abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)

    14. 7. 2006 | Martin Tesař | Recenze | 7117×

    Programy dostupné po standardní instalaci. Konfigurace systému. Instalace a odinstalace pomocí balíčkovacího systému PC-BSD (PBI balíčky), používání FreeBSD balíčků a portů.

    Instalace byla popsána v předchozím díle.

    Výchozí programové vybavení a konfigurace

    V mém případě neproběhla detekce rozlišení obrazovky právě ideálně: 65 Hz obnovovací frekvence při 1024x768 se sice dá přežít při instalaci, ale po delším koukání na monitor působí vražedně. Proto jsem musel použít bezprostředně po instalaci nástroj pro konfiguraci ovladače grafické karty: xorgconfig (v textové konzoli, pro ruční úpravu xorg.conf je možné použít buď v systému přítomný textový editor vi nebo pro nováčky schůdnější ee), což už je poněkud "vyšší dívčí". Soudě ovšem podle ohlasů v diskusních fórech PC-BSD, nebyl jsem do takové situace postaven sám.

    Výchozí programové vybavení je poměrně skrovné: úplně například chybí nějaký textový procesor natož kancelářský balík, nenajdete ani GIMP ani K3b... Jediným internetovým prohlížečem je Konqueror. Jsou však zařazeny vybrané programy KDE, např. řada her, grafické nástroje KPDF a grafický editor KolourPaint, pro práci v internetu instant-messenger Kopete, mailový klient KMail, RSS čtečka Akregator. Multimédia zastupuje univerzální přehrávač Kaffeine případně Kaboodle, z kanceláře zbyl jen Kontact se správcem adres a osobním organizérem. Standardní nástroje KDE jako editory Kate a KWrite nebo drobnosti jako kalkulačka, Konsole (i SuperKaramba) ve výchozí instalaci zahrnuty jsou. PC-BSD standardně přichází také s klientem Samba (SMB) pro sdílení adresářů s Windows nebo jinými unixovými operačními systémy v síti (přístupné přes Systémová nabídka > Vzdálená umístění > Sdílené disky Samby).

    Nováčka uvítá systém spuštěním KTipů (jen částečně v češtině), klasický symbol KDE, "káčko" s ozubeným kolem na obrazovce vlevo dole coby základní orientační bod rozbalování nabídky KDE, byl nahrazen symbolem PC-BSD. Ve výchozím nastavení bývá CD-ROM připojeno v okamžiku vsunutí, tedy stačí dvojklik na ikonku CD-ROM, aby byl vidět jeho obsah.

    V KDE menu je oproti standardní instalaci nová položka, unikátní pro PC-BSD: Systém. Zvláštní menu pro nastavení PC-BSD vám umožní přidávat další uživatele, konfigurovat obrazovku, klávesnici a myš, stejně jako nastavení sítě, provádět online update, kontrolovat update PBI balíčků, správce tisku, odstranit programy nainstalované přes PBI a nastavit zvuk.

    Dialog Systém obsahuje tlačítko Generate diagnostic sheet, pod čímž se skrývá výstup dmesg, hlášení kernelu při startu a obsah konfiguračních souborů /etc/rc.conf, /boot/loader.conf, příkazů df a ps /var/run/dmesg,boot do textového souboru) - i méně zkušení uživatelé zde mohou nechat vygenerovat základní údaje o systému a použít je při konzultacích v diskusních fórech. V témže dialogu lze vybrat různá jádra; přednastaveno je jako alternativa multiprocesorové jádro (SMP). Můžete zapnout splash obrazovky nebo ATAPI DMA mód, jakož i nastavit timeout (zavaděče PC-BSD) při bootování (přednastaveno 10 sekund).

    pcbsd system_configuration_kernel

    Karta Služby (Services) umožňuje vybrat podporu SSH, NFS a spuštění serverů Samba a CUPS při bootování. Karta Tasks nabízí grafický frontend ke spojení s cvsup serverem FreeBSD a stažením zdrojových kódů (src). Při prvním spuštění bude stažení trvat velmi dlouho - stahuje se přes 400 MB zdrojových kódů, další spuštění už jsou podstatně rychlejší, neboť se stahují pouze změny. Zkušenější mohou upravit výchozí konfiguraci cvs-supfile v souboru /root/standard-supfile. Druhým tlačítkem je rovněž možné stáhnout kolekci portů FreeBSD s použitím portsnap (také zde trvá první spuštění poměrně dlouho).

    pcbsd system_configuration_services pcbsd system_configuration_tasks pcbsd cvsup_progress_system_source

    Po nabootování startuje přihlašovací manažer KDM s nabídkou KDE a základními okenními manažery MWM a TWM (a také samozřejmě režim Failsafe). Lze se také jako v linuxových systémech přepnout klávesovou kombinací Ctrl+Alt+F1 do textové konzole, oproti výchozímu nastavení v linuxových systémech je k dispozici 8 terminálů a GUI je pod klávesou F9.

    Balíčkovací systém, aktualizace, přidávání programů

    PC-BSD přináší vlastní instalační systém programů, který pracuje s balíčky PC-BSD (*.pbi) a je plně obsluhovatelný přes grafické uživatelské rozhraní. Tyto balíčky lze stahovat z webu pbiDIR.com a ačkoliv je jejich počet zatím poměrně malý, patrně poroste s tím, jak se bude zvyšovat popularita a růst komunita aktivních uživatelů PC-BSD. Dokonce i na českému trhu už je nabízeno ke koupi DVD [linuxsoft.cz] obsahující více než 100 GPL programů pro PC-BSD.

    Nejjednodušší cestou je stáhnout balíček PBI (např. na Desktop) a dvojím kliknutím na ikonku staženého souboru s příponou .pbi spustit instalátor. Je to tedy podobně uživatelsky přátelský instalační systém, jaký většina zná ze systémů MS Windows. Soubory PBI obsahují všechny soubory i knihovny nutné pro funkci programu a všechny softwarové balíčky i příslušné knihovny se instalují do vlastních adresářů v /Programs, čímž se snižuje chaos v umístění binárních souborů a redukuje možnost porušení aplikace, jsou-li upgradovány nebo změněny systémové knihovny.

    Balíčkovací systém se také automaticky postará o zařazení nově instalovaných programů do KDE menu či ikonek na KDE desktop. Balíčkovací systém také kontroluje, zda jsou stažené PBI soubory intaktní a obsahuje detekci selhání nainstalované binárky (chybová stderr a stdout hlášení jsou zobrazena v extra grafickém uživatelském rozhraní pro řešení chyb).

    Stejně snadno jako programy nainstalovat, je možné pomocí systémového nástroje nainstalované programy ze systému odstranit: Start PC-BSD > Systém > PC-BSD > Odebrat programy kliknutím na tlačítko Odstranit (Remove). Zatím umožňuje tento manažer pouze balíčky odstranit a nikoliv procházet dostupnými balíčky nebo dokonce je instalovat. Extra aplikace se stará o update nainstalovaných balíčků PBI. Rovněž je součástí výchozí instalace PC-BSD program KPackage, který zobrazuje nainstalované balíčky, ale nezdá se, že by s jeho pomocí bylo možné instalovat.

    pcbsd package_manager

    Jak už bylo zmíněno (a s čím můžete stále počítat), pod PC-BSD se vlastně skrývá FreeBSD, a lze tedy pro instalaci nových programů využít i nástroje FreeBSD (pkg_add -vr jmeno_ balicku). Takto nainstalované programy budou ale instalovány nezávisle na PBI systému a pro jejich odstranění je třeba opět z terminálu použít pkg_delete -x jméno_balicku. Přehled nainstalovaných balíčků zobrazí povel pkg_info. Můžete také použít kolekci FreeBSD portů, tedy (po jejím stažení) vstoupit do příslušného adresáře a použít: make install clean.

    Zatímco balíčky z portů používají sdílené knihovny, PBI mají všechny knihovny přibaleny s sebou a v případě nutnosti update nebo upgrade nějaké jednotlivé knihovny je nutné instalovat celý (opravený) balíček znovu. Také dva spuštěné programy, které používají tytéž knihovny, budou do paměti tuto knihovnu natahovat nezávisle na sobě. Autor článku nainstaloval oběma způsoby (vynechal kompilaci ze zdrojových kódů) úspěšně několik programů, prohlížeč Opera, textový procesor Abiword nebo multimediální přehrávač Amarok.

    Pomocí položky nabídky Online aktualizace v Systém > PC-BSD je možné nechat prohledat operační systém a stáhnout a aplikovat systémové bezpečnostní a nové updaty k výchozí instalaci. Totéž lze použít pro upgrade systému, když je k dispozici nová verze. Je možné nechat aktivovat správce aktualizací v pravidelných intervalech, denně nebo týdně, k dispozici jsou podrobné informace o nových vlastnostech nebo bezpečnostních zranitelnostech. Patche aplikované na jádro vyžadují reboot systému (správce vás na to upozorní).

    Závěrem

    Zdá se, že PC-BSD má nakročeno správným směrem. Ačkoliv za sebou nemá vývojářskou firmu jako Mandriva Linux či SUSE Linux, ani zatím tak početnou a aktivní komunitu jako populární Ubuntu, což se projevuje drobnými nedotaženostmi. Ojediněle se lze dočkat i nepříjemných překvapení, když vám, stejně jako autorovi článku, vytuhne instalátor před dokončením instalace. Ale snaha nabídnout líbivý a uživatelsky komfortní kabát na spolehlivost a hardwarovou nenáročnost systému FreeBSD má soudě podle růstu nadšené komunity úspěch.

    Uživatelé Linuxu s KDE se mohou cítit v PC-BSD hned jako doma, neboť rozdíly mezi PC-BSD a distribucemi Linuxu nejsou pro běžné uživatele tak velké. První rozdíly, s nimiž se potkáte, jsou jinak nazvaná zařízení, nějaké soubory jsou na neobvyklých místech, výchozí shell není BASH atd. - na tohle je třeba si zvyknout. Těžko také říci, zda je např. GNOME nebo jiný desktop, který samozřejmě můžete do PC-BSD pomocí pkg_add nebo portů nainstalovat, do PC-BSD natolik integrovaný (např. aby poskytoval PC-BSD menu), aby se zkušeným uživatelům zatím nevyplatilo nainstalovat přímo FreeBSD.

    Jestliže vás zaujal projekt PC-BSD natolik, že byste na vývoji tohoto unixového operačního systému chtěli podílet, ozvěte se přes kontaktní stránku vývojářského týmu PC-BSD.

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
    Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
    Květnový výprodej na Goodoffer24 nabízí Windows 11 Pro za €20 a mnoho dalších slev

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
    Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
      všechny statistiky »

    Související články

    PC-BSD - výzva Linuxu? (seznámení, instalace)
    NetBSD 2.1 - 1 (instalace)
    NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    FreeBSD v malej firme - 1 (Ľahko a bez námahy)
    FreeBSD v malej firme - 2 (Inštalácia)
    FreeBSD v malej firme - 3 (RAID a Xserver)
    FreeBSD v malej firme - 4 (KDE, lokalizácia)
    FreeBSD v malej firme - 5 (tlačové služby)
    FreeBSD v malej firme - 6 (terminálové služby)
    FreeBSD v malej firme - 7 (software - správa, aktualizácie)

    Odkazy a zdroje

    Oficiální homepage PC-BSD
    Komunitní fórum PC-BSD
    The PC-BSD interview (FossEngineer.com, 8.5.2006)
    About PC-BSD: The PBI format

    Další články z této rubriky

    Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
    Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
    PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
    Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
    Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10
           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Shteffi avatar 14.7.2006 07:40 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    článek sem sice jenom přeletěl očima. ale zamrzelo mě, že tu neni žádnej screenshot. přecijenom jsem chtěl vidět jak to vypadá.. :(
    14.7.2006 09:01 B0biN | skóre: 21 | blog: B0biN bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Tady mas screeny dokonce ve flashi

    http://www.pcbsd.org/?p=pbiflash
    cd /pub | more beer
    14.7.2006 15:57 python2 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Flash je na hovno, normalni screenshoty nejsou?
    14.7.2006 20:35 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Tolik toužíte vidět ten wallpaper? Tak prosím ;) Jistě jste teď o něco moudřejší, co se týče PC-BSD :)))

    No a tady si můžete projít instalaci takového PBI balíčku (prozradím vám pointu: stáhnete si soubor, kliknete na něj, přihlásíte se jako superuser, a Next Next Finish - pokud jste nikdy neinstaloval nic ve Windows, bude to zajisté překvapení ;)
    15.7.2006 10:25 dekon | skóre: 16 | blog: muj_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Jak si muzu udelat podobnou flash animaci ?
    15.7.2006 11:31 dekon | skóre: 16 | blog: muj_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Nasel jsem akorat vnc2swf.

    Nevite nekdo o necem jednodussim ?
    16.7.2006 19:41 Danoh | skóre: 4 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    wink. odkaz
    porta patet et cor magis
    14.7.2006 10:25 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    článek sem sice jenom přeletěl očima. ale zamrzelo mě, že tu neni žádnej screenshot. přecijenom jsem chtěl vidět jak to vypadá.. :(
    Pokud máte na mysli celou obrazovku, tj. standardní prostředí KDE, které se prakticky liší v jednotlivých systémech a distribucích pouze wallpaperem, nepovažoval jsem to pro účel recenze za příliš přínosné.

    Ostatně stačí dva tři kliky v nastavení a vypadá zase úplně jinak, včetně toho wallpaperu. Kdyby bylo to nastavení nějak originální a lišilo se výrazněji od standardního, asi by za zmínku i za obrázky stálo.

    Samozřejmě vím, že po tom lidi z různých iracionálních důvodů touží, aby viděli (už potisící), jak to KDE vypadá, ale tématem článku není ani tak KDE jako spíš PC-BSD ;)
    DjAARA avatar 14.7.2006 08:00 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    To že s sebou ty programy v .PBI tahají půlku vesmíru považujete za nakročení spravým směrem? Já teda ne. Nemám nevyčerpatelné množství paměti abych pro každou aplikaci do paměti znovu natahoval všechny potřebné knihovny. To je prostě blbost.
    14.7.2006 10:34 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    To že s sebou ty programy v .PBI tahají půlku vesmíru považujete za nakročení spravým směrem? Já teda ne. Nemám nevyčerpatelné množství paměti abych pro každou aplikaci do paměti znovu natahoval všechny potřebné knihovny. To je prostě blbost.
    Pro typické chování dnešního PC-uživatele (power user), který si stahuje programy a instaluje je k tomu, aby si je vůbec vyzkoušel a zjistil, co je to zač (tzn. že neví, že je potřebuje a ani jestli je potřebovat bude), který si je sám svým vlastním adminem, je takový oddělený kompletní instalační balíček, který "nezasviní" systém různými eventuelně nebezpečnými závislostmi, tenhle systém podle mě přínosný a dostačující.

    Krok správným směrem je to vzhledem k cíli, který si vývojáři PC-BSD vytyčili, pokud ten se vám nelíbí, po PC-BSD nesáhnete. Také považuji za dobrý nápad ponechat pro zájemce plně možnosti FreeBSD. Takový přístup (princip líbivého kabátu na solidním základě) se mi líbí daleko víc, než kdyby na bázi FreeBSD vznikal nějaký automatizovaný a k uživatelům restriktivní systém, fungující pouze s vlastními nástroji.

    Argument s pamětí je s každým měsícem méně a méně relevantní... kdo musí šetřit paměť, není dnes BFU (ostatně může pracovat s PC-BSD stejně jako s FreeBSD a PBI ignorovat).
    14.7.2006 18:19 Rootan | skóre: 5 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Argument s pamětí je s každým měsícem méně a méně relevantní...
    No nevím, za těch cca >16 let co nějaký ten počítač používám, se mi ještě nestalo, že bych mohl paměti "plýtvat". Spíše šetřím, kde se dá. ;-)

    Do budoucna tomu zřejmě minimálně u mne nebude jinak.
    14.7.2006 20:22 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    No nevím, za těch cca >16 let co nějaký ten počítač používám, se mi ještě nestalo, že bych mohl paměti "plýtvat". Spíše šetřím, kde se dá. ;-)

    Do budoucna tomu zřejmě minimálně u mne nebude jinak.
    Evidentně nespadáte do cílové skupiny uživatelů PC-BSD. Nelze vyhovět všem, z toho pak lezou kočkopsi ;)
    14.7.2006 20:48 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Já bych PBI nezatracoval. Koneckonců unix přežívá jenom díky tomu, jak dokáže absorbovat nové myšlenky a přístupy. Pokud se toto chytne, tak nás čeká další (r)evoluce.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    14.7.2006 21:05 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    mne je jedno co si robia v tom PC-BSD, ale takyto bordel by im v Linuxe nepresiel. nie nadarmo je tu FHS.

    a este bolo v clanku: "Je to tedy podobně uživatelsky přátelský instalační systém..."

    mojim kamaratom by teda taky system nebol - ja chcem mat kontrolu a tiez chcem baliky, ktore neobsahuju nic duplicitne a vyzaduju zavislosti. alebo ja nie som uzivatel?
    14.7.2006 21:31 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    a este bolo v clanku: "Je to tedy podobně uživatelsky přátelský instalační systém..."

    mojim kamaratom by teda taky system nebol - ja chcem mat kontrolu a tiez chcem baliky, ktore neobsahuju nic duplicitne a vyzaduju zavislosti. alebo ja nie som uzivatel?
    "... jaký většina zná ze systémů MS Windows."

    Ta věta neobsahuje absolutní hodnocení, dokonce si můžete vybrat, do jaké míry je pro vás "instalační systém známý z MS Windows" přátelský či nepřátelský.

    Ale vezměte si, že díky konceptu PC-BSD (zatím) máte na výběr mezi oběma možnostmi. Na své si tak přijdou uživatelé vašeho typu, i uživatelé dávající přednost jinému řešení. A to v jednom operačním systému. To vám nepřipadá jako dobré řešení?
    14.7.2006 22:02 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    malo by to byt "Je to tedy podobný instalační systém..."?

    pochybujem, ze to niekto pochopil inak nez ja. a dokonca neverim, ze to tak nebolo myslene. bolo by pekne zbavit sa tych stereotypov ako "user friendly" a "intuitive".
    14.7.2006 09:45 Trained.Monkey | skóre: 12 | blog: monkey
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Zkusil jsem to. Jenze v KDE mela najeke divne fonty... takze nakonec zustanu u FreeBSD :)
    David Watzke avatar 14.7.2006 10:03 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Tak ten byl dobrej ;-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    msk avatar 14.7.2006 10:21 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Moze byt PC-BSD instalovane aj na iny fs ako ufs? Pripadne, zacal sa ufs aspon trochy priblizovat vykonovo inym fs bezne pouzivanym v gnu linux? Ked som mal posledne FBSD na desktope, bol katastroficky pomaly a nepouzitelny.
    14.7.2006 21:13 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    "naposledy" je dosti neurčitý pojem. FBSD používá standardně synchronní režim, proto se FS může jevit pomalejší, než ext2/3, ... Ve chvíli, kdy člověk nastaví asynchronní režim, je to nastejno.

    FBSD 4 bylo na desktopu velice svižné. Verze 5 se moc nepovedla a verzi 6 jsem neviděl, takže nemohu posoudit.

    Silně pochybuji, že by PC-BSD šel nainstalovat někam jinam než na UFS a primární partition. Ale EXT2/3 tam přečtete bez větších problémů.
    15.7.2006 11:44 funny | skóre: 11 | Prachatice, Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Na EXT2/3 lze i zapisovat. Linuxovej e2fsck chce pak vždycky opravit pár drobností (a FreeBSDckej to chce opravovat zase zpátky :-)), ale nezpůsobuje to žádné problémy. Používam FreeBSD 6.0.
    15.7.2006 17:25 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Sice trošku off-topic. Jak je na tom verze 6 oproti 5? Takřka žádné informace (recenze (kde se neprobírá jen instalace), nebo osobní zkušenosti) jsem nenašel. Měl jsem 4.6 až 4.11, které byly skvělé. Potom jsem chtěl něco pro AMD64, tak jsem sáhl po 5.4, která mi FreeBSD trošku znechutila.
    16.7.2006 02:15 funny | skóre: 11 | Prachatice, Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Na to snad odpoví někdo jiný. 6.0 je moje první FreeBSD, takže negativní pocity mám jen v porovnání s Linuxem. ;-> Ale to dítko si plánuju zatim nechat...
    16.7.2006 16:23 jyrki | skóre: 22 | blog: JKR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Me osobne slapala 5.4 slusne, dokonce jsem dlouho vahal o prechodu na radu 6, ucinil jsem tak s releasem 6.1 a opet spokojenost.
    Pouze jedna zajimavost, ktera se objevila od rady 5, na starsim PC mi od rady 5 FreeBSD odmita hard-disk WD 6,4 GB, rada 4 s nim problem nemela, Windows, Linux, NetBSD, OpenBSD taky ne. Nicmene tohle PC uz nepouzivam, dostal jej otec k vystavovani faktur, takze me to uz ani netizi.
    We don't need no education...Asi potřebuješ, použil si dvakrát zápor * Registrovaný uživatel Linux #245559.
    msk avatar 14.7.2006 10:25 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Moze byt PC-BSD instalovane aj na iny fs ako ufs? Pripadne, zacal sa ufs aspon trochy priblizovat vykonovo inym fs bezne pouzivanym v gnu linux? Ked som mal posledne FBSD na desktope, bol katastroficky pomaly a nepouzitelny.
    Vykook avatar 14.7.2006 10:38 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    ze by byl pomalejsi se me (subjektivne) nezda, a navic ufs2 ma hromadu featur co linuxovy fs nemaj
    Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
    16.7.2006 11:53 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Mohl by mi někdo vysvětlit, jak to zatracené PBI funguje? Když mi zabalíčkovali můj program, zajímal jsem se o to, kde uživatel vezme nějaký ekvivalent zdrojového balíčku/portu/etc., aby si mohl binární balíček vytvořit sám. Nebo kde ho vezmu já coby vývojář, abych se podíval, jak můj program pro tu distribuci opatchovali. Nic takového jsem totiž nedokázal najít, ačkoli binárky jsou veřejně dostupné a mirrorované na spoustě míst.

    Není-li taková distribuce porušení litery GNU GPL, tak ducha určitě. Pochybuji, že se u všech programů obejdou bez modifikací, kromě toho jsou tam nějaká metadata, etc., tudíž odkaz na možnost stažení upstream zdrojáků nic neřeší. Z toho, co jsem z nich dokázal dostat, se popisu výtoby balíčků nejvíce blížilo

    PBI's are generated using pre-built FreeBSD .tbz files, and thus are created using pre-assembled packages.

    Jenže FreeBSD package/port toho programu neexistuje, takže jakého FreeBSD .tbz souboru?

    Jek to tedy je? Kde vezmu the preferred form of the work for making modifications to it pro PBI?
    26.7.2006 11:09 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    U PC-BSD jsem narazil na jednu nepříjemnost. Na české klávesnici nefunguje háček. Proto nejde napsat žádný český znak s háčkem, až na ty, které jsou pod klávesami 2-0. Ve FreeBSD s tím problém není.
    26.7.2006 20:48 jyrki | skóre: 22 | blog: JKR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Toto jsem mel i ve FreeBSD a bylo to spatnym nastavenim LOCALE, pokud pouzivate napr. bash tak zkuste pridat do .bashrc :

    LANG=cs_CZ.ISO8859-2; export LANG
    MM_CHARSET=ISO-8859-2; export MM_CHARSET

    We don't need no education...Asi potřebuješ, použil si dvakrát zápor * Registrovaný uživatel Linux #245559.
    26.7.2006 21:31 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    myslím, že by mělo stačit

    LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"

    teď to nemám po ruce, ale podívám se.
    27.7.2006 12:54 Míra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Předpokládám, že to nemáte odzkoušeno na PC-BSD. Na FreeBSD i Desktop BSD vše funguje. V PC-BSD na české klávesnici funguje vše, až na mrtvou klávesu SHIFT+"=", tedy háček. Při jejím stisku se neprovede nic, tedy ani se nevypíše "=". Následný znak se vypíše, ale bez háčku. Čárka funguje normálně. Zkoušel jsem různé rady tady na ABCL, ale bez výsledku...
    27.7.2006 21:41 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PC-BSD - výzva Linuxu? (konfigurace, používání)
    Teď nevím, ale jak jsem psal, skončila moje instalace vytuhnutím a tudíž jsem si lokalizaci prováděl stejně ručně.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.