Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Jaká může být chemie eventuálního života na Titanu? Základem by mohl být dikyan, respektive od něj odvozené polyiminy, rozpouštědlem pak nějaký lehký uhlovodík. Co je zajímavé, polyiminy dokáží absorbovat světlo, odtud by se mohla odvíjet i nějaká místní obdoba pozemské fotosyntézy jako zdroje energie (u Titanu se na rozdíl od jiných měsíců obřích planet zabýváme primárně nikoliv životem v příp. podzemním vodním oceánu, nýbrž přímo na povrchu).
S pomocí speciálního katalyzátoru lze obrátit spalování ethanolu, tj. vyrábět alkohol z vody a oxidu uhličitého. Zdrojem energie pro tuto reakci je elektrický článek. Pokud by to fungovalo dostatečně efektivně, šlo by takto např. ukládat přebytky elektřiny generované obnovitelnými zdroji. Podobné reakce produkující organické látky by se daly použít nejen k výrobě paliv, ale i potravin (spojení domácí elektrárny s „palírnou“? ).
Kniha Maxe Tegmarka Matematický vesmír je jednou z nejzajímavějších česky vydaných publikací o kosmologii z poslední doby. Na řadu hádanek, které zde Tegmark nastoluje, jsme již na ScienceMagu narazili. Konkrétně na hádanku s Boltzmannovými mozky nebo na paradoxy spojené s kvantovou nesmrtelností. Nyní přinášíme i přímo úryvek z knihy. Autor v něm tvrdí, že matematika nepopisuje svět, ale je s fyzikální realitou totožná. Jakým typem matematické struktury by pak mohl být náš vesmír?
Jak v tuto chvíli vypadá léčba kmenovými buňkami? Řada subjektů nabízí léčbu na komerční bázi, jde ale o něco jiného než obchod s nadějí? Nehrozí naopak tyto nabídky tím, že celý obor bude zdiskreditován? Článek praví: Dosud jediný prokazatelný úspěch mají kmenové buňky při transplantaci kostní dřeně. Za určitých okolností může být léčba kmenovými buňkami pro pacienta dokonce i nebezpečná.
Prognóza Gartneru praví mj. to, že v roce 2020 bude až třetina návštěv webů realizována bez obrazovky, tj. pomocí hlasově ovládaných aplikací. Dále se velká budoucnost např. předpovídá technologiím blockchain, velmi brzkým trendem má být nakupování v rozšířené realitě.
Neandrtálci prý měli problém s oděvem. Stálo snad za koncem našich bratranců to, že na rozdíl od Homo sapiens se nedokázali pořádně ohánět s… jehlou?
Chytrý kufr – skoro jako Zavazadlo ze Zeměplochy. Začínající kalifornská firma Travelmate Robotics vymyslela kufr, který svého majitele následuje jako pes.
Kapalinu může tlačit vzhůru i světlo. Technika by mohla nalézt uplatnění v miniaturizovaných laboratorních systémech, v tzv. laboratořích na čipu.
Exoplanety u hnědých trpaslíků. Přestože hnědý trpaslík sám je něco mezi hvězdou a planetou, i on může mít kolem sebe planety.
Muší larvy by mohly pomoci s bakteriální rezistencí. Co vlastně stojí za jevem, kdy se muší larvy používají k čištění infikovaných ran?
PC v práci používá čím dál méně českých zaměstnanců. Podíl klesl na 73 %, nastupují smartphony a tablety.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
'Pravda, s IT to nema nic spolecneho, ale presto ... Proc kecy?')
Aha. Dik za vysvetleni!)