Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Mnoho příznivců tištěných diářů považuje za jejich největší výhodu to, že jej můžete mít kdekoliv u sebe. Samozřejmě, že v době, kdy máme připojení k internetu, řada uživatelů využívá online služeb, ke kterým máte přístup, kdykoliv jste online.
Tuto nevýhodu smazává provázání kalendáře s e-mailovým klientem, který funguje offline. Samozřejmě jste do jisté míry omezeni, ale data a časy již naplánovaných schůzek máte k dispozici a na nic tak nezapomenete. Takové řešení nabízí rozšíření Lightning pro e-mailový klient Thunderbird ve spojení se synchronizací s nějakým online kalendářem.
Naopak rozšíření Google Calendar Tab umožňuje přidat do karty (například vedle Doporučené pošty) kalendář jako webovou stránku. Tím sice odpadají všechny výhody synchronizace, ale poštu a kalendář máte na jednom místě – bez připojení k internetu se však podíváte pouze na do té doby došlé e-maily a na kalendář musíte zapomenout.
K synchronizaci s Google Calendarem jděte ve svém Thunderbirdu na rozšíření Kalendáře. Po instalaci se zobrazí ikonka vpravo nahoře. Pokud nemáte rozšíření nainstalované, pak si přečtete předchozí článek.
V levém panelu klikněte pod nadpisem Kalendář pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte Nový kalendář – i když už někde na internetu existuje. Následně se otevře průvodce, kde v prvním kroku zaškrtněte V síti a klikněte na Další >.
Nyní se dostáváte na krok, ve kterém je potřeba nastavit Formát a Adresu. Google používá pro svůj kalendář formát CalDAV. Pak už zbývá jen správně zadat adresu. O tom, zda je v pořádku, se dozvíte jednoduše tak, že buď vám synchronizace bude fungovat, či nikoliv. Vzhledem k málo možnostem nastavení ani jiné možnosti nejsou, pokud máte standardní Gmail se všemi službami. Standardní adresa je následující: https://www.google.com/calendar/dav/něco@gmail.com/events.
Na dalším kroku už si kalendář jen lokálně pojmenujete a přidělíte mu barvu. Ta se bude zobrazovat v levém panelu v okně samotného rozšíření Kalendáře a pomůže vám se rychleji zorientovat například při větším množství kalendářů.
A nakonec už stačí jen nastavení potvrdit a vyzkoušet si funkčnost nastavení. Nyní by se vám již měl kalendář synchronizovat a to nejen Google Calendar -> Thunderbird/Lightning, ale samozřejmě obousměrně.
Nastavení synchronizace je o trochu delší v případě, že máte více kalendářů. V takovém případě si je potřeba zjistit ID jednotlivých kalendářů a uvést adresu (viz výše) v pozměněném tvaru. Jinak je postup zcela stejný a každý kalendář je třeba nastavovat zvláště.
Přesto není třeba vymýšlet žádné dlouhé adresy. Stačí se přihlásit na Google účet a kliknout na šipku u daného kalendáře, čímž se zobrazí nabídka. V ní klikněte na Nastavení kalendáře a pak už jen zkopírujte zde uvedenou adresu do nastavení v Lightningu. Tentokráte ve tvaru https://www.google.com/calendar/dav/ID kalendáře/events
Samozřejmě není od věci si vyzkoušet, že se kalendáře synchronizují:
Možno je nainstalovat také rozšíření Provider for Google Calendar, které se projeví v nastavení. Pak jen stačí zaškrtnout Google Calendar a do Location zkopírovat například adresu kalendáře, která se schovává úplně dole pod XML.
Samozřejmě, že Lightning podporuje i synchronizaci jiných kalendářů než Google Calendaru. Stačí jen nastavit ten správný formát kalendáře a také adresu. Pochopitelně jednotlivá řešení mají svá specifika, a proto se vám synchronizace nemusí podařit. Mnohem častější jsou však spíše omezení plynoucí z nekompatibility obou řešení, tedy kalendáře na webu a Lightningu. Často tak například nejde správně docílit například zjištění toho, zda má dotyčný při plánování porady čas, či již má v kalendáři na daný čas nastavenou jinou událost.
Vše jsou však specifika daných kalendářů a proto je třeba postupovat zcela inviduálně ve zjištění adresy. Bohužel uživatel sám o sobě nemá v případě problémů prakticky žádné nástroje na jejich odstranění.
Úplně na závěr si dovolíme odbočku k avizovanému rozšíření Google Calendar Tab, které umožňuje otevřít na nové kartě webový kalendář, stejně jako se vám v Thunderbirdu otevírají po dvojím kliknutí zprávy nebo výsledky vyhledávání.
Nejprve si je samozřejmě nutné rozšíření stáhnout na addons.mozilla.org. Samozřejmě ideálně v poslední verzi 3.9. Ještě je pak dobré uvést, že k fungování je třeba mít alespoň Thunderbird verze 3.1 (nejnovější verze je 13.0.1) a nainstalovat běžným způsobem.
Po úspěšné instalaci se vpravo nahoře zobrazí modrá, takřka nepřehlédnutelná ikonka rozšíření s číslem 31. Po kliknutí na ní se nestane nic jiného, než že se otevře nová karta a na ní výchozí webová stránka pro přihlášení do Google Kalendáře. Po přihlášení jste pak na úplně stejné stránce, na kterou byste se dostali i přes webový prohlížeč. Pokud však v horní tmavě šedé liště kliknete například na Dokumenty, bude stránka otevřena již ve výchozím prohlížeči.
Mimochodem s podobnou myšlenkou vzniklo také rozšíření ThunderBrowse. Pomocí něj můžete bez omezení otevírat na kartě v Thunderbirdu libovolné webové stránky, což lze využít i k přístupu do mnoha webových služeb jako například e-mailů nebo kalendářů. Své využití však najde rozšíření i v tom smyslu, že po kliknutí nejste odkázáni na výchozí webový prohlížeč, ale do karty e-mailového klienta…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs