Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
LOCALE="cs_CZ.UTF-8" HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz" CONSOLEFONT="lat2-16" CONSOLEMAP="" USECOLOR="yes"locale:
LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE=C LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=locale.gen:
cs_CZ.UTF-8 UTF-8 cs_CZ ISO-8859-2 en_US ISO-8859-1
Řešení dotazu:
LOCALE="cs_CZ.utf8" HARDWARECLOCK="UTC" TIMEZONE=Europe/Prague KEYMAP="cz" CONSOLEFONT="lat2-16.psfu.gz" CONSOLEMAP= USECOLOR="yes"
unicode_start
LOCALE="sk_SK.utf8" HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE="Europe/Bratislava" KEYMAP="sk-qwerty" CONSOLEFONT="lat2-12" CONSOLEMAP="8859-15" USECOLOR="yes"
screen
, která umožnuje měnit kodování operativně pro jednotlivá okna podle potřeby.
Potíž je v tom, že žádné ze zmíněných nastavení nefunguje. Zdánlivě se české znaky v terminálu normálně vypisují a ukládají, ale ve skutečnosti se ukládá smetí, které s UTF-8 nemá nic společného.
Lze to dokázat velmi snadno:
Co z toho plyne:
Pokud jde o řešení tohoto problému, zatím žádné neznám. Za žádných okolností by neměla být nastavena mapa kláves, která má něco společného s latin2. Bohužel toto nesplňuje žádná česká mapa kláves, která je v základní instalaci. Je víc než pravděpodobné, že řešení neexistuje.
Zde je vše skvěle vysvětleno. Přesně se potvrzuje to, co jsem psal o latin1. Cituji:
Some keymaps have dead keys (i.e., keys that don't produce a character by themselves, but put an accent on the character produced by the next key) or define composition rules (such as: “press Ctrl+. A E to get Æ” in the default keymap). Linux-2.6.18.1 in UTF-8 keyboard mode assumes that accented characters produced via dead keys or composing are in the Latin-1 range of Unicode, and it is impossible to change this assumption. Thus, accented characters needed for, e.g., the Czech language, can't be typed on Linux console in UTF-8 mode (but files containing these characters can be displayed correctly). The solution is either to avoid the use of UTF-8, or to install the X window system that doesn't have this limitation in its input handling.
Nezbývá než doufat, že se jednou nějakého řešení dočkáme. Pokud ale k editaci použijete konzolový program pro X, bude vše bez problémů. Horší je to například u serveru, který vůbec nemá X...
The solution is either to avoid the use of UTF-8, or to install the X window system that doesn't have this limitation in its input handling.Nebo pouzivat ceskou klavesnici, ktera si vystaci bez dead keys.
No dyť jo, ale pod pojmem "řešení" jsem rozuměl mít i bez X serveru plnohodnotnou českou klávesnici, jako je tomu například u ISO-8859-2.
Kromě toho, problém se netýká pouze dead keys. To je omyl (nejspíš anglicky mluvících) autorů onoho článku. Problém se týká všech českých znaků, které nejsou v ISO-8859-1, bez ohledu na to, zda se napíší pomocí deadkeys nebo ne. (Vyzokušeno.)
Vím, že se jedná o starý dotaz, téma je ale pořád aktuální.
setfont Lat2-Terminus16 -m 8859-2 loadkeys -u cz-lat2
Po zadání těchto příkazů můžu v konzoli napsat všechny české znaky (používám UTF-8). Záleží na pořadí příkazů a u fontu je nutné zadat -m 8859-2
, přestože by to podle mě nemělo mít vliv. Může to prosím někdo vyzkoušet, popř. vysvětlit?
Díky.
#mkdir čřžý
, pak mi prikaz #ls -l
vypise misto nazvu adresare "????". Zvlastni je, ze treba z unicode mc vidim znaky spravne. Asi pouziva svuj font.. Locale mam en_us.urf8, distro Arch..
Mně v Archlinuxu v pohodě jede UTF-8 (čeština). Zde je část /etc/rc.conf
, která se týká češtiny (tak to mám já):
LOCALE="cs_CZ.UTF-8" HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz-us-qwertz" CONSOLEFONT="lat2-16.psfu" CONSOLEMAP="8859-2_to_uni.trans" USECOLOR="yes"
Tiskni Sdílej: