Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Dobrý den. Chci se naučit LaTex. Mám ho nainstalovaný z distribuce Slackware 10.2. Vytvořím tedy soubor:
\documentclass[14pt]{article}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage[latin2]{inputenc}
\usepackage{a4wide}
\begin{document}
\hyphenation{nej-dů-le-ži-těj-ší}
Nějaký dlouhý text. Nejdůležitější ze všech textů.
\end{document}
a pokusím se ho přeložit:
bash-3.00# cslatex soubor.tex
This is pdfeTeX, Version 3.141592-1.21a-2.2 (Web2C 7.5.4)
(/usr/share/texmf/web2c/il2-cs.tcx)
entering extended mode
(./soubor.tex
LaTeX2e <2003/12/01>
Loading CZ hyphenation patterns: Pavel Sevecek, v3, 1995
Loading SK hyphenation patterns: Jana Chlebikova, 1992
(/usr/share/texmf/tex/latex/base/article.cls
Document Class: article 2004/02/16 v1.4f Standard LaTeX document class
(/usr/share/texmf/tex/latex/base/size10.clo))
(/usr/share/texmf/tex/generic/babel/babel.sty
(/usr/share/texmf/tex/generic/babel/babel.def
(/usr/share/texmf/tex/generic/babel/switch.def))
(/usr/share/texmf/tex/generic/babel/czech.ldf
Package babel Warning: No hyphenation patterns were loaded for
(babel) the language `Czech'
(babel) I will use the patterns loaded for \language=0 instead.
)) (/usr/share/texmf/tex/latex/base/inputenc.sty
(/usr/share/texmf/tex/latex/base/latin2.def))
(/usr/share/texmf/tex/latex/a4wide/a4wide.sty
(/usr/share/texmf/tex/latex/ntgclass/a4.sty))
LaTeX Warning: Unused global option(s):
[14pt].
(./soubor.aux)
! Improper \hyphenation will be flushed.
\leavevmode ->\unhbox
\voidb@x
l.6 \hyphenation{nej-dů
-le-ži-těj-ší}
?
To /hyphenation se tam snažím použít proto, že normálně mi LaTex některá slova nezalamuje. Dále mi nejde nastavit velikost písma. Netuším kde dělám chybu. Googlil jsem, ale asi špatně Tuším jen že by mohl být zádrhel v konfliktu Babelu a CsLaTexu. Možná mám špatně hlavičku... Dík za rady.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
/usepackage{czech}
a prekladat prikazem
clatex zdrojak.tex
Pokud chcete pouzit latex v kombinaci s babelem, tak pouzije
/usepackage[czech]{babel}
a prekladejte pomoci
latex zdrojak.tex
JJ
Změnil jsem tedy na \usepackage{czech}
a použil cslatex. Překlad proběhl ale stále to řvě:
LaTeX Warning: Unused global option(s): [14pt].
Prostě to nebere nepovinné parametry u \documentclass[nepovinné parametry]{article}
. Co s tím? Jinak v CsLaTeXu \hyphenation funguje ale když použiju Babel tak ne.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
\hypenation
v babelu samozřejmě funguje jen ty vzory nesmí obsahovat znaky, které nějaká ta interní část TeXu nepovažuje za znaky nebo co (viz TeXBook od Knutha nebo TeXBook naruby od Olšáka [tam to najdeš dřív, ale méně srozumitelné]) S češtinou je ta potíž, že obsahuje právě ty zatrolené znaky. Řešení je primitivní. Musí se použít T1 kódování fontů. Babel version (překlad latex
):
\documentclass{article} \usepackage[czech]{babel} %\usepackage{czech} \usepackage[latin2]{inputenc} \usepackage[T1]{fontenc} \usepackage{a4wide} \begin{document} \hyphenation{nej-dů-le-ži-těj-ší} jaký Nějaký dlouhý text. Nějaký dlouhý text. Nějaký dlouhý text. Nějaký dlouhý text. Nejdůležitější ze všech textů. \end{document}Cslatex version:
\documentclass{article} %\usepackage[czech]{babel} \usepackage{czech} \usepackage[latin2]{inputenc} %\usepackage[T1]{fontenc} \usepackage{a4wide} \begin{document} \hyphenation{nej-dů-le-ži-těj-ší} jaký Nějaký dlouhý text. Nějaký dlouhý text. Nějaký dlouhý text. Nějaký dlouhý text. Nejdůležitější ze všech textů. \end{document}
Dík. Jsou to pro mne samé cenné rady. T1 fonty v Babelu ještě někdy vyzkouším. Mo jste mi pomohli.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
ae
\usepackage{ae}
Fonty T1 jsou priserny hnusny (no flame pls, je to muj nazor)...
Package babel Warning: No hyphenation patterns were loaded for (babel) the language `Czech' (babel) I will use the patterns loaded for \language=0 instead.
Invalid input sequence
a nějaký paznaky, který odpovídaly Unicodované češtině Takže hurá iconv
...
Jinak děkuji za nasměrování.
Tiskni Sdílej: