Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
rpm
a apt-get
, takže tam kousek o emerge taky patří.
kdyz upgradneme gcc nebo glibc ci jinou systemovou vecTo je pro sraby , chodí to bez problémů (-* glibc s hard masked GCC) bez rekompilací.
... tohle mi prijde prilis hard-core ...Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core. A když máte zdroj informací, stačí z něj nasávat (jako z láhve :) a budete nasosaní. Já osobně jsem začínal s Mandrake, ale protože se mi na nich pár věcí přeci nelíbilo, pustil jsem se jako totální lama (neschopen použít mount) do Debianu. Bylo to ze začátku dost tvrdé, ale přehouplo se to v absolutní spokojenost a plné odpoutání se od jistého komerčního systému. A o tom to je - IMHO není dobré soudit, co je a není hardcore. Nechť si každý zvolí to, na co se cítí.
Hard-core? Nejsou některé věci hard core právě proto, že k ním nemáme dostatečné znalosti? Podkud je nabydeme, věc se pak nebude jevit tak hard core.To je sice pravda, jenomze "ucebnice Linuxu" a souhrn manualu k jednotlivym distribucim nejsou totez. Nemela by se spis takova ucebnice venovat tomu, co se v distribucnich manualech neprobira (tj. jednak zaklady) a pak vysvetleni principu ruznych "hardcore" zalezitosti, ale nezavisle na distribucich? Protoze kopie manualu distribuci jednak nebudou nikdy dostatecne aktualni a hlavne se jich casem nashromazdi desitky (podle toho kolik je distribuci). Ucebnici "Linuxu" si predstavuju tak, ze jeji obsah pouzije clovek v (skoro) kazde distribuci, bud pri zakladni praci se systemem nebo pri jeho konfiguraci, a hlavne tehdy, kdyz distribucni nastroj nejak selze. Nebo ji pouzije k pochopeni toho, co distribucni konfiguracni nastroj dela. Tj. misto popisovani funkci a parametru emerge (a dublovani manualu na Gentoo.org) bych uvital spise popis toho, jak takovy balickovaci system funguje uvnitr... ale to je zase trochu moc hardcore do dilu pro zacatecniky (kteri se seznamuji se systemem).
Tiskni Sdílej: