Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
tar --exclude /proc -cjf zaloha.tar.bz2 /
man dump man restore man cpio man rsyncAle najviac Ti mozno pomoze toto:
man hier
> A celý systém zazálohovat nejde? Proste všechny složky?
Smysl má záloha dat, pro někoho (např. pro mne) i záloha mnou zkompilovaných programů, abych se s nimi nemusel znovu překládat, dobré je zazálohovat si rovněž konfigurační soubory. Ale k čemu vám, proboha, bude záloha adresáře /proc ?
man hier
sa to docita. A vela zaujimavych veci okrem toho.
Ked tak nad tym uvazujem, to by bola celkom psina, z takej zalohy "obnovit system", menovite adresar /proc.
/proc
obsahuje mimo jiné seznam všech aktuálně spuštěných procesů i s jejich prostředím, obsahuje tak "soubor" představující celý obraz paměti, a mnoho podobných věcí. To určitě není něco, co byste chtěl zálohovat. Něco podobného může být adresář /dev
, pokud jeho obsah vytváří např. udev dynamicky.
Provozuji mini server (apache, samba, firebird, postgres) pro cca 10 uživatelů. Systém zálohovaný nemám, pouze konfigurační soubory (/etc). Pravidelně zálohuji jen data, prostým kopírováním pomocí cp (malé objemy dat) na další dva disky každou noc a 1x týdně zálohuji na DVD-RAM (střídám 2 média). Počítám s tím, že když už se položí systém, nemá cenu jej obnovovat ze zálohy, ale zrovna nainstaluji novější verzi. Zatím ještě neklekl, takže tam je stále Slack 10.0.
Tak se zeptam jinak. Nechal jsem si nainstalovat server. A ten server potrebuji zazalohovat, aby v pripade havarie, vytvorena zaloha vratila server do puvodniho stavu.Pokud v té záloze bude chybět
/proc
, vůbec tě to nemusí trápit. Není tam nic důležitého a systém si jeho obsah vyrobí sám.
tar -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
obsah souboru select
/dev/*
/usr/*
diky
tar -exclude `sed -e 's, , --exclude ,' -e 's,^, --exclude ,g' < select` -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Ak ale nerozumieš tomu, čo to robí, tak to nerob.
Nepripadá ti tá otázka zvláštna? (To sa rovno môžeš opýtať ako vynechať to, čo je napísané v SQL databáze, alebo v HTML stránke.)
Odpoveď znie:
tar -exclude `sed -e 's, , --exclude ,' -e 's,^, --exclude ,g' < select` -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Ak ale nerozumieš tomu, čo to robí, tak to nerob.
přečti si mou otazku, na tohle jsem se vubec neptal..
RTM -X, --exclude-from FILE
/dev/* /usr/* /*.gz4 - Soubor bude ve stejne slozce jako je soubor s uvedenym prikazem 5 - Muj dotaz Jak bude vypadat konecny celkovy prikaz 6 - DEKUJI
tar --exclude-from select -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Tiskni Sdílej: