Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Proboha, proč by neměl počítat s grafickým prostředí? Neměl by tam dávat KDE nebo GNOME, ale ně běhají X-ka na 16MB RAM se sdílenou pamětí (takže prakticky na 14MB). Jo pořád to swapuje, ale internet prohlížet s Links Hacked jde, Xpdf běží, xmms přehrává, ikdyž je samozřejmě lepší sáhnout po po mp3blasteru v konzoli.
Už mě unavuje, jak jste zhejčkaní a myslíte si, že 256MB je málo. Možná na Manrake nebo Suse, ale Slackware nebo Debian, při vhodném výběru desktopu a aplikací poběží i na 16MB RAM, takže 32MB je v pohodě!
No a jsme u toho! Samozřejmě, že na tom nemůžu provozovat neadekvátní soft. Jádro 2.6, ani náhodou. Proto doporučuji starší distribuci Slackware 9.0. Jako prohlížeč webu Links Hacked nebo Dillo 0.8.5-i18n-misc (umí češtinu a taby), na texty třeba Ted (rtf je dobře přenositelné), ale radši zůstat u VIMu, prohlížeč obrázků xv, nebo XnViev. Na tabulky sc (v konzoli) nebo Gnumeric, na grafy Gnuplot. Mplayer na tom poběží, když bude zahazovat snímky (sám ho na takovém stroji provozuji v práci).
Otázka je, čemu říkáte pohodlná práce. (Dělal jste někdy na 286-ce?) Já tvrdím, že každé pentium je dost rychlé a 16MB je dost, ikdyž 32MB je lepší.
Dneska jsem zrovna zprovozňoval X-ka na 486-ce a 32MB. Běhají a ani to moc neswapuje. Jsou tam Slackware 8.1. On je totiž rozdíl, jestli použijete 8.1 nebo 10.2; jak v hardwarové náročnosti, tak v celkové velikosti na disku.
Sorry, ale nainstalovat SuSE nebo Mamtáky na 1Ghz P4 a 512MB RAM, dokáže každý idiot. To co navrhuju já, bude stát trochu koumání, ale odmění se to znalostmi vlastního (a do značné míry doslova) systému. Já si myslím, že to stojí za to, ale váš názor vám neberu.
Ty 486ky jsou IBM na 66MHz DX2, grafika je S3 a má 2MB RAM. Jede to v rozlišení 640x480, ale zvládne i 800x600, dokonce na 70Hz, jen to na těch malých monitorech není ono. Přiznám se, že mě to mile překvapilo.
Nejdřív jsem si na těch 486-kách zkusil DSL, a jelikož to s nim šlo, tak jsem instaloval. Pravda je, že to je dobrodružství. Pořád mi chybí diskový prostor. Teď jsou na jedné tři disky po 364MB v jednom a v druhé jeden disk (zatím) asi 650MB, ale na té je míň aplikací. Zatím jsem neuchodil žádný web prohlížeč, kromě konzolového linksu. Asi zkusím Operu 5, ta je hodně nenáročná a zobrazuje dobře; jen češtinu neumí. Běhá tam Xpdf a Xv na obrázky, jinak ostatni v konzoli. Nemám místo na devel knihovny, tak na tom nemůžu překládat, což mě mrzí, protože některé programy by asi běželi líp, zkompilované rovnou na tenhle počítač.Mám na to vždycky tři hodiny v týdnu, tak si umíte představit, jak to jde pomalu
Kdybych neměl skušenosti se svým notesem (P100, 16RAM 810MB HDD), asi bych se do toho neputil. Ale rozdíl ve výkonu není nijak propastný.
Dillo-i18n-misc je o dost lepší v zobrazováníl, než Links Hacked. Dokonce mi v něm jedou na "velkém" compu stránky, které neschroustne Opera (konkrétně některé stránky na www.rozhlas.cz)
Ta pětka je fakt dost šílená, ale je dost malá dost rychlá a nevyžaduje ani gtk, ani qt, což se někdy hodí.
Šestka je už pěkný prohlížeč a ta rychlost a postupné načítání jsou docela pěknej bonus
při vhodném výběru desktopu a aplikací poběží i na 16MB RAM, takže 32MB je v pohodě!Chtel bych videt jak zacatecnik bude vybirat programy a nastavovat system.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Hledej smudlo :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Muzu jenom potvrdit. DSL byla moje druha distribuce, jde dokonce nainstallovat na disk. Moje prvni pokusy zacaly s Monkey Linuxem. Oboji jde pouzit na slabe masinky.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Připojuju se! DSL běží opravdu dobře. Moc mě mrzí, že se mi jej nepodařilo nainstalovat na hard těch mých 486-tek, protože z CD běžel excelentně a i pacman se dal hrát
Škoda že nemá češtinu...
Komplet 3GB, když si dáš trochu práce s tím co chceš a co ne, tak i se i s develama vejdeš do 1 až 2 GB. Pokud to ořežeš víc, tak 700 až 800MB s Xkama, když zůstaneš v konzoli tak 300 až 500MB, bez muziky a pálení se můžeš vejít i do 200MB. Jenže pak už můžeš max. brouzdat po netu s linksem a a psát ve VIMu nebo JOE.
Taky připočti 64MB na swap (při 32MB RAM). Na /home počítám asi těch 10 až 20%
Pro poslední verze platí tyhle nároky
1.3 Does Linux run on my computer? What hardware is supported? You need a 386, 486 or 586, with at least 2Mb of RAM and a single floppy, to try Linux. To do anything useful, more RAM (4Mb to install most distributions, and 8Mb is highly recommended for running X) and a hard disk are required.pisou to na strankach RedHatu takze to _je_ pravda! Vidis, ze mas pro RedHat 5.1 naprosto brutalne nadprumerny pocitac! Ach to byly casy... Prave koukam, ze mi "konsole" se 4 taby basti vic pameti nez jsem mel v te dobe k dispozici v souctu se swapem
1.5 How much hard disk space does Linux need? 10Mb for a very minimal installation, suitable for trying it out and not much else. You can squeeze a more complete installation including X Windows into 80Mb.Taktez na strankach RedHatu takze to _JE_ pravda. Vsichni ostatni jsou skoro o 3 rady mimo. Neuveritelne... :)
doporucte mi distribuci(neco lehciho, jsem zacatecnik)
Zkus Wubi. Sam jsem to nezkousel, ale pisou tam ze nemusis rozdelovat disk => moh by sis to dat do novyho pocitace a mit to spolecne s windows.
I když 266MHz by měl být PII.
Slackware se dá stáhnout třeba tady: ftp://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/slackware/
Jako desktop se dá taky použít Xfce případně ještě něco uspornějšího a z http://www.linuxpackages.net si stáhnout Operu.
Upozorňuji, že instalace Slackware je jen pro odhodlané přečíst si návod třeba na abclinuxu a udělat několik věcí ručně.
Existuje distribuce založená na Slackware určená pro starší počítače. Je to VectorLinux standard. Požaduje minimálně pentium a 64 MB RAM. Je tam Xfce či IceWM, Opera a nějaké pluginy na instalačním CD. Instalace je jednoduchá. Až na tu češtinu.
Tiskni Sdílej: