Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Podobně jako TeX, i Common Lisp má mechanismus pro modifikování parseru (ve smyslu lexikální analýzy) svých programů. Doteď jsem to k ničemu nepotřeboval, ale dnes se to hodilo - překvapilo mne, jak jednoduché bylo pomocí modifikace parseru vytvořit parser pro konfigurační soubor v na první pohled odlišném formátu
Soubor, který jsem chtěl parsovat, měl podobný formát jako třeba /etc/lvm/lvm.conf nebo /etc/logrotate.conf: komentářové řádky uvozené #, informace seskupené pomocí { }, řetězce v uvozovkách.
Abych byl schopen soubor načíst pomocí funkce read, potřeboval jsem tedy zejména nadefinovat chování { a #:
;;; Nemodifikujeme přímo to, co používá lisp, ale separátní kopii (defparameter *conf-readtable* (copy-readtable) "Definice parsování pro konfigurační soubory") ; # se bude chovat stejně jako ; (set-macro-character #\# (get-macro-character #\;) nil *conf-readtable*) ; { } bude načítat list (set-macro-character #\{ (lambda (stream char) (read-delimited-list #\} stream t)) t *conf-readtable*)Toť vše. Nyní už lze použít běžné prostředky pro načtení souboru - pro jednoduchost třeba s makry balíku series:
(let ((*readtable* *conf-readtable*)) ; bude se používat nová tabulka (collect (scan-file #P "/etc/lvm/lvm.conf"))) => (DEVICES (DIR = "/dev" SCAN = [ "/dev" ] FILTER = [ "r|/dev/cdrom|" ] CACHE = "/etc/lvm/.cache" WRITE_CACHE_STATE = 1 SYSFS_SCAN = 1 MD_COMPONENT_DETECTION = 1) LOG (VERBOSE = 0 SYSLOG = 1 OVERWRITE = 0 LEVEL = 0 INDENT = 1 COMMAND_NAMES = 0 PREFIX = " ") BACKUP (BACKUP = 1 BACKUP_DIR = "/etc/lvm/backup" ARCHIVE = 1 ARCHIVE_DIR = "/etc/lvm/archive" RETAIN_MIN = 10 RETAIN_DAYS = 30) SHELL (HISTORY_SIZE = 100) GLOBAL (UMASK = 77 TEST = 0 ACTIVATION = 1 PROC = "/proc" LOCKING_TYPE = 1 LOCKING_DIR = "/var/lock/lvm") ACTIVATION (MISSING_STRIPE_FILLER = "/dev/ioerror" RESERVED_STACK = 256 RESERVED_MEMORY = 8192 PROCESS_PRIORITY = -18 MIRROR_REGION_SIZE = 512 MIRROR_LOG_FAULT_POLICY = "allocate" MIRROR_DEVICE_FAULT_POLICY = "remove"))Pro hledání konkrétní informace lze pak použít běžné nástroje pro práci se seznamy, což zrovna v Lispu jde docela dobře:
(third ; tag = value ... (member 'proc (getf * 'global))) => "/proc"Samozřejmě, není to dokonalé - pro to co jsem potřeboval jsem ještě musel předefinovat 0, aby byla rozpoznána konvence 0777 (viz umask nakoře) resp 0xffff, a u toho lvm by mohlo být vhodné předefinovat i [, ale je to vcelku přímočaré a zřejmě občas užitečné. A o řád přesnější než grep.
Tiskni
Sdílej: