Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Fatal: Trying to map files from unnamed device 0x0008 (NFS ?)
Puvodne jsem to mel ten cilovy disk pripojeny adresari /c2, ale nyni jsem odpojil /boot a strcil tam jadro linuxu:
default = DSL
boot = /dev/hdc
# optional
# unsafe
delay = 100
vga = normal
map = /boot/sys.map
root = /dev/hdc1
image = /boot/linux24
label = DSL
Zkousel jsem taky par veci, ale bezuspesne, nevite nekdo v cem je problem?
Dik za pomoc
if (!MAJOR(device)) die("Trying to map files from unnamed device 0x%04x (NFS/RAID mirror down ?)",device);kde device je cislo zarizeni. 0x8 znaci major 0, minor 8. A podle /usr/src/linux/Documentation/devices.txt je blokove major cislo 0 rezervovano pro mountovani z ne-zarizeni (at je to co je to. Napada me NFS).
ted to rikam z hlavy -
ja jsem do konfiguraku uvedl parametr root=/hdc
myslim ze jsem zkousel i root=/hdc1
ale nemam tam boot=...
mozna bych to tam mel taky uvest? Akorat ze ten soubor myboot.b jeste neexistuje.
Takze vy rikate, ze bych mel to hdc1 odpojit? Tam jde o to, ze jsem nechal zkopirovat obraz disku na hdc1 a ted spoustim skript z /hdc/boot/lilo.conf - a mam tam i image - /hdc/boot/vmlinuz
snad bych mel umistit boot soubory na jiny disk/oddil?
Taktey jsem nasel tuto chybu jen v souvislosti s RAID
lilo -C /boot/lilo.conf -r /hdc
, pokud mate lilo.conf v /hdc/boot/lilo.conf a /dev/hdc1 je pripojene v /hdc.
Samozrejme musite mit v poradku obsah konfiguraku. Tj. root=/dev/hdc1 a boot=ZARIZENI, kde ZARIZENI je zarizeni, kam chcete nainstalovat prvni cast LILA. Nezapomente, ze musi byt dosatelne BIOSEM nebo jinym boot managerem, ktery pouzivate.
Pokud vas mate ten parametr -r, chrootnete se do /hdc (chroot /hdc
), pripojte procfs a pak normalne nainstalujte LILO. Pokud nechapete vyznam prikazu chroot, prectete si chroot(1).
Jen upozornuji, ze po restartu bude LILO hledat svoji druhou cast na primarnim disku druheho IDE kanalu (tj. /dev/hdc), takze pokud byste mel touhu presunout ten disk jinam, je jeste nutne zmenit mapovani disku (volba disk a bios) (avsak LILO od verze 22.5 identifikuje disky podle ID disku, takze tam by nemel byt problem).
Tiskni Sdílej: