Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravím čtenáře abíčka,
má otázka sice nesouvisí přímo s Linuxem, ale trochu s bezpečností dat, tak snad nepobouří Lehké nastínění problému: Nedávno jsem změnil heslo v internetovém bankovnictví a protože jsem po Vánocích nechal účet chvíli v klidu a vlezl na něj až teď a heslo neměl zažité - samozřejmě jsem ho zapomněl (teda spíš mě to nenechalo vyzkoušet všechny varianty, které jsem chtěl). Protože se mi zaminulý týden povedlo něco podobného ještě asi 2x - usuzuji, že je čas něco s tím udělat.Do minulého roku mi stačilo heslo k e-mailu (dobře, tak ke dvěma, ICQ, a PIN k mobilu a bankomatkartě. Pak přišlo ADSL domů i do práce a služby na internetu začly být použitelné . Ale k tomu taky heslo k modemu, heslo k APčku, internetbanking, registrace na pár e-shopu, aukro, last.fm, registrace na pár diskuzních serverů - zkrátka jsem si udělal takový malý seznam a vychází mi, že za měsíc použiji tak 15 služeb + hesel. Dalších 25 potřebuji tak 1x-2x za půlrok.
Samozřejmě některá hesla jsou stejná nebo vytvořená na stejném základě - takže reálně si jich musím pamatovat tak 10. To není problém. Problém je se změnami hesel. Většinou měním heslo, pokud jsem zrovna připojen k dané službu, tj. u každé služby změním heslo jindy a jinak často. Svá hesla tvořím podle určitého systému. V podstatě heslo nezapomenu - jen nevím, které je aktuální a než je vyzkouším, tak mi třeba služba zablokuje přístup. Takže dumám, jak udělat systém, abych si pamatoval jestli jsem heslo změnil na novější nebo ne? Nebo měnit hesla u všech 40 služeb pravidelně každé 3 měsíce? To abych celý den jenom měnil hesla.
Až na výjimky jsem si hesla zatím nepotřeboval nikam psát a samozřejmě bych rád aby to tak zůstalo, ale asi lepší napsané nezapamatovatelné heslo než lehké v hlavě. Jenže kam s nimi? Papír v peněžence??? nebo někde uložená v mobilu??? Co když mi je někdo šlohne??? Jak to řešíte vy? Má smysl měnit hesla a jak často je měníte? Jak si je pamatujete / uchováváte? Máte nějáký systém? Díky za všechny nápady (ne, čip do ruky ještě nechci ) ĎěňďákMám heslá, ktoré som nemenil už mnoho rokov. Záleží ako silné sú a ako a kde ich používaš. Skôr mám tendenciu používať silné heslo (moje najdlhšie heslo má niekoľko desiatok znakov )dlhšiu dobu než meniť často.
Má smysl měnit hesla a jak často je měníte?Nemá, pokud zvolíš vhodný. Já jsem měnil, když mi někdo švihl emaily a tak.
Tiskni Sdílej: