Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Checking audio filter chain for 44100Hz/2ch/s16le -> 44100Hz/2ch/s16le... AF_pre: 44100Hz/2ch/s16le [AO OSS] audio_setup: Can't open audio device /dev/dsp: Device or resource busy alsa-init: 1 soundcard found, using: default ALSA lib pcm_dmix.c:832:(snd_pcm_dmix_open) unable to open slave alsa-init: playback open error: Device or resource busy [AO ARTS] can't connect to aRts soundserver ALSA lib pcm_dmix.c:832:(snd_pcm_dmix_open) unable to open slave [AO ESD] esd_open_sound failed: Connection refused [AO SDL] Samplerate: 44100Hz Channels: Stereo Format s16le ALSA lib pcm_dmix.c:832:(snd_pcm_dmix_open) unable to open slave ALSA lib pcm_dmix.c:832:(snd_pcm_dmix_open) unable to open slave [AO SDL] Unable to open audio: No available audio device AO: [null] 44100Hz 2ch s16le (2 bps) Building audio filter chain for 44100Hz/2ch/s16le -> 44100Hz/2ch/s16le... Video: no video Starting playback...a pak to přehraje soubor na [null] (testováno i bez běžících X)
device: default can't be opened for capture (Invalid argument) The sound server will continue, using the null output device.a zvuk nejel vůbec.
~/.asoundrc
pcm.!default { type plug slave.pcm "dmix" } pcm.dsp0 { type plug slave.pcm "vystup" }
pcm.dmixer { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0,0" period_time 0 period_size 1024 buffer_size 16384 rate 44100 } bindings { 0 0 1 1 } } pcm.dsp0 { type plug slave.pcm "dmixer" } pcm.!default { type plug slave.pcm "dmixer" } pcm.default { type plug slave.pcm "dmixer" } ctl.mixer0 { type hw card 0 } pcm.vstup { type dsnoop ipc_key 2048 slave { pcm "hw:0,0" channels 2 period_size 1024 buffer_size 4096 rate 44100 periods 0 period_time 0 } bindings { 0 0 0 1 } } pcm.kombinace { type asym playback.pcm "dmixer" capture.pcm "vstup" }
.asoundrc
není vůbec potřeba.
Za druhé - směšovat lze pouze aplikace co mohou používat přímo Alsu. Pokud něco jede jen a pouze přes OSS, tak to je bohužel smůla. OSS emulaci ještě nemají nějak v dmixu vychytanou
Dlouho jsem se tímhle zabýval a tohle je závěr. Možná by to šlo rozjet nějak přes aoss
, ale myslím, že ani to se mi nepodařilo. Pak už zbývá jen zvukovka s HW směšováním.
alsaplayer
y zároveň a bez .asoundrc
, tak máš něco zatraceně špatně...
/etc/asound.state
je pro uložení nastavení hlasitostí a stavů všech vstupů a výstupů ne? To by si asi neměl mazat.
/etc/asound.state
... Nevím sice k čemu je, ale po restartu počítače (2.6.17-rc4 jadýrko ) se vytvořil znova a ke změne nastavení hlasitostí nedošlo.
alsactl store
, přičemž se do něho zapíše současné nastavení alsamixeru. A v nějakém bootovacím skriptu bývá alsactl restore
, což zase nastavení načte.
mplayer -ao help
ti vypíše jakou podporu zvuku tam máš zakompilovanou. Vyber Alsu a zkus to...
Checking audio filter chain for 44100Hz/2ch/s16le -> 44100Hz/2ch/s16le... AF_pre: 44100Hz/2ch/s16le alsa-init: 1 soundcard found, using: default ALSA lib pcm_dmix.c:832:(snd_pcm_dmix_open) unable to open slave alsa-init: playback open error: Device or resource busy Could not open/initialize audio device -> no sound. Audio: no sound Video: no video Exiting...
dmix
zatím krásně směšuje pouze nativní Alsu, ale emulovaný OSS bohužel ne - což znamená aplikace TeamSpeak, Enemy Territory, Skype.
Proto radím nastavit natvrdo pro mplayer Alsu. Nebo zkus třeba jen několikrát spustit alsaplayer
. Tam to na 100% zjistíš jestli to funguje.
Tiskni Sdílej: