Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Příklad nastavení OpenLDAP serveru a NFS serveru pro podporu přihlášení vzdálených uživatelů na desktopech.
V minulosti se zde, i na jinych forech resilo zadavani ceskych znaku pri pripojeni na Vzdalenou plochu Windows. Byly s tim velke problemy, mnoho znaku nefungovalo, tak jak melo, resilo se to zmenou klavesovych map, ale nikdy to nebylo 100%.
Pro poslech MP3, potrebuji prehravac, bez pro mne nepotrebnych blbosti, jako jsou playlisty, vizualizace atd. Dlouho jsem hledal, dalo by se rici, ze muj jediny pozadavek je, aby prehravac byl schopen prehrat adresar/slozku bez jednotliveho vyberu souboru. Proste vyber slozku a prehrej vsechny MP3 soubory, ktere v ni najdes.
Nastavi sdileni volne dostupneho adresare bez autentizace. Adresar ma prava 777.
V dnesnich novinach DNES v clanku nazvanem "Kolik slevi Microsoft statu?" se pise kolik licenci stat vyuzije pri zapocitani slevy dohodnute SB pri jeho navsteve CR. Odhaduje se cca o 250 000 PC. Vedle clanku jsou sloupecky, ktere informuji o pribliznych poctech a verzich pouzivanych licenci MS v jednotlivych resortech. Zaujala mne vsak informace - Cituji presne.
Policie Ceske republiky. Jako standardni kancelarsky balik pouziva na vice nez 25 tisicich pocitacu Open Office ktery je na rozdil od Microsoft office zdarma.
Jednou z "nevyhod" OpenSource Edice Zimbry je nepritomnost rozhrani pro zalohovani. Zalohovat Zimbru jde ruznymi zpusoby napr. pomoci rsync scriptem v cronu. Je to opravdu jednoduche.
V minulem zapisku jsem resil vyber e-mail serveru po nasi firmu. Jeden z moznych produktu byla Zimbra. Tento produkt jsme nasadili cca pred 2 mesici. Pokusim se shrnout zkusenosti s timto produktem.
Dlouho jsem se nasazeni e-mail serveru v nasi firme branil. Razim heslo v jednoduchosti je sila, a kdyz za tebe neco muze udelat druhy (a to lepe, protoze se tim zivi), neres to. Tzn. pro postu jsme vyuzivali servery naseho providera. Pozadavky se vsak meni a uvazujeme o vlastim serveru, ktery by resil i groupware.
Po hledani a analyze prichazeji v uvahu dva produkty. Komercni Kerio MailServer a OS verze Zimbra
Byl jsem uzivatelem Suse mnoho let (od verze 6.3) ale postupem casu jsem presel na jine distribuce. Mam rad "cistou" distribuci, bez zbytecnych veci, ktere clovek nikdy nevyuzije a pokud je potrebuji, tak si ja radeji doinstaluji rucne. Proto mne zaujalo prohlaseni vyvojaru, ze verze 10.3 bude vycistena od zbytecnosti a zmesi se zavislosti balicku.
Do práce jsem potřeboval najít NC editor pro editaci programů na NC stroje. Problém je v tom, ze programy editované ve Windows mají konec řádku CR LF, kdežto Linux jen LF. Nenašel jsem však žádnou možnost, jak běžné editory (Gedit, Scribes) donutit, aby poznaly Windosowský konec řádku a používaly jej. Jasně, jde to konvertovat, ale tento program budou používat lidé, kteří mají problém používat schránku, natož něco dělat na příkazovém řádku.
Pro připojení z domova na PC s Windows XP v práci v současné době používám „Připojení ke vzdálené ploše“ pomocí protokolu RDP. Protože, ale chystám změnu Windows XP, na Linux pro PC v práci, řeším způsob připojení ke vzdálenému PC s Linuxem. Protokol VNC považuji jako nepoužitelný pro běžnou práci z důvodu jeho pomalosti (jediné rychlé VNC je UltraVNC – ale bohužel jen pro Windows). Jako alternativu jsem zvolil NX protokol od firmy NoMachine NX.