Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
+ pokud bude dost RAM (512 MB?) tak na tom muze zaroven bezet firewall, mailserver, apache, mysql atd...Jeste nedavno jsem mel server: CPU Intel 100MHz; RAM 16MB; disk 4,3GB ata33; debian 3.0. Mel jsem tam apache, sambu, mysql, vsftpd a ejabberd. Nic moc ale pro 2 az 3 domaci uzivatele to stacilo.
400 mhzSorry, ale 400 mili ceho? Hertz? Ty maji znacku "Hz". A mili? Nema tam nahodou byt mega? To ale ma "M"
NTFS nelze v linuxu zapisovatTo prece neni pravda, ntfs-3g prece resi i zapis. Nebo se pletu? Z "bezpecnostnich" duvodu jsem zapis snad nikdy nepouzil, ale pokud vim, tak to jde.
Sorry, ale 400 mili ceho?blabla
To prece neni pravda, ntfs-3g prece resi i zapis. Nebo se pletu? Z "bezpecnostnich" duvodu jsem zapis snad nikdy nepouzil, ale pokud vim, tak to jde.cekal jsem kdy se s tim nekdo vytasi ale zaroven sis sam odpovedel. bojis se toho takze to nejde. ja s tim souhlasim.
cekal jsem kdy se s tim nekdo vytasi ale zaroven sis sam odpovedel. bojis se toho takze to nejde. ja s tim souhlasim.Já nevím, co všichni tak řešíte... Používám ntfs-3g už dobrý rok a nikdy žádný problém... A vím o desítkách(stačí nakouknout na distribuční fóra) dalších, kteří s tím také nikdy problém neměli... Dokonce používám
-o forcenebo modul pro jádro 2.6.20 ačkoliv mám 2.6.15 Opravdu nerozumím těm kecům, že je ntfs-3g nebezpečné a další neuvěřitelné FUDy tohoto typu. Nejdřív to zkuste a pak mluvte
bojis se toho takze to nejdeNo sory, ale to je teda poradna blbost. Fakt, ze neco nechci (z nejakeho duvodu) pouzivat prece vubec neznamena, ze to nejde.
delat raid5, lze tak bez problemu za malo penez dosahnout kapacity dejme tomu 1-2 TB.Je bych sel do raid 1 - jeste min penez.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Jde i o počty disků. Pokud by stačil jediný nezrcadlený disk, tak přece nebudu nasazovat RAID 5 ale bohatě vystačím s RAID 1.Vzhledem k tomu, že tux.martin začal reakcí na "delat raid5, lze tak bez problemu za malo penez dosahnout kapacity dejme tomu 1-2 TB", tak chci vidět, jak ti bude stačit jediný nezrcadlený disk (nebo spíš co to bude stát)
A nasazení RAID 5 na "běžném starším počítači" bych si taky pořádně rozmyslel jednak kvůli softwarovému počítání parit a druhak kvůli I/O propustnosti 3 nebo 4 disků na dvou IDE kanálech.Záleží na tom, jak se ten server bude používat - pokud by to mělo být tu a tam na to něco zazálohuju a z větší části se z toho bude spíš číst, tak pomalé počítání parity tolik vadit nebude - při zapisování jednou za čas si prostě počkáš. Jen pro zajímavost - 1TB disk stojí cca 8000Kč, se zrcadlením to máš 16000Kč. 500GB disk stojí okolo 3000Kč, to máš 12000Kč za celé pole. Navíc pokud mluvíme o "starém počítači", tak je už tak dost nepravděpodobné, že tam dostaneš 500GB (a tím hůř 1TB) disk - kvůli BIOSu.
Vzhledem k tomu, že tux.martin začal reakcí na "delat raid5, lze tak bez problemu za malo penez dosahnout kapacity dejme tomu 1-2 TB", tak chci vidět, jak ti bude stačit jediný nezrcadlený disk (nebo spíš co to bude stát)1-2 TB zavedl do diskuse už pht před tux.martinem, ale původním tazatelem je stále mirocz, který uvažoval i nad "krabičkou" s jedním diskem vevnitř a ethernetem. Tam už to smysl má.
Záleží na tom, jak se ten server bude používat - pokud by to mělo být tu a tam na to něco zazálohuju a z větší části se z toho bude spíš číst, tak pomalé počítání parity tolik vadit nebude - při zapisování jednou za čas si prostě počkáš.Pokud by to mělo dělat něco více (tazatel si pohrává s myšlenkou sql server, tomcat, apache apod.), tak by to vadit mohlo.
Jen pro zajímavost - 1TB disk stojí cca 8000Kč, se zrcadlením to máš 16000Kč. 500GB disk stojí okolo 3000Kč, to máš 12000Kč za celé pole.Pak je ještě potřeba započítat cenu elektřiny, předpokládanou životnost pole, případně cenu dalšího IDE nebo SATA řadiče nebo požadavek na tichý chod. Pro každou kombinaci nasazení a velikosti pole může být výhodnější něco jiného.
Navíc pokud mluvíme o "starém počítači", tak je už tak dost nepravděpodobné, že tam dostaneš 500GB (a tím hůř 1TB) disk - kvůli BIOSu."Starý počítač" může být cokoliv od prvních pentií na odpovídajícím čipsetu až po Pentium/Celeron s jádrem coppermine na i8xx nebo první generaci Athlonů/Duronů třeba na Via KT133. Ty novější stroje by s 0,5TB disky neměly mít problém.
1-2 TB zavedl do diskuse už pht před tux.martinem, ale původním tazatelem je stále mirocz, který uvažoval i nad "krabičkou" s jedním diskem vevnitř a ethernetem. Tam už to smysl má.V takovém případě jsi ovšem svou reakci umístil dosti nešikovně...
Pak je ještě potřeba započítat cenu elektřiny,Zanedbatelná, disky mají příkon kolem ani ne 8W, takže dva nebo čtyři tě fakt netrápí.
předpokládanou životnost poleTo se nějak liší? Pole lze udržovat tak dlouho, dokud do něj budou k sehnání disky.
případně cenu dalšího IDE nebo SATA řadičeOproti diskům vcelku zanedbatelná
nebo požadavek na tichý chod.Tichý chod s počtem nesouvisí nijak výrazně, každé zvojnásobení počtu (stejně hlučných) disků znamená 3dB nárůst.
"Starý počítač" může být cokoliv od prvních pentií na odpovídajícím čipsetu až po Pentium/Celeron s jádrem coppermine na i8xx nebo první generaci Athlonů/Duronů třeba na Via KT133. Ty novější stroje by s 0,5TB disky neměly mít problém.No tak u všech, které jsi teď vyjmenoval, bych se docela obával.
Mam headless (zadny monitor, zadna klavesnice) stanici. Cca 3 roky stary, Pentak V 1.6 Ghz tusim, RAM - ani nevim, asi 1/2 GB, znakovy od NECu. Koupen z druhe ruky pred dvema rokama. Investoval jsem do toho (tehdy) novy disk 160GB a wireless PCI kartu, dohromady cca 150GBP.
Dva roky uz s tim nejak ziju. Poridil jsem si to presne pro tyhle ucely, jake popisujete, file storage, kompilace, bitorrent, reencoding video vytvoru, to obcas husi pres celou noc, a tak dale, uvazuji o subversion serveru kvuli kontinualnim zaloham. Pripojuji se k tomu VNC pripadne FreeNX, vyjimecne ssh, jinak sdilim pres Sambu (salsi 2 - 3 pocitace).
Uzke misto je samozrejme wireless pripojeni. PC neni moc hlucne, ale v noci je to proste znat. Dal jsem to do komory, nechjce se mi k romu tahat draty, takze jen pripojeni pres wireless. Kvalita pripojeni je dost kolisava, hudba v pohode, mpeg4 video v drtive vetsine taky, horsi to je s mpeg2 v DVD kvalite, to uz zadrhava, nedivatelne. Kdyz mi dojde trpelivost, vezmu notas do komory a pretahnu to dratem.
Bezi mi tam PCLinux coz rozhodne neni idealni serverove distro. Mel jsem zrovna jedine distribucni CD kdyz jsme to instaloval no a pak tam zustal. Nikdy to nevyzadovalo velkou udrzbu ci nastavovani, velka vyhoda, upgraduju jen velmi vzacne. Extra jsem konfiguroval jen firewall, mam otevrene nejake porty a PC je v DMZ. Firewall byl trochu orisek, hlavne kvuli Sambe. Zanechal jsem vlastnich pokusu s IPtables a skoncil u Firestarter, hezke GUI, vhodne i pro sitove lamy.
Stroj bohuzel nekolikrat zatuhnul, coz bez monitoru neni zadna sranda. Ja nema zadny jiny monitor, same notasy. Vetsinou stacilo restartovat a chytlo se to. Dodnes se mi pricinu padu nepodarilo vysvetlit, faulty hardware? chyba v kernelu? napajeni? V logu jsem nikdy nic nenasel, pad musi prijit nahle a necekane. Dmesg je krasne cisty, primo ukazkovy. Jednou jsem nahodou monitor mel, ale po pripojeni nic neukazal, uplna tma, prej zadny signal z karty, reset tlacitko nereaguje ale v bedne stava je, power sviti.
Jak rikam, stava se to vzacne. Dvakrat to ale zatuhlo tak, ze restart nepomohl. Zadny monitor? Pak mate problem. Pak muset na po kamaradech, hlavne tech co maji lehky, snadno prenosny LCD display :) Pokazde se to zaseklo na startup skriptu - test integrity diskoveho oddilu, vyzadovalo to zasah uzivatele. Stacilo dvakrat odkliknout 'y' a bylo to. Hmm a kvuli tomuhle jsem shanel monitor!! Dalsi zakys byl s firewallem, jedna chybka a zase jdete shanet monitor. Doporucuju se podivat po nejakem SSH pres USB pokud planujete headless stanici a adaptovat startup skripty, aby se situace neopakovala.
Takze tak, 'necky' si nechavam, ale zaroven si jdu koupit externi HDD, aspon 500GB.
Mno ... jedno řešení je použít OpenWRT na nějakém, k tomu určeném zařízení. Na LinuxALTu to ukazoval přednášející (jak se jenom jmenoval ...) s nějakým Linksysem myslím. Dokonce do toho nacpal USB zvukovku a ono to i hrálo :)
Já jsem si doma vytvořil naprosto tichej server ze staršího PII. Processor (450MHz) jsem podtkaktoval na 233MHz a sundal mu aktivní větrák. Zdroj jsem rozdělal a sundal chladiče polovodičů. Místo nich jsem dal asi 10 - 15 cm vysoké a 5 - 10cm široké kusy pásoviny. Bedna je BigTower, takže se to tam krásně vleze. Systém (Debian) běží ze 4GB CompactFlashky .... je tam zatím jen 32Mb RAM, ale každou chvíli mi má dojít 256MB z Aukra a potom zkusím rozchodit Ramdisk a ukládat do něj logy, apod.
Je tam nějaká WiFi karta, kterou si sdílím net na ntbook, je k tomu připojená tiskárna (CUPS), běží na tom Apache, FW, a v šuplíku je 40GB (brzo koupím větší) disk, kterej se sdílí po síti a při nečinnosti se vypíná. Jinak na to chodí ješte OpenVPN ... tím mám mimojiné zabezpečenou i WiFi komunikaci mezi ntbookem a tímto "servrem" a když někde píchnu ntbook na net, tak se dosanu k těm datům na sdíleným disku a navíc můžu odesílat poštu přes SMTP server providera, což zvenku nejde ...
Tiskni Sdílej: