Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Fedora...Zda se mi dost malo inovativni.
...teď jsem se docela nakop, asi pošlu mladou ke tchíni, vychladim pár staráčů co mi kolega přivez z CZ a konečně prubnu ten DebianROFL
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
...používám Dappera, protože novější verze mi přijdou rozežrané a nedotažené...A právě proto je Dapper Long-Term-Support verzí. Rozhodně není zastaralý. Nahrazen má týt až verzí Gutsy+1 LTS, takže příští jaro. Aby mohla být příští LTS verze opět tak dotažená, musí být nějaké předchozí verze dotaženy o něco míň. Tak prostě funguje vývoj. Tím že Ubuntu vydává často přičemž přináší novinky (pro někoho dotažené dost, pro někoho míň), dle mého skromného názoru, popohání pokrok. Ti co nechtějí být krysami tohoto pokroku, mohou sáhnout po Ubuntu LTS, nebo po stabilním Debianu.
A právě proto je Dapper Long-Term-Support verzí. Rozhodně není zastaralý. Nahrazen má týt až verzí Gutsy+1 LTS, takže příští jaro. Aby mohla být příští LTS verze opět tak dotažená, musí být nějaké předchozí verze dotaženy o něco míň. Tak prostě funguje vývoj. Tím že Ubuntu vydává často přičemž přináší novinky (pro někoho dotažené dost, pro někoho míň), dle mého skromného názoru, popohání pokrok. Ti co nechtějí být krysami tohoto pokroku, mohou sáhnout po Ubuntu LTS, nebo po stabilním Debianu.Jak jste na to přišel? Běžná a LTS vydání jsou kvalitativně stejná, rozdíl je pouze v době podpory.
The next Ubuntu release, code-named Hardy Heron and set for a 2008 release,will be what Canonical refers to as a Long Term Support (LTS) release and will be supported for five years. Though the next release will receive more support, Shuttleworth was quick to note that it doesn't mean that the Gutsy Gibbon isn't as good a release. "For LTS we make a concerted effort to certify ISV applications and server models," Shuttleworth said. "There is no quality difference; it's just a supported timeframe difference."Ubuntu's Gutsy Move (InternetNews)
Mandriva: + lepsi prace se zavislostmi + detailnejsi moznosti nastaveni + vice balicku v balickovaci - pomalejsi balickovac - nevzhledne prostredi - ani po uporne praci se mi nepodarilo zprovoznit pouhe ovladace graficke karty NVidia, natoz akcelerovany desktop, ci neco podobneho - stale s tim byly nejake problemy SuSE: + vlastni menu (pozice Windows startu, omlouvam se, ze to neumim nazvat linuxovym pojmem) - prehledne, integrovane vyhledavani, nedovedu si vynachvalit + bezproblemova instalace grafickych ovladacu, pomerne jednoduche zprovozneni xgl a Compiz Fusion - mys Logitech MX 518 sice rozezna, ale tlacitka proste nefunguji, jak by mely - naprava vyzadovala pro me pomerne dlouhe vyhledavani a rucni upravu configu - pomaly boot, je tam nejaka chyba s ata2 zarizenim (pravdepodobne integrovany IDE radic JMicron me desky Asus P5W DH Deluxe zaziva nejaky konflikt) - zatim nejak nemam cas ani potrebu to resit, ale boot 2 minuty by byl pro me neprijemny, kdybych pouzival SuSE jako primarni system - pri instalaci vytvoril GRUB spatny odkaz na disk a SuSE tedy nemohlo nabootovat - musel jsem "hadat", jak si instalator disky oznacil a pak az jsem byl schopen nabootovat a nasledne upravit konfiguracni soubor na spravnou hodnotuIkdyz mam tedy u SuSE vice minusu, musim rici, ze je pro me jeho pouzivani o nekolik trid pohodlnejsi a nebyt navykly na komercni konkurenci, byl bych schopen jej pouzivat i jako primarni system (po doreseni pomaleho bootu).
Tiskni Sdílej: