Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
/etc/rc2.d/S99startup
?
Jinak problém určitě nebude v tom, že by skript musel nějak "vypadat", odlišné chování plyne z toho, že příkazy spouštíte v odlišném prostředí. Klasický problém je to, že se pokoušíte při startu promazat chain, který ale ještě neexistuje. Což u FORWARD může podle mne znamenat jen to, že ještě není zaveden příslušný jaderný modul.
route
pokud možno neopužívejte vůbec, je zastaralé už hodně let, náhradou je příkaz ip
. Jinak nahrazovat distribuční inicializaci síťových rozhraní (o což se zřejmě příkazem route
snažíte) silně nedoporučuji, jsou s tím problémy. Lepší je nastudovat, jak se v příslušné distribuci síťová rozhraní konfigurují (i když je to u některých distribucí poměrně složité…)
Některé distribuce také mají svůj inicializační skript na iptables, který využívá schopnosti iptables uložit svůj stav – normálně z příkazového řádku nakonfigurujete iptables, pak necháte distribuční skript uložit jeho stav a ten se při příštím restartu obnoví. Ten skript určitě bude používat iptables-save
a iptables-restore
– ostatně pokud vaše distribuce nemá inicializační skritp na iptables, můžete ten svůj napsat také pomocí těchto nástrojů.
route
chyby nehlásí, ale je deprecated
Zkuste sem vložit nějakou část skriptu, která hlásí chyby, s tím proházením přepínače a parametru je to divné…
K iptables-save
bude ještě dobré iptables -m comment -comment text
– můžete si tím k pravidlům přidat komentář (a pak už opravdu nevidím důvod, proč je mít ve skriptu). V praxi jsem to zatím nezkoušel, jenom mi váš příspěvek připomněl, že jsme si už dlouho říkal, že přeci něco takového (komentáře přímo do iptables) musí existovat – verze 1.2.11 to ještě neuměla, verze 1.3.4 už komentáře umí (alespoň v Gentoo).
#! /bin/sh
# Nastavení ROUTE a IPTABLES
PATH=/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin
case "$1" in
start)
OURNET="1.2.3.0/24"
OURBCAST="1.2.3.255"
OURDEV="eth1"
ANYADDR="0/0"
ANYDEV="eth0"
TCPIN="ftp,www"
TCPOUT="smtp,www,ftp,ftp-data,irc"
UDPIN="domain"
UDPOUT="domain"
iptables -F FORWARD
iptables -P FORWARD deny
iptables -A INPUT -i $ANYDEV -j DROP
iptables -A FORWARD -s $OURNET -i $ANYDEV -j DROP
iptables -A FORWARD -f -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -d $OURNET --dports $TCPIN --tcp-flags SYN,ACK ACK -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -s $OURNET --sports $TCPIN --tcp-flags SYN,ACK ACK -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -i $ANYDEV -d $OURNET --sports $TCPIN --syn -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p tcp -i $OURDEV -d $ANYADDR --dports $TCPOUT --syn -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $ANYDEV -d $OURNET --dports $UDPIN -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $ANYDEV -s $OURNET --sports $UDPIN -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $OURDEV -d $ANYADDR --dports $UDPOUT -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m multiport -p udp -i $OURDEV -s $ANYADDR --sports $UDPOUT -j ACCEPT
;;
stop|restart|force-reaload)
#Ukončení služby
;;
esac
exit 0
Pokud by to pomocí iptables-save šlo lépe (tj. nejprve nastavit, pak uložit - musí se pak volat iptables-restore?), tak jsem samozřejmě pro. O příkazu IP toho moc nevím. V MAN sice je, ale asi mi zabere delší dobu, než pochopím, jak se používá (potřebuji vlastně jen jednu věc: nastavit provoz na "serveru" mezi 2 síťovými kartami, aby stanice mohly do Internetu, ale z Internetu se mohlo jen na server).
iptables-restore
je potřeba volat v okamžiku, kdy se mají pravidla znovu načíst, tj. nejspíš při startu systému.
Jinak u toho skriptu se mi moc nezdá
iptables -P FORWARD denymusel by to být nějaký nestandardní TARGET. Pokud na začátku nezná chain FORWARD, a později už FORWARD zná, může to být podle mne jedině problém s jadernými moduly, protože FORWARD je vestavěný chain netfilteru. Ale zase na druhou stranu se mi zdá divné, že by se moduly nahrávaly až takhle pozdě… Jinak v tom skriptu samotném na první pohled řádný skriptovací problém nevidím. Tedy bylo by lepší místo nastavování cesty a pak spouštění
iptables
z cesty napsat něco jako
IPTABLES='/bin/iptables' $IPTABLES -F FORWARD $IPTABLES …
#!/sbin/runscript
IPTABLES=`which iptables`
start() {
### FLUSH ###
$IPTABLES -F
#druhy krok nastaveni default policy
$IPTABLES -P INPUT DROP
$IPTABLES -P FORWARD DROP
$IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT
...
...
ja to delam takhle a funguje to, ale mam gentoo
IPTABLES=`which iptables`A pak dál už používat jen tuto proměnnou:
$IPTABLES -P INPUT DROP
`which iptables`
iptables
oboji preci hleda binarku iptables v cestach nastavenych v enviroment promenne PATHIPTABLES=/sbin/iptables
a takto mam jistotu, ze je spusti i kdyz budu mit spatne nastavenou PATHIPTABLES=/sbin/iptables
.
iptables
může být nějaký alias a to ten which řeší
$# X=`which ls`
$# echo $X
alias ls='ls --color=tty' /bin/ls
$# $X
-bash: alias: /bin/ls: not found
which
$ X=`which ls` $ echo $X /bin/ls $ alias | grep ls= alias ls='ls --color=auto'
$ echo $BASH_VERSION 3.1.17(1)-release
dos2unix
a mělo by to valit.
Tiskni Sdílej: