Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
moj NB nema floppy, nevie bootovat z USB, na HD je funkcny linux s net pripojenim.
Chcem skusit nainstalit este jeden linux, alebo OpenSolaris cez ftp, bez toho, aby som stahoval cele CD (aby som nestahoval to co nepotrebujem).
AKO NA TO?
Nehovorte mi o google - googloval som 2 hodiny a kazde FAQ a HOWTO o Alternativnej instalacii zacina slovami:
Stiahneme si boot image pre floppy, a vytvorime bootovaciu disketu,...
nie je to zivotne dolezite, len som to chcel skusit a nieco nove sa naucit.
dakujem.
Skor by ma vzrusilo nieco take, ze sa pripojim na ftp a spustim instalacny skript z ftp servera(vacsinou tam nejaky je) a potom si ten skript moze nasosat vsetko sam.
idem na to.
idem vytvorit "triple boot" NB.
MEPIS linux, OpenSolaris a ReactOS.
tuto otazku mozete oznacit ako vyriesenu(ak vas to moc neobtazuje).
este raz dik za info.
tuto otazku mozete oznacit ako vyriesenu (ak vas to moc neobtazuje).
Neobtěžuje, ale to můžete udělat i vy.
Tento krok vyzaduje aby si bol prihlaseny, bla, bla, bla.....
Okrem toho ze mam rad "free" soft, rovnako mam rad slobodu vseobecne a registrovanie sa na portaloch mi nepride ako uplna sloboda.
neviem, ake udaje treba zadat pri registracii a ani ma to nezaujima.
rovnako by som mohol mat pripojenie na net (a vela dalsich veci) ovela lacnejsich ak by som podpisal kontrakt - a tiez to nerobim - mam to na haku rovnako ako registraciu.
takze tak.
pekny den.
Tiskni Sdílej: