Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Základní deska: GIGABYTE GA-K8N-SLI - nForce4 SLi Procesor: AMD Athlon 64 3000+ Venice BOX, 939 Paměť: 2 x Corsair DIMM 512MB DDR 400MHz CL2.5 Grafická karta: MicroStar NX7600GS-T2D256EH 256MB, PCI-E Pevný disk: Western Digital Caviar WD2500KS - 250GB 16MB SATA II DVD-RW – DVD - RAM LG SuperMulti GSA-H20L černá OEM - DVD-R/+R, DualLayer Case: Thermaltake Mambo VC2000 – Middletower Zdroj: Fortron FSP400-60THN-P 400W
USB, multimediální vstupní zařízení, nejlépe bezdrátová již mohou způsobit komplikace (nevím, nevyznám se).Mam USB mys ktera jede uz i pri startu instalace, takze tvrzeni nevim, nevyznam se je jedno skrtnuto Ono linux podporuje temer vse, kdom jistych win modemu Dial-Up (to uz se ale nedela) anebo ruznych TV, radio karet, nekterych tiskaren, napr multifunkcni kopirky, ale i tam uz je to na dobre ceste. takze se nemusis tak moc starat.
Zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operou a množstvím aplikací, které nebyly pro 64bit portovány. (nevyznám se, nevím
Proč? Jde přeci nainstalovat 32bitové distro. Zmíněný disk mi běhá perfektně.
zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operoubohuzel nevim jak v suse ale v gentoo je na tohle 32 bitova opera nebo firefox i s flashem podobna situace je treba s mplayerem a win32 kodeky...v tom bych problem nevidel
Myslím, že sestava je slušná, nemám výtku.
V podstatě jediné co by mohlo být problematické (obecně, ne v této sestavě) je základní deska (čipset) a grafika. Co se grafiky týče, tak pro Linux nic lepšího než víceméně jakoukoliv nVidii vybrat nelze. Volba grafiky od nVidie tedy může plně záležet na ceně, výkonu, příp. dalších drobnostech jako je třeba pasivní chlazení.
Čipset od nVidie je taky supr. Rozhodně není v ničem špatný. Někdo zmiňoval problémy s NF2, ale to je trochu zastaralá záležitost. Já mám vyzkoušeno několik základních desek s nForce 3 a jednu s nForce 4. Vše bez problémů, ovšem a to je velmi důležité, nikde nepoužívám binární ovladače, vždy vanilla jádro a s tím to funguje zcela spolehlivě.
Ostatní komponenty budou fungovat s čímkoliv. (případný vadný kus může dělat problémy, ale to vždy a se vším)
Tiskni Sdílej: