Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
prave kopiruju vadny disk pres dd. Je to 120G disk a je to disk na disk.
Nedela to zadny vystup na obrazovku, tak bych rad skontroloval, jestli se to nekam pohlo. Jak na to?
watch df
?
To zobrazuje jen mountnuty souborovy system.
df
taky ukazuje využitý místo... s tím se to sledovat dá.
mkfifo temp dd if=/dev/urandom of=temp | pv temp > out
Prave ze uz to jede a nechci to zastavit, abych se po 1 hodine nedozvedel, ze jsem skoro u cile
Sending an `INFO' signal to a running `dd' process makes it print I/O statistics to standard error and then resume copying. In the example below, `dd' is run in the background to copy 10 million blocks. The `kill' command makes it output intermediate I/O statistics, and when `dd' completes, it outputs the final statistics. $ dd if=/dev/zero of=/dev/null count=10MB & pid=$! $ kill -s INFO $pid; wait $pid 3385223+0 records in 3385223+0 records out 1733234176 bytes (1.7 GB) copied, 6.42173 seconds, 270 MB/s 10000000+0 records in 10000000+0 records out 5120000000 bytes (5.1 GB) copied, 18.913 seconds, 271 MB/s On systems lacking the `INFO' signal `dd' responds to the `USR1' signal instead, unless the `POSIXLY_CORRECT' environment variable is set.Zaujimave je, ze na niektorych systemoch (distribuciach?) je zmienka o signaloch aj v manuali a niekde iba v info strankach.
No jo, ale ja jsem ten prikaz nespustil tim pid=$! , takze s tim asi moc nenadelam co?
Nebo to blbe chapu.
ps
nebo něčeh zjistěte PID toho procesu a pošlete mu ten signál... Kolega v tom příkladu to pouštěl na pozadí, aby se nemusel přepínat do jinýho terminálu
Nebo, muzu tam to pid napsat natvrdo? To jake mam pro proces dd, ktery ted bezi?
Tzn., ze bych napsal kill -s INFO cisloprocesu; wait cisloprocesu
Jinak v mych manualovych strankach mam misto INFO USR1
kill ...
Ten wait
je tam (zase) z výchovných důvodů
Tak asi ten "nektery OS" je i Debian
Vsem dekuji za pomoc, funguje to.
Stav se zobrazil a ja jsem na 95GB, takze uz jen par dokonce
Tiskni Sdílej: