abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Google na své vývojářské konferenci Google I/O 2024 představil řadu novinek. Keynote byl věnován umělé inteligenci (DeepMind, Gemini, Responsible AI).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    14.5. 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (6%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 285 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: 2D materiál dokáže uchovávat qubity při pokojové teplotě

    22. 5. 2022 | Redakce | Různé | 2762×

    Magnetické pole si může převrátit i černá díra. V atmosféře přibývá helia, je tam víc i izotopu 3He. Další teorie postuluje neexistenci času. Simulace NASA ukazují, že sopky mohou klima i oteplovat. Účinný vodíkový palivový článek se obejde bez drahých kovů.

    2D materiál dokáže uchovávat qubity při pokojové teplotě

    Dvoudimenzionální hexagonální nitrid bóru může při pokojové teplotě z defektů ve své atomární struktuře emitovat jednotlivé fotony. Emitované světlo přitom poskytuje informaci o spinu, což znamená, že materiál by mohl být využitelný pro kvantové počítání, respektive pro generování fotonů pro kvantovou komunikaci. Důležité má být, že ke kvantové informaci o spinu (k příslušnému qubitu) lze přistupovat prostřednictvím světla a při pokojové teplotě.

    Magnetické pole si může převrátit i černá díra

    Zemské magnetické pole se překlápí řádově po stovkách tisíc let. Slunce to provádí dokonce každých 11 let, což pak představuje základ celého „slunečního cyklu“. U černých děr dosud nikdo nic podobného nepozoroval, až teď. Technicky vzato nejde o magnetické pole samotné černé díry, ale jejího akrečního disku.

    V atmosféře přibývá helia, je tam víc i izotopu 3He

    Samotný vzestup koncentrace běžného izotopu 4He zřejmě souvisí s těžbou fosilních paliv. To, že roste i množství 3He, je ovšem velmi zajímavá novinka, pokud se vše samozřejmě dále potvrdí. S tímto izotopem se totiž počítá jako s palivem pro termonukleární fúzi nebo surovinou pro kryogeniku; o tom, jak moc se k němu upínáme, svědčí i plány těžby helia-3 na Měsíci.

    Roje dronů s umělou inteligencí provádějí inspekci elektrického vedení

    Silná bouřka způsobila výpadky elektřiny. Z dobíjecích stanic umístěných na stožárech vysokého napětí vylétá skupina dronů. Proletí určenou trasu a jejich kamery snímají vybrané prvky elektrického vedení. Získané záběry jsou již během letu analyzovány s využitím strojového učení a zaslány pro finální vyhodnocení pracovníkům inspekce. Ti tak mohou okamžitě identifikovat místo poruchy a zahájit opravu v mnohem kratším čase, než je dnešní běžná praxe.

    Další teorie postuluje neexistenci času

    Když fyzikové hovoří o neexistenci času, mohou se tím myslet různé věci… Co znamená, že čas ve fundamentální fyzice neexistuje? Jistě v ní také neexistují židle a nijak z toho nevyplývá, že židle neexistují na jiné úrovni. Jenže židle prostě vyvstávají z fundamentálnějších, nakonec fundamentálních fyzikálních objektů, alespoň v nějakém modelu (molekul, atomů, kvarků…, když se pohybujeme směrem „dolů“). Problém je v tom, že čas takto ze základních veličin složit neumíme; tudíž před sebou máme problém skutečný, nikoliv pouze hru se slovy. Nedokážeme vysvětlit vznik času (na rozdíl od židle) a proto je možné, že čas pořádně (fyzikálně) neexistuje na žádné úrovni. Tolik alespoň jeden z pohledů na věc…

    Krátce

    Astronomové zveřejnili první snímek černé díry v srdci naší Galaxie.Zářící plyn okolo odhaluje temnou centrální oblast označovanou jako stín černé díry a jasný prstenec kolem.

    Lužní lesy jsou historicky mladé. Pokud bychom chtěli někde hledat opravdové pralesy s velmi dlouhou kontinuitou až někam do středního holocénu, byly by to nejspíše suťové lesy na prudkých, nedostupných svazích. (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Český a moravský les)

    Mixotrofní obrněnky mohou zachycovat uhlík do sedimentu. Fytoplankton v oceánech provádí fotosyntézu, přičemž část jeho hmoty klesne na dno a není znovu zoxidována v potravním řetězci.

    Konečně! JWST má plně nastavená zrcadla. Dlouhý a mimořádně pečlivý proces zarovnávání optických prvků Teleskopu Jamese Webba byl dokončen.

    Účinný vodíkový palivový článek se obejde bez drahých kovů. Výzkumníci navrhli katalyzátor na bázi niklu, pokrytého ultratenkou (2 nm) vrstvou uhlíku dopovaného dusíkem. Takto funguje anoda, kde se oxiduje vodík.

    Simulace NASA ukazují, že sopky mohou klima i oteplovat. Dopady vulkanismu mohly hrát roli i při vývoji Marsu nebo Venuše.

    Opavští fyzikové měří „obezitu“ neutronových hvězd. Navazují na výzkum legendárního Kipa Thorna. V nedávné vědecké práci se vědci zaměřili na poměrně nově zkoumanou vlastnost – míru kompaktnosti blízko jejího povrchu, kterou obrazně nazvali pracovně „obezitou“.

    Urychlovačová hmotnostní spektrometrie i v ČR. Tento speciální druh hmotnostní spektrometrie umožňuje stanovení dlouhodobých radionuklidů některých prvků a štěpných produktů v koncentracích až milionkrát nižších než měřením jejich radioaktivní přeměny.

    Vědci vyvíjí jedlé obaly na potraviny. Jedlé obaly představují jednu z cest, jak redukovat velké množství syntetických plastových obalů, které se v přírodě rozkládají až desítky let.

    Na křídlech lásky – evoluce vzdušného předvádění u pěvců. Druhy ptáků, jejichž samci se v letu předvádějí, obývají spíše otevřené než uzavřené (lesní) prostředí a mají častěji více partnerek. Mívají protáhlejší křídla…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.