Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
V tomto seriálu budu primárně popisovat své zkušenosti s používáním různých implementací DLNA Media Serverů na Linuxu. Moje testovací možnosti ze strany přehrávače jsou však omezené na Sony PlayStation 3 (Slim varianta) a plasma televizi Samsung (PS50C550). Pokud se tedy v diskuzi podělíte o vlastní zkušenosti, bude to jistě ostatním čtenářům ku prospěchu. Ukážeme si samozřejmě také, jak nastavení serverů vyladit právě pro tyto přehrávače. Ve výsledku tedy navážu na něco přes rok starý článek, akorát budu podrobnější.
Jednou z věcí, které jsme při rekonstrukci domu naštěstí nepodcenili, jsou síťové zásuvky, a to konkrétně síťové zásuvky na místech, kde je nebo v budoucnu možná bude televize. Ačkoliv právě zmiňovaný PlayStation má vestavěnou podporu WiFi a nejinak jsou na tom i některé modely televizí, je důležité si pamatovat: WiFi je fajn pohodlná věc, ale UTP je UTP. Zatímco klasické 802.11g WiFi může dostačovat na přehrávání SD filmů, u HD filmů už může být problém. 802.11n, pokud je umí jak AP, tak přehrávač, může sice tento problém vyřešit, ale nikdy nevíte, jestli v cestě nebude zeď, která signál utlumí a sníží tak dostupnou šířku pásma. Možnost připojení externí WiFi antény k přehrávači nečekejte.
Nejprve si odpovíme na otázku, na co jsou protokoly DLNA zapotřebí, když už máme spoustu protokolů pro sdílení souborů jako SMB nebo NFS. DLNA zohledňuje specifické potřeby multimediálních zařízení – nejde primárně o službu pro sdílení souborů, obsah je přenášen jednosměrně. Zároveň nemusí prezentovaná struktura složek odpovídat adresářové struktuře na disku serveru – na přehrávači tak můžeme ve výsledku vidět i virtuální "soubory", například můžeme k přehrávači přes síť distribuovat satelitní televizi ze serveru. Server navíc přehrávači poskytuje různá metadata včetně časové délky média nebo náhledu v podobě obrázku.
Správné označení standardů, o kterých se bavíme, je Universal Plug and Play AV, pojem DLNA tak uvádím hlavně proto, že je s touto technologií mezi veřejností více asociován. Jako u každé technologie UPnP je zde jednou z předních vlastností minimální konfigurace. Ze strany přehrávače tedy nastavování obvykle končí připojením do sítě, protože přehrávač následně prohledá síť a zobrazí všechny servery, které nalezne.
Ano, přehrávače, které disponují síťovým rozhraním, typicky nabízí možnost připojení USB disků nebo také vložení DVD-RW s filmem nebo fotografiemi, které si chceme prohlédnout. Sám jsem takto nějakou dobu také fungoval, bohužel jsem narážel na nepříjemná omezení. Kupříkladu si na vfat oddíl neuložíme soubory větší než 2 GB (a že jich s nástupem HD videa bude přibývat), dále jsem míval problémy s velkými externími disky, které hloupější přehrávač prostě nezvládl. Ta nejdůležitější věc je ale pohodlí: své soubory máte hezky na jednom místě přístupné z celé sítě, nemusíte nic vypalovat, nemusíte přenášet externí disk... Dále zmíním to, že přehrávače obvykle zvládají jen omezenou sadu formátů a kontejnerů, což je problém, který může schopnější Media Server za běhu řešit za vás.
Samotnou konfiguraci serveru si necháme na další díly. Tentokrát se ještě podíváme na to, jak vypadá výsledek, ke kterému se chceme dopracovat. Nejprve tedy PlayStation 3, který získal podporu DLNA ve firmware verze 1.80. Stejně jako každá implementace, tak i tato má svá specifika. Pokud se chceme dívat na film, k němuž potřebujeme titulky, tak jediná naše šance je přidat titulky ve formátu XSUB do daného .avi souboru (na titulky .mkv rovnou zapomeňte). Alternativou je nechat server, ať za běhu na tvrdo vykreslí titulky do filmu, ať už z externího souboru (např. .srt) nebo zevnitř .mkv souboru. Pro práci s XSUB jsem (pod Wine) úspěšně vyzkoušel nástroj AVIAddXSub (program pro Linux jsem zatím nenašel), pro ty pohodlné z vás je tu vždy ta druhá varianta. Co se zmiňovaného MKV týče, PlayStation si sice sám o sobě poradí s videem v H264 i zvukem v AC3 (které v MKV nejčastěji nacházíme), akorát to server musí přechroustat do kontejneru MP4. Typicky se přitom zvuk zároveň převede do AAC. Obyčejné SD ripy, tedy kombinace MPEG-4 Part 2 / MP3 / AVI (laicky se tomu říká prostě „video v DivXu/XviDu“), nejsou problém. Hudbu si přehrajete bez konverze, pokud je v MP3 nebo AAC, pro Vorbis OGG nebo FLAC je konverze nutná.
Pak se podíváme na zmiňovanou televizi Samsung. Na její zadní straně se skrývá nenápadný port RJ45, který ani nemá diodovou indikaci. V televizi běží Linux; pokud si upravíte firmware, můžete v televizi spustit telnet server a hackovat, ale to nebude náplní těchto článků Samsung podporu kontejnerů a formátů příležitostně rozšiřuje skrze aktualizace firmwaru, najdete tedy hodně lidí, kterým něco funguje, a jiné, kterým to samé zase nefunguje. Fakt je ten, že jsem na nové televizi bez problémů přehrál jak výše zmiňované klasické SD ripy, tak HD ripy v MKV. Hlášku o nepodporovaném formátu jsem už ale párkrát viděl, a to vždy u těch samých souborů jako na PS3 – vždy šlo o různé pochybné „Czech home-made“ ripy v .avi, nikdy nebyl problém se scene ripy. Potřeba provádět konverzi je tedy minimální, a to i díky tomu, že zde fungují titulky uložené v externím .srt souboru. Z mého pohledu jde tedy o implementaci takřka ideální.
Příště navážeme PS3 Media Serverem, což je Media Server psaný v Javě určený specificky pro PlayStation 3, ale i Xbox 360.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pouzivat DLNA je jako pouzivat nezabezpecenou WiFi.To by bola pravda, pokial ma do vojej siete pristup ktokolvek. DLNA samozrejme nebude dobry protokol na zdielanie tajnych sukromnych dat, skor je to taka elektronicka verzia policky s DVD-ckami. Je pravda, ze nejaka uroven autorizacie tam byt mohla (a podla mna aj bude v nejakej dalsej verzii) ale ono ta podpora v jednoduchyc zariadeniach aj tak nebude taka bezna, aby sa na to dalo realne spolahnut.
Coherence
plugin do Totemu a funguje.
ffmpeg -i /zdroj.mkv -o cil.m2tPak vysledek prejmenovat na cil.mpg a melo by to hrat. Taky je potreba pohlidat audio aby bylo v AC3. Vsechno co jsem zkousel fungovalo pokud byl vystup z ffmpegu do .mpg, prevod z mkv do m2t mi funguje na obou full HD filmech co jsem zkousel. Jo nakonec jsem nasel presne ty parametry:
ffmpeg -i film.avi -acodec ac3 -ac 2 -vcodec mpeg2video -sameq film.mpg ffmpeg -i Avatar.1080p.BluRay.x264.Dual-HighScene2.mkv -acodec ac3 -ac 2 -vcodec copy -vbsf h264_mp4toannexb -sameq avatar.m2t mv avatar.m2t avatar.mpgKdyztak skripty pro media tomb sem hodim pozdeji.
su -c "/usr/local/bin/transcoder.sh" uzivatel &Tak jak je to nastavene, tak mpg se netreanskoduji vubec. Traskoduji se .avi a podobne - vzdycky do mpeg2 zatim. Staci .avi v televizi pustit - prvni pokus spusti enkodovani a selze, druhy pokus uz by mel byt videt kousek filmu atd... Mel jsem v planu to jeste nejak vylepsit - treba udelat Qt GUI a taky aby to poznalo video format, ktery neni potreba prekodovavat, ale zatim je to spatny s casem... Urcite napisu az to budu mit.
/tmp/transcode_queue:
/mnt/movie/Avatar.1080p.DTS.EN/Avatar.1080p.DTS.EN.mkv
/var/log/mediatomb.log: 2010-12-06 23:09:16 INFO: Arguments: %in %out
su -c "/usr/local/bin/transcoder.sh" hurvajs &
Osobne si myslim, ze prehravani pres DLNA bude mozne mozna tak za 5 letJenže to člověk nesmí být tak příšerně strašná LAMA jako Vy, vážený!
Ten náš Samsung sice MKV a HD filmy umí, ale teď když jsem to zkusil, tak televize dlouho načítala a pak zhavarovala a zrestartovala se.Ty jo, co to máš? Mně to bez problémů přehraje i Blu-Raye (teda pominu-li, že v baráku nemám jedinou BD mechaniku).
Od zmíněné částky odeberte jednu nulu a jste na ceně za G20 od PanasonicTakto: Moje zkušenost je taková, že ty tenké kraxny v dnešní době ve všech cenových hladinách mají naprosto stejné DSPčka a přehrávají téměř vše, takže cena je věc, která má na soubor podporovaných formátů vliv minimální.
Můžete tedy napsat, co konkrétně máte za modelJe to několik roků starý Samsung LE40B750. V podstatě to vypadá úplně stejně jako to co má Luboš, akorát tam má očividně novější firmware.
co jste vydedukoval ze seznamu podporovaných kodeků a kontejnerů pro vaši TVUdělal jsem screenshot. Viz. příloha.
DLNA se mi líbilo dokud jsem neprozkoumal jeho podporu u Panasonicu od kterého jsem plánoval plazmu.V A/V věcech není problém až tak strašný. On nějaký ten DLNA server udělá obyčejný lehký HTTP server a pak si to jen televize tahá pomocí HTTP ( dokonce je možné nahackovat si minidlna nebo jiný server, udělat si tam HTTP proxynu z RTMP pomocí rtmpgw z balíku rtmpdump a pak je možné přehrávat v reálném čase klasické RTMP streamy – tzn. všelijaké Růžovky z archivů TV Nova, protože zatím co vím, tak to podporuje jedině heckno-techno zvané Viera od Panasoniců ) a jak to podporuje DSP ( a ještě pokud teda člověk nedělá takové kouzla jako překódování HD rozlišení do MPG a následné zabalení do AVI kontejneru jako mistr hore ), tak to musí hrát naprosto bez problémů. Stačí se prostě jen oprostit od nesmyslů jako jsou DivXy a Xvidy a stačí si zjistit co znamenají ty čísilka a písmenka za nápisem MPEG. Horší už je to s tím XMLkem alias UPnP a kompatibilita je potom všelijaká (můj názor je, že v Samsungu jsou na tohle dokonce odborníci) a je to právě to čemu nejvíce lidí ( a přitom nesmyslně) přisuzují problémy s A/V formáty.
Pokud existuje TV která zvládne téměř vše, uvažoval bych o ní.Jak jsem řekl. Dneska si myslím, že snad ani nemůže existovat televize, která by všechny běžný formáty ( tedy aspoň z rodiny MPEG ) nezvládla. Když tak doporučuju něco si vybrat a na stránkách výrobce si k tomu najít manuál a pokusit se najít v něm stránku, která obsahuje spis podporovaných A/V formátů/kontejnerů a mrknout se spíš, jestli čirou náhodou existuje nějaký, který daná TV neumí.
Udělal jsem screenshot. Viz. příloha.Divx 4. Divx 5. Divx 6. XviD. Všichni jsme kodek, halelůja!
Dosel jsem tedy k zaveru, ze je lepsi vybrat TV bez DLNA a za usetrene penize postavit HTPCK naprosto stejnému závěru jsem došel loni, když jsem vybíral novou televizi. A také jsem došel k tomu, že totéž platí i pro přehrávaní z USB - k ničemu.
K naprosto stejnému závěru jsem došel loni, když jsem vybíral novou televizi.Zas DSP je DSP.