Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj, prosím o objasnění několika věcí ohledně sítě.
Mám připojení přes kabel a pořídil jsem si router Microcom 3125. Občas se připojuju ještě ke dvěma různým jiným routerům, takže můžu snadno jejich funkci porovnat.
Problém je jednoduchý: Resolving trvá příšerně a nechutně dlouho. Téměř stejný problém se tu řešil asi třikrát, podobný problém asi desetkrát.
V mém případě ale nic z toho nepomáhá. Používám naprosto stejné nastavení jako na ostatních routerech, kde všechno funguje bez problémů. Jen na tomto novém jsou stále prodlevy.
Zkusil jsem (jak se radí v diskusních skupinách) ve Firefoxu přes about:config zvolit network.dns.disableIPv6. To pomohlo, ale jen pro Firefox. Všechen ostatní software, který má co dělat se sítí, resolvuje zase zoufale pomalu.
Mohl bych IPv6 do jádra vůbec nekompilovat, ale to se mi zas nechce, když na ostatních routerech to funguje...
V mém distru nemám možnost vypnout IPv6 takovým způsobem, jako např. v SuSE, takže ani tohle nepomůže. Lze nějak vypnout IPv6, i když je zakompilovaný v kernelu? Pomocí sysctl.conf? O co se vlastně připravím, když ho vypnu? Může mít prodleva i jinou příčinu, přestože mi to se stejným nastavením všude jinde funguje?
Dá se nějak zajistit, abych mohl mít IPv6 v kernelu a aby můj počítač i přesto nevysílal žádné požadavky IPv6?Tak to nevím. Nějak mi není jasné, co ten router dělá. On slouží jako cache mezi vaším PC a poskytovatelem? Já bych ty DNS požadavky posílal přímo na providera a bylo by...
V mém distru nemám možnost vypnout IPv6 takovým způsobem, jako např. v SuSE...
A kterépak to je? Bez této informace je těžko radit...
install ipv6 true
, aby se nikdy nenačetl. Už mi síť funguje podle očekávání... Ale takhle jsem to řešit nechtěl. O jaké výhody se vlastně připravuju, když nemám zapnutý IPv6?
install ipv6 true
, aby se nikdy nenačetl. Asi se budu muset smířit s tím, že s mým routerem IPv6 nikdy pořádně fungovat nebude. Žádný upgrade firmwaru zatím není, takže to s největší pravděpodobností jinak vyřešit nelze...
Tiskni Sdílej: