Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Po násilném ukončení isohunt.com nějakou dobu fungoval isohunt.to, který je v současné době také odstaven. Dokonce v posledních týdnech přestal fungovat i nový thepiratebay, který byl původně založen po monstrprocesu za narušování základů monopolního kapitalismu s provozovateli původního trackeru nově cznikající švédskou pirátskou stranou jako proxy pro mnoho jiných mirrorů na celém světě. Chráněný prý nějakými zákony o svobodném politickém vyjadřování, jednoduše řečeno, že odstavit server, který poskytuje nějaké "seznamy" kulturních statků, provozovaý politickou stranou, která má snad dokonce i nějaké politické zástupce v parlamentu není možné tak uplně bez hlesu.
To máme fakta. Nehodlám tu odbhajovat volné sdílení, ani začinat diskusi o založení nových trackerů, případně propagaci právě teď nově vznikajících, ale vzhledem k tomu, že výše zmíněné komunity reagovaly rychle přesunutím záloh různě po světě i na pseudostáty, čehož si všimla i česká media, jako třeba http://www.zive.cz/bleskovky/the-pirate-bay-se-prestehoval-na-sopecny-ostrov-nyni-pouzia-domenu-ac/sc-4-a-171671/default.aspx, tak mě docela zajímá, jak se to v současné době se svobodným internetem vyvýjí.
Někteří se prošli prahou na demonstracích proti ACTA, která byla následně zrušena, ale realita vypadá tak, že smlouva v podstatě platí stejně skytě jako byla loutkovodiči dojednána.
Jak se vůbec obešlo řízení s piratebay provozovaným politickou a řádně zvolenou stranou v evropě sloužícím jako proxy na mirrory? Byl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?
Je náhodou načasování na předvánoční období, kdy mají všichni hromadu jiných starostí?
Pro mě je situace zjevně silně nejasná a vnímána ze zkazek a drbů. Nejsem žádným členem tvrdého jádra ani velký pirát, pouze se snažím zorientovat v situaci. Pokud souhlasíte s protržením přehrady, abyste zaplavili sousedovo pole, pozdě zjistíte, že potopa jednou utržená ze řetězu se nezastaví na váš pokyn.
Tiskni
Sdílej:
Jojo, taky jsem o tom nedávno psal http://www.abclinuxu.cz/blog/zivot/2013/11/jak-se-podsitujem
Problém je, že řešení pro svobodný internet momentálně neexistuje, akorát pro lidi z CzFree, ti si svobodu udrží, my ostatní budem reinkarnovat VHSky.
Byl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?TPB je web, který jasně porušuje zákon, obchází ho, a u soudu už za to několikrát byl. Co je na tom divného? A nevím, proč by se z toho mělo dělat drama. "Složitý problém" to fakt není...
A tím jste jako odpověděl na položené otázky? Když to není složité, tak mi tedy vysvětlete jak funguje ten "úžasný moderní a přívětivý systém, jehož skvělé záměry mi není příslušno zpochybňovat a který tak nesobecky bez mé povinnosti jakkoliv se angažovat opět včas zakročil proti těm zlým pedofilům a teroristům z TPB a na poslední chvíli zachránil mě, nás všechny a hlavně naše děti před tragickou újmou jež nám měla být způsobena"? Už jen tak pro zajímavost bych rád věděl, jak to funguje. "To abych mohl účinněji uctívat a bezmezněji obdivovat božskost tohoto brilantního a krásného systému." Otázka je míněna vážně a pokud čteš mezi řádky :D, tak ti prozradím, že narážim na důsledky alegorie 'Pokud souhlasíte s protržením přehrady, abyste zaplavili sousedovo pole, pozdě zjistíte, že potopa jednou utržená ze řetězu se nezastaví na váš pokyn. '. Ale i přes tyto zjevné narážky bych se rád v souladu s článkem držel první otázky a věcné diskusi o tom, jak to tedy funguje. Je to důležitější otázka než to, zda TPB porušuje zákon nebo ne. Napsat takto asertivní a květnatou odpověď mi dalo docela zabrat, tak se opovaž odepsat nějakou koninu. :DByl nějaký soud, který to nařídil? Který soud v evropě rozhodne v rámci dvou týdnů o takto složitém problemu? Jaktože o tomto s největší pravděpodobností zlomovém okamžiku pro svobodu projevu a svobodný internet vůbec nikdo nepíše? Jsou už opravdu všichni koupení?TPB je web, který jasně porušuje zákon, obchází ho, a u soudu už za to několikrát byl. Co je na tom divného? A nevím, proč by se z toho mělo dělat drama. "Složitý problém" to fakt není...
a proc by mel bytMělo by ti být něco do toho, že jsem si s Pepou odvedle natáhnul kabel?
Jo, to se stane. Ale proste jestli ma smysl tu svobodu na internetu pro tech par jedincu smysl zabezpecovat, kdyz vetsina ji nechce, nepotrebuje. A potreby vetsiny prevysuji potreby mensiny nebo jednotlivce.Ah takhle. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Hmm.
Jo, to se stane. Ale proste jestli ma smysl tu svobodu na internetu pro tech par jedincu smysl zabezpecovat, kdyz vetsina ji nechce, nepotrebuje. A potreby vetsiny prevysuji potreby mensiny nebo jednotlivce.Co bys dělal v situaci roku ~1933 v Německu, kdy nějaký týpek nahoře chce vyhladit Židy a většina společnosti ho v tom zřejmě podporuje? Co bys dělal, kdybys byl Žid?
Protože Internet patří mnoha subjektům, je to jejich soukromý majetek (servery, sítě…) a oni mají právo ho používat podle svého. Nepatří politikům.