Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Reiser byl první žurnálovací pro linux
Na servery spíš asi ext3, že?Záleží na tom, co ten server bude dělat. Já mám na svém serveru XFS. To jsem ti poradil, co?
Několik poznámek k tomu, co zde už bylo napsáno:
ext2/3
hned nezavrhoval. Jede ve všech verzích linuxového jádra za posledních (nejméně) šest let (ext3
ne), dokonce se k němu dá dostat i v jiných operačních systémech (nejen třeba FreeBSD, ale dokonce i Windows!). Jako jediný, pokud vím, umožňuje poměrně snadno obnovovat smazané soubory. Navíc jsem nikdy neslyšel o tom, že by padal nebo způsoboval ztráty dat.
Na ReiserFS je program podobný Windows Exploreru, který umí read-only přístup.vsak jsem psala, ze potrebuji read-write
Na ext2 a ext3 je pěkný software...., který umí tyto disky připojit ve Windows jako normální partitionspokojene pouzivam Ext2 IFS For Windows, navic jsem ani google pouzit nemusela Odtud je to patrne:
a opět Google.jj, pokud by neco bylo, tak
g xfs zápis windows site:abclinuxu.cz
prave ext2 - kvuli univerzalite.ext3 není univerzální? vždyť je to přece ext2 + žurnál
ReiserFS RULEEEEEEEZ
Ano. Akorát má pokaždé jasno jinak podle toho, který benchmark si přečetl…
XFS neni radno pouzivat na systemu bez UPS-ky. Drzi data v pameti dyl nez ostatni filesystemy a journal neobsahuje data. Vyzkouseno !Jo, prazdne soubory jsou vyslovene miloucke, zvlast kdyz je clovek ma hledat a obnovovat ze zalohy, pricemz samozrejme nejblizsi takova je den stara. Jenze tohle je problem vsech zurnalovacich systemu, pokud nejedete ext3 se zurnalovanim dat. Holt za rychlost si musite zaplatit... treba timhle rizikem. ext3 se zurnalovanim dat je proti ostatnim pomala, ale je bezpecna. UPSku to chce kazdopadne. Ze zkusenosti ale muzu rict, ze se mi to za radu let, kdy jedu XFS, stalo pouze jednou, a to jsem se serverem delal brutality rozhodne nejednou.
Tiskni Sdílej: