Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
sitova karta tam praveze neni .Jen taková OT otázka: cože s tím notebookem a Linuxem pak chcete vlastně dělat? Na 16 MB bude asi jakákoliv grafika utrpení a když nemáte síť ani CD... Jinými slovy, co byste dělat chtěl a ve Win95 vám nejde?
Zkoušel jsem takhle instalovat na svůj notýsek DamnSmallLinux pomocí tohohle návodu. Vzal jsem 2 diskety a postupně to všechno přetahal ... bylo to tuším cca "50 disket" celkem; drbačka, ale netrvalo to ani tak dlouho jak jsem čekal.
Otázka je, kde vzít dneska kvalitní a spolehlivé diskety. V posledních letech se mi mnohokrát stalo, že z nového balíčku disket jsou dobré jen dvě tři. K instalaci bych použil paralelní kabel, je ohledně toho fůra návodů na netu.
Mám doma plný šuplík 3,5" disket, na kterých je "bůhvíco" ... takže čistě statisticky byla velká pravděpodobnost, že najdu aspoň dvě spolehlivé.
Návodů na použití paralelního kabelu je samozřejmě hafo, ale mně osobně připadla "schůdnější" varianta s disketama...
Návodů na použití paralelního kabelu je samozřejmě hafo, ale mně osobně připadla "schůdnější" varianta s disketama...S disketami to musi byt pekna diskoteka. Po kabli sa to len necha kopirovat a ide sa na obed. Tiez rychlost citania/zapisu diskety je nizia.
S disketami to musi byt pekna diskoteka. Po kabli sa to len necha kopirovat a ide sa na obed. Tiez rychlost citania/zapisu diskety je nizia.
No to sice je , ale to by se nesmělo býti lenivo a muselo by se zajít do nejbližšího koloniálu s potřebama pro PC a koupit tam kýžený káblík anžto se ho nemělo tehdy zrovna po ruce...
... a možná se o Linuxu dozvíte víc, než jste si přál.tak tohle bylo pekne :D:D:D ... ale mozna pravdive ???:D
Zaujímavá diskusia... Dostal sa mi do rúk starý IBM noťas 386-ka s prepálenou poistkou. Bol taký tučný, hranatý, proste sexi... :-P ... kúpil som ho za 200 a poistku prepájkoval.
Nie je tam Ethernet, wifi, USB, PCMCIA, miniPCI ani žiadny iný rozumný spôsob pripojenia čohokoľvek. Je tam len paralel, serial, PS/2 a externá floppy cez nejaký divný konektor. Rozmýšľal som ako tam dostanem linuxa, keď tu zrazu táto diskusia. A už viem - vyberiem HDD, nakompilujem a nahrám to tam v normálnom PC a hurá. Už len čas keby som na to mal.
Thanx za inšpiráciu.
Tiskni Sdílej: