Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
--pid-owner
. Pokud jsem si ale všiml, Kerio nepovoluje přístup k síti konkrétním procesům, ale konkrétním spustitelným souborům. Takže je otázkou, co vlastně skutečně chcete…
Dukaz na lwn.net
Nov 14 22:05:35 localhost kernel: [17190439.788000] 'OUT-unknown:'IN= OUT=eth0 SRC=53.146.186.75 DST=89.173.27.111 LEN=60 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64 ID=30364 DF PROTO=TCP SPT=43827 DPT=7300 WINDOW=5840 RES=0x00 SYN URGP=0
Vyřešit to povolením všech portů je asi hloupost. Ještě budu zkoušet pohrát si s nastavením BitTorrentu. Zatím prostě nevím, proč chtěl použít zrovna port 43827 Jiří.
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci (a snad jich tolik neni a v opensource pujdou ty pakety urcite zakazat - a kdyz ne v tyhle verzi programu, tak v pristi.. ) maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat. Neznam ale vykon/spotrebu toho filtru, ale asi bych mu daval prednost pred zakazovanim vystupnich paketu obecne, nebo ruznymi daemony ve stylu keria...
Ja bych treba v menu 'Seznam skladeb' kaffeine odskrtnul kolonku 'automaticky stahovat obaly'..
No jo, to beru
Rek' bych, ze vsechny tyto nezadany pakety nekterych aplikaci ... maj' nejakej svuj specifickej text v paketu, ktery se da v pripade nutnosti filtrovat.
Stejně jako u toho odfiltrování specifické domény kvůli Adobe Readeru tento způsob nejdříve vyžaduje monitorování síťového provozu, pak ty pakety zkoumat a ještě vymýšlet pravidla, která by je odchycovala a mezitím si ta aplikace bude data vesele přenášet. Kdežto aplikační firewall prostě při pokusu o spojení nechá vyskočit pop-up okno a hned víte která bije. Je pravda že se bez toho dá v pohodě žít, spíš je to taková vychytávka s účelem jako má Conky nebo SuperKaramba - získáte pocit že víte co se vám v systému děje a ještě to vidíte hezky v grafice.
Pokud by Vam to treba vadilo jako me a popupy taky nesnasite jako ja, tak se drobnymu zkoumani asi nevyhnete...
No mělo by to jít tak, že okno vyskočí jen na napoprvé a vy kliknete buď na accept a nebo deny a při tom zatrhnete "Enable automatic assignment of permissions" a pro příště už si to pravidlo firewall zapamatuje. Takže třeba Google bude pro Kaffeine už navždy zapovězen. Často používaným aplikacím typu Firefox povolíte všechny cílové adresy. Pop-Upy začnou vyskakovat až když budou opravdu potřeba.
Většina Windows poweruserů takovéto osobní firewally taky používá, takže to je už poměrně ověřený a funkční koncept, jehož ovládání zvládne skoro každý.
Tiskni Sdílej: