abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | IT novinky

    Google na své vývojářské konferenci Google I/O 2024 představil řadu novinek. Keynote byl věnován umělé inteligenci (DeepMind, Gemini, Responsible AI).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 278 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Distribuční novinky 17-18/2021

    11. 5. 2021 | David Kolibáč | Novinky | 1755×

    Vyšla Fedora 34. Přelom dubna a května přinesl také nový Calculate Linux a aktualizace unixových systémů GhostBSD, OpenBSD a OpenIndiana nebo specializovaných linuxových distribucí KaOS, Proxmox Virtual Environment, GParted Live či IPFire.

    Fedora 34

    Distribuce Fedora má být přejmenována na Fedora Linux. Tento název najdeme už v oznámení nového vydání č. 34. Novinkou je také nové logo.

    Co je ale pro uživatele důležitější – změny v distribuci samotné. Komprese ve výchozím souborovém systému Btrfs, místo odkládacího oddílu (swap) ZRAM velikosti systémové RAM, na nových instalacích zabiják procesů při docházející paměti systemd-oomd, který nahrazuje dosavadní earlyoom, pro synchronizaci času namísto NTP jeho fork NTPsec a další.

    Dále se změny liší podle varianty: oficiální edice či „spinu“. Desktopový obraz Workstation především používá desktopové prostředí GNOME 40 (se změnami uživatelského rozhraní, ale jinak následující po 3.38). Výchozí je také PipeWire v roli zvukového serveru jako náhrada PulseAudioJACK. Jelikož Fedora na desktopu používá jako výchozí Wayland místo X.Org, potřebuje kvůli zpětné kompatibilitě XWayland – nyní obsahuje jeho vydání oddělené od zbytku X.Org. Alternativní obraz s KDE Plasma se přidává s Waylandem jako výchozím. Novinkou je také obraz s uživatelským rozhraním postaveným kolem dláždícího správce oken i3. Nechybí ani zavedené Xfce (povýšené na verzi 4.16), Cinnamon, MATE, LXQt,… Pro nasazení mimo desktop jsou tu CoreOS pro kontejnerizaci, IoT pro zvláště embedded zařízení, samozřejmě serverová edice – s podporou také architektur AArch64 a Power, popř. S390x. Mezi novými edicemi přetrvává SilverBlue s transakčními aktualizacemi.

    KaOS 2021.04

    Průběžně aktualizovaný KaOS tentokrát dostal nové obrazy systému hned po měsíci – při příležitosti osmého výročí založení projektu. Jelikož jde o distribuci v zásadě se specializující na desktopové prostředí a vůbec software KDE, hlavní viditelnou změnou je povýšení balíku KDE Aplikace na verzi 21.04. Nechybí ani aktualizace dalších součástí systému, včetně GCC 10.3, glibc 2.33 a binutils 2.36.1. Novinkou je podpora formátu JPEG XL – který by měl být novým standardem pro rastrovou grafiku. Nejpodstatnější změna se ovšem odehrává na pozadí, a sice přechod z mkinitcpio k nástrojům dracut pro vytváření ramdisku.

    Calculate Linux 21

    Ruský, na Gentoo založený Calculate Linux míří primárně na kancelářské servery (mj. s LDAP pomocí OpenLDAP, také s grafickým administračním rozhraním) a pracovní stanice, ale s novým vydáním verze 21 přidává také kontejner LXC Calculate Container Games zamýšlené pro běh her ze Steamu na serverové variantě Calculate. Především ale vydání shrnuje četné opravy, zrychlení systému, přechod na Btrfs jako výchozí souborový systém, dále např. SMB 3.11 nebo elogind. Binární distribuční balíčky jsou přeloženy GCC 10.2 a používají kompresi Zstandard. Výchozí jádro je Linux řady 5.10. Obrazy jsou dostupné jednak pro serverové užití (bez GUI, nebo s ním), jednak s desktopovým prostředím KDE Plasma (5.20), LXQt (0.17), Cinnamon (4.6.7), MATE (1.24), nebo Xfce (4.16).

    Proxmox Virtual Environment 6.4

    Firma Proxmox završuje sérii jarních aktualizací trojice svých serverových distribucí vydáním k virtualizaci určeného Virtual Environment 6.4. Pokračuje integrace s Backup Serverem v podobě možnost sjednocené obnovy virtuálních strojů či kontejnerů, a to z příkazové řádky i administračního rozhraní. Základem systému je Debian 10.9, k dispozici je vedle jádra 5.4 také novější 5.11, další stěžejní komponenty zahrnují QEMU 5.2, LXC 4.0, Ceph Nautilus 14.2.20 a Octopus 15.2.11, potažmo souborový systém OpenZFS 2.0.4.

    GhostBSD 21.04.27 a 21.05.01

    Desktopové GhostBSD přešlo z FreeBSD 12.2 na 13.0 a dále vydání 21.04.27 přineslo zvláště OpenZFS 2.0, zprovoznění démona devd mj. pro nastavení sítě nebo podporu dotykových obrazovek na úrovni hardwaru – podpora v desktopovém prostředí MATE je věc druhá. Kvůli nahlášené chybě v nastavení diskových oddílů při instalaci systému krátce poté následovalo opravné sestavení obrazů 21.05.01.

    OpenBSD 6.9

    OpenBSD má po loňských 25. narozeninách další výročí: vydání 6.9 je v pořadí padesáté. Doprovází ho tentokrát instrumentální skladba „Vetera Novis“. Vedle např. prací na síťovém kódu nebo podpoře architektury powerpc64 je zajímavostí počáteční podpora armovských čipů Apple M1.

    OpenIndiana Hipster 2021.04

    Na první máj přišel také čas na pravidelné pololetní vydání unixové distribuce OpenIndiana založené na projektu Illumos. Projekt se snaží držet krok s upstreamem aspoň hlavních projektů, tentokrát dohání skluz v případě webového prohlížeče Firefox (78.10) a e-mailového klienta Thunderbird (78.9), dále aktualizuje OpenSSL (1.1.1), Python (3.9 vedle 3.7), NodeJS (nově také 16.0) atd. Překladače GCC používají implementaci Stack Smashing Protector. Výchozí desktopové prostředí zůstává MATE 1.24, ale s průběžnými opravnými aktualizacemi, uživatelům GPU Nvidia jsou ovšem nově dostupné proprietární ovladače řady nejen 390, ale i 460 a 340.

    GParted Live 1.3.0-1

    Vývojáři nástroje GParted pro manipulaci s diskovými oddíly vydali novou verzi 1.30, která vedle oprav a aktualizací překladů také vylepšuje podporu exFAT, souborového systému Microsoftu pro velkokapacitní paměťové karty a podobná úložiště, a formátu LUKS2 pro šifrování oddílů. Na to tradičně navazuje distribuce GParted Live, „živý“ obraz Debianu „Sid“ doplněný právě o nástroj GParted a některé další, nyní také s jádrem Linux 5.10.28.

    IPFire 2.25 Core 156

    Linuxová distribuce IPFire určená pro síťové prvky ve 156. balíku aktualizací povyšuje velké množství základních systémových nástrojů a knihoven, opravuje několik chyb a vedle toho přináší drobná vylepšení webového rozhraní, např. průběžné obnovování grafů aktivity, ale také se v rámci „jarního úklidu“ zbavuje některé neudržované funkcionality, např. motivů vzhledu řečeného webového rozhraní nebo síťového ovladače MacVTap pro vytváření virtuálních mostů.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.