Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Vypůjčil jsem si od kámoše "USB to IrDA" adaptér, abych si mohl nahrávat do/z telefonu nějaké soubory. Po zapojení zařízení mi dmesg | tail
ukázal
usb 1-3: new full speed USB device using ohci_hcd and address 9 usb 1-3: configuration #1 chosen from 1 choice SigmaTel STIr4200 IRDA/USB found at address 9, Vendor: 66f, Product: 4200 drivers/net/irda/stir4200.c: IrDA: Registered SigmaTel device irda0
Z toho jsem usoudil, že zařízení je správně detekováno. Následně mi to potvrdil i záznam v sekci hardware. Nainstaloval jsem irda-utils
, /etc/sysconfig/irda
jsem upravil takto:
IRDA=yes DEVICE=/dev/ttyS1 DISCOVERY=yes
Po spuštění /etc/init.d/irda start
se v adresáři /dev
vytvořily zařízení:
ircomm0 ircomm13 ircomm18 ircomm22 ircomm27 ircomm31 ircomm8 ircomm1 ircomm14 ircomm19 ircomm23 ircomm28 ircomm4 ircomm9 ircomm10 ircomm15 ircomm2 ircomm24 ircomm29 ircomm5 irnet ircomm11 ircomm16 ircomm20 ircomm25 ircomm3 ircomm6 ircomm12 ircomm17 ircomm21 ircomm26 ircomm30 ircomm7
K zařízení by se tedy snad mohlo přistupovat přes ircomm0
(a/nebo ttyS0
?). Telefon budu mít až zítra, takže irdadump
teď vyzkoušet nomohu, ale předpokládám, že to pojede.
Teď k věci. Potřeboval bych nějaký software na přenos souborů mezi telefonem a PC. Něco ve stylu: V telefonu dám "odeslat - přes IČ port", program to detekuje a umožní mi uložit soubor a naopak. V programu vyberu "odeslat soubor", vyberu ho a telefon mi ho umožní přijmout - tak jako se to děje při posílání souborů mezi dvěma telefony. Pokud by nic takového nebylo, tak by nebyl špatný nějaký software, který by mi připojil telefon jako disk. Něco, jako je pro siemensy fuse modul siefs, ale pro nokii. Pravděpodobně obex? Dá se pak to zařízení nějak připojit jako disk?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: