Smb4K, tj. pokročilý prohlížeč síťového okolí a nástroj na připojování úložišť Samba, byl vydán v nové major verzi 4.0.0. Proběhla portace na Qt 6 a KF 6.
V červnu loňského roku představena RISC-V základní deska pro Framework Laptop 13 je již v prodeji. Její cena je 4990 Kč. Díky otevřenosti Framework Laptopů začínají vznikat moduly třetích stran, například SDR modul nebo modul s dotykovým e-paperem.
Video Game History Foundation (VGHF, Wikipedie), tj. nadace zabývající se historii videoher byla založena v únoru 2017. Od svého vzniku buduje také digitální knihovnu. Po letech katalogizace, zpracovávání a digitalizace svých sbírek ji otevřela veřejnosti. Zdarma, pro všechny a odkudkoli: Library a Digital Archive.
Byl vydán Mozilla Firefox 135.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 135 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II (Wikipedie), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).
Byly publikovány přednášky v PDF, videozáznamy a také fotografie z CSNOG 2025 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 21. a 22. ledna ve Zlíně.
Je vaším koníčkem technika? Zajímá vás elektronika, software či věda? Pak je tu pro vás jako každý měsíc Virtuální Bastlírna, na které si můžete s dalšími nadšenci popovídat tak, jako byste seděli společně u piva, avšak online z pohodlí svého domova. Odpadá tak trmácení se sychravým zimním městem plným ucpaných ulic.
Tuto Virtuální Bastlírnu nejspíše strahováci odstartují, či snad přímo odpálí v raketovém stylu. Poví totiž, co se zatím ví o … více »Byl představen projekt evropské AI Open Euro LLM. Grant z Digital Europe Programme získalo konsorcium 20 evropských univerzit a výzkumných center, firem a HPC center. Koordinuje je Jan Hajič z Univerzity Karlovy.
Konference Installfest 2025 proběhne o víkendu 15. a 16. března v Praze v budově E FEL ČVUT na Karlově náměstí 13. Přihlásit přednášku nebo workshop týkající se Linuxu, otevřených technologií, sítí, bezpečnosti, vývoje, programování a podobně lze do 11. února 0:00.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za leden (YouTube).
Příklad nastavení OpenLDAP serveru a NFS serveru pro podporu přihlášení vzdálených uživatelů na desktopech.
V minulosti se zde, i na jinych forech resilo zadavani ceskych znaku pri pripojeni na Vzdalenou plochu Windows. Byly s tim velke problemy, mnoho znaku nefungovalo, tak jak melo, resilo se to zmenou klavesovych map, ale nikdy to nebylo 100%.
Pro poslech MP3, potrebuji prehravac, bez pro mne nepotrebnych blbosti, jako jsou playlisty, vizualizace atd. Dlouho jsem hledal, dalo by se rici, ze muj jediny pozadavek je, aby prehravac byl schopen prehrat adresar/slozku bez jednotliveho vyberu souboru. Proste vyber slozku a prehrej vsechny MP3 soubory, ktere v ni najdes.
Nastavi sdileni volne dostupneho adresare bez autentizace. Adresar ma prava 777.
V dnesnich novinach DNES v clanku nazvanem "Kolik slevi Microsoft statu?" se pise kolik licenci stat vyuzije pri zapocitani slevy dohodnute SB pri jeho navsteve CR. Odhaduje se cca o 250 000 PC. Vedle clanku jsou sloupecky, ktere informuji o pribliznych poctech a verzich pouzivanych licenci MS v jednotlivych resortech. Zaujala mne vsak informace - Cituji presne.
Policie Ceske republiky. Jako standardni kancelarsky balik pouziva na vice nez 25 tisicich pocitacu Open Office ktery je na rozdil od Microsoft office zdarma.
Jednou z "nevyhod" OpenSource Edice Zimbry je nepritomnost rozhrani pro zalohovani. Zalohovat Zimbru jde ruznymi zpusoby napr. pomoci rsync scriptem v cronu. Je to opravdu jednoduche.
V minulem zapisku jsem resil vyber e-mail serveru po nasi firmu. Jeden z moznych produktu byla Zimbra. Tento produkt jsme nasadili cca pred 2 mesici. Pokusim se shrnout zkusenosti s timto produktem.
Dlouho jsem se nasazeni e-mail serveru v nasi firme branil. Razim heslo v jednoduchosti je sila, a kdyz za tebe neco muze udelat druhy (a to lepe, protoze se tim zivi), neres to. Tzn. pro postu jsme vyuzivali servery naseho providera. Pozadavky se vsak meni a uvazujeme o vlastim serveru, ktery by resil i groupware.
Po hledani a analyze prichazeji v uvahu dva produkty. Komercni Kerio MailServer a OS verze Zimbra
Byl jsem uzivatelem Suse mnoho let (od verze 6.3) ale postupem casu jsem presel na jine distribuce. Mam rad "cistou" distribuci, bez zbytecnych veci, ktere clovek nikdy nevyuzije a pokud je potrebuji, tak si ja radeji doinstaluji rucne. Proto mne zaujalo prohlaseni vyvojaru, ze verze 10.3 bude vycistena od zbytecnosti a zmesi se zavislosti balicku.
Do práce jsem potřeboval najít NC editor pro editaci programů na NC stroje. Problém je v tom, ze programy editované ve Windows mají konec řádku CR LF, kdežto Linux jen LF. Nenašel jsem však žádnou možnost, jak běžné editory (Gedit, Scribes) donutit, aby poznaly Windosowský konec řádku a používaly jej. Jasně, jde to konvertovat, ale tento program budou používat lidé, kteří mají problém používat schránku, natož něco dělat na příkazovém řádku.
Pro připojení z domova na PC s Windows XP v práci v současné době používám „Připojení ke vzdálené ploše“ pomocí protokolu RDP. Protože, ale chystám změnu Windows XP, na Linux pro PC v práci, řeším způsob připojení ke vzdálenému PC s Linuxem. Protokol VNC považuji jako nepoužitelný pro běžnou práci z důvodu jeho pomalosti (jediné rychlé VNC je UltraVNC – ale bohužel jen pro Windows). Jako alternativu jsem zvolil NX protokol od firmy NoMachine NX.