií a přemýšlení o tom, co se na co hodí a nehodí. Rád si takový přehled udržuju, baví mě to. Ale setkal jsem se s lidmi, kteří si rádi ladí ten svůj projekt, dělají to velmi dobře a jsou šťastní. Je potřeba mít oboje a podle mě kvalitní šéf je právě ten, který si prošel vším kompletně odspodu. Toho si lze vážit nikoliv proto, že má milion managerských příruček, ale protože ví, jak se to dělá. Mimochodem proto mám tak rád Pohlreicha. I přes jeho mnoho chyb (třeba to, že leze do každého pořadu bez ohledu na to, jakou to má pověst, čímž vlastně povyšuje některé odpady). Ale když vleze do kuchyně, tak umí kompletně všechno od oloupání cibule, vykostění lososa až po wellington, čímž si získá ty kuchaře. Sice vypadá namyšleně, ale potom klidně vezme do ruky hadr. Takhle by měl vypadat každý vedoucí. Nemusí umět všechno dokonale, ale měl by to umět. Když jsem tohle řekl tomu rádoby managerovi, tak se se mnou přestal bavit.
Pak to taky může být tím, že lidi z IT se mají v podstatě celou dobu nadprůměrně dobře – a když se máš dobře, tak tě to moc nenutí do něčeho rýpat a přidělávat si starosti.No a taky nebo tím, že na tom sami participují. Mají se dobře právě proto, že pracují ve firmě, která prodává 500x předražený systém. Tak si to buď sami zracionalizují, že to takhle je správně, a nebo o tom prostě mlčí. Ale těžko říct, nechci nikoho z ničeho obviňovat. Osobně si myslím, že je to kombinace více věcí. Malé vzdělání, rozhled, uzavření v určité bublině (třeba ten kámoš, co nedá dopustit na MS a cena čehokoliv u něj začíná na 5mil, tak já ho škádlím ze své oss bubliny, kde jsou licenční náklady zdarma a instalace je otázkou pěti minut a měl by to umět každý už ze základky
Zajímavé by mohlo být srovnání se zdravotnictvím nebo školstvím – tam se běžní zaměstnanci tak dobře nemají a motivace pátrat po tom, kde do jejich lodi teče, by tak mohla být mnohem vyšší. Jak to funguje tam?Tam to funguje tak, že to všichni vědí a když o tom někdo cekne, tak ho vyhodí. Ale někdy se povede někoho usvědčit.
Spadl most na vlak, 8 mrtvých, 70 zraněných, nikdo nebyl odsouzen.Pokud není dost důkazů na to, aby bylo možné určit, kdo za to může, je naprosto správné, že nikdo odsouzen není. To je právní stát.
+1 (presumpce neviny)
Někdy mi přijde, že je ale snaha to ohnout opačným směrem a potrestat aspoň někoho nebo aspoň trochu, když už se něco stalo a hlavně když už se kolem toho rozjelo vyšetřování.
Pokud není dost důkazů na to, aby bylo možné určit, kdo za to může, je naprosto správné, že nikdo odsouzen není. To je právní stát.Ano, pokud není dost důkazů, nemůže být někdo odsouzen. To je správně. Co není správně je to, když na veřejné stavbě s jasně danými zodpovědnými lidmi, jasně danou kontrolou a jasně danými pravomocemi, státními kontrolami, revizními orgány a já nevím co ještě nelze za 12 let dohledat ty, kteří za to můžou. Jinými slovy já kritizuju to, že není dostatek důkazů u něčeho, kde se mají vést stavební deníky, stavba má probíhat podle schválených postupů, dělají se kontrolní dny apod. To, že u něčeho takového nejsou důkazy, je samo o sobě podezřelé.
Už zase mi vkládáš něco, co jsem nikdy neřekl?Ne, nevkládám vám do úst nic, už jsme o tomhle jednu debatu vedli a tam jste se odkopal sám.
Přestože mainstreamová média beru s velkou rezervou, sleduji je dlouhodobě.Jak poznám, že médium XY je mainstreamové? Přijde mi, že to lidi používají jako zkráceninu pro "média, se kterými nesouhlasím". V kontextu ČR to typicky znamená ČT, ČRo a Bakala, a to přestože třeba iDnes a Mladá fronta je minimálně stejně vlivné médium.
A na základě tohoto pozorování si troufám tvrdit, že ten tlak na současnou vládu je nesrovnatelně vyšší než u vlád předchozíchTo je IMO pouze dojem. Viz třeba co se dělo za dob opoziční smlouvy nebo jak skončilo hnutí VV.
je to vysoce koncentrovaná a cílená nenávistA jéje. Je potřeba si uvědomit, že tohle je něco, co současní politici hodně hodně zvýrazňují, je to jejich PR strategie. Říkejme tomu třeba Strategie kampaně. Postup je takovej, že co nejvíc a co nejčastěji řveš, že média se proti tobě spikla a vedou proti tobě nenávistnou kampaň. Je to způsob jak se elegantně jednou ranou zbavit kritiky a zvýšit si popularitu voličů postavením se to role přehnaně kritizovaného chudáčka, se kterým je potřeba mít sympatie. Babiš to dělá zcela plánovitě, jeho "kampáááň!" je už dnes přislovečná. Podobně to dělal i Trump a podobně to dělá i třeba Putin s jeho štvavou protiruskou kampaní v non-euských médiích (zatímco ruská média má skoro komplet pod palcem a ta hlásají Putina na věčné časy). Porstě tohle je potřeba těm politikům nežrat, a to ze dvou důvodů:
Ano, ukradne část nákladu, ale na útes nenajede, protože to není v jeho zájmu. A v konečném důsledku je i pro tebe lepší přijít o část nákladu než o celou loď, která se potopí.Přijde mi celkem neuvěřitelné, že někdo s tvými názory třeba na trh, komunismus apod. je schopen obhajovat současnou vládu, u které mj. neškodí připomenout, že poprvé od minulého režimu obsahuje také KSČ(M). Je teda pravda, že tenhle názorovej posun je konzistentní s celkovým posunem klausistických stran, politiků a jejich voličů od liberální pravice směrem k nacionálně-konzervativní antiliberální politice.
Přijde mi celkem neuvěřitelné, že někdo s tvými názory třeba na trh, komunismus apod. je schopen obhajovat současnou vládu, u které mj. neškodí připomenout, že poprvé od minulého režimu obsahuje také KSČ(M). Je teda pravda, že tenhle názorovej posun je konzistentní s celkovým posunem klausistických stran, politiků a jejich voličů od liberální pravice směrem k nacionálně-konzervativní antiliberální politice.Pamatuješ tu zdejší diskusi o tom jak Piráti chtějí znárodňovat byty? Franta byl jediný člověk v diskusi který propagoval omezení vlastnických práv (na základě státní příslučšnosti). Takže tolik k liberalismu (libertariánství). Asi bych měl najít link, ale CBA.
Jak poznám, že médium XY je mainstreamové? Přijde mi, že to lidi používají jako zkráceninu pro "média, se kterými nesouhlasím". V kontextu ČR to typicky znamená ČT, ČRo a Bakala, a to přestože třeba iDnes a Mladá fronta je minimálně stejně vlivné médium.
SeznamZprávy, Novinky, IHned, iDnes, Lidovky, ČT, ČRo, CNN atd. Ten iDnes/MF je mainstream taky, ale pokud se bavíme zrovna o zprávách o Babišovi, tak ne moc relevantní, protože je jasné, že proti němu tvrdě nepůjdou.
Většina těch novinářů je v takové schizoidní situaci – na jednu stranu mají jasně dané zadání: vést kampaň proti vládě a každý den nakydat patřičné množství špíny na vládu a premiéra, ale na druhou stranu jsou sami spíš ustrašení „rouškaři“, takže různým omezením fandí (ale zase nemohou přiznat, že vláda udělala něco dobře), navíc jsou to většinou levičáci, takže jim nevadí někomu zničit podnikání, a k tomu nenávidí (nebo jimi pohrdají) většinu lidí, která proti vládním opatřením protestuje. Výsledkem takové „novinářské práce“ je to, že jsou zpochybněny všechny vládní kroky, včetně těch smysluplných a lidi to z velké části sabotují a nevěří tomu.
Opozice (parlamentní) se pak bojí veřejně přiznat, že by držela prakticky stejná omezení jako současná vláda, žádné velké rozvolňování by se nekonalo a pouze je tu nějaký nejistý příslib, že by při tom dělali méně chyb a méně toho ukradli (což ale může slíbit každý a nemá to žádnou váhu).
To je IMO pouze dojem. Viz třeba co se dělo za dob opoziční smlouvy nebo jak skončilo hnutí VV.
Ono celou dobu se řeší různé aféry, ale dřív novináři bombardovali různé politiky z různých stran, vypadalo to, že hledají špínu na všechny a že tak nějak dělají svoji práci. Dneska to vypadá spíš jako dlouhodobě vyhlášená válka jedné konkrétní osobě/straně.
Přijde mi celkem neuvěřitelné, že někdo s tvými názory třeba na trh, komunismus apod. je schopen obhajovat současnou vládu, u které mj. neškodí připomenout, že poprvé od minulého režimu obsahuje také KSČ(M). Je teda pravda, že tenhle názorovej posun je konzistentní s celkovým posunem klausistických stran, politiků a jejich voličů od liberální pravice směrem k nacionálně-konzervativní antiliberální politice.
Prosím, abys to nevytrhával z kontextu a rozlišoval a) standardní situaci a dlouhodobá čistá řešení vs. b) řešení nějaké akutní krize, kde se hraje o čas. Když se blížíš ke skále a máš se rozhodnout, zda ji obepluješ zleva nebo zprava, tak fakt nemá smysl svrhávat kapitána a kormidelníka a iniciovat hlasování o novém vedení, protože než všechno prodiskutuješ a to nové vedení najdeš, tak bude pozdě. Něco jiného by bylo, kdyby tu byla akceschopná stínová vláda – pak by tu výměnu šlo udělat víceméně ze dne na den – akorát by se z režimu simulace přepnuli do režimu ostrého provozu, ale vše by měli nacvičené a šlo by o sehraný tým.
Jinak, jakkoli je Babiš hajzl a jeho politika se mi nelíbí, tak nevěřím, že by se chtěl proslavit jako ten, kdo nezvládl koronavirovou krizi a kvůli komu umřela spousta lidí. Ta jeho amorálnost má svoje meze a v tomhle si myslím, že uvažuje jako relativně normální člověk.
Většina těch novinářů je v takové schizoidní situaci – na jednu stranu mají jasně dané zadání: vést kampaň proti vládě a každý den nakydat patřičné množství špíny na vládu a premiéraSkoro mám obavy se zeptat, ale zadání od koho?
SeznamZprávy, Novinky, IHned, iDnes, Lidovky, ČT, ČRo, CNN atd. […] navíc jsou to většinou levičáciCo prosím? Asi dost posunuté Overtonovo okno (i když tahle aplikace je trošku přes ruku). Ono to zní jako zrcadlo toho, když rádoby-bolševik Filip v Moskvě prohlašuje, že všichni od ministra Petříčka po top-ou-nájn jsou fašisti. Nebo když duch Huga Cháveze hackuje hlasovací stroje Dominion…
SeznamZprávy, Novinky, IHned, iDnes, Lidovky, ČT, ČRo, CNN atd. […] navíc jsou to většinou levičáci, takže jim nevadí někomu zničit podnikáníTo zní divně u soukromých médií. Ale chápu, že si různí podnikatelé jdou vzájemně po krku, takže nějaký smysl to dává… až na ty „levičáky“.
Dneska to vypadá spíš jako dlouhodobě vyhlášená válka jedné konkrétní osobě/straně.Možná ta konkrétní osoba/strana vybočuje z mezí toho, co je považováno za akceptovatelné…? Ano, grilovat např. Schillerovou za její angličtinu byl do značné míry toliko spektákl a vlastně Čapí hnízdo v porovnání s mnohem zásadnějšími kauzami taky. Ale tady vstupuje do hry předchozí bod: některým miliardářem vlastněná média nebudou čistě z pudu sebezáchovy moc strukturálně kritizovat miliardáře; veřejnoprávní média nebudou strukturálně kritizovat společenské zřízení, z nějž vycházejí (často je to patrné v zahraničněpolitických rubrikách ČT/ČRo).
dost posunuté Overtonovo okno
SeznamZprávy, Novinky, IHned, iDnes, Lidovky, ČT, ČRo, CNN atd. Ten iDnes/MF je mainstream taky, ale pokud se bavíme zrovna o zprávách o Babišovi, tak ne moc relevantní, protože je jasné, že proti němu tvrdě nepůjdou.No... ještě bych z toho vyškrtl Lidovky (to je taky Mafra) a Novinky, který proti vládě IMO taky nijak moc tvrdě nejdou, a tím pádem tam zbude +- to, co jsem odhadoval... Naopak nejvíc jdou proti vládě média jako A2larm nebo Deník Referendum (odhalení ""provozní události"" v Deze), o kterých se dá říct leccos, ale IMO rozhodně se nedaj považovat za mainstream. No takže asi tolik ke smysluplnosti pojmu mainstreamová média.
Dneska to vypadá spíš jako dlouhodobě vyhlášená válka jedné konkrétní osobě/straně.Njn, ale to zas mi přijde celkem konzistentní s tím, že Babišova vláda funguje víceméně v režimu Babiš proti všem, a to v zásadě ze své vlastní iniciativy. Vybudoval si na tom image...
Když se blížíš ke skále a máš se rozhodnout, zda ji obepluješ zleva nebo zprava, tak fakt nemá smysl svrhávat kapitána a kormidelníka a iniciovat hlasování o novém vedení, protože než všechno prodiskutuješ a to nové vedení najdeš, tak bude pozdě.S tímhle bych určitě souhlasil principielně, ale...
Jinak, jakkoli je Babiš hajzl a jeho politika se mi nelíbí, tak nevěřím, že by se chtěl proslavit jako ten, kdo nezvládl koronavirovou krizi a kvůli komu umřela spousta lidí. Ta jeho amorálnost má svoje meze a v tomhle si myslím, že uvažuje jako relativně normální člověk.... tomuhle osobně moc nevěřim. Bylo by to hezký, ale IMO pro něj je koronavirová krize víceméně jen nepříjemnost při vládnutí jinak v době konjuktury. IMO není moc důvod předpokládat, že vůbec nějakou morálku má, jde mu o preference a o nic jinýho. Bylo to vidět loni v létě, kdy odborníci doporučovali dávat bacha, ale vláda skoro komplet rozvolnila, a následně když nastal koncem srpna / začátkem září průser, dlouho nedělali nic moc, protože Babiš musel dostat co nejvíc hlasů ve volbách (ty nesměly být ohroženy). Vzpomínám si, jak jsem koukal na ty skákající přírůstky a říkal si "WTF, jak to, že se ještě nic moc neděje". Jak to bude letos, je zatim otázka, ale nečekal bych, že by pro Babiše měl koronavirus nebo ekonomická situace větší prioritu než volební kampaň. Nejspíš bude tak nebo onak čerpat na kampaň ze státního rozpočtu. Vyměnit vládu za týhle situace by bylo riziko, to zcela určitě a je nejsité, jestli by to jiná vláda dělala líp. Na druhou stranu ta současná vláda stabilitu zrovna dvakrát nevykazuje. 'Kormidelníka' (ministr zdravotnictví) máme už třetího a už se nad nim taky stahujou mračna. Myslim si, že výměna vlády už by nebyl zas tak velkej rozdíl a za to proflákané léto a záříjovej fuckup bych tu výměnu klidně zkusil...
a Novinky, který proti vládě IMO taky nijak moc tvrdě nejdou
Namátkou zrovna teď:
Opravdu je pro nás důležitá informace, že ministryně seděla na zadním sedadle nepřipoutaná a riskovala leda tak vlastní život? Osobně je mi to úplně jedno, dřív na zadních sedadlech ani pásy nebyly. A jestli někdo jezdí třeba bez helmy na motorce nebo nepřipoutaný v autě, tak je to primárně jeho věc. Nebo že jel ministr na výlet vlakem a vyfotil se se psem?
Vážně je k něčemu dobré, aby tyhle informace zasíraly veřejný prostor a odváděly pozornost od důležitějších věcí?
Takové zprávy kydající špínu na vládu vycházejí na Novinkách pravidelně. Buď novináři nemají nic lepšího na práci, nebo si neuvědomují, že takový šum je neužitečný, nebo mají zadané určité množství negativních zpráv o vládě, které mají vyjít…
Schillerová, která zde ohrožovala především vlastní život, protože se nepřipoutala, před časem brojila proti domácímu pálení alkoholu pro osobní spotřebu, aby si prý lidé neublížili.
Když už, tak by dával smysl článek, který by posbíral různé aféry třeba za půl roku a dal je do souvislostí a ukázal na to, že jednání daného politika je nekonzistentní, nelogické a navzájem si odporuje. Já opravdu nepotřebuji vědět, co se stalo před pěti minutami… takováto frekvence zpráv mi přijde nepřínosná až škodlivá – přesto tímhle stylem novináři z velké části pracují a krmí nás útržkovitými informacemi a šumem. U spousty věcí by stačila frekvence jednou za týden nebo jednou za měsíc. Ale dohledat u většiny médií, co důležitého se stalo za poslední měsíc nebo týden, moc dobře nejde.
*) OTOH asi pořád lepší lehce prounijní iRozhlas (řekněme + 10 %, ve prospěch EU) než zcela neobjektivní protiunijní dezinformace (řekněme -90 %, v neprospěch EU)Jakože ve smyslu, že 0 je naprostá objektivita, - je zkreslení proti a + je zkreslení pro, takže třeba 0,1 iRozhlas a -0,9 takové ty weby, které vlastně neumím vyjmenovat.
Jasně, proto to chce vždycky vědět, jakým směrem je co biasnuté.Jistěže.
Ale jinak by ses té objektivitě měl alespoň snažit přiblížitOtázka zní, co to ta „objektivita“ je, resp. zda to existuje ve skutečném světě. To je vlastně metafyzická otázka odkazující na nějaká platónská jsoucna. Přitom v médiích působí toliko lidé (potažmo dnes ještě softwaroví agenti) vnímající realitu smyslově a filtrující ji skrze své osobní zájmy a pozadí. To je z podstaty subjektivní. Na těch softwarových agentech je to zcela zřejmé: jaká učící data použiju, takové budu dostávat další výsledky. Když se spojí subjektivita více lidí, neznamená to nutně, že se dosáhne objektivity. Veřejnoprávní média jsou v Česku zřízena s tím, že mají obsluhovat všechny možné demografické skupiny, tak tam to má aspoň nějaký explicitní, široký rámec. To ale ještě neznamená objektivitu. Vlastně se u nich objevuje institucionální zkreslení dané společenským řádem, ve kterém jsou zřízena. Lze u nich také diskutovat o neutralitě, nicméně tím se otevírá problém falešné neutrality, když si do diskusních pořadů typu Pro a proti zvou právě dva hosty. Ale ano, např. Noam Chomsky hovoří o tom, že z Wall Street Journal či The Economist, což jsou média se silným ideologickým zkreslením, jde vydolovat a odvodit informace (s vycvičeným čtenářským filtrem), které se třeba jinde neobjeví, ale ekonomickým elitám, které jsou typickými čtenáři, na nich záleží.
Máš pravdu, ale tohle jaksi popírá smysl tzv. veřejnoprávních médií. Ve skutečnosti by asi nic jako veřejnoprávní média existovat nemělo.
Soukromá komerční média dávají smysl – buď slouží čistě k vydělávání peněz nebo k hlásání názorů vlastníka. Každý ví, na čem je.
Stranické plátky nebo média vázaná na určité zájmové skupiny (profesní, politické atd.) taky dávají smysl. A opět každý ví, na čem je.
Státní média v nedemokratickém státě hlásají názory vlády. Nemusí se nám to líbit, nemusíme tomu věřit, ale víme, na čem jsme.
Státní média v demokratickém státě by měla být pod kontrolou občanů (nepřímo, skrze volené zástupce – stejně jako jiné instituce a orgány) a měla by pracovat v jejich prospěch. To taky dává nějaký smysl.
Ale veřejnoprávní média mi smysl nedávají. Na jednu stranu se tváříme, že máme demokratický stát a ten pracuje ve prospěch občanů. Na druhou stranu tu ale vzniká nějaká nezávislá zájmová skupina veřejnoprávních novinářů, kteří mají do jisté míry autonomii (což jim dovoluje prosazovat vlastní zájmy místo zájmů občanů).
Smysl by to mělo snad leda v případě, že by se z veřejnoprávního média stala akciová společnost a každý občan by měl jednu akcii. Otázka je, jak řešit generační obměnu – jestli by děti zdědily tyto akcie po svých rodičích nebo by dostaly nové třeba ve svých 18 letech. Nebo by to mohl být nějaký klub či spolek – což by řešilo i placení členských poplatků, protože to veřejnoprávní médium je potřeba nějak financovat. Nevím, jestli nějaká ze stávajících právních forem tomu plně vyhovuje, ale to je víceméně technický detail. Pointa je v tom, že občan, který chce, by měl rovný podíl na rozhodování, a občan který nechce, by zase nemusel přispívat na financování.
Ale veřejnoprávní média mi smysl nedávají.Což takhle si přečíst jejich statuty?
Na jednu stranu se tváříme, že máme demokratický stát a ten pracuje ve prospěch občanů.Máme liberální stát, jehož zásadní vlastností je dělba moci. Státní média by podléhala vládě, veřejnoprávní média nikoliv.
veřejnoprávních novinářů, kteří mají do jisté míry autonomiiBingo. Je to něco jako akademická svoboda.
… dělba moci. Státní média by podléhala vládě, veřejnoprávní média nikoliv.
Ne nutně. Vláda je výkonná moc. Ta média můžou být řízena zákonodárnou mocí1. Ale i to je poměrně chabé – jak jsem psal, větší smysl by dávala ta akciovka nebo spolek, protože tam by vznikl nový nezávislý kanál, kterým by se prosazovala ta vůle občanů (na rozdíl od poslanců nebo prezidenta by to byl jednoúčelový kanál sloužící výhradně k řízení těch veřejnoprávních médií). Pokud jde o to, aby se to nezvrhlo v diktaturu většiny a byly v nějaké míře zastoupeny i menší skupiny občanů – to je pak otázka vhodně napsaných stanov (které vedení toho veřejnoprávního média nemůže svévolně měnit).
Je to něco jako akademická svoboda.
No právě. Ta autonomie znamená přesně to, co jsem psal – vzniká z toho svébytná zájmová skupina, která může (a zákonitě časem bude) prosazovat svoje vlastní zájmy a šířit svoje názory – a to i na úkor občanů.
Tyhle systémy/organismy jsou náchylné k degeneraci. Ono to zní hrozně hezky, jakási „akademická obec“ nebo „novinářská obec“ fungující autonomně. Jenže to je právě ten problém. Např. ta univerzita formuje svoje studenty, předává jim nějaký svůj pohled na svět, tito studenti časem vstupují do univerzitních orgánů, stávají se z nich učitelé, zaměstnanci atd. a následně ovlivňují další generaci, která přišla po nich. Univerzita si vybírá, kdo na ni půjde studovat – může si tedy vybírat myšlenkově kompatibilní studenty. Nebo si je ani nemusí vybírat – prostě jen nastolí takovou atmosféru a svůj veřejný obraz, že bude přitahovat lidi s určitým pohledem na svět, zatímco jiní se jí vyhnou. Totéž platí u těch novin – když to hodně zjednoduším, tak začínající pravicový novinář se nebude ucházet o místo v levicové redakci, případně když bude, tak ho nevezmou. Jinými slovy vzniká jakási sociální bublina, která přitahuje a zesiluje určité názory, zatímco jiné odpuzuje a nedává jim prostor.
Ta autonomie tedy znamená, že se ten systém (médium, univerzita) ubírá jakousi svojí cestou a časem se může odchýlit i velmi výrazně od toho, co chtějí a potřebují občané. Tzn. přestává sloužit občanům a poskytovat jim svoji službu a naopak stát a občané slouží jemu (financují to + tomu stát většinou dává nějaké nadstandardní pravomoci oproti standardním právnickým osobám fungujícím v rámci soukromého sektoru).
U těch univerzit je to trochu menší problém, protože těch bývá hodně, a některé se vyprofilují tak a jiné onak, takže je relativně velká šance, že každá zájmová skupina potenciálních studentů bude mít aspoň jednu školu, kam půjde ráda studovat. Ovšem u těch médií je situace výrazně odlišná – máme jen jednu veřejnoprávní televizi a jeden veřejnoprávní rozhlas – a tam ta degenerace napáchá mnohem větší škody (chybí pluralita).
[1] i když z ní pak vychází i výkonná moc, protože prezident je v ČR sice volený nezávisle na zákonodárné moci, ale je to víceméně jen figurka a výkonná moc nakonec stojí na těch samých poslancích a senátorech, jako moc zákonodárná, takže ta dělba moci je spíš taková symbolická
Ta média můžou být řízena zákonodárnou mocí.Kdo volí členy rad veřejnoprávních médií? Poslanecká sněmovna. (Mimochodem takové rýpnutí: spíš bych očekával, že místo psaní zjevně neinformovaných komentářů budeš zuřivě masturbovat nad tím, co v Radě ČT dělá Lipovská & company.)
Pokud jde o to, aby se to nezvrhlo v diktaturu většiny a byly v nějaké míře zastoupeny i menší skupiny občanů – to je pak otázka vhodně napsaných stanov (které vedení toho veřejnoprávního média nemůže svévolně měnit).Znovu: laskavý čtenář nahlédne do statutů veřejnoprávních médií.
No právě. Ta autonomie znamená přesně to, co jsem psal – vzniká z toho svébytná zájmová skupina, která může (a zákonitě časem bude) prosazovat svoje vlastní zájmy a šířit svoje názory – a to i na úkor občanů.To je tak nějak vlastnost liberalismu. Nejsem z toho kdovíjak nadšený, ale radši to než nějakou autokracii. Když se rozhlédnu po byť jen nedalekém světě, ta autokracie bohužel představuje pravděpodobnější alternativu.
Ovšem u těch médií je situace výrazně odlišná – máme jen jednu veřejnoprávní televizi a jeden veřejnoprávní rozhlas – a tam ta degenerace napáchá mnohem větší škody (chybí pluralita).A ještě jednou: ve statutech toho rozhlasu a televize stojí, že jsou zřízeny za účelem plurality, tedy i když ostatní majoritní média pohltí nějaká zájmová skupina. Vedle toho – na to se často zapomíná (jako tady František) – máme jednu ČTK, bez které by toho v ostatních médiích bylo velmi málo.
ve statutech toho rozhlasu a televize stojí, že jsou zřízeny za účelem plurality
Papír snese všechno. Neexistuje tu jasný mechanismus, jak posoudit, zda ta média jsou dostatečně pluralitní nebo ne. U těch univerzit je to „řešeno“ tím, že každá zdegeneruje trochu jiným směrem – ono to tedy ve skutečnosti není řešení nebo nějaká pojistka, spíš jen nezamýšlený vedlejší efekt, ve který můžeme doufat.
Kdo volí členy rad veřejnoprávních médií? Poslanecká sněmovna. … autokracie bohužel představuje pravděpodobnější alternativu.
Výše máš jasně popsanou jinou možnost: vytvořit nezávislý kanál, kterým občané mohou projevit svoji vůli (hlasovat jako členové a.s. nebo nějakého spolku). Tenhle kanál bude nezávislý jak na zákonodárné, tak na výkonné a jiné moci a nebude s nimi nijak synchronizovaný. Takové médium pak může fungovat jako nezávislá pojistka pro případ, že by jedna z těch mocí začala selhávat nebo nepracovala ve prospěch občanů.
Co se týče financování, tak tady je i morální problém s tím, zda má stát právo občany nutit přispívat na službu, kterou nevyužívají, nebo kterou považují za nekvalitní či dokonce škodlivou. Pokud se jako občan ocitneš v zájmové skupině opomíjené veřejnoprávními médii, nemáš moc možnost s tím něco dělat – volby budou až za několik let, navíc v nich je namícháno spousta témat dohromady a ty vybíráš z nějakého celkového mixu, a poplatky za rozhlas/televizi jen tak odhlásit nemůžeš, protože ve většině domácností nějaký ten přijímač je, takže by tě veřejnoprávní mafie mohla terorizovat, takže nakonec radši zaplatíš.
Je otázka, jak to řešit líp a tak, aby se předešlo problémům černých pasažérů a zároveň přístup k těm informacím zůstal dostatečně svobodný (a ne vázaný třeba na nějakou předplacenou kartu). Nicméně nějaká vazba mezi spokojeností občana s danou službou a poplatky by tu být měla, aby veřejnoprávní média nebyla úplně utržená z řetězu a mimo kontrolu. Jedna z možností by byla, že bys platit sice musel, ale kdybys nebyl s prací těch novinářů spokojen, mohl bys svoji platbu přesměrovat třeba do školství nebo zdravotnictví – tím by zůstala zachována zpětná vazba. Pokud bys nechal platbu nasměrovanou do veřejnoprávních médií, tak bys měl navíc právo hlasovat. Vysílání by pak mohlo být veřejně přístupné komukoli.
Papír snese všechno. Neexistuje tu jasný mechanismus, jak posoudit, zda ta média jsou dostatečně pluralitní nebo ne.Jejich existence sama o sobě z definice zajišťuje pluralitu, dokud je neobsadí stejná zájmová skupina jako všechna ostatní média, nebo všechna ostatní média nezaniknou. Est post aves.
Výše máš jasně popsanou jinou možnost: vytvořit nezávislý kanál, kterým občané mohou projevit svoji vůli (hlasovat jako členové a.s. nebo nějakého spolku).No, takhle nezávazně nic proti tomu, už jsem dříve opakovaně zmiňoval příklad British Broadcasting Corporation (tedy, zřízenou státem). Jenže na rozdíl od takové hypotetické možnosti tady stávající česká veřejnoprávní média jsou a nějak fungují.
Co se týče financování, tak tady je i morální problém s tím, zda má stát právo občany nutit přispívat na službu, kterou nevyužívají, nebo kterou považují za nekvalitní či dokonce škodlivou. […]Žádný takový morální problém nemám, takže pac a pusu. Resp. analogický problém mám i s některými politikami státu, takže nějakými ataky na veřejnoprávní média bych si nepomohl, ba spíš naopak. No a potom jsou tu kontroverze v tom smyslu, jestli mají veřejnoprávní média platit za licence na sportovní přenosy… já bych nakonec i Roberta Zárubu na mistrovství oželel, ale velká část společnosti nikoliv.
Nicméně nějaká vazba mezi spokojeností občana s danou službou a poplatky by tu být měla, aby veřejnoprávní média nebyla úplně utržená z řetězu a mimo kontroluTobě připadá, že jsou veřejnoprávní média mimo kontrolu? Nebo utržená z řetězu? Nejvíc se kope, a to ze všech stran, právě do ČT, která odvádí tak kvalitní práci, že málokdy se ty výtky ukáží být pravdivé. Já jenom, toto je analýza útoku na jeden díl jednoho pořadu. Nedávám to sem k vůli obsahu, ale k vůli rozsahu. Kolik je to stran, kolik je tam odkazů, kolik důkazů musejí mít tvůrci jednoho dílu připraveno, aby se tomu mohli i po roce a půl bránit. Ta práce je prostě nepředstavitelná a nevím o žádné jiné televizi, která by si odváděla takto dobře svůj domácí úkol.
Tobě připadá, že jsou veřejnoprávní média mimo kontrolu? Nebo utržená z řetězu?
Vidím tam principiální problém. Buď jsou tato média a) pod kontrolou parlamentu (a pak jde víceméně o státní rozhlas/televizi) a tím sice pod (byť nepřímou) kontrolou občanů, ale zároveň jsou ovládáni tím, komu by za určitých okolností měli vytvářet opozici nebo ho kontrolovat a upozorňovat na jeho chyby (tzn. zákonodárná a výkonná moc, které jsou u nás propojené a ta výkoná ze zákonodárné vychází a je na ní závislá). Nebo b) mají autonomii, a pak sice mohou jít proti vládě či zákonodárcům a upozorňovat na jejich chyby, ale stejně tak mohou degenerovat (#704) a prosazovat si svoje zájmy. Tak jako tak, občan je až na posledním místě a od něj se chce jen, aby to financoval.
V jedné krajní pozici tahle média budou jen hlásnou troubou parlamentu/vlády. V druhé krajní pozici to bude nezávislá zájmová skupina, která si nárokuje nějaké výsostné postavení a pravomoci a šíří svoje názory, ovlivňuje veřejnost a politiky a vybírá si, koho mezi sebe pustí a koho ne (logicky si bude vybírat kolegy se stejným pohledem na svět a zesilovat tak svoje dosavadní názory, udržovat svoji sociální bublinu). A pokud to bude oscilovat někde mezi těmito pozicemi, tak to ale neznamená, že by to ve prospěch občanů – bude to pouze nějaký kompromis mezi aktuální politickou reprezentací a novinářskými kádry, kteří se pevně drží svých židlí a budují si svůj hrad.
Jak jsem psal, chybí mi tu ta vazba mezi občanem a veřejnoprávním médiem – ten nezávislý kanál, kterým by občan mohl projevovat svoji vůli (nezávisle na volbách do parlamentu nebo třeba prezidentských volbách). Dále by pomohla i ta finanční zpětná vazba – pokud se televizi/rozhlasu začne krátit rozpočet v důsledku toho, že lidé budou přestávat platit poplatky, tak je to jasný signál, že občané nejsou spokojeni s prací novinářů. Chápu, že se někdo může obávat problému černého pasažéra tzn. toho, že by lidé přestávali platit, i když by na televizi koukali a líbilo se jim to. Proto jsem tu psal o té možnosti přesměrovat tu platbu třeba do školství nebo zdravotnictví. Tzn. mohl bys televizi/rozhlasu zkrátit rozpočet, pokud by sis myslel, že dělají špatnou práci, ale sám bys tím neušetřil ani korunu (dá se tedy předpokládat, že by to lidi nedělali jen tak z lakomství a spořivosti, ale bylo by to skutečně z důvod nespokojenosti s prací veřejnoprávních novinářů).
degenerovatAno, to už jsi psal a je to takový hezký náběh na konspirační teorii. Osobně si nemyslím, že by reálně docházelo k nějaké degeneraci buď vysokých škol nebo veřejnoprávních medií. Vlastně se dlouhodobě ukazuje, že to vlastně funguje. Ano, sem tam nějaký děkan na nějaké škole ujede, ale to se většinou rychle vyřeší a taky těch škol a děkanů je hodně, takže jedno selhání nestačí. Veřejnoprávních institucí je málo (afaik jen tři), ale zase jsou pod obrovským tlakem, je tady hromada politicky volených rad a ta média se díky tomu fakt musí snažit mít na všechno podklady. Na rozdíl od komerčních televizí, kde je jednak obecně nízká kvalita a taky mi nepřipadá, že by byly pod takovou kontrolou (což je vesměs ale taky dané tím, že vlastně nic moc nedělají).
Dále by pomohla i ta finanční zpětná vazba – pokud se televizi/rozhlasu začne krátit rozpočet v důsledku toho, že lidé budou přestávat platit poplatky, tak je to jasný signál, že občané nejsou spokojeni s prací novinářů.A jak se to konkrétně liší od komerčního média, které si lidé platí buď přes reklamu, nebo přímo? Jak jsem psal, nevidím tu žádné komerční médium, které dělá svou práci tak dobře, jako třeba čt (nebo irozhlas) - to neznamená, že je nelze kritizovat, jistě ano, ale prostě tady nikdo lepší není. V tomto je výhoda veřejnoprávnosti. To médium má (více méně zaručený) přísun peněz a za ty může dodávat obsah bez ohledu na to, komu zrovna stoupne na kuří oko. Pokud bys navrhoval "hlasování" pomocí financování podle toho, jak se to komu bude zrovna líbit, tak se ti to zvrhne do komerční televize, která dělá jen to, co se líbí většině (jinými slovy jde jí jen o sledovanost a z toho plynoucí zisky).
Tzn. mohl bys televizi/rozhlasu zkrátit rozpočet, pokud by sis myslel, že dělají špatnou práci, ale sám bys tím neušetřil ani korunu (dá se tedy předpokládat, že by to lidi nedělali jen tak z lakomství a spořivosti, ale bylo by to skutečně z důvod nespokojenosti s prací veřejnoprávních novinářů).Co to je špatná práce? Takový pořad Nedej se rozhodně nasral víc lidí (už jen tím, že v každém dílu se snaží někomu překazit nebo zkomplikovat jeho plán na výdělek zničením nějaké krajiny, tihle lidé by s radostí odhlásili poplatky jakoukoliv formou), než jaká je jeho sledovanost. Přitom je něco takového extrémně důležité. Ze skladby pořadů na komerčních televizích je jasné, že na komerční bázi tohle fungovat nemůže. Tj "hlasování" by tohle zničilo. Veřejnoprávní služba nemá mít za cíl všechny potěšit. Má být jako hlídací pes, odhalovat věci, které chce někdo skrýt apod.
Ano, z kavárny, od sójového latté, to tak může vypadat. Teď už jen chybí vysvětlit, proč čím dal víc lidi nevěří kastě nedotknutelnych novinářů, které si musí platit, bez možnosti volby.degenerovat... Osobně si nemyslím, že by reálně docházelo k nějaké degeneraci buď vysokých škol nebo veřejnoprávních medií...
Schválně jsem použil trochu provokativní slovo degenerovat. Ale klidně si tam dosaď třeba: profilovat se. Typické je to třeba u těch univerzit – postupně se vyprofilují určitým směrem. Souvisí to i s tzv. filosofickými (ekonomickými, politickými) školami – kde se tím nemyslí až tak ta instituce, jako spíš skupina lidí, která se nějak dala dohromady a společně pěstovala nějaké myšlení. Tohle je přirozená lidská vlastnost – lidé se stejnými názory, zájmy a pohledem na svět jsou přitahováni k sobě.
Když si budeš vybírat kolegy do práce, tak si taky spíš vybereš někoho, s kým si lidsky sedneš, a ne někoho, kdo má opačné názory – byť tvoje práce je asi dost apolitická a šlo by tam tyto rozpory celkem v klidu ignorovat a prostě se o některých tématech nebavit a věnovat se jen práci. Totéž se děje na těch univerzitách a v redakcích. A to už je mnohem političtější prostředí a ten tlak na přijímání stejně smýšlejících lidí je tam mnohem větší. Případně přijmou někoho dostatečně tvárného, nepopsaný list, a vychovají si ho podle svého.
Ano, sem tam nějaký děkan na nějaké škole ujede, ale to se většinou rychle
Ono právě nejde o jednoho děkana nebo šéfredaktora. Jde o to, že ta univerzita/fakulta/redakce jako celek má nějakou dynamiku, jde nějakým směrem, přitahuje určité typy lidí a jiné zase odpuzuje (ať už jako studenty, učitele, zaměstnance, redaktory, čtenáře…). Tím vzniká sociální bublina a dochází k utvrzování se ve vlastních názorech a postojích. Zpočátku to mělo nějaký náboj a ten se bude posilovat – je to něco jako sněhová koule, na kterou se bude nabalovat další a další kompatibilní sníh.
těch škol a děkanů je hodně, takže jedno selhání nestačí.
Ano, to jsem tu psal – u těch škol je to trochu menší problém (ale neznamená to, že by to nebyl problém vůbec), protože můžeme doufat, že každá zdegeneruje trochu jinak a pluralita bude zachována. Navíc školy mají celkem jasnou motivaci (i finanční) mít dostatek studentů. Takže tady nějaká zpětná vazba je – pokud by ta škola odpuzovala příliš mnoho skupin studentů a skoro nikdo by tam nechtěl studovat, tak by měla problém a došlo by k nějakým změnám.
GOTO #701. Na začátku jsem vyjádřil pochybnost o smyslu veřejnoprávních médií jako takovém. Zbytek diskuse se pak nese v duchu: pokud už veřejnoprávní média musí existovat, jak to udělat, aby škodila co nejméně (resp. byla prospěšná občanům, nikoli sobě nebo vládě/parlamentu).
Pak by ses taky mohl naučit rozlišovat soukromé firmy (s vlastním majetkem ať si nakládají dle svého a je na nich, jaké zaměstnance si vyberou) a státní/veřejné instituce, které mají pouze spravovat společný majetek ve prospěch občanů (všech rovnoměrně).
Na začátku jsem vyjádřil pochybnost o smyslu veřejnoprávních médií jako takovém.To je sice hezké, ale neuvedl jsi, čemu přesně a jak škodí a jak se jejich přínos nahradí a čím. A (mimo jiných) i já upozorňuju na to, že dělají unikátní veřejnou službu, kterou nikde jinde nevidím.
pokud už veřejnoprávní média musí existovat, jak to udělat, aby škodila co nejméně (resp. byla prospěšná občanům, nikoli sobě nebo vládě/parlamentu).Opět by to chtělo příklady oné škodlivosti. A dokud zůstanou veřejnoprávními a ne státními, tak se nemusíš bát ani toho, že budou prospěšná vládě nebo parlamentu.
Pak by ses taky mohl naučit rozlišovat soukromé firmy (s vlastním majetkem ať si nakládají dle svého a je na nich, jaké zaměstnance si vyberou) a státní/veřejné instituce, které mají pouze spravovat společný majetek ve prospěch občanů (všech rovnoměrně).Veřejnoprávní není státní ani veřejné. Už to tu naťukl Davkol, fakt je zajímavé, jak u soukromých médií nic nevadí, ale do veřejnoprávních se musí kopat. Jasně, ať se kope, ale opět, čím to chcete nahradit. Pokud tedy vůbec. Pokud není skutečným cílem tohle jen zničit bez náhrady.
Ale klidně si tam dosaď třeba: profilovat se.Jenže ona se ta profilace časem mění a mění se všude (tj na každé škole, v každých novinách) jinak rychle a jiným směrem. Tj máš stále velký výběr, jen třeba ne na té konkrétní škole / novinách.
Když si budeš vybírat kolegy do práce, tak si taky spíš vybereš někoho, s kým si lidsky sedneš, a ne někoho, kdo má opačné názoryTo spolu až tak nesouvisí, já si lidsky sednu i s lidmi s opačnými názory. Jako co si chceš říct se svými klony?
A to už je mnohem političtější prostředí a ten tlak na přijímání stejně smýšlejících lidí je tam mnohem větší. Případně přijmou někoho dostatečně tvárného, nepopsaný list, a vychovají si ho podle svého.To je docela dobře možné, ale viz výše, stále máš na výběr jiné redakce. Nebo i ve stejné redakci, viz třeba komentářová sekce na Novinky.cz Mitrofanov a Tomský. Ale ty stejně nečtu, novinky mi slouží jako obyčejné zprávy, tedy kde se zase srazily vlaky a jinde si přečtu od investigativců kdo za to může.
každá zdegeneruje trochu jinak a pluralita bude zachovánaNo vida, takže se vlastně shodujeme. Nevím, v čem byl tedy problém?
Státní média jsou ovlivňována vládou, komereční média zájmy majitele a u médií, která žijí z dobrovolných darů, je ta zpětnovazební smyčka pořád příliš krátká. Zvedne se proti nim jedna vlna nevole, na další měsíc jim vyschnou zdroje a skončí.Proto tu mame verejnopravni media, ktere nespadaji ani do jedne kategorie.
Problém třeba s ČT je, že se snaží uzurpovat si speciální postavení, vybírá výpalné a vysílá naprosto neskutečná hovna, ale ty s tím nemůžeš skoro nic dělat.Tak uklidnime se a pustime si Hyde Park Civilizace. Mimochodem ani Prima ZOOM, ktera jako jedna z mala stanic ma zamereni smerem k vede, neni schopna nabidnout nic, co by se tomu aspon trochu blizilo.
Za mě ideální by bylo, kdyby se třeba nějakou osvětou podařilo dosáhnout toho, že:
1. Média žijící z těch dobrovolných darů se zafinancují na delší dobu dopředu (několik let), aby je nepoložil jeden výkyv nálady ve společnosti, jedna ekonomická krize atd.Na bazi dobrovolnych daru funguje PBS a vzdycky, kdyz pred poradem slysim, ze vznikl za prispeni Davida Kocha nebo neceho podobneho, nejak mi z toho skripou zuby. Jak by se ti libilo, kdyby pred kazdym poradem byla hlaska: ,,Tento porad vznikl jen diky nadaci Agrofertu a drobnym prispevkum od vas divaku.'' nebo ,,Tento porad vznikl diky prispeni Petra Kellnera a vasich drobnych prispevku''. Bylo by to lepsi a uz na prvni pohled objektivnejsi, protoze kazdy by vedel, kdo na co prispel...
Naštěstí třeba DVTV se svou kampaní uspělo a peníze nasbíralo, takže část populace si to uvědomuje a i ten přístup založený na dobrovolnosti by asi fungovat mohl.To neni prilis systemove reseni. Obzvlast kdyz si clovek uvedomi, jak nizky ma DVTV bus factor.
Tak uklidnime se a pustime si Hyde Park Civilizace.A nebo si na tom stejném kanálu poslechneme něco o paměti vody. Přestat jim přispívat, nebo začít přispívat někomu jinému, není možné a kdyby to možné bylo, veřejnoprávní média budou jak ve větru a o svou nezávislost přijdou. Proto jsem mluvil o tom, že ta zpětnovazební smyčka nesmí být takhle krátká a lepší by bylo, aby existoval nějaký finanční polštář. Teď zpětná vazba neexistuje vůbec. Nechci a nebudu přispívat na seriály nebo dezinformační pseudodokumenty. Povinnost vlastnit televizní přijímač naštěstí neexistuje.
Česká televize vysílá na programech ČT1, ČT2, ČT24 a ČT sport 24 hodin denně, na programu ČT :D 14 hodin denně a na programu ČT art 10 hodin denně. Spolu se souběžně vysílaným regionálním vysíláním pro pražský, brněnský a ostravský vysílací okruh tak svým divákům každoročně nabízí 44 260 hodin nejrůznějších pořadů.
Okamura je v politice dle mého názoru z nějakých subjektivních psychologických důvodů (viz výše)Jestlis neviděl, tak 13. komnata Tomio Okamury. Je to z roku 2009. Jo, on s tím má fakt problém, v Japonsku dostával sežrat to, že není Japonec, na Moravě, že není Moravák. Což pochopitelně není hezký život pro nikoho, obzvláště pro dítě. Zajímavé je, jak se s tím různí členové rodiny různě popasovali. Tomio zakládá strany se xenofobními myšlenkami, jeho bratr je věřící a skromný člen KDU-ČSL a další bratr je gay (takže nic pro voliče Úsvitu, SPD ani KDU) a je děkanem na TUL. Takže jedna rodina a někdo to řeší nenávistí, někdo modlitbou a někdo prací pro ostatní. Přitom by to snadno mohlo být jinak, mohl to být (a vlastně byl) úspěšný český podnikatel s japonskými kořeny a nikdo by s tím neměl problém. Rozhodl se jinak.
Piráti: Jsou mezi nimi i rozumní lidé a asi je za nimi i dobrá práce, ale věci jako byla ta kauza s prázdnými byty, nebo skutečnost, že se kolem nich koncentrují lidé jako je davkol nebo ten týpek z Helsinek, mě strašně odpuzují.IMO se jedná o vliv Zelenejch, část těch lidí od Zelených přišla. Čuchám v tom to, že naznali, že Zelený nikdo nevolí, a tak přeskočili k Pirátům a snažej se svoji politiku protlačit přes ně. Nelíbí se mi to.
a vysílá naprosto neskutečná hovna, ale ty s tím nemůžeš skoro nic dělat.To kupodivu není jediný obsah, který ČT vysílá a je to v podstatě cherry picking (ano, ten kanál znám a sleduju jej dlouhodobě). Osobně nikde jinde nevidím náhradu za pořady jako nedej se, reportéři čt, nebo zmíněný hyde park. Ano, sem tam se nějaká investigativní žurnalistika objeví na deník referendum nebo neovlivni.cz, ale rozhodně ne s každotýdenní kadencí. Na jiných TV o ničem nevím. I Janek Kroupa, který odešel z rozhlasu do seznamu, už nějak přestal být aktivní
Naštěstí třeba DVTV se svou kampaní uspělo a peníze nasbíralo, takže část populace si to uvědomuje a i ten přístup založený na dobrovolnosti by asi fungovat mohl.Ezoterická Drtinová si tam zve šamany, Raka a v neposlední řadě si tam můžete koupit rozhovor.
Jinými slovy bys spoustu lidí odstřihl od běžných zpráv, které by si přečetli až se zpožděním.Ani jinými, ani stejnými slovy jsem nic takového, jak už bývá zvykem, neřekl. Články jsou za paywall schovávány již dnes a já vyjádřil názor, že dobrým kompromisem mezi zisky provozovatele a veřejným zájmem by bylo, kdyby ty články aspoň nezůstávaly za paywallem na věky věků. Za lepší řešení bych považoval, aby ty články za paywallem nebyly vůbec, pročež jsem psal o těch médiích žijících z darů.
Opravdu je pro nás důležitá informace, že ministryně seděla na zadním sedadle nepřipoutaná a riskovala leda tak vlastní život? (...) Nebo že jel ministr na výlet vlakem a vyfotil se se psem?Souhlasim, že není. OTOH, nepřijde mi to jako nějakej brutální hejt a určitě ne nad rámec toho, co publikujou "alternativní" média...
Ano, tohle je třeba téma, kterému by média měla věnovat prostor: chceme radši a) cestovat volně napříč celou republikou a do zahraničí, ale mít zavřené kde co nebo b) mít otevřené hospody, obchody, kadeřnictví atd. ale držet se např. jen v rámci svého okresu a minimalizovat okruh lidí, které potkáme? Co jsme ochotni obětovat? Ovšem mediální prostor je zamořený odpadem a zbytečnými informacemi, které k řešení situace nepřispívají.
Problém je, že ta opatření jsou nedostatečná, a místo skutečného lockdownu na omezený čas se tu dlouhodobě předvádí ubohá imitace.Skutecny lockdown, rozsahle zakazy vychazeni, fungujici inteligentni trasovani a mohutne testovani predvedl jeden z nejsofistikovanejsich statu na svete, Izrael. Dokonce uz 2x nebo 3x. A nijak zvlast to nepomohlo... boj proti ryme je proste nerealny, stejne jako boj treba proti plochym noham. A ano, s obojim umre spousta lidi. Pokud ma 30% populace ploche nohy, pak 30% populace umira s plochyma nohama. a navic se uz ani nedari desit lidi aby ty kraviny, vytocene na kole stesti respektovali, uz toho proste maji dost. Kolik obeti primo zpusobila ta "opatreni"? Precti si treba clanek od detske doktorky, co udela s psychikou a zdravim celeho segmentu deti rocni domaci vezeni. Jake pracovni navyky budou asi mit lidi, co sedi rok doma na prdeli a berou penize? Jak se budou citit ty (deseti)tisice zkrachovalych? Jak to asi bude fungovat v zemich, ktere si za poslednich 60 let zvykly sve nepracujici stedre zivit, takze lide pracovat nemusi, protoze je k tomu nezene hlad a nutnost? Vis proc v indonesii nebo (pred 20 lety) v cine lidi makaji jak mravenci? Protoze nedostanou zadny davky, leda tak z AK-47, a alternativou k tomu byt nekomu uzitecny je mit hlad.
To je o 18,700 vic.Nedávno jsi tu psal, že to má smrtnost 0.24%. Podle tohoto čísla tedy zjistíme, že to prodělalo již 18700/0.24% = 8 milionů, a to jsou data měsíc stará (ke konci 2020). ČR má 10 milionů, takže to prodělali všichni (za leden ty zbylé 2 miliony). Jak je možné, že epidemie stále pokračuje?
data z manhaus by měli ňákou váhu kdyby zaprví divoši pořádně testovali a vubec to jakoby uměli a zadruhý nepotřebovali nasebe sthnout voči celýho světa a take jako dostali dávky/pomoc na který by jinak neměli :O :/
Předpokládáš, že opatření/omezení jsou 100% neúčinná a že by bez nich zemřelo stejně lidí?
Pak je tu ještě problém v tom, že COVID pacienti ležící v nemocnicích zabírají místa ostatním pacientům, kteří se tak nedostanou včas na vyšetření nebo operace + se zanedbává prevence. Tohle bude mít přesah i do dalších let – tzn. důsledky přeplněných nemocnic budou způsobovat úmrtí nebo zhoršený zdravotní stav lidí nad normálem i v dalších letech.
Jinak ty negativní dopady, o kterých píšeš (psychika, zničené podnikání, motivace, pracovní morálka, sociální vývoj dětí…) nijak nepopírám. Jen nevím, jak to ohodnotit, porovnat a zahrnout do rozhodování. Nicméně je pravda, že ignorovat tyto ztráty/škody, je taky špatně.
je dobre videt veci v souvislostech.Tak se na ty souvislosti dobře podívej: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/covid-nici-telo-jako-lesni-pozar-tvrdi-nemecky-lekar-40349857 Pár výňatků z článku:
Například to, že se na jednotkách intenzivní péče objevují mladší pacienti, dokonce se tam dostávají i malé děti. Lékaře velmi překvapují pacienti, kteří se vyléčili a zanedlouho se u nich infekce opět projevila. Virus se v jejich těle skrývá a z nevysvětlitelných důvodů se znovu aktivuje. 60 až 70 procent pacientů, kteří prodělali covid-19 a byli hospitalizovaní, má následné zdravotní problémy. Z těch, kteří měli lehčí průběh, je postiženo asi 20 procent. 20 až 30 procent pacientů hospitalizovaných s covidem a přibližně deset procent pacientů, kteří měli lehký průběh, má po vyléčení zdravotní problémy, které je omezují v jejich životě. Často proto nakažení mívají zánět srdečního svalu, objevuje se zjizvení v plicích, lékaři také pozorují neurologické poruchy včetně mrtvice. „Jsou mladí lidé ve věku 18 nebo 20 let s ochrnutím paže nebo nohy.Počítáš s tím, že v ČR bude jeden až dva miliony invalidů v produktivním věku, dlouhé roky nebo možná navždy neschopných plnohodnotného života či práce, vyžadujících drahé léčení a ošetřování?
Například to, že se na jednotkách intenzivní péče objevují mladší pacienti, dokonce se tam dostávají i malé děti.Tak zase jako JiK a _ mají pravdu v tom, že když se podíváš na ty statistiky mrtvých, tak do 40 let fakt skoro nikdo neumře, stoupá to až potom (což kontrastuje s tím, že _ o thread vedle píše, že od roku 1990 jí denně steaky, i.e., čekal bych, že mu je alespoň 50). A kdybychom lidem nad 65 poskytovali pouze paliativní domácí péči, jak píšou zase v jiném threadu, tak by se zdravotnictví ulevilo a asi by to bylo v pohodě. Jenom mi to osobně přijde morálně poněkud nezkousnutelné, že jo (a mohl bych přestat platit důchodové pojištění, když stát deklaruje, že mi po 65 přinejlepším poskytne eutanazii?). Na trvalé následky jsem furt neviděl žádnou statisticky významnou studii, pouze (dost rozsáhlou) anecdotal evidence o tom, že lidi pak mají sraženiny a z toho mrtvice & stuff, a že by si tak měli několik týdnů po prodělání píchat heparin (proč nemůžou jíst warfarin a heparin si píchat jen prvních pár dnů než jim warfarin zničí zásobu vitaminu K, to už tam nepsali).
Ale on se počet úmrtí rozhodně _výrazně_ nenavýšil. To jsou fakt malá čísla.Jakože chvíli dvojnásobek a pak trvale o polovinu není výrazné navýšení a jsou to malá čísla. Tak jo.
A bohužel nikdo nevede statistiku, kolik z těch úmrtí navíc bylo kvůli opatřením.Bohužel nikdo neukázal uvěřitelné důvody jak opatření hromadně zabíjejí.
