Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ L 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 .......A ty 9ky jsou na 9,5 řádku - takže pozor - né 6ky, ale 9ky (pardon za mystifikaci). Další info je, že z tohoto stavu to jde resetnout i Alt+Ctrl+Del. Když se snažím bootovat z nějakého média, tak se to kousne a jde to jen tvrdým restartem. Zkoušel jsem i vyměnit RAMky a nic. Bude to určitě Linuxem na HDD (tedy né médiem) nebo zavaděčem. Zavaděč nevím jaký mám. Já myslel, že SuSe Linux má jen LILO, ale kolega výše píše že Grub je dafaultní. Takže imho platí, že mám ten zavaděč, co je u verze 10.0 defaultní.
Extended Operating System Loader 1.1.5 CZ??? Lilo, Grub ? no nevim. Nejak se ti to sprclo. To nebude ani lilo ani grub, ale nejakej smedskej bootmanager od nikud!! Takze nainstaluj LILO, nebo GRUB jak jsem psal uz vyse.
To "L" asi značí LILO, takže myslím, že zavaděč je LILO.Mozny to je. Jako ze startuje LILO.........L drb drb a zasek. Preinstaluj to LILO! Pro jistotu i XOSL.
-r
'?
lilo.conf.
/dev/hda6
pripoj to takhle:
mount /dev/hda6 /mnt/nejakaslozka
Potom se podivej jestli tam je /mnt/nejakaslozka/etc/lilo.conf
mount /dev/sda6 /mnt/neco_nekde
atd, atd...
menu-sheme = Wb:kb:Wb:Wb lba32 change-rules reset read-only default = Linux message = /boot/message boot = /dev/sda image = /boot/vmlinuz label = Linux append = "selinux=0 resume=/dev/sda7/ splash=silent showopts" vga = 0x317 initrd = /boot/initrd root = /dev/sda6
chroot /mnt/neco_nekde /bin/bash
Tim zmenis korenovy adresar. Potom prikaz lilo
(v pripade uspechu se zobrazi neco jako "Added linux").
exit
Odejdes z chroot prostredi.
umount /dev/sda6
Odpojis suse oddil. A restart.
Tak ted se snaz taky ty.
exit
a umount
. Já ukončuju prácu příkazem reboot
. To se musí prvně odpojit partition atp? A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
exit
a umount
? Jednoduse, protoze je to proste potreba. Nebo si snad myslis ze bych to sem psal
nanic. Ty prikazy hraji dulezitou roli, jejich vyznam jsem tobe jakozto nejspis BFU strucne popsal.
A tím snažením myslíš - co mám dělat když se podaří spustit LILO, že?
Taky ne. Tim myslim abys byl schopen resit tyto problemy sam. Jaky to ma vyhody - trebaze budes vedet co, kdy a kde napsat, nakonfigurovat, proc ty prikazy exit
, umount
atd...
Proč tak složitě? K tomu přeci slouží přepínač '-r
':
lilo -r /mnt/neco_nekde
A když už chcete použít chroot
, bude jednodušší rovnou spustit
chroot /mnt/neco_nekde /sbin/lilo
chroot /dev/slozka lilo
a šlo to - to jak jsi psal ty mi nešlo (to /bin/bash
). Musel jsem to udělat několikrát, protože jsem LILO přepsal XOSLem a byla ta chyba zase zpět, pak jsem chtěl nainstalovat GRUB místo LILa a to se při 50% instalace GRUBu zastavilo a dal to nešlo - ani to stornovat, tak jsem musel restartovat a byla tam zase GRUBovská chyba atp. Takže teď tam mám LILO (ač bych raděli GRUB) i XOSL a jede to OK.Tiskni Sdílej: