abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.6. 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Čtení myšlenek z aktivity mozku, kde je problém?

    24. 4. 2020 | Redakce | Různé | 1347×

    Různé scénáře pro budoucí umělou inteligenci. Jak by měla vypadat taková, která nahradí člověka? Pohyb hmoty kolem černé díry, květina vs. elipsa. Magnony a Mahanovy excitony. Skepse k autonomním autům. Koronavirus a psi.

    Další systém má umět číst myšlenky, kde je problém?

    Vědci zkusili nechat neuronové sítě analyzovat mozkové signály 4 žen trpících epilepsií. Všechny měly pro sledování stavu implantované elektrody v mozku, dostaly za úkol vyslovit zadanou větu a neuronová síť se pokoušela odečítané signály přiřadit jednotlivým slovům. Každá věta byla vždy vyslovena dvakrát – jednou pro výcvik sítě, podruhé pro ověření. V nejlepším případě se chybovost dostala na pouhá 3 %. Jenže – proč už podobných oznámení bylo tolik i v minulosti?

    Pohyb hvězdy kolem superhmotné černé díry dává za pravdu Einsteinovi

    Pozorování provedená dalekohledem ESO/VLT poprvé prokázala, že hvězda obíhající kolem superhmotné černé díry v centru naší Galaxie se pohybuje přesně tak, jak předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity. Po mnoha obězích dráha hvězdy opíše v prostoru tvar připomínající květinu, nikoliv jednoduchou elipsu, jak říká Newtonova teorie gravitace.

    Jak může vypadat umělá inteligence, která nahradí člověka

    Tři možné scénáře budoucí umělé inteligence. Společný je jim zánik lidstva. Koneckonců si lidé už zvykli na myšlenku, že my i všichni, které známe, tu jednoho dne nebudeme. Jediný rozdíl spočívá v tom, že naši nástupci budou odlišní. (Úryvek z knihy Max Tegmark: Život 3.0. Člověk v éře umělé inteligence)

    Poprvé pozorovány Mahanovy excitony

    Excitony jsou kvazičástice vyskytující se v polovodičích, kombinace elektronu a díry. Pohyb excitonu odpovídá přenosu energie bez toho, aby se přenášel elektrický náboj nebo klidová hmotnost (v tomto se exciton podobá fotonu, excitony mají také úzký vztah k optickým vlastnostem polovodičů/optoelektronickým aplikacím).

    Magnony opět na scéně: Spinové vlny zachyceny ve 2D magnetech

    Jev pozorovaný ve 2D magnetech, který se až dosud považoval za následek mechanického chvění atomové mřížky, je ve skutečnosti způsoben spinovými vlnami (magnony). Přitom samotný objev 2D magnetů je relativně nedávného data, ještě před několika lety se předpokládalo, že při ztenčení materiálu pod určitou hranici zmizí i feromagnetismus.

    Jsou plně autonomní auta za dveřmi, nebo je to chiméra?

    Ještě loni to vypadalo, že první plně autonomní auta, označovaná stupněm 5 (SAE5), budou na trhu velmi brzy. Čím dál víc ale přibývá automobilek i špičkových odborníků, kteří dávají najevo, že tato očekávání jsou přehnaná.

    Krátce

    Těžší izotopy železa unikají z jádra Země. Asi 2 900 km pod povrchem se nachází hranice mezi zemským pláštěm a jádrem a na tomto rozhraní se podle všeho odehrávají podivné věci.

    Objeven nejenergičtější proud z kvasaru. Některé výtrysky z kvasarů mají i dostatek energie na to, aby svou galaxii „zametaly“.

    Čím je cítit durian? Ethioninem. Durian, tropický strom, respektive jeho stejnojmenný plod, je v jihovýchodní Asii oblíbený i přes svůj pronikavý nahnilý zápach…

    Nová ozonová díra nad Arktidou. Nezvyklé atmosférické podmínky včetně nezvykle nízkých teplot ve stratosféře vedly k poklesu úrovně ozonu.

    Impaktní krátery pod ledem Grónska. Na naší planetě je známo asi 200 prokázaných impaktních kráterů – tedy takových, které vznikly dopadem cizího tělesa na povrch Země.

    Receptor PXR nadějným cílem pro léčbu zánětlivých střevních onemocněních. Účinná léčba zánětlivých střevních onemocnění, jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

    Boj proti bakteriím pomocí antimikrobiálních peptidů. Antimikrobiální peptidy jsou součástí přirozené imunitní schopnosti mnoha různých organismů.

    V lesích mizí vzácné druhy rostlin, možná kvůli dusíku. V opadavých lesích Evropy jsou vzácnější druhy rostlin vytlačovány těmi hojnějšími.

    Věda a koronavirus

    Testy na koronavirus i z povrchů nebo z vody. Nový senzor by měl přítomnost viru odhalit nejen v tělních tekutinách, ale i v jiných vzorcích, jako jsou stěry z různých povrchů nebo voda.

    Fyzikální ústav AV ČR zahajuje spolu s desítkou českých firem sériovou výrobu ochranných masek. Oproti prozatímní produkci na 3D tiskárnách se ale budou klíčové díly vyrábět ne desítky minut, ale desítky sekund.

    Evoluce SARS-CoV-2: Koronaviry, CPG, ZAP a psi. Je SARS-CoV-2 původně „střevní chřipkou“ nejen netopýrů, ale i psů? Tahle studie má určitě potenciál vzbudit emoce. Přes jaký druh přeskočil původně netopýří virus na člověka. Kandidátem vedle luskounů, hadů či promyk prý mohou být i toulaví psi. A trochu polemiky se závěry studie.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.4.2020 09:13 asdfb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Čtení myšlenek z aktivity mozku, kde je problém?
    "Už před nějakými 10 lety se psalo o tom, že třeba lidé odpovědní za investice si během obchodování budou muset nechat skenovat mozek, aby nejednali pod vlivem přílišných emocí – a nic"
    V kterékoliv firmě kam přijdete vám nabídnou 100k měsíčně. Proč byste si nechávali vrtat elektrody do mozku? Kvůli 150k?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.