Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Nedostatečná a nekompletní podpora všech možností nejmodernějších grafických akcelelátorů v X11 bývá častým argumentem odpůrců plnohodnotnosti svobodných operačních systémů. Všechny snahy v této oblasti směřují k nátlaku na ATI a NVidia, aby vydávaly ke svým kartám ovladače pro X, a to stejných kvalit, jako jsou ty pro většinový proprietární systém. Řešíme, nakolik se úroveň podpory určité grafické karty v našem systému blíží její úrovni v tom mainstreamovém systému.
Co se ale, přijde mi, moc neřeší, je licence těch ovladačů. Nejsou svobodné, to teda nejsou. Existují vůbec nějaké projekty, nějaké snahy buď o vývoj alternativních ovladačů se svobodnou licencí, nebo o přesvědčování ATI a NVidia, aby liberalizovaly svoji licenční politiku? Nebo jsou všichni spokojeni se současnými licenčními podmínkami oficiálních ovladačů?
na druhou by neskodilo uvazovat smerem, ze nevadi, ze to je binarni vec, ale at je funkcni.Jenže ono to není funkční. Funguje to jenom na PC platformě. Jak k tomu přijdou ostatní?
vsechno nemuze byt svobodne.Všechno svobodné být sice nemůže, ale zrovna ovladače svobodné být musí takřka bezpodmínečně. Představ si tu pakárnu, kdybys těch binárních ovladačů potřeboval deset nebo dvacet a bez nich bys nerozejel ani DMA, USB, zvuk, myš nebo SATA. O nějakém embedded nasazení Linuxu už by se nedalo vůbec uvažovat. A to vůbec nemluvím o tom, že by takovejhle bastl sotva šel udržovat jakž takž stabilní.
Tiskni Sdílej: