abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:33 | Komunita

    Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Bezpečnostní upozornění

    X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:44 | IT novinky

    Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    dnes 02:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.

    Gréta | Komentářů: 19
    včera 15:55 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Dotaz: TPM používat či nepoužívat

    svido avatar 4.2.2007 16:18 svido | skóre: 28
    TPM používat či nepoužívat
    Přečteno: 1429×
    Ahoj, koupil jsem notebook ASUS F3T AP008, který má integrované TPM (Trusted Platform Module) a chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo s TPM zkušenosti a jestli mám TPM zapnout nebo ne. Podle manuálu, jsem pochopil, že by to mělo sloužit pro vyšší bezpečnost

    (cituji: "The TPM is a security hardware device on the system board that will hold computer-generated keys for encryption. It is a hardware-based solution that an help avoid attacks by hackers looking to capture passwords and encryption keys to sensitive data. The TPM provides the ability to the PC or notebook to run applications more secure and to make transactions and communication more trustworthy. The security features provides by the TPM are internally supported by the following cryptographic capabilities of each TPM: hashing, random number generation, asymmetric key generation, and asymmetric encryption/decryption. Each individual TPM on each individual computer system has a unique signatures initialized during the silicon manufacturing process process that furher enhances its trust/security effectiveness. Each individual TPM must have on Owner before it is useful as a security device.").


    Koukal jsem, ze moduly jsou nactene. Jen nevim ma cenu fci pouzivat. Mate nekdo s TPM zkusenost?

    Odpovědi

    14.2.2007 22:36 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TPM používat či nepoužívat
    zdravim,

    v tomto jsem se taky hrabal a uvazoval o pouziti. S par lidmi jsem to i konsultoval.

    __Moje__ rozhodnuti: ne a urcite zatim ne.

    Osobne jsem od tohoto ocekaval, ze to bude rychlejsi nez CPU. a to jaksi pry nejak neni. Defakto je to nejake uloziste 4-10 klicu v HW. Mozna vice dle HW. Kdyz uz neco, tak nejakou sifrovaci kartu nebo pres nejakou klicenku. Anebo idealne mit neco pres blootooth, az bude novejsi specifikace.

    Mozna bych videl opodstatneni na serveru. Anebo pokud chcete navazat nejaky hw k nejakemu klici. Sifrovany disk a tak.

    Zalezi, zda je chip podporovan. Sice mam infineon, ale ten s driverem nebezi a zatim se venuji jinym vecem.

    Sice je fajn, ze IBM a dalsi uvolnila nejake kody a specifikaci. Nicmene je potreba potom dopatchovat openssl a rozchodit nejake aplikace k tomu(trousers projekt). A to je jaksi porod, protoze to nejde poradne zkompilovat - ani snad jeden balicek. Mozna mam moc novou versi gcc, ale stejne. Takze radeji venuji usili necemu jinemu.

    Osobne TPM bude k vyuziti hlavne na windows, kde jaksi potrebuji vsechno sifrovat a navazat k hw. Ja zatim nejak nevidim duvod. Pokud by to melo alespon vetsi rychlost sifrovani, tak bych o tom premyslel. Ale asi nejvetsi prinos by podle me melo nejake reseni, kdy mate prihlasovani a desifrovani a uloziste klicu na klicence. Coz jsem tu nejak pouzival jeden projekt (pam_usb), ale je snad neco lepsiho a novejsiho na sourceforge.

    Bohuzel taky kapacita na klice tedy nic moc co se tyce zakladnich desek. Neco je i na zakladnich deskach na noteboocich. Cekal jsem vice.

    Jinak TPM (TPCA tabulka) by jste mel najit i pres vypis acpi tabulek v dmesg.

    Prinos podle me sporny. Mozna na server, sifrovani disku, nejakou evidenci hw. Pro me tedy ne.

    Vice zkuste linux.cz konferu a myslim, ze Pavel Kankovsky bude vedet vice a podstatne presneji nez ja.

    bye gf

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.