Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ L 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 .......A ty 9ky jsou na 9,5 řádku - takže pozor - né 6ky, ale 9ky (pardon za mystifikaci). Další info je, že z tohoto stavu to jde resetnout i Alt+Ctrl+Del. Když se snažím bootovat z nějakého média, tak se to kousne a jde to jen tvrdým restartem. Zkoušel jsem i vyměnit RAMky a nic. Bude to určitě Linuxem na HDD (tedy né médiem) nebo zavaděčem. Zavaděč nevím jaký mám. Já myslel, že SuSe Linux má jen LILO, ale kolega výše píše že Grub je dafaultní. Takže imho platí, že mám ten zavaděč, co je u verze 10.0 defaultní.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ??? Lilo, Grub ? no nevim. Nejak se ti to sprclo. To nebude ani lilo ani grub, ale nejakej smedskej bootmanager od nikud!! Takze nainstaluj LILO, nebo GRUB jak jsem psal uz vyse.
To "L" asi značí LILO, takže myslím, že zavaděč je LILO.Mozny to je. Jako ze startuje LILO.........L drb drb a zasek. Preinstaluj to LILO! Pro jistotu i XOSL.
-r
'?
lilo.conf.
/dev/hda6
pripoj to takhle:
mount /dev/hda6 /mnt/nejakaslozka
Potom se podivej jestli tam je /mnt/nejakaslozka/etc/lilo.conf
mount /dev/sda6 /mnt/neco_nekde
atd, atd...
menu-sheme = Wb:kb:Wb:Wb lba32 change-rules reset read-only default = Linux message = /boot/message boot = /dev/sda image = /boot/vmlinuz label = Linux append = "selinux=0 resume=/dev/sda7/ splash=silent showopts" vga = 0x317 initrd = /boot/initrd root = /dev/sda6
chroot /mnt/neco_nekde /bin/bash
Tim zmenis korenovy adresar. Potom prikaz lilo
(v pripade uspechu se zobrazi neco jako "Added linux").
exit
Odejdes z chroot prostredi.
umount /dev/sda6
Odpojis suse oddil. A restart.
Tak ted se snaz taky ty.
exit
a umount
. Já ukončuju prácu příkazem reboot
. To se musí prvně odpojit partition atp? A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
exit
a umount
? Jednoduse, protoze je to proste potreba. Nebo si snad myslis ze bych to sem psal
nanic. Ty prikazy hraji dulezitou roli, jejich vyznam jsem tobe jakozto nejspis BFU strucne popsal.
A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
Taky ne. Tim myslim abys byl schopen resit tyto problemy sam. Jaky to ma vyhody - trebaze budes vedet co, kdy a kde napsat, nakonfigurovat, proc ty prikazy exit
, umount
atd...
Proč tak složitě? K tomu přeci slouží přepínač '-r
':
lilo -r /mnt/neco_nekde
A když už chcete použít chroot
, bude jednodušší rovnou spustit
chroot /mnt/neco_nekde /sbin/lilo
chroot /dev/slozka lilo
a šlo to - to jak jsi psal ty mi nešlo (to /bin/bash
). Musel jsem to udělat několikrát, protože jsem LILO přepsal XOSLem a byla ta chyba zase zpět, pak jsem chtěl nainstalovat GRUB místo LILa a to se při 50% instalace GRUBu zastavilo a dal to nešlo - ani to stornovat, tak jsem musel restartovat a byla tam zase GRUBovská chyba atp. Takže teď tam mám LILO (ač bych raděli GRUB) i XOSL a jede to OK.
Tiskni
Sdílej: