Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zajímal by mě váš názor na to, jestli se s tímto vybavením dá rozumně pracovat s MIDI, hrát si s Rosegarden, Ardour, MusE a podobnými programy.Naprosto s přehledem. Já používám totéž na thenderbirdu 750@930MHz a 384MB RAM a jede to krásně. Akorát to chce nepodcenit nastavení jádra, IRQ, realtime apod. Taky doporučuju používat overlay proaudio (je i v nabídce laymana), jsou tam nejčerstvější verze všeho včetně ebuildů pro cvs/svn a speciálně opatchovaných nízkolatenčních kernelů.
Potřebuju: připojit MIDI klávesy k počítači přes USB / gameport, pokud možno levně a spolehlivě (o některých MIDI / USB převodnících jsem např. četl něco v tom smyslu, že z nějakého důvodu blbě spolupracují s některými Yamahami, mají problém s USB rozhraním ALSY apod.).To nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Teď používám hned 3 MIDI interfacy. Jeden přímo na zvukovce M-Audio audiophile 2496, pak mám roland JV1010 připojený přímo do COM portu s ovladačem snd-serial-u16550 a konečně roland GI-20, který má přímo USB konektor a MIDI je vestavěné uvnitř a tváří se jako standardní usbmidi rozhraní. Předtím jsem měl ještě zoltrixe s cmi8738, kde jsem měl MIDI připojené přes interface do gameportu. Nikdy jsem ani s jedním nezaznamenal žádný problém. Proto si myslím, že když to bude podporované, tak to prostě fungovat bude. Co se týče distribucí, tak i když začátečníkům často radím/instaluju demudi nebo je odkazuju na musix a podobná livecd, tak sám používám gentoo, protože je to pro mě cesta nejmenšího odporu, existuje pro něj zmiňovaný overlay proaudio a celkově mi přijde jako nejlepší volba, která mě zároveň neomezuje v dělání čehokoliv jiného. Navíc ho používá i značná část vývojářů lz linuxaudio, takže to má člověk hned z první ruky.
Tiskni Sdílej: