Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Začátek pobytu androida u nás v domácnosti vyprovokovaly tři pohnutky – zaprvé žena potřebovala nový telefon a chtěla synchronizaci s počítačem, zadruhé malá Venďa toužila po něčem, co by jí přehrálo „ovečky“ a zatřetí Vodafone uvedl i v našich končinách model 845 za přijatelných 3577, který oba tyto požadavky splňoval a navíc prošel i estetickým filtrem, což se Samsungům a LG v podobné cenové hladině dlouhodobě nedařilo. Že je telefon s Androidem a že je to vlastně Linux, je už jenom bonus, ale to neznamená, že se na to nemůžeme blíže podívat.
Telefon vyrábí čínská Huawei, což je poměrně známá značka. Asi ne úplně v segmentu telefonů a u nás, ale Telefónica O2 v ČR má od Huawei většinu své mobilní sítě (BTS stanice i centrální prvky), takže to úplní zelenáči nejsou. „Značkovost“ telefonu se příjemně projevuje při hodnocení kvality hovoru – ten je čistý a hlasitý bez jakýchkoli přeslechů pro obě strany, dá se běžně bez problémů použít i hlasitý odposlech. Tímto telefon na jedničku splňuje zásadní požadavek nasazení, a to telefonování.
Jedná se o přístroj příjemně malý (110 × 56 × 14 mm, 110 g), konkurencí v tomto segmentu může být pouze Sony Ericson Xperia X10 mini, která má ale kromě prakticky dvojnásobné ceny ještě jednu zásadní nevýhodu – kapacitní display. Vodafone 845 má display rezistivní, který se sice normálně bere jako nevýhoda, ale který jediný má u tak malé úhlopříčky smysl. Psát se musí nehtem (ne bříškem prstu), což ženě plně vyhovuje. Problémy to dělá zejména při různém posouvání nabídek, ale na druhou stranu to zase umožňuje mít i v landscape režimu plnou alfanumerickou (virtuální) použitelnou klávesnici, na které jde normálně psát s fail rate okolo 3–5 %. Bříškem prstu jde potvrzovat různé volby a výběry – tam nepřesnost nemá až tak zásadní význam.
Display samotný má rozlišení jenom 320×240 bodů, což se obecně u smartphone hodnotí jako „málo“. Kdyby byla úhlopříčka větší, byl by to asi zásadní problém, ale na těch 2.8" to vypadá snesitelně. No, umožnilo to výrobci použít pomalejší procesor, baterie víc vydrží, cenu to sráží dolů a celkově s displayem problém není, dokud telefon nepoložíte vedle jiného smartphonu za trojnásobné peníze.
Dalšími ovládacími prvky jsou zejména čtyři standardní klávesy pro přijetí hovoru, menu, zpět a ukončení hovoru. Uprostřed mezi nimi je optický „touchpad“ s možností potvrzení zmáčknutím. Touchpad se při troše cviku dá naučit používat, více by mi však vyhovovaly standardní kurzorové klávesy, ale to je o zvyku.
Datové připojení – Vodafone 845 má 3G, WiFi a GPRS, nemá EDGE, což je – zejména u Vodafone – škoda. S WiFi jsem měl a částečně pořád ještě mám trochu trable. Celkem jsem detailněji testoval na dvou AP a k prvnímu jsem se připojil až po restartu do základního nastavení (toho AP) a nastavení všeho od začátku, ke druhému AP jsem se sice připojil, ale spojení neustále padalo. Pomohlo trochu přeházet „advanced“ volby (ACK limit, fragmentation treshold apod.) do jiných poloh, než byly a na telefon nainstalovat aplikaci WiFi fixer – která (podle popisu) dělá to, že pokud je „spojeno“, ale neprochází pakety, tak resetuje WiFi adaptér. Ale jsou hotspoty, ke kterým se dá připojit bez problémů, navíc na prvním testovaném AP měl úplně stejné problémy HTC Tatoo a Hero, takže mám buď smůlu, nebo bude prostě něco špatně s Androidem jako takovým. Citlivost WiFi u tohoto telefonu uživatelé a recenzenti chválí, já nemám srovnání s jiným telefonem, ale notebook je citlivější.
Vodafone obsahuje GPS modul a digitální kompas. Citlivost GPS mi přijde velmi dobrá – při práci na Google mapách je odchylka typicky okolo maximálně tří metrů. Ve spojení s digitálním kompasem se Vodafone 845 jeví jako velmi použitelné nářadí pro geocaching. Telefon obsahuje ještě AGPS (asistovaná GPS), která umí počítat polohu podle vzdálenosti od WiFi sítí a BTS stanic, ale tuto volbu jsem zatím nezkoušel – vyžaduje datové přenosy.
Telefon obsahuje i 3Mpx fotoaparát. Beru to jako nástroj k dokumentaci autonehody, který má člověk vždy u sebe, ale na focení čehokoli je to prostě bída. Problém je v tom, že pár aplikací pro Android umí číst čárové kódy, ale tímto telefonem prostě nejdou "vyfotit" – fixed focus zaostří až od nějakého půl metru a to už jsou kódy nerozeznatelné – škoda.
Teď k Androidu samotnému. Je nainstalován systém ve verzi 2.1 s drobnými úpravami oproti vanilla Androidu. Vodafone do něj nějak zásadně nezasahoval, pouze dodal logo při startu systému a přednastavil domácí stránku v prohlížeči na vodafone.cz. Huawei dodalo modifikace pro domácí obrazovku, kde zejména přidalo posouvání nejen doprava – doleva, ale i nahoru – dolů, takže jde mít desítky ploch. O nějaké praktičnosti nejsem úplně přesvědčen.
Vzhledem k tomu, že se jedná o mé první vážnější setkání s Androidem, byl jsem celkem zklamán nabídkou na Marketu. Aplikací je tam opravdu hodně (oficiálně přes 100 000), ale na nějaké porty známého GPL softwaru člověk moc nenarazí. Chtěl jsem třeba zprovoznit ssh server, samba server nebo aspoň FTP server a pro první dva jsem nenašel řešení, třetí vede k (pro mě) neznámým aplikacím se jmény „SwiFTP“ apod. (Nic proti autorovi SwiFTP :-)) No dobře, to jsou servery, pojďme na desktopové aplikace a zkusme třeba přehrávač médií. VLC – nic (teda pro přehrávání). Mplayer – nic. FFmpeg – RockPlayer universal, ArcMedia. No, možná je to jenom moje neznalost, ale nic mi to neříká. Takovéto výsledky člověk dostane při každém hledání. Kopec adware z čínských zdrojů. Zkusme najít terminal – „Android Shell Terminal“ – výrobce Loopbot.org, tak odsouhlasíme aplikaci přístup na internet a jiné přístupy, nainstalujeme to a jdeme se podívat, kam se dostaneme.
$ cat /proc/cpuinfo Processor : ARMv6-compatible processor rev 2 (v6l) BogoMIPS: 527.56 Features: swp half thumb fastmult edsp java CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 6TEJ CPU variant : 0x1 CPU part: 0xb36 CPU revision : 2 Hardware: HUAWEI U8120 BOARD Revision: 0000 Serial : 0000000000000000
ARMv6 je poměrně zastaralá platforma, BogoMIPS by měly odpovídat MHz. Celkově žádné dělo, ale možná je právě na tomto místě dobré říct, jak to funguje v praxi. Telefon je relativně svižný, odezvy sice nejsou nijak bleskové, ale nikde se nečeká. Já jsem na to háklivý (proto používám pořád klasický hloupý mobil), ale tady jsem spokojen. Multimediální výkon – našel jsem video, které telefon jenom těsně přehraje pomocí RockPlayeru (ffmpeg), a to je xvid, 624×352 1 MBps, zvuk MP3 128 kbps. TV ripy Simpsonů, Futuramy nebo Jistě, pane ministře tedy přehraje přímo, větší bitrate/velikosti je potřeba před nahráním zmenšit. Možná jde dosáhnout lepší výsledek s vestavěnými kodeky, které mohou využít nějaké hardwarové akcelerace (pokud tam je), ale ty jsou celkem nestabilní (přehrávač padá) a velmi často nepřehrávají vůbec pro neznámý formát. Při připojení sluchátek se objevuje bug: Musíte sluchátka připojit dvakrát po sobě, jinak je zvuk hrozný. Pak už je to lepší, ale HiFi kvalitu nelze čekat. Plusem je určitě standardní 3.5 jack konektor.
Dále pak vyberu zajímavé řádky z meminfo:
$ cat /proc/meminfo MemTotal: 183680 kB MemFree: 11624 kB Cached: 23204 kB SwapTotal: 0 kB
Očividně tedy máme zařízení se 180 MB paměti, jak je u Androidu zvykem bez swapu. Některé zdroje uvádí 128 MB, ale myslím, že to je množství volné paměti v přístroji, když jej poprvé zapnete. Dále je vidět, že paměť jde bez problému zaplnit a než nastoupí OOM killer, je dobré použít nějaký správce procesů, který se nebude chovat jako Viktor čistič.
Dále už není moc co zkoumat, „permission denied“ je celkem častá odpověď.
$ uptime uptime: permission denied $ uname -a uname: permission denied
…atd.
Pojďme zkusit připojit telefon k počítači přes USB. dmesg reaguje přibližně takto:
usb 2-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 2 usb 2-1: New USB device found, idVendor=12d1, idProduct=1031 usb 2-1: New USB device strings: Mfr=2, Product=1, SerialNumber=0 usb 2-1: Product: Android Mobile Adapter usb 2-1: Manufacturer: Huawei Incorporated Initializing USB Mass Storage driver… scsi6 : usb-storage 2-1:1.0 usbcore: registered new interface driver usb-storage USB Mass Storage support registered. usb 2-1: USB disconnect, address 2 usb 2-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 3 usb 2-1: New USB device found, idVendor=12d1, idProduct=1035 usb 2-1: New USB device strings: Mfr=2, Product=1, SerialNumber=0 usb 2-1: Product: Android Mobile Adapter usb 2-1: Manufacturer: Huawei Incorporated scsi7 : usb-storage 2-1:1.2 scsi 7:0:0:0: CD-ROM Android Adapter ffff PQ: 0 ANSI: 2 sr1: scsi3-mmc drive: 0x/0x caddy sr 7:0:0:0: Attached scsi CD-ROM sr1 sr 7:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 5 cdrom: This disc doesn't have any tracks I recognize!
[root@stdntb ~]# mount /dev/sr1 mnt mount: block device /dev/sr1 is write-protected, mounting read-only [root@stdntb ~]# ls mnt autoruncfg.cfg autorunlanguage.ini dialupdll.dll document pcassitdll.ini pc_suite setup.exe autorun.inf dialup dialupdll.ini pcassitdll.dll pcoptions.exe res usb_driver
…no, zajímavé řešení, ale pro naše účely nic podstatného. Pro další komunikaci je dobré otevřít na Androidu stavové menu a pomocí volby „Připojit USB“ se můžeme dostat na SD kartu jako klasické mass storage. Komunikace s kartou probíhá rychlostí přibližně 7,5 MB/s, což si myslím koresponduje s maximální rychlostí karty samotné. To jsou dvě dobré zprávy – zaprvé telefon jde připojit jako mass storage (jsou i podstatně dražší telefony, které takto připojit nelze!) a komunikace je celkem rychlá. Třetí dobrou zprávou je, že telefon se přes USB nabíjí.
Jak připojit telefon jako modem se mi (k linuxovému počítači) nepodařilo letmo zjistit, pro Windows budou zřejmě sloužit ovladače získané přímo z telefonu. Situaci by měla univerzálně řešit verze Androidu 2.2, jež bude obsahovat WiFi tethering, který vytvoří z telefonu WiFi hotspot, ale toho se na Vodafone 845 pravděpodobně nedočkáme.
Další téma, které bude asi zajímat okolní osazenstvo, je získání roota. Tady bohužel nemůžu posloužit, protože to vyžaduje kompletní vymazání paměti, a to žena – ani v zájmu vědy – nedovolila.
Co tedy za svých 3577 korun získáte? Elegantní malý telefon, který umí telefonovat, přehrávat video, brouzdat po webu, najít se přes GPS, který jednoduše připojíte k počítači přes mass storage a kde můžete doinstalovat pochybné aplikace, o kterých jste nikdy neslyšeli a jejichž výrobce neznáte. To je asi tak všechno, co běžný uživatel s telefonem dělá, plus ještě kopec věcí navíc, čistě pro jistotu. Vypíchnout můžeme v pozitivním smyslu cenu a jak to pěkně funguje bez nějakého závažnějšího chytáku, v negativním pak třeba absenci EDGE, pomalý procesor, málo paměti, co komu víc vadí…
Pro geeka je však dle mého skromného názoru mnohem přitažlivější platforma MeeGO, které obsahuje tisíce portů známého (!) softwaru, a získání roota je otázkou instalace jednoho balíčku z repozitáře, nebo Palm (a na ten nezapomínat) se svým webOS, což je také Linux, který je podstatně otevřenější. Každopádně pokud má geek v kapse právě jenom 3577 Kč, pak určitě neprohloupí, když si telefon koupí, odemkne a může taky celkem spokojeně hackovat, nicméně bez otevřené základní distribuce to tak nějak není úplně ono…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
- připojuje se Android na internet sám (na pozadí), i když nechci? Kamaráda od doby co má X10 mini vidím furt online na jabberu a přitom nic nepouští a nechce to (mám u vodafone připojení na den nebo jak se to jmenuje pro případ nouze, tzn. jakmile se připojím, mám za 17kč zaplaceno na 24h, ale to se stane 1 za 2 měsíce, tak aby mě ten krám nezruinoval)Android se ihned po zapnutí snaží připojit na web pro synchronizaci a ostatní věci, aby se tak nestalo musí se aplikovat nějaká aplikace třetí strany (něco jako ModaCo nodata pro WM) - tedy APNdroid. Ale toho prvního spojení se nedá moc zbavit (snad jen nazadat PIN, doinstalovat APNdroid z karty). Jinak Androidy jsou skoro stále online a ideální je pro ně neomezený tarif.
Chtěl jsem třeba zprovoznit ssh server, samba server nebo aspoň FTP server a pro první dva jsem nenašel řešení, třetí vede k (pro mě) neznámým aplikacím se jmény „SwiFTP“ apod. (Nic proti autorovi SwiFTP ) No dobře, to jsou servery, pojďme na desktopové aplikace a zkusme třeba přehrávač médií. VLC – nic (teda pro přehrávání). Mplayer – nic. FFmpeg – RockPlayer universal, ArcMedia. No, možná je to jenom moje neznalost, ale nic mi to neříká.
Ono to takhle bude vypadat asi ještě pár let. Teda doufám, že "už" jen pár let. Docela v tomhle fandím x86 zařízením s MeeGo, ty by mohly z ARM smartphonů udělat trochu více, než jen "vendor-locked" krabičky. Celkem slibně vypadal jednu dobu Neo Freerunner, škoda, že to zůstalo víceméně u výroby "doma na koleni". Bohužel je pro velké firmy jaksi výhodnější nutit zákazníkům svoje služby, bez kterých málem ani nezapnou "telefon" (Google), zakazovat roota a dělat veškeré obezličky pro limitaci použití zařízení.
Takže osobně zůstávám u SE T610 + laptop, alespoň dokud někdo nevyrobí skutečný "smartphone", Neo Freerunner jsem v ruce už měl, ale reakce má ještě pomalejší, než můj T610, .. a to už je co říct.
Podle mě to chce nějakou "killer feature", kterou by více otevřený smartphone mohl nabídnout "nativně" (bez jailbreaku, ...). Věci jako bittorent klient Transmission na Maemo-based N900, ...
osobně zůstávám u SE T610Jo, T610 je bezva telefon. A vcelku nesmrtelný. Před 5 lety mi vypadnul spolu se Siemensem SL45i z kapsy, když jsem v únoru jel na kole do práce. Vracel jsem se pak v protisměru. Siemens to chytil kolem auta, měl už jen černý displej. SE jsem myslel, že ani nenajdu, ale ležel asi 100 m od domu na 4proudové silnici, úplně náhodou jsem uviděl s hladinou zarovnaný odlesk displeje, ležícího v kaluži prosolené vody. Dovezl jsem ho do práce, rozdělal, propláchnul čistou vodou, vysušil, zapojil - a funguje dodnes, jen jsem k němu předloni kupoval novou baterku… Mám také novější K700, který nikdy úraz neměl, přitom (při stejném zacházení) vypadá mnohem domláceněji a má už prakticky nepoužitelný joystick…
alebo si kupi iPhone ktory mi pride ovela krajsiTen je ale v trochu jiné cenové kategorii, ne?