Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Nevim, ktera distribuce je nejjlepsi pro zacatek?Tak to neví nikdo. Nnějakou vyberte a je to. Třeba Gentoo nebo Debian.
A čo to znamena najjednoduchšia? Tá, ktorá urobí všetko za teba, aby si nemusel robiť žiadne správcovské zásahy?Myslel jsem distribuci, jejiz nastavovani bude jasne a prehledne (textove soubory s nastavenim, ci tak neco). Kdy jednoduse najdete jaky soubor a kde zmenit. Samozrejme nechci system, jez bude delat za me. Od toho tu mame Widle. :)
Samozrejme nechci system, jez bude delat za me. Od toho tu mame Widle. :)Tohle dokazuje, ze asi ani nevite co chcete. Vyberte si kteroukoliv distribuci - kazda obsahuje textove konfiguracni soubory. Kazda obsahuje zakladni sadu gnu utilit. Takze v tom neni rozdil.
/etc
neni zaplneno spoustou zbytecnosti, zadne hovadiny tipu /etc/rcN.d
apod. Vse jednoduche a prehledne, mas presne jen to, co jsi sam chtel. Trosku me stvalo, ze balickovaci system neresi zavislosti, coz je na druhou stranu i vyhoda... Proto jsem vyzkousel Arch. No a uz jsem u nej zustal a mam takove tuseni, ze pokud nezanikne, tak u nej zustanu navzdy.
1, pracuji pod KDE coz velmi pripomina WidleTo je pravda, vždycky si při práci s KDE připomenu, že tohle a tohle ve "Widlích" vůbec nejde a tohle a tohle je v KDE daleko lepší... :P Vztahuje se vaše "velmi připomíná Widle" taky na něco jiného než na výchozí nastavení polohy menu a taskbaru (což si na rozdíl od "Widlí" v KDE můžete snadno změnit)?
Tiskni Sdílej: