abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Google na své vývojářské konferenci Google I/O 2024 představil řadu novinek. Keynote byl věnován umělé inteligenci (DeepMind, Gemini, Responsible AI).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 291 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    In-ear wireless monitoring

    7.9.2023 20:40 | Přečteno: 836× | NLE | poslední úprava: 8.9.2023 18:41

    Cenově dostupné řešení bezdrátového přenosu analogového audia (mono/stereo) pro účely in-ear monitoringu

    V rámci eliminace neustále překážejícího kabelu od ext. zvukové karty do sluchátek (při použití MIDI keyboardu) jsem se snažil najít řešení s důrazem na nízkou latenci přenosu zvuku (hledisko kvality je podružné).

    Řešení na bázi Bluetooth se jeví v důsledku typicky vysokých latencí jako prakticky nepoužitelná (nejlepší výsledky v řádu desítek ms, typicky spíše ve stovkách ms).

    Na trhu jsou řešení v podobě wireless sluchátek deklarující nízkou latenci (nenašel jsem jich zase tolik), které tento problém řeší.

    Například AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+.

    + ucelené řešení

    - vyšší cena, omezení na jedna konkrétní sluchátka (zvukovým podáním, ergonomií)

    Napadlo mne, že řešeních nabízejících bezdrátový obecný přenos stereo zvuku musí být desítky. Jsou jich možná stovky, ale ty jsou převážně zaměřeny na přenos signálu od nástrojů (typicky mono signál).

    Z důvodu vysoké ceny/hmotnosti jsem vyloučil profesionální řešení a dostal k jedinému produktu Lekato MS-1.

    Společnost Lekato se věnuje právě zařízením pro hudebníky a tento produkt se s nimi patrně svezl.

    Jde o pár Transmitteru a Receiveru (Receiverů snad může být spárováno s Transmitterem více, pro současný přenos na více Receiverů), který přenáší zvuk v pásmu 2,4GHz (to může narazit v prostředích se silným WiFi provozem).

    Již zvolené pásmo naznačuje, že produkt nemíří na profi sféru, ta snad využívá k přenosu jiná méně provařená pásma. Ani při poslechu přes nosnou cihlovou zeď signál nevypadával, přes více zdí již ano.

    Nenašel jsem nikoho kdo by tento výrobek u nás nový prodával (nechtělo se mi čekat na Amazon), tak jsem vzal za vděk v ČR dostupným mírně opotřebovaným bazarovým kusem (pár T+R).

    Použití spočívá v přivedení stereo/mono signálu 3,5mm kabelem (je v balení) do Transmitteru a zapojení sluchátek do Receiveru. Párování se provádí současným stlačením tlačítek Pair na obou částech. Úspěšné spárování/propojení je signalizováno trvale svítící zelenou led. Při opětovném zapnutí dojde k propojení v řádu jednotek sekund. Kromě vypínače je na jednotlivých modulech přepínač Mono/Stereo a na Receiveru tlačítka pro zvýšení a snížení hlasitosti. Dobíjení modulů je prováděno přes USB-C konektor. Výdrž by měla dosahovat až 5 hodin. Zkoušel jsem zda zařízení pracuje i při probíhajícím dobíjení a vypadá to, že ano. Úvaha prodloužit výdrž zapojením na například malou powerbanku naráží na určité rušení (zda je vneseno elektronikou dobíjení v rámci Lekato modulu či samotné powerbanky je těžko určit, možná by něco naznačil pokus při dobíjení 5V z baterií/akumulátoru). Také při umístění v blízkosti MT se projevuje rušení.

    Výrobce zmiňuje latenci 12ms což je asi pro profesionály na(za) hranou, zvlášť pokud se připočte například pár dalších ms na vrub VSTi. Ale za dané peníze asi nelze čekat zázraky. Výše odkazovaná wireless sluchátka nabízí latenci do 16ms.

    Další výrobcem uváděné parametry jsou pásmo 20Hz-20kHz, dynamic range 105dB, 24-bit/48kbps (asi má být 24bit/48kHz .. vzorkovací frekvence). Zajímalo mne nakolik z hlediska latence deklarace výrobce odpovídá skutečnosti, tak jsem zkusil nakrmit transmitter signálem 25Hz a 100Hz sinus z generátoru v osciloskopu a na druhém kanálu B osciloskopu (připojen na sluchátkový výstup Receiveru) sledovat výstupní signál.

    Při 100Hz to vypadá na zpoždění 1,2 periody (proti signálu v kanálu A je asi sinusoda B o více než jednu periodu zpoždená), u 25Hz signálu je při 5ms/dílek již patrnější zpoždění cca 2.4 dílku tj. 12ms. To by potvrzovalo specifikaci udávanou výrobcem.

    100Hz signál (sinus 0,5V)

    25Hz signál (sinus 0,5V)

    Receiver jsem připevnil na most sluchátek a přebytečný kabel (že ho u AKG K52 je) stočil okolo levého náušníku. Výhodu v tomto mají sluchátka s odpojitelným kabelem, který jde pro daný účel nahradit optimálně dlouhým. Hmotnost Receiveru (~31g) na váze uzavřených sluchátek významně nepřidá. Při použití špuntů by se Receiver jen připnul klipsem na oblečení.

    Jelikož jde čistě o monitoring, při přímém zapojení byl zvuk přecijen rozpoznatelně prokreslenější (A/D a D/A konverze navíc na kvalitě nepřidá) svůj účel to asi splní. Podle odezvy na YT to vypadá, že toto řešení je na trhu cca rok.

    Hlavní výhodu tohoto řešení spatřuji v možnosti využít sluchátka právě podle momentální nálady (špunty, uzavřená, ..).

    Použitá AKG K32 mají impedanci 32 Ohmů, sluchátka s výrazně vyšší impedancí nemám k dispozici.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    7.9.2023 21:10 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    Zajimave. Jako hudebne hluchy uzivatel se zeptam - k cemu je to skoro nulove spozdeni?
    7.9.2023 21:17 PetebLazar | skóre: 33 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    Myslím, že například zde je to vcelku zevrubně popsáno.

    8.9.2023 14:19 Krzystzan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    V monitoru poslouchám, co hraju/zpívám, je to zpětná vazba. Čím větší zpoždění, tím víc chyb - člověk např. ztratí schopnost mluvit když slyší sám sebe se zpožděním od cca 250 ms výše, rozbije to nějakou zpětnovazební smyčku v mozku. U akustických nástrojů zase kombinace jejich zvuku a zpožděného o nějaké milisekundy dělá různé interferenční artefakty (bzučí to, chorusuje, a tak :-).
    8.9.2023 15:12 PetebLazar | skóre: 33 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    Každý kdo to vyzkoušel prakticky si bude navždy pamatovat význam termínu "dopravní zpoždění" v regulaci/automatizaci.
    Max avatar 8.9.2023 14:11 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    A jaký je tedy použit protokol pro přenos?
    Ohledně frekvence, třeba to používá podobnou jako BT, tj. není rušeno wifi sítěmi.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    8.9.2023 15:04 PetebLazar | skóre: 33 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    Absolutně netuším, předpokládám že když to pracuje v pásmu 2,4GHz dodržuje to snad podmínky generální licence. Někdo na YT zmiňoval, že to snad při párování volí jeden ze tří kanálů.
    5.10.2023 11:02 OKBet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: In-ear wireless monitoring
    A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. golf betting tips

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.