Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
To bys musel mít opravdu hoooodně rychlou konektivitu do netu, což lze prakticky asi jen v cesnetu.Hint 2: Mnoho malých konektivit udělá skoro totéž jako jedna velká. Počítače provádějící distribuované výpočty (BOINC) mají v součtu asi poloviční výkon (měřeno podle FLOPS), než nejvýkonější superpočítač na Zemi. Docela slušný výkon, na to, že jsou to stanice, se kterými se primárně dělá něco úplně jinýho.
Za domácí úkol radši stavím síť, kterou mi díky bohu žádné P2P pakety nezahlcují, takže to asi dělám dobře a tudíž vím o čem mluvím.Protože jsi P2P zakázal, takže ti to možná funguje, ale rozhodně ne dobře. Pokud něco funguje dobře, funguje všechno.
Dál nechápu co sem pleteš distribuované výpočty, když fungují docela jinak, než to co se tu řeší.Naopak. Fungují úplně stejně. U distribuovaných výpočtů jako majitel počítače poskytuješ dobrovolně část svého výkonu nějakému projektu, který považuješ za užitečný. U P2P jako majitel linky do internetu poskytuješ část své konektivity, abys ušetřil konektivitu autorům projektu, který považuješ za užitečný. Jinými slovy - liší se pouze předmět sdílení, ale princip je stejný.
Omlouvám se že do toho vstupuji, ale nemůžu jinak. :) Srovnávat FTP a SCP s torrentem? To snad nemyslíte vážně ne? :-/ Kromě toho vím že každý má právo na svůj vlastní názor, ale takováto kategorická prohlášení (p2p je mor) mě zvedají ze židle.a) jsem nic nesrovnával, ale odkazoval, že na přenos velkých objemů dat slouží i jiné protokoly než torrent a jemu podobné P2P výmysly, které takovýmto způsobem nezatěžují linku. b) jeho názor mu neberu a taky si neupírám vyjádřit názor svůj a to že to toleruješ svědčí o tom, že uvažuješ jako normální člověk. c) mě zas zvedají ze židle uživatelé, kteří ne že P2P využívají, ale zneužívají. Tím myslím, že to mají puštěné nonstop, i když vlastně stahují něco co je jim v podstatě totálně na houby. Zvedají mě ze židle proto, že díky takovýmto pak trpí uživatelé, kteří tohle nepraktikují a za jejich stejnou část do mlýna je jim odměnou pomalejší linka a tam kde to není ošetřeno i vysoká latence, takže se pak i mnohem rychlejší linka tváří jako šnek. Možná jsem se špatně vyjádřil. P2P jako takové mor není, ale jsou to uživatelé, kteří P2P zneužívají.
Tím myslím, že to mají puštěné nonstop, i když vlastně stahují něco co je jim v podstatě totálně na houby.S tím naprosto souhlasím. Takové lidi je třeba fackovat!
Tiskni Sdílej: