abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Einstein se zabýval i mícháním čaje

    2. 8. 2020 | Redakce | Různé | 1278×

    Magická čísla a stabilita atomových jader. Vědomí psů a čichové zrcadlo. Drahé kovy a jejich falšování. Modrý fosfor. Sopky na Venuši.

    Čaj Alberta Einsteina

    Čajové lístky se v hrníčku s rovným dnem usadí po zamíchání vždy ve středu. Tímto „jevem čajového šálku“ se zabýval také Albert Einstein a publikoval o něm v roce 1926 článek. Na stejném principu pak vysvětluje tvorbu meandrů na řece. Dnešní lékařská technika jev využívá při výrobě plasmy z plné krve.

    Psi a vědomí sebe sama – zrcadla, pachy a pokračování příběhu

    Psi očichávají vzorek vlastní moči jinak dlouho než moč jiného psa. Rozpoznají, že je jejich vlastní a z toho se usuzuje, že mohou mít nějaké vědomí sebe sama, i když se nepoznají v zrcadle. Alexandra Horowitzová zkusila vzít psí pach a v nádobě („čichové zrcadlo“) ho poněkud modifikovat. Tím se dostáváme k obdobě zrcadlového testu. Bude pes zaskočen a váhat – jsem to já, nebo nejsem? Jsem to já, ale je to nějaké divné, co se asi stalo?

    Krátce

    Připravili nový izotop neptunia 222Np. Testují se vlastnosti magického neutronového čísla 126.

    Jak připravit 2D modrý fosfor. Jednovrstvý modrý fosfor s vlastnostmi polovodiče by tak mohl najít uplatnění v optoelektronice.

    Teploty blízko absolutní nuly i pro molekuly. Složitější objekty ochlazené na ultranízké teploty by se mohly využít pro kvantové počítání.

    Přirozený výběr a principy třídění z hlediska stability. Třídění z hlediska stability podléhají všechny materiální i nemateriální entity ve všech systémech, které procházejí evolucí v širokém smyslu slova (úryvek z knihy Jan Toman: Evoluce3)

    Vodíková atmosféra svědčí bakteriím i kvasinkám. A co z toho vyplývá pro pátrání po životě ve vesmíru?

    První snímky sondy Solar Orbiter odhalily „táborové ohně“ na Slunci. Tyto táborové ohně jsou malými příbuznými slunečních erupcí, které můžeme pozorovat ze Země.

    Simulace letu na Mars s lidskou posádkou. Terénní testy v lokalitách, které mají fyzickou podobnost s extrémními vesmírnými prostředími.

    Jak funguje genová regulace rostlin. Buňky mají schopnost účinně odstraňovat chybnou mRNA prostřednictvím procesu známého jako NMD.

    Umělá inteligence testuje léky proti COVID-19. Na základě výpočtů již bylo navrženo několik schválených léčiv.

    Teleskop ESO pořídil první snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci. Obě exoplanety jsou od své hvězdy mnohem vzdálenější než Jupiter a Saturn.

    Za 500 let bylo v Evropě 9 období, kdy výrazně vzrostl počet povodní. Mezi na povodně nejbohatší období patřila léta 1560 až 1580 v západní a střední Evropě, roky 1760 až 1800 ve většině Evropy…

    Termiti jsou klíčoví, draví mravenci ovlivňují termity. Draví mravenci jsou patrně schopni významně regulovat populace termitů a tím pádem i ovlivnit rozklad rostlinné organické hmoty.

    Falšování provází drahé kovy odedávna. Cementace, kupelace, kvartace a proč se stříbrné mince v antice padělaly třemi vrstvami – olovem, mědí a stříbrem? Triky technologů, analytiků i podvodníků.

    Potvrzeno: Venuše je stále vulkanicky aktivní. Alespoň 37 aktivních sopek bylo identifikováno na Venuši. Mají poskytovat jednoznačný důkaz, že tato planeta je stále vulkanicky aktivní.

    Koronavirus způsobil pokles seismického šumu na polovinu. Země ztichla, alespoň pokud jde o o vibrace způsobené lidskou činností. Od března do května došlo k poklesu seismického šumu mnohde až o 50 %.

    Ještě divnější, než jsme čekali. U hvězdy podobné Slunci pozorujeme další podivný objekt. Planeta okolo hvězdy obíhá ve vzdálenosti 162 AU! To je opravdu hodně. Pluto se dostává od Slunce nejdál 49 AU.

    Na bolest pomáhají leda vulgární slova, ne podobné zvuky. Je to výzkum hodný ceny Ig Nobel, ale když studii dle oznámení sponzoroval dodavatel Nurofenu, nelze jistě nic namítat. (Nurofen je ibuprofen.)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.