Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
/dev/hda
což vypadalo nadějně, ale schovává se pod tím to live CD, dál už se mi nepodařilo najít nic.
Dnes mám v plánu zkusit instalaci nějaké jiné distribuce pro srovnání - zkusím nejspíš Ubuntu.
mount
vypíše seznam připojených svazků.
Pokud tam ty debianí oddíly nebudou, zkus se podívat, jestli se vytvořilo aspoň zařízení pro ten disk, něco jako
/dev/hda
, /dev/hdb
, /dev/sdb
, /dev/sda
.
Něco by o zařízení potom mohl prozradit například fdisk
.
/dev/hda
, které ukazuje na ono live CD samotné. fdisk -l
by měl vypsat známé partition, ale po jeho zavolání nevypíše nic.
1.zkusil bych mu tam vrazit zpatky to dvd a pustit (urcite nedela dobre linuxu tahat z nej neco co nemel "odmontovany".Ano, je to prasárna, kdyby mohl už bych pár facek dostal... ono DVD jsem tam vrátil zpět (defacto moc možností nemám - buď mu dám nějaké bootovatelné médium, nebo se zasekne na té hlášce a nikam dál to nepokročí), bohužel mi to vnucuje novou instalaci. Na instalačním procesu OpenSUSE se mi hrozně líbilo takové malé tlačítko v nějakém 8 oknu (to číslo jsem si teď vymyslel), kde jsem mohl říci, že nechci novou instalaci, ale jen nabootovat již nainstalovaný systém (např. při nakopnutém záznamu v MBR) - to jsem tu bohužel nenašel.
2. zkusil bych vzit nejaky linux live cd (dvd) a nabootit z nej - tam si muzes jednoduse namontovat lokalni filesystemy - a pokud se ti to povede, je problem jasne swJak jsem psal, zkusil jsem libe CD Slaxe, ale nevím, kde onen lokální filesystém hledat (hledal a nenašel).
3. zkusil bych obnovit grub - z toho live cd (pokud to tedy uvidi tvuj hdd a oddily na nem)V to se modlím, že problém bude jen v nakopnuté MBR a bude stačit opravit grub, to už by neměl být velký problém.
lspci, lshw, cat /proc/partitions, dmesg
?
lspci
, cat /proc/partitions
ani dmesg
mi nic o disku neřekne (a nebo jsem slepý, s ohledem na pozdější příspěvek o pokusech s GParted, už to není podstatné)
Tiskni Sdílej: