Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj,
mám praktický dotaz - získal jsem gr. kartu ASUS PCI-E s chipsetem NV6200. Funguje někomu správně ovladače od výrobce na amd64 kernelu (mám Archlinux - variantu pro amd64). Na ABC jsem nalezl, že ne všechny verze fungují správně.
Pokud se mi nebude chtít řešit driver od nvidia a použiji přímo driver nv z xorg, o co přesně se připravím? Fuguje to někomu takto? Dočetl jsem se o absenci podpory 3D akcelerace v tomto ovladači a podpoře mouze 2D, ale neumím si představit co konkrétně by to znamenalo. Hry a ostatní SW vyžadující OpenGL nepůjdou vůbec nebo jen půjdou pomaleji (o kolik?)... je možné GL přesunout na procesor pomocí Load "glx" v modules? Hry ale hraji jen minimálně, beryl a další 3D desktopová prostředí mne neberou - co ostatní sw - z toho co používám zejména sw na fotky, gimp, mplayer a a samotná X? Dokážou s nv ovladačem kartu využít? Jak to vlastně je?
Díky za trpělivost
Martin
moja skusenost: Pred par dnami som si nahodil kartu nVidia Corporation NV44A [GeForce 6200] Pouzivam Free Mandriva Linux 2007.1 (volne dostupny ISO obraz) Linux kernel 2.6.22.1 | X.org 7.2 S ovladacom, ktory bol v distribuci mi nefungovala graficka akceleracia, tak som stiahol ovladac od nVidie Latest Version: 100.14.11 -- nainstaloval a vsetko OK :)
Tiskni Sdílej: