abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Google na své vývojářské konferenci Google I/O 2024 představil řadu novinek. Keynote byl věnován umělé inteligenci (DeepMind, Gemini, Responsible AI).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 291 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kutilové si hrají s oxidem grafenu

    5. 5. 2019 | Redakce | Různé | 1914×

    Věda podle Teorie velkého třesku: speciální vlastnosti čísla 73. Supravodivost je cílem i u elektridů. Nový tuzemský superpočítačovým projekt Lexis. Magická čísla a stabilita těžkých atomových jader. Skutečně některé mitochondrie přišly o všechny geny? K čemu může být dobrá ochočená liška?

    Sheldonova věta o čísle 73 dokázána

    Sheldon Cooper, jedna z hlavních postav seriálu Teorie velkého třesku, má, jak známo, ve zvláštní oblibě číslo 73. 73 je v řadě 21. prvočíslo, obráceně 73 je 37, což je 12. prvočíslo… Je to opravdu tak speciální vlastnost?

    Oxid grafenu v podobě těsta

    Oxid grafenu dosud bylo problematické skladovat. V podobě prášků nebo jinak suchých substancí se tato látka dále snadno oxiduje, může být ale dokonce i explozivní. Navržené těsto je kupodivu tvořeno pouze oxidem grafenu a vodou. Směs lze dále tvarovat, příslušné struktury jsou chemicky i mechanicky stabilní a elektricky vodivé.

    Supravodivost elektridů pod lupou

    Elektridy jsou látky složené z iontů, kde však roli aniontu hraje samotný elektron. Bývají výbornými vodiči, nicméně supravodivost se u nich vyskytuje maximálně za velmi nízkých teplot. Vědci se nyní elektridy zabývali podrobněji a zjistili, že nejdéle si uchovává supravodivost látka s podivným vzorcem Li6P.

    Utratěžký nikl s 50 neutrony v jádře je překvapivě stabilní

    Aneb jakou moc mají magická čísla. Dvojitě magická atomová jádra jsou taková, v nichž se počet protonů i neutronů rovná magickým číslům (to jsou počty, zvyšující vazebnou energii na nukleon, a tím i stabilitu jádra). Nikl s 28 protony má obvykle v jádře 30 nebo 32 neutronů. 50 neutronů je na počet protonů u tak relativně lehkého prvku strašně moc.

    Krátce

    Kvarteriony a oktoniony. Kvaterniony jsou příkladem toho, čemu dnes říkáme „algebra s dělením“. (úryvek z knihy Ian Stewart: Neuvěřitelná čísla profesora Stewarta)

    Bílého trpaslíka obíhá obří kus kovu. Jednou za 123 minut. Pomoci Velkého kanárského dalekohledu objevil tým vědců, že v rámci disku obíhá okolo bílého trpaslíka obří oblak plynu, jehož zdrojem je objekt o velikosti většího asteroidu.

    Šok: Mitochondrie bez DNA. Pokud se objev u jednoho druhu obrněnek potvrdí, šlo by o velké překvapení.

    Nemocnice potřebují stále více radiologických fyziků. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste.

    Projekt LEXIS kombinuje superpočítač, cloud a big data. Datově a výpočetně náročné úlohy z leteckého průmyslu, meteorologie, klimatických modelů, problematika zemětřesení a tsunami.

    Češi dodají rentgenový detektor X-IFU pro družici Athena. ČR se podařilo zapojit do mezinárodního konsorcia nejkomplexnějšího vědeckého přístroje, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru.

    Jednotlivé atomy jako katalyzátory. Atomy mědi na povrchu grafenu mají rekordní účinnost v urychlení chemických reakcí. Spojení výhod kapalných a pevných katalyzátorů.

    České vědě, výzkumu a IT dominují Praha a Brno. Evropské dotace z velké části mířily na investice, a to především na výstavbu nových výzkumných center.

    Ochočené španělské lišky z doby bronzové. Lišku lze ochočit kupodivu docela snadno, alespoň tu sibiřskou – jak víme z experimentů ruského genetika Dmitrije Beljajeva.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.