Máš data, ze kterých je vidět propad v průměrném věku dožití? To jsem neviděl já.Nemám, protože statistici nemají automatickou pipeline a tato data vydávají jednou za uherák.
To se ale klidně může dít, chování společnosti se natolik změnilo, že se určitě mění spousta rizikových faktorů (oběma směry).V tom případě COVID zabíjí ještě mnohem víc, když méně lidí umírá na jiné věci a přitom jich dohromady umírá víc. (a ano, nejspíš je to pravda - viz propad v úmrtí dětí do 15 let)
Bohužel nikdo neukázal uvěřitelné důvody jak opatření hromadně zabíjejí.Pokud někdo rozporuje, že nedostatek pohybu, sportu, slunce, pestré stravy, a zvýšený stres, hromadně zabíjejí, tak se s ním asi nemá cenu dohadovat. To jsou věci, jejichž vliv na zdraví je všeobecně znám bez ohledu na covid. Kolik z těch nadúmrtí je kvůli tomu? Kolik lidí, kteří umřeli na kovid, zemřeli kvůli tomu, že měli díky opatřením oslabený organismus? Dohadovat bychom se mohli o rouškách, ale to co je výše bohatě stačí. A na roušky vždycky rouškobuzeranti vytáhnou nějaká laboratorní data, která nemají s reálným nasazením ale nic společného. Já osobně jsme přesvědčen, že se covid přes nesprávně používané (což je naprostá většina) roušky _šíří_.
Já osobně jsme přesvědčen, že se covid přes nesprávně používané (což je naprostá většina) roušky _šíří_.Můžeš, prosím, popsat mechanismus toho šíření?
hygienická situace s rouškami v německu (ordnung muss sein, více peněz, hygiena od pohledu na libovolnou ulici na podstatně vyšší úrovni)(a) Jena je v bývalé NDR, (b) jsou tam přece imigranti z východu.
Roušky mají vliv na chování, lidé budou tráviyt méně času venku a budou se méně spolu bavitTo říkám už asi rok, že ochranná pomůcka signalizuje, že něco není v normálu…
protože je to prostě nepříjemnéNebo protože to člověku připomíná, že může docházet k přenosu, o což lidé obvykle nestojí. Striktně vzato by v tom případě stačilo mít místo roušky tričko „Stop COVID“ (autorem příkladu Ondřej Vencálek).
(a) Jena je v bývalé NDR, (b) jsou tam přece imigranti z východu.V Jeně jsem nikdy nebyl, ale i pro Drážďany platí, to co jsem psal. Btw imigranti jsou tam spíš ze západu, původně je to skoro české (lužické) město.
Nevím, jaká je hygienická situace s rouškami v německu (ordnung muss sein, více peněz, hygiena od pohledu na libovolnou ulici na podstatně vyšší úrovni), ale u nás nejenže se s rouškami prasí, ale žádný pozitivní vliv po jejich zavedení ve statistice vidět nebyl (se spožděníminkiubační doby).
Tak jestli myslíš ty ušmudlané hadry/papíry, co tu lidi nosí napůl pod nosem, tak ty opravdu moc nechrání. Nepohodlí to přináší stejné nebo spíš vyšší než fungující respirátor, ale zdravotní přínos to má minimální. Pokud si to pak někdo vykládá tak, že dodržuje preventivní opatření a ta zjevně nefungují, tak to je smutné.
Nadechovat i vydechovat přes stejný filtr mi přijde na hlavu padlé – výsledek po chvilce používání: člověk má k obličeji přivázaný jakýsi mokrý hnus a obávám se, že je to spíš kontraproduktivní. To je dobré opravdu leda na velmi krátkodobé použití.
ty opravdu moc nechráníNechrání koho před čím?
fungující respirátorRespirátor, aby fungoval ve smyslu filtrace vdechovaného vzduchu, musí dokonale přiléhat. Sehnat padnoucí kus je netriviální. Některé roušky jde oproti tomu tvarovat – právě kolem toho nosu. (Evropské nanoroušky mohou mít účinnost srovnatelnou s respirátory FFP2.)
Nadechovat i vydechovat přes stejný filtr mi přijde na hlavu padlé – výsledek po chvilce používání: člověk má k obličeji přivázaný jakýsi mokrý hnus a obávám se, že je to spíš kontraproduktivní.O jaká data/experimenty se to opírá?
Nechrání koho před čím?laiky před ničím
O jaká data/experimenty se to opírá?co? že má člověk po chvilce na puse mokrý hadr? No to si může každý vyzkoušet sám. že mokrá rouška nefunguje? to je i v návodu k použití. a veškeré studie o ochraně před viry byly dělané se suchou rouškou
Respirátor, aby fungoval ve smyslu filtrace vdechovaného vzduchu, musí dokonale přiléhat. Sehnat padnoucí kus je netriviální. Některé roušky jde oproti tomu tvarovat – právě kolem toho nosu. (Evropské nanoroušky mohou mít účinnost srovnatelnou s respirátory FFP2.)3M maska (či čínský klon za 9$) tohle dokonale řeší.
To isté je možné povedať o "športe". Vedci zverejnia štúdiu, ktorá to podporí a nasledne farmaceutický priemysel zarobí na následkoch športu.
Přesně tak. A dost mne zaráží, že jsme za ten rok nedokázali navýšit kapacity tak, aby takovou masku mohl nosit každý. Vždyť to není nějaká kosmická technologie, jen kus gumy. Nebo jich je dost a lidi o tom jen nevědí nebo to nechtějí nosit? Jako bonus by mohla být maska s výdechovým filtrem místo prostého ventilu – ani to není nějaká zásadní komplikace.
Počítám, že pak by byla i značně větší ochota to nosit a menší nespokojenost lidí, protože ten rozdíl v pohodlí je diametrální – v té masce se dá vydržet i dlouhé hodiny a člověk normálně dýchá. Zatímco v roušce nebo obyčejném respirátoru jsi zapařený během chvilky.
Já za celý život slyšel o jediném případu, osobně jsem nikoho takového nepotkal.Takové anekdoty jsou fakt vypovídající. Ach jo. Záleží, co se tím vůbec myslí: latex, přírodní guma, výsledný produkt potenciálně s různými aditivy… např. (R2NCSS)2. Podle letmého stfw s tím může mít problém několik procent populace. To je snad horší, než když tu podtržítko jančí kvůli toliko kusu hadru na xichtě.
Podle letmého stfw s tím může mít problém několik procent populace.
Nikdo neříká, že by to mělo být povinné. A co tedy těch 90+ % lidí, kteří žádnou takovou alergií – jaký je u nich důvod ty masky nepoužívat?
Jaké jsou výrobní kapacity? Jak by probíhala distribuce?
Trvá to už mnoho měsíců resp. rok – za tu dobu by podle mého neměl být problém navýšit kapacity. Přeci jen se nejedná o žádnou kosmickou technologii.
Jaká je cenová dostupnost napříč populací?
Ta moje polomaska stála kolem pětistovky a kupoval jsem ji s pár filtry dávno před koronavirem jako pracovní pomůcku. Na začátku krize jsem nakoupil další masky + filtry. Všechno v normálních obchodech, ne od žádných překupníků, za relativně normální ceny (nějaké navýšení tam bylo, ale ne násobné, odhadem nižší desítky procent). A to se bavíme o koncových cenách pro jednotlivce-spotřebitele – kdyby se to kupovalo ve velkém, bude to někde jinde.
Jak je to s údržbou a životností?
Můžeš to dezinfikovat nebo ozařovat UV (což ty materiály bude trochu degradovat, ale i tak si myslím, že by ti jedna maska na celou krizi mohla vystačit). Ale píši to podle sebe jako člověk, který sociální kontakty dobrovolně hodně omezil. Pokud v tom někdo bude trávit každý den několik hodin, tak tu spotřebu bude mít vyšší. Nicméně i tak mi to nepřijde nijak tragické. Schválně si to srovnej s objemem plastů/kartonů, které běžný člověk spotřebuje – všechny možné obaly potravin, jednorázové nádobí, kelímky na kafe atd. zdravotníci mají zase velkou spotřebu rukavic, jehel, stříkaček… nechci se teď bavit o ekologii a nějakých dlouhodobých vizích, jak by to mělo vypadat – máme tu prostě současnou situaci, ve které se tu protočí spousta materiálu – a pokud by se k němu přidaly ty masky, bude to podle mého zanedbatelná změna (jak ekonomicky, tak ekologicky). Na druhé straně by zmizely ty jednorázové roušky a respirátory, které taky představují odpad.
Jak moc by to komu překáželo (interakce s oděvem, brýlemi aj.)? Jak dlouho v tom jde reálně vydržet?
Osobní zkušenost je taková, že v tom vydržím i několik hodin a normálně dýchám. Ne že by to byla zábava, ale nijak zvlášť tím netrpím. Interakce s brýlemi je dobrá, protože výdechový ventil směřuje jinam – nevyfukuješ ten vzduch mezi maskou a tváří nahoru pod brýle.
Jaká je ochota to používat?
Tohle právě moc nechápu a je to taky důvod, proč jsem začal tohle vlákno. Ze zkušenosti říkám, že je maska ve všem lepší, než obyčejný respirátor/rouška. Pokud jde o filtrování vydechovaného vzduchu, to řeším tak, že jsem před výdechový filtr dal nanoroušku, abych na ostatní nedýchal přímo. Tohle by samozřejmě šlo řešit líp a mohla by to být integrální součást té masky. Nicméně i ten ventil má podle mého nenulový přínos a bude často srovnatelný s běžnými rouškami – když např. kýchneš nebo zakašleš, tak se ty kapénky zachytí v té masce a nepoletí k ostatním přímo.
Přijde mi, že lidi o tom buď neví, nevyzkoušeli si to, nebo mají nějaký nepochopitelný psychický blok – možná by si pak připadali jako s plynovou maskou ve válce nebo v nějakém post-apokalyptickém světě. Možná se většina lidí snaží tu nepříjemnou skutečnost vytěsnit a nevidět ji a radši si dají kus civilně vypadajícího hadru před pusu, aby se neřeklo, a funkčnost neřeší. Taky mi připadá, že spousta lidí to chápe jen jako nějakou otravnou povinnost, kterou jim nařídila ta zlá vláda, která jim chce znepříjemňovat život – nikoli jako něco objektivně užitečného, co by měli dělat ve vlastním zájmu.
…Tématem jsou protiepidemická opatření. Že si v současnosti můžu koupit masku, samozřejmě vím. Naposledy jsem docela vážně zkoumal, co se v současné době dá pořídit, asi před týdnem. Když se omezíme na Česko, i tak to znamená, že tady je přibližně 10M lidí, kteří mají různé obličeje a mohou se u nich objevit různé komplikace jako zmíněné alergie, jsou v různých socioekonomických podmínkách, žádná jedna maska nevydrží věčně… nehledě k tomu, že je skutečně otázka, jak jsou různí lidé schopni či ochotni je nosit (nejen na hlavě, ale obecně se sebou, tedy logistická, nejen sociokulturní záležitost), udržovat,… Jsou země, kde byl stát schopen distribuovat ochranné pomůcky, kde zaměstnavatelé ochranné pomůcky důsledně poskytují, kde probíhá přizpůsobování rizikových prostředí (např. dříve zmíněný řízený průvan v interiérech),… Také jsou země, kde jsou lidé vůbec motivováni k izolaci a hlášení kontaktů, zatímco tady se děje spíš opak, jak ukazují sociologická data (viz nejen PAQ Research). Koneckonců jsou země, kde není zvykem si šít [nejen roušky] na koleně, a tak to společnost od institucí také očekává. Ale roušky se každopádně ukázaly jako funkční, viz třeba další, nedávný An evidence review of face masks against COVID-19. Opět také připomíná, že zdravotnické profese se potýkaly s nedostatkem, pak si můžeme vzpomenout na ty komplikace s certifikací… (To vidíme i dnes s respirátory FFP2 vs KN95.)
Dovolím si vložit citaci ze stránky #StopSwappingAir v tvé patičce:
Special forms of breathing protection, such as N95 respirators, can protect you from breathing in aerosols. But cloth face coverings are not designed to filter out such small particles, and they also may enter through the gaps around the cloth.
Respirátory/masky se v průmyslu používají dlouhá desetiletí, takže budu věřit spíš jim než nějakým vrstveným rouškám. Používají to lidi, kteří pracují s barvami, kyselinami, různými chemickými výpary nebo jsou třeba každý den vystaveni velice jemnému prachu.
To znamená, že je důležitá dostupnost a efektivní užívání napříč populací.
Tak jistě. Proto i když se na začátku epidemie říkalo, že je potřeba používat respirátory FFP3 a že roušky proti viru nechrání, tak se za chvíli rozjela kampaň šijeme roušky, aby lidi nosili aspoň něco a nepropadli beznaději, protože v tu chvíli respirátory FFP3 pro každého fakt nebyly.
Ale jak jsem psal, po tom roce už bychom celkem mohli být schopní ten kus gumy vyrobit v dostatečném množství a klidně i v několika velikostech/tvarech.
Co se týče nanovláken, tak ty můžou přijít právě do těch filtrů, které se nasazují na ty masky.
po tom roce už bychom celkem mohli být schopní ten kus gumy vyrobit v dostatečném množství a klidně i v několika velikostech/tvarechA také dostatečně přístupné ceně? Nejsou všichni vývojáři softwaru pracující za 50k čistého měsíčně. A zrovna lidé patřící do nejvíce ohrožených skupin (důchodci a nemocní) mívají poměrně hluboko do kapsy.
Cena té masky je zhruba deset piv nebo pět krabiček cigaret. Do hospod se teď moc nechodí a kouřil by leda sebevrah.
Ne, teď trochu vážněji. Pokud by to mělo potenciál zkrátit dobu, co se v tom plácáme, nebo nějak významněji odlehčit nemocnicím, tak by to byla velice dobrá investice a neměl bych problém na to přispět. Resp. na tyhle věci přispívám dlouhodobě tím, že v téhle zemi platím daně. Tak ať stát klidně těm důchodcům a nemocným ty masky za moje peníze nakoupí.
Na začátku se jasně říkalo, že rouška před virem nechrání a je potřeba kvalitní maska/filtr/brýle… že se pak začaly masově propagovat roušky, považuji spíš za z nouze ctnost, než nějaké prozření a přehodnocení účinnosti – těžko lidem radit, ať se chrání něčím, co není k dispozici – takže ty roušky jsou lepší1 než nic.
Ale samo o sobě by to asi taky nepomohlo, protože tu jsou jiné dost závažné problémy – lidi jsou unavení, mají toho dost, nevěří vládě a tím pádem ani vyhlášeným opatřením, nedodržují je nebo proti nim dokonce záměrně rebelují + spolehlivost testů asi taky není nic moc, takže spousta případů se neodhalí.
[1] i když tedy u mokrých poslintaných hadrů, které lidi tahají po kapsách nebo válí v autě a jinde ve špíně, je to dost diskutabilní
Pokud někdo rozporuje, že nedostatek pohybu, sportu, slunce, pestré stravy, a zvýšený stres, hromadně zabíjejí, tak se s ním asi nemá cenu dohadovat.No jo, ale pokud někdo tvrdí, že příjem pestré stravy je možné zajisti jen a pouze docházením do jednoho z několika málo kvalitních pražských stejkhauzů a jinak to absolutně není možné řešit, tak asi taky nemá cenu se dohadovat... Podobně pohyb, sport, slunce...
jasně, protože jídlo sebou do krabičky je ekvivalent čerstvého pokrmuJak se proboha nutričně liší jídlo snězené v restauraci a to samé jídlo odnesené v krabičce domů?
Nijak. Tu ide o udržiavane cyklu while
. Neustále opakovanie toho istého, kým to jednú stranu neprestane baviť.
Pretože zrádci neustále predlžujú širenie vírusu. Hlavne ignorovaním opatrení. Dokáž, že "šport" neoslabuje organizmus. Pravdepodobne to spôsobúju rôzne teorie čo neustále kolujú o športe. Môj názor je taký, že po unavnej práci je nutné oddychovať a nie poslúchať nezmysli fitness bludárov.
Keď má niekto nedostatoch posilovania, tak nech ide pracovať do oblasti kde fyzicky prekladá material. Nebude tak vykonávať pohyb, ktorý nemá žiaden úžitok.
Choď rýchlo zašportovať. Už sa začína prejavovať nutkanie na nezmyselnú činnosť.
Ešte ti tie zbrane nezobrali. Podľa toho čo tu píšeš nie si podľa mňa spôsobilý na držanie zbrane akejkolvek skupiny.
Přijde mi to nemožné, pokud něco současně neprodlouží život nejstarším.To se ale klidně může dít, chování společnosti se natolik změnilo, že se určitě mění spousta rizikových faktorů (oběma směry).
Celé je to o tom, že záleží nikoliv na věku ale na zdravotním stavu. Před 40 není nad hrobem _skoro_ nikdo, i když vyjímky jsou, třeba i u dětí. A ani i v 90 může být člověk fit a také to spousta důchodců dává zcela bezpříznakově. Proto se nemění průměr dožití v populaci, protože prostě umírají lidé, na které si smrtka kosu brousila i bez kovidu. V pěti letech nebo v devadesáti, to je prostě fuk.No když si "nad hrobem" nadefinuješ jako "covid u toho člověka má těžký průběh", tak potom samozřejmě triviálně vyjde, že "covid má těžký průběh pouze u lidí nad hrobem". Akorát pak je problém s tim předpokladem, že ekonomika vůbec nijak nezávisí na lidech "nad hrobem" a smrt lidí "nad hrobem" není ekonomický problém, který chřipečkáři taknějak implicitně považují za pravdivý aniž by k tomu byl nějaký rozumný důvod. Viz třeba 54-letý rektor UK Zima, který je aktuálně AFAIK hospitalizován na JIPce na ECMO. Jasně, můžeš o něm říct, že byl nad hrobem, ok, ale v ničem to nepomůže, pro univerzitu a stejnětak pro jakoukoli jinou instituci (firmu, ...) náhlý člověka v takovéhle vedoucí pozici + nakažení jeho kolegů předstauje ekonomickou škodu zcela bez ohledu na to, jestli ten člověk byl nebo nebyl "nad hrobem".
Nezmyselné môžu byť aj informácie n-tého alternativného prúdu informácii.
meee meee meee meee meee
je dobre videt veci v souvislostechAno je a jednu souvislost zanedbáváš. Že na ta nadúmrtí stačily dva měsíce. Je dost zavádějící z toho dělat roční statistiku nebo to vztahovat na celý rok. Ale jako ukázka manipulační metody, která se dost často používá, je to asi dobré.
Je mi lúto aj tvoj životný štýl bude len v múzeu.
No nie je to milé.
Tak už i Blatný uznal nefunkčnost vládních opatření.Nefunguji? Tak na kole stesti vytocime nejaka dalsi. Co treba zakaz zpevu? Aha, ten uz mate. Tak to roztocime znova...