abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (87%)
     (3%)
     (5%)
     (5%)
    Celkem 731 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Datové schránky v Linuxu

    15. 1. 2013 | Lukáš Jelínek | Různé | 5153×

    Když v roce 2009 začínaly Datové schránky, jedním z jejich hlavních problémů byla (kromě kromě žalostné bezpečnosti) nedostupnost softwaru pro GNU/Linux. Od té doby už se ale mnohé změnilo a i v Linuxu už lze s ISDS rozumně pracovat.

    Obsah

    Datovka

    link

    Zřejmě nejznámějším a nejpopulárnějším programem pro práci s Informačním systémem datových schránek (ISDS) je Datovka. Původně se jmenovala dsgui, protože se jednalo o grafické uživatelské rozhraní nad knihovnou pro práci s datovými schránkami. Za vývojem Datovky stojí sdružení NIC.CZ, tedy správce české národní domény.

    Datovka je kromě GNU/Linuxu k dispozici i pro systémy Windows a Mac OS X. Jedná se o aplikaci napsanou v jazyce Python a využívající grafický toolkit GTK+ 2. Balíčky jsou k dispozici ve formátech RPM (distribuce Fedora je má dokonce v základním repozitáři) a DEB (v Ubuntu si lze přidat PPA sdružení NIC.CZ). Jako licence byla zvolena GNU LGPL.

    Datovka nenabízí širokou škálu funkcí, ale je v ní obsaženo vše potřebné - tedy odesílání a příjem zpráv, sledování stavu, export obálek a doručenek atd. Umí pracovat i s více datových schránkami najednou.

    Program Datovka

    mojedatovaschranka.cz (webové rozhraní České pošty)

    link

    V prvním období bylo oficiální webové rozhraní v Linuxu nepoužitelné. Bylo totiž závislé na aplikaci Form Filler (od firmy Software602), která linuxovou verzi neměla. Později vznikla verze založená na Wine (jedná se tedy v podstatě stále o verzi pro Windows, jen s možností provozu i v Linuxu), která se z téměř nefunkčnosti dostala do stavu rozumné použitelnosti.

    Webové rozhraní k ISDS

    Naštěstí to skončilo tak, že dnes již zmíněný program potřeba není a s webovým rozhraním lze pracovat i v Linuxu. Nicméně stále existují situace, kdy se Form Filler hodí, protože se v české státní správě jeho formuláře dost používají (ovšem i CZ.NIC má svoji vlastní aplikaci pro tyto účely, byť již nevyvíjenou: ZFO Editor). Balíčky jsou k dispozici pro některé běžné distribuce (SLE/openSUSE, RHEL/Fedora, *buntu, Debian). Program je samozřejmě proprietární a jeho vzhled v Linuxu nemusí být zrovna nejlepší (vzhledem ke způsobu běhu).

    Software602 Form Filler v Linuxu

    Multischránka

    link

    Jedním z prvních dostupných programů pro datové schránky (i na Windows) byla aplikace Multischránka. Je implementována na platformě Adobe Air a je tedy přenositelná všude tam, kde tato platforma běží.

    Program Multischránka

    Nepříjemné však je, že firma Adobe již Air pro Linux nepodporuje, vývoj se zastavil na verzi 2.6 (zatímco pro Windows a Mac OS X je již verze 3.5) a i tuto verzi může být problém nainstalovat, aniž by instalátor hlásil nějaký problém. Také ohledně samotného programu Multischránka visí ve vzduchu otazník, protože jeho domovská stránka je v současné době mimo provoz (i když může jít jen o technickou závadu). Lze ho ale stahovat i odjinud, takže kdo je například zvyklý na tento program z Windows, může se ho pokusit zprovoznit.

    Ostatní programy

    link

    Vznikala i různá další řešení, ať již kompletní programy či knihovny. Lze zmínit například zdejší projekt Multiplatformní přístup pro datové schránky, v jehož rámci bylo vykonáno mnoho práce a na jehož výsledcích může kdokoli dál stavět. Za pozornost stojí například konzolový klient shigofumi.

    Nicméně zřejmě díky dostupnosti a kvalitě programu dsgui/Datovka byla postupně pozornost od těchto projektů odvrácena. Důležité ale je, že lze dnes s Datovými schránkami pracovat plnohodnotně a ještě se svobodným softwarem, což má v případě tak kritické aplikace velkou váhu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.1.2013 12:41 Peter z vesnice bez vodovodu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Datové schránky v Linuxu
    V zadani toho projektu tu na ABC mal byt vytvoreny plugin do Thunderbirdu. Uz to je? Nejak to trva, stracam trpezlivost.
    grubber avatar 15.1.2013 14:04 grubber | skóre: 6 | blog: grubber | Břeclav / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Datové schránky v Linuxu
    +1, plugin do Thunderbirdu by mě také zajímal.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 15.1.2013 14:34 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Datové schránky v Linuxu
    To si asi počkáte, protože se na to nikdo nenašel a projekt byl mezitím uzavřen. Podle mě to ani nedává smysl, byla by to naprosto oddělená aplikace v rámci jiné, takový kočkopes.
    15.1.2013 18:55 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Datové schránky v Linuxu
    Už jsem to psal dříve: Je to nesmysl. ISDS a e-mail fungují úplně jinak. Není mezi nimi nic společného, nic, co by mělo smysl sdílet.
    16.1.2013 11:31 jenicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Datové schránky v Linuxu
    Mám pocit, že datovka nepodporuje pro podepisování pkcs11.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.